Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34090 replies to this topic

#30367
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 andreic, on 30 iunie 2022 - 20:57, said:

Pai verifici daca sunt atermice... daca chiar sunt ajuta la radiatia directa si in special la UV. Verificarea o poti face cu un detector de metale mic dinala cu care urmaresti tevi prin pereti. Daca e atermic trebuie sa detecteze metalul din sticla.
radiatia UV eate oprita si de un banal PET, sau o pelicula de apa.
Insa radiatia IR este cea care transporta energia , grosul caldurii. IR trece prin majoritatea materialelor care se lauda ca blocheaza UV.

Vreau sa vad eu sticla care blocheaza IR.

Edited by tfmercedez, 30 June 2022 - 21:18.


#30368
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Iti arat experimental ca trece daca vrei. Tratamentul atermic functioneaza si la IR si este acelasi folosit si la termopane sub denumirea low-e. Asa cum trece fara probleme si prin ochelarii prosti, fake uv, asa cum trece si prin peturi si sterilizeaza apa, de se foloseste prin lumea mai saraca. Si eu stiam ce zici tu cand eram mic dar am constatat ca e fake, nu stiu de unde provine mitul netrecerii. Cred ca depinde si de frecventa sau mai bine zis de lungimea de unda ca e mnai usor de exprimat.

Edited by andreic, 30 June 2022 - 21:26.


#30369
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
21 °C la Muntele Mare (23:00) ... pe la ora 17:00 cand a inceput sa bata un pic vantul si au aparut norii am crezut ca vine ploaia, povesti ...
Ardea soarele iar vantul, vantul parca era un aparat de aer conditionat care baga caldura.Am mai trait si simtit asa ceva cu vreme buna in urma, adicatelea cand eram mult mai tanar si nelinistit prin Sevilla anilor 2000.Parca eram in poemele lui Garcia Lorca, pardon! stimabilul parca le spune din Granada, in povestile lui Eslava Galan si nesfarsitul Guadalquivir ... nu mai stiu care: ii tare cald.

Edited by adisluc, 30 June 2022 - 22:11.


#30370
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 29.10.2017
Norii nu prea au fost nelinistiti pe la camera mea si nici tineri. Doar coamele si nici macar mamatusi. A picurat putin, poate a fost chiar si 1 mm de apa. Dar mai sunt sanse de DD zilele urmatoare, a se vedea cum a explicat neaceasca ce inseamna DD, oricum nu emisiune la tv.


#30371
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

 tfmercedez, on 30 iunie 2022 - 17:02, said:

Toata ziua am vazut peste 30, iar la intoarcere de la PF1  a oscilat temperatura afisata intre 38-39 de grade pe tot traseul.
La radio se discuta despre cod rosu de canicula in unele zone ale tarii, s-au inregistrat maxime istorice pentru data de 30 Iunie.

Degeaba era clima uneori si pe 19 grade, soarele  puternic te obosesteste si toropeste prin parbriz si geamurile laterale.

Acuma sunt 37 la Tm.. macar la noapte minima va coborâ la 20.. in casa 26,5  fara sa fi mers climele de ieri. Dar noaptea toate ferestrele sunt deschise si se mai ventileaza putin. Cand noaptea va fi cald  spre 30 o sa fie jale.
A mers la mine in camera de la ora 19 la ora 03 noaptea. Dupa asta geamurile raman inchise si pana la 09 dimineata e foarte OK. Daca deschid geamul bag umiditatea de afara.

 george_alexandru, on 30 iunie 2022 - 20:59, said:

Nu e degeaba. Parbrizul se încinge puternic și toată acea căldură îți radiază în față. Dacă îl menții rece, câștigi bine la confort.
Daca orientez aerul spre parbriz, imi creste disconfortul, trebuie sa sufle pe mine, in special la maini.

#30372
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Folosești funcția speciala care ventileaza parbrizul. Așa eviți și aerul rece care bate direct în tine.

#30373
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Eu vreau aer rece care sa bata spre mine, altfel mi-e cald in masina.

E o rotita in bord care da ori spre mine ori spre parbriz si picioare. Trebuie de la mijloc in sus, altfel mi-e cald inclusiv la fata.

Auto 16 e setarea pe tot anul, iarna dau aeroterma cand se abureste parbrizul. Cand nu e soare mai dau si LO ca nu vrea pe Auto sa mai dea maxim.

#30374
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
De ce 16...ai sticle de vin pe care le ții la rece? :D

#30375
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 10:36, said:

De ce 16...ai sticle de vin pe care le ții la rece? Posted Image


Depinde de masina.

La masina veche mergeam mereu pe Low, care e vreo 15-16 grade si pe pozitia 1 era super ok. La o masina mai noua insa daca merg mereu pe 19-20 mi se pare rece.
Sistemul de climatizare e mult mai eficient la o masina noua.

#30376
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
La mine 21 grade cu aer care bate în parbriz. Foarte confortabil... Nu mai e acea senzație că îmi frige fața.

#30377
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 andreic, on 30 iunie 2022 - 21:23, said:

Iti arat experimental ca trece daca vrei. Tratamentul atermic functioneaza si la IR si este acelasi folosit si la termopane sub denumirea low-e. Asa cum trece fara probleme si prin ochelarii prosti, fake uv, asa cum trece si prin peturi si sterilizeaza apa, de se foloseste prin lumea mai saraca. Si eu stiam ce zici tu cand eram mic dar am constatat ca e fake, nu stiu de unde provine mitul netrecerii. Cred ca depinde si de frecventa sau mai bine zis de lungimea de unda ca e mnai usor de exprimat.

https://www.thoughtc...uv-light-608316

https://www.quora.co...d-glass?share=1

Lungimile de unda din spectru variaza atat de mult incat e cam greu sa ai o sticla care sa permita sa treaca doar lumina vizibila, si sa mai fie si ieftina ca sa fie accesibila pe gama de auto generale.

Defapt, daca va uitati pe acel text imprimat pe geamul fiecarei masini, apare mentionata transparenta. Adica procentul de radiatie care trece prin sticla, lumina in general, dar nu se despica firul in 14, pe lungimi de unda, spectre, etc.

Edited by tfmercedez, 01 July 2022 - 11:54.


#30378
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Pai da, UVA-ul trece fara probleme cum ziceam, UVB-ul deja e bine filtrat si de stratul de ozon asa ca nu ne legam la cap cu el, e irelevant intrucat procentul care scapa e cu mult redus. Bronzatul natural cat si la aparate se face cu tuburi in UVA. Parbrizele atermice filtreaza decent si acest spectru in afara de IR si o mica parete din vizibila.
Testele se fac cu un emitator UVA din leduri de inalta calitate si un revelator adica o vopsea care sub actiunea uv emite lumina. Se pot folosi si bancnote, taloane auto etc... astea au insertii cu revelator UV in ele. Pui materialul intre emitator si revelator si o sa vezi ca majoritatea materialelor transparente obisnuite sunt transparente si la UVA. Ochelarii de buna calitate filtereaza bine, aia din piata slab sau deloc desi scrie pe ei ca au "UV400"... fake de fapt. Iti termini ochii in timp cu asa ceva intrucat pupilele se maresc (apertura) ca sa ia lumina normala filtrata dar lasa loc gramada si la UV.

Edited by andreic, 01 July 2022 - 12:13.


#30379
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Este cald ca dracu
[ https://i.postimg.cc/4ywy0dVy/Screenshot-20220701-150419-Weather.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vrut sa vad cate grade se fac in masina parcata in soare.. din pacate nu masoara peste 50 de grade.

[ https://i.postimg.cc/9QLSfjt9/20220701-150651.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Senzorul arata sub masina 38.9 grade.

Edited by tfmercedez, 01 July 2022 - 14:10.


#30380
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 10:36, said:

De ce 16...ai sticle de vin pe care le ții la rece? Posted Image
La drum mai lung urc la 17-18, sau 19 si dupa 20 minute iar 18.

Razboi caldurii din spatii inchise de care am suferit in copilarie. In camera AC pe 17 dar se opreste cand se ating 21-20 real.

Dacia in drum de la Slatina la Constanta, anual in miezul verii, nici Visinescu nu tortura asa de rau. Posted Image

#30381
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 29.10.2017
Instabilitatea prinsa intre anticicloni, ceva de totul sau nimic.
ANM generoasa cu portocaliul, asteptam desfasurarea evenimentelor.

#30382
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am inceput sa ma satur de marea aplicatie Weather Radar!
De ieri imi trimite avertismente ca azi fulgera, tuna si ploua! Acum vreo 15 minute ma uit la ea sa vad cand ploua azi. Surpriza, afara ploua! Am zis ca-s surd... Ma uit pe fereastra, nici gand. La uit pe harta radar, deasupra mea zici ca-i urgie! Ma uit pe fereastra, unde naibii sunt norii aia?
Ma uit acum pe aplicatie la temperatura, 26 grade si ploua. In continuare. Pe termometre indica 32 si din cate vad eu... nici gand de ploaie.
Mai, dar chiar asa?
Poate cineva recomanda o aplicatie cu adevarat buna pe iOS?

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 12:18.


#30383
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Timisoara. Real feel 58 grade.
"Racoarea" aia vad ca se tot muta cu o zi mai tarziu Posted Image
Crunt anotimp.
Attached File  Capture.JPG   35.51K   10 downloads

#30384
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 adip1962, on 02 iulie 2022 - 12:17, said:

Am inceput sa ma satur de marea aplicatie Weather Radar!
De ieri imi trimite avertismente ca azi fulgera, tuna si ploua! Acum vreo 15 minute ma uit la ea sa vad cand ploua azi. Surpriza, afara ploua! Am zis ca-s surd... Ma uit pe fereastra, nici gand. La uit pe harta radar, deasupra mea zici ca-i urgie! Ma uit pe fereastra, unde naibii sunt norii aia?
Ma uit acum pe aplicatie la temperatura, 26 grade si ploua. In continuare. Pe termometre indica 32 si din cate vad eu... nici gand de ploaie.
Mai, dar chiar asa?
Poate cineva recomanda o aplicatie cu adevarat buna pe iOS?
Pai toti astia cu aplicatiili isi iau datele de pe vreun site.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 1 anonymous users

n30

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate