Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34309 replies to this topic

#30403
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sunt 5,25 km in linie dreapta pana la statia meteo din Campina.

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 20:17.


#30404
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Or fi dar nu inseamna ca citesc regulat de acolo. Vrei sa stii exact cat e din ora in ora acolo, mergi la http://www.meteoromania.ro

Edited by andreic, 02 July 2022 - 20:47.


#30405
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Tot degeaba, prognoza exacta la punct fix e un ideal. Da, computerul da un rezultat, dar sa blestemi apoi ca a dat rateu e de ras. Mai ales vara, e chiar greu, pentru ca iti poate ploua cu galeata pe o strada si pe cealalta strada faci plaja.
Bun ANM, acum a izbucnit in Crisana, asa cum au zis. Aici au nimerit bine de tot.
Ce fericit o fi acum Eugen Radu, prietenii stiu cine e.

#30406
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMelteanu, on 02 iulie 2022 - 12:52, said:

Una din anexele casei e o casuta gen 6x4 din chirpici acoperita cu tigla,nu am darimat-o inca,o folosesc sa depozitez diverse.In cautarea unui cablu am intrat acolo si e o racoare divina....
pe vremuri se construia cu cap.  Sa fie cald iarna si racoros vara.  Acuma criteriul de baza este sa fie ieftin, ca sa fie profitup cat mai mare la vanzare.  

Pe mine ma zgarie pe ochi parcarile intinse pe hectare de la supermarketuri, numai betoane si asfalt. Ar trebui sa se ia masuri pentru plantare de arbori, ar fi mai racoare in orase daca ar fi copaci peste tot unde este un spatiu disponibil.  Toata adniratia pentru acest dezvoltator care a gandit o mica parcare cu niste arbusti care sa faca  putina umbra. Se poate si in spatii stramte.

9 Strada Dimitri Ivanovici Mendeleev
https://maps.app.goo...1hChHnCMnUxEKq5

Astazi nu a mai fost chiar asa de fierbinte dar 35 de grade sunt tot multe. Seara s-a mai inorat putin si s-a racorit.

Edited by tfmercedez, 02 July 2022 - 21:54.


#30407
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Da mai, copaci cat mai multi in orase, nu provoaca deja destule pagube, eu chiar as scoate pomii din orase, doar in parcuri merita sa existe, nu sa astupe lampi, sa rupa cabluri, sa distruga masini si chiar cladiri cand pica, ca deh, printre asfalturi si betoane nu au cum sa isi dezvolte radacinile si nimeni nu sta sa ii tunda la timp sau sa ii taie pe aia bolnavi/uscati.

Cam urasc copacii in orase, prefer beton decat mocirla. Nu prea e corect sa injur copacii celor de la bloc, ca eu ii am pe ai mei, micuti de statura, in curte, dar ma lasa rece ca nu ma pasioneaza gradinaritul dupa care toti sunt innebuniti si de asta ar sta la casa, eu stau la casa din alte motive, nu pentru gradinareala care e enervanta, mai ales la tunsul ierbii.

Dar ma enervez cand fenomene destul de banale provoaca probleme mari in orasele mari si lumea injura fenomenele desi cauzele sunt altele, ce tin de indolenta si delasare, ca deh, munca nu ne place, aici si eu recunosc. Dar problemele sunt:

- canalizari subdimensionate si lipsa canalizarii speciale pentru pluviale, este amestec rahat cu ploaie, adica rahat in ploaie
- acoperisuri facute la misto pe blocuri, cad si distrug masini
- pomi domne, vrem pomi, vrem oxigen, vrem umbra ca nu avem aer conditionat, dar uite, pomii cad si distrug masini si iau chiar vieti

Nu degeaba pomii de pe marginea DN-urilor, care puteau exista cand Daciile se taraiau cu maxim 80 la ora, au fost taiati din cauza accidentelor auto cu impact cu un copac, daca iesi in decor pe camp ca iti vine un bou pe contrasens, scapi cu viata, nu facut acordeon in copac, ca deh, vrem verdeata.

*********************
Revenind, sigur ca ma oftic ca nu am avut furtuna precum cea de la Craiova. Dar nu poti avea pretentii la celulele astea pe alocuri la voia intamplarii, specifice valurilor caniculare care nu sunt super uscate. Trebuie sisteme severe organizate care sa nu rateze nicio zona, evident pe circulatii de vest sud vest, Craiova se pare ca e mai favorizata pe NE decat Slatina.

Acum temperatura relativ modesta dar zapuseala enorma de la umezeala ploilor mocanesti de ieri.

#30408
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
Copacii de pe marginea drumurilor erau prea aproape  de asfalt. Dar la 10 metri in lateral pot pune padure. Si un parapet, na.

Copacii se pot ancora. La Milano s-a construit ditai blocul plin cu arbori pe fatada.  

16 Via Gaetano de Castillia
https://maps.app.goo...ZGhpFzXCqRQCr78


https://www.lonelypl...orest-high-rise

Am si eu un vecin retardat la parinti, a taiat doi copaci din strada ca sa parcheze ca melteanu.  Nucul plantat de mine acum 20 de ani este mediu mare, gros de vreo 35 cm la baza, coroana mare, umbra multa.

Edited by tfmercedez, 03 July 2022 - 15:01.


#30409
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postadip1962, on 02 iulie 2022 - 14:49, said:

Sa nu razi?
3 aplicatii, 3 temperaturi. Din pacate, in acest moment al zilei nu am termometru care sa fie exact. Dar temperatura corecta e pe acolo. Pe undeva. Ascunsa.
Weather (Apple) nici macar nu localizeaza corect.
NOAA, zice bine ca fulgera, dar nu la mine. Se aude vag in departare.
Sa vad care se tine de promisiune...
NIcio aplicatie nu a avut dreptate sau, daca vreti, toate au gresit.
Azi dimineata am ramas doar cu Weather (Apple) si NOAA. Weather&Radar imi spunea ca am 24 grade afara... erau 18. Asa ca, bashti!
Apropo, astea erau in top 3 cele mai bune aplicatii din lumea asta! Au ramas doua...

#30410
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
Las' neaceasca, iti vine randu' cand capotezi de la caldura pe strada..  si asfaltu' incins are spre 50 de grade.  Umbra e pentru fraieri.

View PostNeaceasca85, on 03 iulie 2022 - 13:41, said:




Dar ma enervez cand fenomene destul de banale provoaca probleme mari in orasele mari si lumea injura fenomenele desi cauzele sunt altele, ce tin de indolenta si delasare, ca deh, munca nu ne place, aici si eu recunosc. Dar problemele sunt:

- canalizari subdimensionate si lipsa canalizarii speciale pentru pluviale, este amestec rahat cu ploaie, adica rahat in ploaie
- acoperisuri facute la misto pe blocuri, cad si distrug masini
- pomi domne, vrem pomi, vrem oxigen, vrem umbra ca nu avem aer conditionat, dar uite, pomii cad si distrug masini si iau chiar vieti
.
Da-le dracu de masini. Si mie mi-a picat nucu din vecini peste masina acu' 5 ani. N-are nici pe dracu, doar o oglinda rupta, si indoita in cateva locuri.  
Canalizarea, in mod normal este pentru pipi si caca de la buda. Apa de ploaie ar trebui sa aibe pe unde sa se infiltreze in PAMANT.   Ar trebui sa fie invers: drumul mai sus decat pamantul, si apa nu mai sta sa faca balti, se duce pe margine de unde isi reia calea in natura, reincarca panza freatica daca apuca sa ajunga pana acolo.  De ce calea ferata nu se face in "șant" cu borduri, si mereu are terasament inaltat, tocmai ca sa nu fie  afectata de inundatii?
De aia sunt inundatii, pentru ca apa nu mai are pe unde sa se infiltreze in pamant, de multe betoane ce sunt.  
On topic.. am dat refersh la aplicatie si a sarit de la 35 la 37, cu senzatie de 38..

[ https://i.postimg.cc/GmZknLTg/Screenshot-20220703-161641-Weather.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-am pus la "umbra" zidului facut cado' moca de vecin, dar stupoare! Zidu e cald .. 'tui mama lui..
Si in timp ce scriu, ploo, cativa stropi. Extraordinar.

Edited by tfmercedez, 03 July 2022 - 15:19.


#30411
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Consider ca s-a obtinul maximul din ciocnirea anticiclonilor.
Saptamana viitoare vine unda Azorica si nu mai intalneste baraj estic.
Rupe din Islandez ce poate, apoi ramanem pe N-V, intr-o veselie.


#30412
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
A fost super cald astazi la Pitesti, dar de la ora 16 s-a stricat vremea si a plouat!

#30413
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Daca sambata seara nu a plouat la Slatina sau a plouat pe langa, astazi cand am plecat la tara, o celula formata exact pe oras mi-a dat teapa, fix la 18:36 a inceput, o torentiala ce a tinut 3-4 minute, apoi ploaie moderata, conform uneia din camerele mele de supraveghere, in rest ploaie moderata.

6 litri la ANM, 16 la mediu. Roabele mele din curte erau pline pe sfert, vineri seara aproape goale, cand am prins torentiala in centrul orasului.

View Postrixthina, on 03 iulie 2022 - 15:26, said:

Consider ca s-a obtinul maximul din ciocnirea anticiclonilor.
Saptamana viitoare vine unda Azorica si nu mai intalneste baraj estic.
Rupe din Islandez ce poate, apoi ramanem pe N-V, intr-o veselie.
Maximul a fost la Craiova sambata seara, 70 de litri intr-o ora la mediu, doar 10 la ANM, rupere cu downburst si torentiala deasa.

34,2 maxima de azi, doar joi si vineri a urcat peste 35, pragul oficial de canicula.

Edited by Neaceasca85, 04 July 2022 - 00:50.


#30414
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Cred ca asa o sa patesc si eu ca trebuie sa plec din tara maine pentru 3 zile, tocmai cand incepe ceva ce arata destul de promitator in modele.
Poate reusesc sa evit deplasarea dar sunt sanse mici. Raman camerele, le cercetez dupa aceea, au memorie mare pe SD.
Sper sa fie cat mai cald inainte, altfel....
La astea frontale depinde si ora din zi cand ajunge, dar cand e sa iasa iese si la 12 noaptea. Da, slab cu fulgerele pana acum, degeaba am sucit camera in toate partile, si nucii cat obtureaza desi e in varful casei montata, pe un stender dezafectat. Mereiul e Patria Nucilor, dincolo de vii.

#30415
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Eu voi pune o camera la Miesti, sper sa pot baga curent si fibra in magazia ala de lemn antic de demult. La curent am ATR, saptamana asta se face plata racordarii si apoi ramane de vazut, pana nu e curentul activ, nu pot cere la RDS net.

Sambata a dat tare acolo, rosiile rasucite pe araci, pamantul a sarit pe ele de la stropii mari.

La Slatina grindina mica in 3 reprize, spune cumnata, dupa un "Nu pot sa cred ca ai ratat-o!".

Am mai ratat pe 31 iulie 2012 cand eram in Antalya. Era webcam de la RDS atunci, acum nu mai e.

#30416
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Nu m-am interesat dar cred ca o camera poate fi alimentata solar, iar pentru internet cred ca se gaseste o solutie.
Te pricepi la asta, asa ca ne tii la curent.

Vine ceva spre Merei, poate un taifum cum spune bunicul.
N-am mai vazut grindina de pe vremea lui Decebal.

#30417
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu dar nu ma incanta. E scumpa o camera cu panou FV, pe cand pe astea Tapo le am gratis, cadou, am 2 functiune, una pe dreapta.

Apoi netul mobil nu e stralucit acolo, pentru el oricum trebuie platit abonament, mai bine platesc abonament la ceva de calitate, fibra care e pe stalpii de langa gard.

E fascinant cum un sat ce nu a avut niciodata comunicatii prin cablu (TV sau telefonic) a trecut direct la fibra FTTH in 2021.

E un portocaliu pe Buzau acum:

Valabil de la : 04-07-2022 ora 14:00 până la : 04-07-2022 ora 15:00
In zona : Județul Buzău: Nehoiu, Pătârlagele, Gura Teghii, Chiojdu, Siriu, Pănătău, Colți, Bozioru;
Se vor semnala : local averse torențiale ce vor acumula peste 35...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelie, grindină.

A expirat acum.

#30418
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Da, si plecarea mea a expirat, am dormit cu fericire. Nu, nimic, e uscat pe jos.
Ceva gras in schimb pe Slatina, rupere de nori cel putin pe radar.

#30419
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
O alta aversa, intre 16:10 si 16:30. Cateva bobite de grindina la inceput. Fulgere aproape 0, cer partial senin.

Deja este Ecuator, padure amazoniana, nu mai este desertul Gobi.

Radarul Craiova exagereaza coloristic. Putina grindina de ieri ce a cazut mai peste tot prin oras, era vazuta drept baseball hail de radar. Posted Image

Un val de canicula care a inceput tare, dar apoi pe zi ce a trecut maxima a fost taiata, ciotizata de ploi, s-a afundat in ploi de tip DD si nu a mai reusit mare lucru, poimaine ii cantam Prohodul.

#30420
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La mine tuna in departare de 3-4 ore... nici macar un strop de apa. Evident, toate prognozele-s gresite!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate