Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce inseamna sa-l cunosti pe dumnezeu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#217
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
ca tot veni vorba si tot te-am prins p'aci, dark, tu ce crezi, oamenii din ziua de azi, ce trup al lui Hristos trebuie sa manance, pe cel de dinainte de inviere sau pe cel de dupa, ca mataluta era cea care vorbea de cele 2 trupuri ale Lui?Posted Image

Edited by dapix, 12 January 2017 - 17:32.


#218
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Nu mănâncă efectiv un trup și nu beau un sânge propriu zis, poate la catolici, dacă dorești, să-i întrebi pe ei. Aceștia cred că mănâncă efectiv trupul și beau sângele Mântuitorului. Dogma transsubstanţierii.

#219
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
probabil ca atunci nici Hristos nu a murit efectiv impreuna cu ei ci totul s-a petrecut in planul ideilor, simulat, ca si cunoasterea de catre El a pacatului (tot o idee "made in dark")

#220
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Eu am spus că Isus cunoaște răul, conform declarațiilor din Geneză, fiindcă este Dumnezeu.

#221
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Tu ai spus ca "Isus cunoaste pacatul".

#222
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 15 ianuarie 2017 - 13:54, said:


Eu am spus că Isus cunoaște Răul, nicidecum că practică răul / păcatul.
Iată ce spune Biblia, pe care tu nu o citești suficient.

Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci." (Fac.3:22)

#223
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 15 ianuarie 2017 - 16:37, said:

Eu am spus că Isus cunoaște Răul, nicidecum că practică răul / păcatul.
Tu ai spus ca "Isus cunoaste pacatul" conform link-ului.

#224
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 15 ianuarie 2017 - 16:51, said:

Tu ai spus ca "Isus cunoaste pacatul" conform link-ului.

Dar ți-am explicat în ce sens. În sensul în care cunoaște răul. Nu în sensul că l-ar fi practicat vreodată. Vrei să pricepi?

#225
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
atunci pune mana si reformuleaza aberatia scrisa. Doar cineva care practica pacatul il si cunoaste. Apropo, practicarea pacatului nu e totuna cu cunoasterea raului. Dumnezeu e "bine/bun". El se cunoaste pe Sine. Prin urmare cineva care este impotriva Lui, e rau. Nu trebuie ca Dumnezeu sa practice raul pentru ca sa-L cunoasca. Cu pacatul e altceva pentru ca pacatul reprezinta practicarea raului. Trairea in rau.

Edited by dapix, 15 January 2017 - 17:00.


#226
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 15 ianuarie 2017 - 16:57, said:

Nu trebuie ca Dumnezeu sa practice raul pentru ca sa-L cunoasca. Cu pacatul e altceva pentru ca pacatul reprezinta practicarea raului. Trairea in rau.

Verbul ”a cunoaște” este polisemantic.

CUNOÁȘTE, cunósc, vb. III. 1. Tranz. A lua cunoștință în chip veridic de obiectele și de fenomenele înconjurătoare; a stabili în chip obiectiv natura, proprietățile unui lucru, relațiile dintre fenomene, a le da o interpretare conformă cu adevărul. 2. Tranz. A avea sau a dobândi cunoștințe pe baza studiului, experienței; a fi luat cunoștință de ceva. 3. Tranz. A ști, a afla cine este cineva, a identifica ceva; a fi făcut (personal) cunoștință cu cineva, a fi luat cunoștință de ceva. ◊ Expr. A nu cunoaște moarte = (despre obiecte) a fi trainic, durabil. A-și cunoaște (sau a nu-și cunoaște) lungul nasului = a-și da (sau a nu-și da) seama de ce i se cuvine sau i se poate permite. A face cunoscut (cuiva ceva) = a da de știre, a preveni, a avertiza. ♦ A ști felul de a fi al cuiva. ◊ Expr. A cunoaște lumea = a avea experiența vieții. ♦ A recunoaște, a identifica. ♦ A distinge, a deosebi pe cineva sau ceva. ♦ A avea de-a face cu ceva, a fi în deplină cunoștință de cauză. Cunosc eu bunătatea ta. 4. Refl. (impers.) A se băga de seamă, a se remarca, a se descoperi. ♦ A avea efect, a nu se întâmpla în zadar. Pe unde a trecut, se cunoaște. ◊ Expr. (Tranz.) A cunoaște ceva = a se alege cu un profit, cu un beneficiu. 5. Tranz. A admite ca adevărat; a nu tăgădui. 6. Intranz. (Rar) A-și arăta recunoștința pentru ceva; a răsplăti. 7. Tranz. A admite calitatea sau titlul cuiva. 8. Tranz. A-și da seama de ceva; a înțelege, a ști. – Lat. pop. connoscere (= cognoscere).


verifică înțelesul variantei nr. 8.

Posted Image

#227
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
oh, pastila cu polisemantic o arunci de fiecare data cand ti se arata ce aberatii emiti. Sensul cuvantului a cunoaste se deduce din fraza pe care am scris-o.

#228
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 15 ianuarie 2017 - 17:09, said:

Sensul cuvantului a cunoaste se deduce din fraza pe care am scris-o.


Și eu ți-am arătat că Dumnezeu ”știe” Binele și Răul. Adică cunoaște. Însă asta nu implică neapărat experiența personală.Posted Image

#229
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postdapix, on 12 ianuarie 2017 - 14:19, said:


Pe cand mancau ei, Isus a luat o paine; si, dupa ce a binecuvantat, a frant-o si a dat-o ucenicilor, zicand: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu." (Mat.26:26)
Pe cand mancau, Isus a luat o paine; si, dupa ce a binecuvantat, a frant-o si le-a dat, zicand: "Luati, mancati, acesta este trupul Meu." (Marc.14:22)




Cum asa ?

Mat. 26:26

17. In cea dintai zi a Azimelor, au venit ucenicii la Iisus si L-au intrebat: Unde voiesti sa-Ti pregatim sa mananci Pastile?
18. Iar El a zis: Mergeti in cetate, la cutare si spuneti-i: Invatatorul zice: Timpul Meu este aproape; la tine vreau sa fac Pastile cu ucenicii Mei.
19. Si ucenicii au facut precum le-a poruncit Iisus si au pregatit Pastile.


26. Iar pe cand mancau ei, Iisus, luand paine si binecuvantand, a frant si, dand ucenicilor, a zis: Luati, mancati, acesta este trupul Meu.


Paine ??  De Pasti ?
Din cat stiam, Isus si ucenicii au fost evrei.
Dovada ca serbau Sarbatoarea Azimelor.
Cum de era paine pe masa ?

#230
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Era pâine nedospită (azimi).

#231
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 16 ianuarie 2017 - 17:26, said:

Cum asa ?

Mat. 26:26

17. In cea dintai zi a Azimelor, au venit ucenicii la Iisus si L-au intrebat: Unde voiesti sa-Ti pregatim sa mananci Pastile?
18. Iar El a zis: Mergeti in cetate, la cutare si spuneti-i: Invatatorul zice: Timpul Meu este aproape; la tine vreau sa fac Pastile cu ucenicii Mei.
19. Si ucenicii au facut precum le-a poruncit Iisus si au pregatit Pastile.


26. Iar pe cand mancau ei, Iisus, luand paine si binecuvantand, a frant si, dand ucenicilor, a zis: Luati, mancati, acesta este trupul Meu.


Paine ??  De Pasti ?
Din cat stiam, Isus si ucenicii au fost evrei.
Dovada ca serbau Sarbatoarea Azimelor.
Cum de era paine pe masa ?
Este tradus pentru români, pentru cei care nu sunt familiarizați cu azima. Posted Image

#232
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 12 ianuarie 2017 - 17:27, said:

ca tot veni vorba si tot te-am prins p'aci, dark, tu ce crezi, oamenii din ziua de azi, ce trup al lui Hristos trebuie sa manance

Consumul este simbolic, Cristos când le-a dat apostolilor pâinea și vinul, era încă în trup Posted Image

#233
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
poate n-ai inteles intrebarea? Eu nu te-am intrebat daca consumul este simbolic sau nu. Daca nu stii, mai bine nu raspunde decat sa o faci si sa te faci de ras.

#234
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Simbolic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate