Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34316 replies to this topic

#30673
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Sa vezi cum sare ANM cu coduri maine. E groasa treaba cam peste tot.

#30674
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,779
  • Înscris: 14.10.2008
Estofex nu a emis nimic în perioada asta.

Am văzut azi noapte ca fulgera spre nord și se vedea reflectat in casa vecinului.

Am dat camera pe day mode și am repoziționat-o puțin. A mai prins ceva fulgere.

La ora 00:30 o fluctuație mi-a stins lampa cu mercur. O aprinsesem la 0 fix.

Am 2 camere, ambele pe vreme când aunt acasă, dar mut una in dormitor pentru lampa când plec. Am lăsat camera al cărei motion sensor e declanșat de vantul ce mișcă tuile.

#30675
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Drum Galati - Maicanesti VN: intre Branistea GL si Tudor Vladimirescu GL a fost rupere de nori. Inainte sa intru in "nicaieri" se vedea undeva spre nordul localitatii Branistea o perdea ingusta pefect alba ... Am mers in coloana cu max. 40-50 km/h, cu stergatoarele pe treapta maxima si nu reuseam sa disting bine stopurile masinii din fata. Ma intreb cum o fi fost prin curtile oamenilor?!
La Maicanesti doar putin vant si mult zgomot. A plouat in schimb joi noapte destul de bine pe acolo.

Drum Maicanesti VN - Lepsa VN: Intre Valea Sarii si Bârsești a picurat usor. De la iesirea din Bârsești s-a iscat si pe aici drumul spre "nicaieri". Pana in apropierea taberei de la Galaciuc, undeva imediat dupa Tulnici, a fost torential si la fel nu reuseam sa-l vad bine pe cel din fata mea. Aici la Lepsa inca picura, dar cred ca sunt semne  de oprire. Paraiase si rauri umflate destul de tare, poate mai creste nitel nivelul Dunarii.

#30676
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
A fost o linie de squall (QLCS) aseara in sud-est, slaba comparativ su standardele, dar fotogenica pe imaginea din satelit.
Ramura ce s-a desprins pe Moldova a avut mai degraba caracteristicile unui bow echo, iar relatarile din teren de mai sus, dar si imaginile radar confirma faptul ca a fost activ.
Cumva surprinzatoare inactivitatea pe directia Bucuresti, doar vantul a fost activ cand a sosit. Forfecarea a fost buna.
Ceva norisori si pe Istrita, usor fotogenici in asfintit, putin vant si cam atat.
Estofex.... mai depinde si in ce vacanta sunt membrii, si ce chef mai au.

#30677
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,779
  • Înscris: 14.10.2008
Pai da ca acum în condițiile unui stresant portocaliu ANM, cu rosu pe  vest, chiar voiam un punct de vedere al Estofex.

Băgasem stingere automata a lămpii la ora 03, 5 fiind prea mult, acum am scos orice ora de stingere.

Pe furtuna trebuie sa fie aprinsa. Sensibilitatea la mișcare e la maxim pe ambele camere.

Ceva vant de est dar slab.

#30678
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Primit acum cinci minute:
Attached File  Screenshot_20220730_111920_com.android.cellbroadcastreceiver.jpg   91.76K   17 downloads

#30679
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Hai ca a venit si codul rosu, depresiunea e bine incercuita la nord e bine prinsa in blocajul de tip Rex, o raritate in ultima perioada.
Altfel se pierdea pur si simplu, ne lua putin coada frontului, ca si predecesoarele ei.
Sper sa te tina semnalui nea, ca la mine cum se zburleste putin vantul incepe si da rateuri.
Trebuie asigurate mai bine firele, conexiunea wireless nu da rezultate din cat am constatat.
Vara mai merge dar in sezonul rece cine se mai urca pe casa?
E pusa la cucu-bau sus de tot ca sunt numai nuci.
Mai degraba cred ca am nevoie de drujba si ochelari de protectie sa nu sara rumegus in ochi.

Vine peste tot furtuna, codurile se vor muta in est maine.
Sper sa ajung saptamana viitoare sa fac si poze la captarea de apa, sper sa fie pe plin in sfarsit!
De fapt captari, ca mai am in vale un mic bazin de vreo 3 metri cubi, in care se revarsa in voie apa in sezonul rece, dar si vara cand e surplus.
Acolo am plopi si salcii, e vâlceaua mea.

#30680
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
La fel si aici. Am primit alerta Ro-Alert desi nu ma aflu in zona rosie. Posted Image

Attached Files



#30681
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

View PostGUP, on 30 iulie 2022 - 10:28, said:

La fel si aici. Am primit alerta Ro-Alert desi nu ma aflu in zona rosie. Posted Image

Nu puteau colora prea mult acum, nu se mai intelegea nimic.
Codurile vor fi actualizate, in mesajul Ro-Alert e specificat intervalul.

Sunt in Bucuresti, deocamdata nu am primit nimic.


#30682
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,534
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmikeciprian, on 30 iulie 2022 - 10:26, said:

tot in timisoara?

[ https://i.postimg.cc/T1wBK5W5/Screenshot-20220730-112413-Messages.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ideea ar fi sa  fiu pe faza si sa parchez la mall undeva in caz de grindina nasoala.

Ce inseamna grindina de dimensiuni medii? Dar mari? sky is the limit?!

Edited by tfmercedez, 30 July 2022 - 10:45.


#30683
sebi_2001

sebi_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.03.2013
a venit ro-alert si in Hateg(Hunedoara)...

#30684
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,534
  • Înscris: 15.06.2007
Sa facem "live cast"?

Pozat la 13:52
[ https://i.postimg.cc/qBb6xGcf/20220730-135206.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am fugit pana in fundu parcarii, si peste nici doua minute grindinuta

[ https://i.postimg.cc/TYb25jCJ/20220730-135451.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am venit special la mall ca sa feresc masina de grindina.. pentru ca asa ne-au avertizat cei care dau sms cu cod rosu de furtuna.

Edited by tfmercedez, 30 July 2022 - 12:58.


#30685
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Si a fost mare grindina?

Aici calm, marea s-a linistit si s-a incalzit, 28C, vantul adie putin.
Attached File  20220730_140648.jpg   396K   8 downloadsAttached File  20220730_074501.jpg   735.87K   7 downloads

#30686
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,534
  • Înscris: 15.06.2007
Au fost doar boabe de fasole, dar mai este timp, desi nu doresc nici un fel de grindina

#30687
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Iti poate sparge parbrizul lejer o grindina mare. Grindina e o ploaie inghetata, curentii ascendenti ce pot atinge viteze de peste 100 km la ora ridica la inaltimi mari ploaia, care ingheata.
Acum intelegem ca nu ar putea fi foarte mare grindina, dar accidental grindina e recirculata in nor, urca si coboara de mai multe ori. Partial se topeste, apoi pot fuziona mai multe greloane, putand lua aspectul unor struguri.
Se intelege ca bucatile mai mari au viteze ascensionale mai mici in comparatie cu greloanele mai mici, astfel incat in conditii favorabile pot creste mult. Cele mai mari pot avaria acoperisuri, devenind adevarate proiectile.
Este un fenomen de temut si se poate intampla, chiar daca Estofex sta pe malul marii la o berica asa ca @neaceasca al nostru.

#30688
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,534
  • Înscris: 15.06.2007
In China a fost candva o grindina care a ucus oameni pe strada. In Spania o grindina a ucis cateva oi dintr-o turma, cu niste aniin urma. Cand urla roalert si anunta grindina de dimensiuni medii si mari, sufli si in iaurt..
Momentan este calm, nici nu ploua, overcast.

#30689
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Pai bucatile mari cad primele, practic nu prea esti avertizat. Ok, vezi norul, dar nu stii cand incepe si daca ai suficient noroc sa iei una in cap, vara nu ai caciula ruseasca sa te apere.
La inceput e si riscul fulgerelor pozitive, cele mai periculoase, care pot lovi chiar si la 20 km in fata norului. Practic poti fi fulgerat pe timp senin, norul fiind considerat a fi departe la 20 km.
Cum ar fi norul in Chiajna, ar putea fulgera pe cineva care sta la soare in buricul Bucurestiului, pe terasa blocului.
Apoi nu mai zic cate obiecte pot zbura de peste tot la o furtuna mai serioasa.
Consider justificate mesajele Ro-Alert de azi, date de dimineata, nu cum a fost cu putin timp in urma cand venea mesajul cand statea ploaia.
Evident, asta cand mai si ploua prin Bucuresti.

#30690
sebi_2001

sebi_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.03.2013
in Hateg, nu a fost cine stie ce urgie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate