Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34265 replies to this topic

#30385
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Melteanu, on 02 iulie 2022 - 12:44, said:

Pai toti astia cu aplicatiili isi iau datele de pe vreun site.
Eu am termometru digital cu 2 temperaturi afara si inauntru, cu fire lungi si 2 senzori.
Vad real temperatura.

#30386
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 adip1962, on 02 iulie 2022 - 12:17, said:

Am inceput sa ma satur de marea aplicatie Weather Radar!
In vreme cu nebulozitati caniculare e dificil de prevazut deplasarea si unde vor lovi furtunile. Mai toate platformele gresesc, ieri de ex wunder era convins ca va ploua in capitala azi dupa amiaza... in realitate abia incep sa apara inorari, azi dimineata au corectat si au spus ca nu va ploua.

 MembruAnonim, on 02 iulie 2022 - 12:49, said:

Eu am termometru digital cu 2 temperaturi afara si inauntru, cu fire lungi si 2 senzori.
Vad real temperatura.
Daca stai la casa si senzorul e in loc umbrit corect ar putea indica bine dar daca esti la bloc si pui sensorul langa cladire aia e o temperatura realtiva a locului, nu poate fi generalizata.

Senzorii meteo electronici se monteaza in chestii dinastea pentru o masuratoare decenta:

[ https://market.thingpark.com/pub/media/catalog/product/r/7/r712_800x800_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cotetgaini.ro/wp-content/uploads/2019/08/IMG_7342R-700x467.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta pentru ca soarele sa aibe influenta minimal aasupra temperaturii reale masurate. Shelterele de instrumente ca asa se numesc ele mimica cat de cat un shelter ISO standard traditional si merge pentru instrumente mici, li se asigura ventilatie perfecta fara insa ca soarele sa bata in senzor.

Edited by andreic, 02 July 2022 - 13:04.


#30387
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Una din anexele casei e o casuta gen 6x4 din chirpici acoperita cu tigla,nu am darimat-o inca,o folosesc sa depozitez diverse.In cautarea unui cablu am intrat acolo si e o racoare divina....

#30388
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Attached File  Screenshot_20220702-134805_One UI Home.jpg   528.47K   12 downloads

#30389
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 02 iulie 2022 - 12:51, said:

Daca stai la casa si senzorul e in loc umbrit corect ar putea indica bine dar daca esti la bloc si pui sensorul langa cladire aia e o temperatura rrealtiva a locului, nu poate fi generalizata.
Este relativa,sunt constient.Stau la bloc
Cel mai mult minte Google ,temperatura care ti-o trimite pe telefon,am observat.
Recomand Accuweather sau vremea

Edited by MembruAnonim, 02 July 2022 - 12:58.


#30390
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai fratilor, nu ma luati cu screenshot-uri din aplicatiile implicite SO. Sunt niste mizerii...
Este adevarat ca in zona mea (langa Campina), toate modelele matematice dau gres, dar totusi ceva ar trebui sa se potriveasca. Nu poti sa ma minti ca ploua, ca norii sunt claie peste mine si cand te uiti afara sa fie soare si frumos.
Din acest motiv am solicitat daca stiti o aplicatie meteo adevarata. Poate fi si platita, dar va rog, sa fie verificata in afara oraselor.
Accu este perfecta pentru SUA si mai putin pentru Romania. Vremea nu e ok, am verificat-o cu ceva timp in urma.

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 13:07.


#30391
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Post edit.
Am inceput sa reverific Carrot, Weather (Apple) si NOAA Clime- weather radar live.
Se pare ca Apple a cumparat Dark Sky si l-a inglobat deja in parte in aplicatia lor implicita. Dark Sky a disparut din store...

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 13:57.


#30392
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sa nu razi?
3 aplicatii, 3 temperaturi. Din pacate, in acest moment al zilei nu am termometru care sa fie exact. Dar temperatura corecta e pe acolo. Pe undeva. Ascunsa.
Weather (Apple) nici macar nu localizeaza corect.
NOAA, zice bine ca fulgera, dar nu la mine. Se aude vag in departare.
Sa vad care se tine de promisiune...

Attached Files



#30393
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Windy.com
Ai orice doresti, direct pe modele, radar, satelit in timp real, harta detaliata in care iti poti vedea casa, strada, blocul, iar daca insisti sa ai diagrame, le ai si pe astea.

#30394
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Vineri a doua zi consecutiva cu maxima de 35 C, in casa fara AC sunt 28,5 C in camera fara expunere la soare.

La ora 17 a plouat usor cu stropi mari in zona Steaua, dar la 17:30 a fost o ciudatenie, pe Steaua, unde am casa si biroul, a dat tot usor/moderat, cu stropi rari, dar pe zona centrala a orasului, de la liceul Metalurgic la magazinul Oltul, am prins un adevarat downburst cu soare, o alegere foarte buna acest "chase" la mine nefiind nimic interesant, confirmat si de camere.

Statia a luat 5 mm, probabil tot ca la mine in curte, judecand ochiometric, pana si la sol se vede clar mai multa umezeala in centru decat la mine.

Astazi doar tunete si cer noros. Surprinde activitatea electrica slaba la aceste temperaturi, in alti ani trasnetele erau feroce.

#30395
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Da, slabut. Dar se pare ca ne asteapta surprize placute luna asta, Azorelul isi revine si inlatura mortaciunile astea.
Prea departe patrunderea rece din est, altfel era belea. N-am mai inregistrat nimic deosebit, nici macar apusuri.

#30396
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Furtuna slaba acum, abia ploo si fulgera cate un pic. A dat-o mai tare la taranoaia la ora 17, unde ieri n-o fost nimic.

#30397
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Alo,aici taranoaia..Olt...Miscari masive de nori,dar ploaie inca nimic....Astept provincia...Posted Image

#30398
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Ghinion, tocmai v-a tamponat celula dinspre Craiova chiar pe aliniamentul Oltului, exact cand venea dinspre Dragasani draguta asta.
Apare o stagnare imediata pe radar, poate isi reia asaltul.
Oricum, nu va desertificati nici anul asta, desi erati mancati de alarmisti ca Sahara scrie pe Oltenia.
Uite ce furtuni frumoase aveti.

#30399
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
am vecini bazati,trag cu antigrindina.....

#30400
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Trebuia sa inceapa ploaia aia - anuntata de ieri dimineata - la ora 17. Nici macar vantul nu a batut, nu a tunat, nu a fulgerat si in general, nu s-a intamplat absolut nimic din cele prognozate.
3 aplicatii diferite, cu surse diferite, au gresit total.

#30401
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Gata, m-am prins!
Apai no draga, asa ceva nu exista. Doresti aplicatie cu vreme exacta la punct fix.
Asa ceva... La punct fix doar un bun cunoscator in ale specificului zonei pe diverse circulatii, etc.
Nu, asa ceva nu exista. Aplicatiile dau sansele din zona.
Asa si bunicul meu, ca nu a venit ploaia la ora x.
Pai nu.

Edited by rixthina, 02 July 2022 - 18:49.


#30402
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 adip1962, on 02 iulie 2022 - 14:49, said:

Sa nu razi?
3 aplicatii, 3 temperaturi. Din pacate, in acest moment al zilei nu am termometru care sa fie exact. Dar temperatura corecta e pe acolo.
Iti dai seama ca niciuna din aplicatii nu are statie meteo in locatie, toate iti arata de la 20-30km departare.
Cele mai precise statii sunt cele de la aeroporturi langa marile orase si evident cele ale ANM-ului dar alea nu publicate prin alte aplicatii decat cele proprii.

Edited by andreic, 02 July 2022 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate