Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce inseamna sa-l cunosti pe dumnezeu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Ion_de_la_Raion, on 07 ianuarie 2015 - 13:35, said:

Sa-l cunosti pe Dumnezeu e sa-i scrii numele cu majuscula (vezi titlul).
Numai după ce îi cunoşti numele . dumnezeu e o frază inventată  de  orice om . In româneşte aşa-i spunem , în ruseşte altfel .

 OriginalCopy, on 07 ianuarie 2015 - 14:37, said:

Inseamna sa cunosti Atotindobitocirea.
Eh , asta  o fac jmecherii de popi  şi pastoraşi mărunţi .
Uite , până şi  expresia "creier spălat "  are în accepţiunea ta  o conotaţie negativă   dar dacă analizezi un pic  , vei constata  că e un lucru pozitiv , şi anume  curăţarea spiritului de  toate aspectele negative şi îndoctrinarea cu ce e curat sufleteşte .Posted Image

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dar pentru tine ce înseamnă să-l cunoști pe Dumnezeu?(Întrebare pentru inițiator).
Ce înseamnă să cunoști pe cineva?
Sau poate întrebarea corectă ar fi fost:
"Cât de bine îl cunoașteți pe Dumnezeu și de unde această cunoaștere:din diferite cărți,sau din gândirea personală?"

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ascended, on 07 ianuarie 2015 - 16:14, said:

Dar pentru tine ce înseamnă să-l cunoști pe Dumnezeu?(Întrebare pentru inițiator).
Ce înseamnă să cunoști pe cineva?
Sau poate întrebarea corectă ar fi fost:
"Cât de bine îl cunoașteți pe Dumnezeu și de unde această cunoaștere:din diferite cărți,sau din gândirea personală?"
Eu doar am auzit de unul căruia  i se  spunea că e Fiul Lui Dumnezeu , mai apoi am citit despre EL  (Fiul)   şi că ar fi venit să ne arate slava Tatălui Său  , şi acela ar fi Dumnezeul dragostei şi vieţii veşnice . Ca să-L cunoşti  trebuie în primul rând să-i   ştii  caracterul şi să devii acelaşi caracter . Numai astfel vei putea  afirma că  î-L "cunoşti" cu adevărat , doar dorind să fii în aceiaşi stare de spirit . .

#22
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 pacopaco1967, on 07 ianuarie 2015 - 12:55, said:

De multe ori aud aceasta replică ,   de fapt în ce constă  cunoaşterea de Dumnezeu ?
Rog să-şi  exprime fiecare   opinia cât mai detaliat , şi cine ştie cum până şi un ateu poate înţelege câte ceva , dar cu seamă  credincioşi ca mine care nu conştientizează  magnitudinea acestei expresii .
Adica sa mergi pe urmele lui Isus. Omul il cunoaste pe Dumnezeu numai prin fapta, nu din auzite.

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Elihu_66, on 08 ianuarie 2015 - 00:34, said:

Adica sa mergi pe urmele lui Isus. Omul il cunoaste pe Dumnezeu numai prin fapta, nu din auzite.
Unul mai profan ar întreba : "păi pe unde a călcat Isus ?"  . Nu eu am atâta nevoie de cunoaştere cât marea majoritate a credincioşilor  care se limitează la  a cunoaşte pe Dumnezeu  cu trei cruci pe piept cu mâna şi pupatul mâinii la preot .
Detaliază te rog  cum anume ajunge să-L cunoască cu fapta şi nu prin auzite . Apostolul Pavel spune altceva si anume că prin auzite vine credinţa , dar despre cunoaştere  nu prea spune multe . Deci te invit  să detaliezi cum anume L-ai cunoscut şi cum doreşti să-L faci cunoscut şi altora ?

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 07 ianuarie 2015 - 12:55, said:

De multe ori aud aceasta replică ,   de fapt în ce constă  cunoaşterea de Dumnezeu ?
Rog să-şi  exprime fiecare   opinia cât mai detaliat , şi cine ştie cum până şi un ateu poate înţelege câte ceva , dar cu seamă  credincioşi ca mine care nu conştientizează  magnitudinea acestei expresii .
Osea 4
1. "Ascultati cuvantul Domnului, copiii lui Israel! Caci Domnul are o judecata cu locuitorii tarii, pentru ca nu este adevar, nu este indurare, nu este cunostinta de Dumnezeu in tara.

6. Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta. Fiindca ai lepadat cunostinta, si Eu te voi lepada si nu-Mi vei mai fi preot. Fiindca ai uitat Legea Dumnezeului tau, voi uita si Eu pe copiii tai!

Cunostinta de Dumnezeu este cunostinta legii, a Scripturii.

Cunoasterea presupune si Duhul, cei care-L cunosc sunt cei salvati.

Edited by zexelica, 12 January 2015 - 02:48.


#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 zexelica, on 12 ianuarie 2015 - 02:47, said:

Fiindca ai uitat Legea Dumnezeului tau, voi uita si Eu pe copiii tai!

cei care-L cunosc sunt cei salvati.
Asta de Dumnezeu din Vechiul Testament, care e un dumnezeu razbunator,  si pe tine si pe tot neamul tau, si pe aia nenascuti, asa e la evrei.

De la ce sunt salvati?

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Quantum, on 12 ianuarie 2015 - 07:38, said:

De la ce sunt salvati?
De la chin etern pt ca au pacatuit.

#27
Italktome

Italktome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.01.2015

 zexelica, on 12 ianuarie 2015 - 02:47, said:


Osea 4
1. "Ascultati cuvantul Domnului, copiii lui Israel! Caci Domnul are o judecata cu locuitorii tarii, pentru ca nu este adevar, nu este indurare, nu este cunostinta de Dumnezeu in tara.

6. Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta. Fiindca ai lepadat cunostinta, si Eu te voi lepada si nu-Mi vei mai fi preot. Fiindca ai uitat Legea Dumnezeului tau, voi uita si Eu pe copiii tai!

Cunostinta de Dumnezeu este cunostinta legii, a Scripturii.

Cunoasterea presupune si Duhul, cei care-L cunosc sunt cei salvati.

Zexelică, acum ia să ne spui tu nouă, cum e posibil să uite Legea niște oameni aleși? Sau, cum pot să fi avut vreodată cunoștință de Lege niște oameni care nu sunt aleși?

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Simplu.

Romani 1

23. si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.

25. caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.

Uite doar un exemplu de "uitare". Ma i vrei?

#29
Italktome

Italktome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.01.2015

 zexelica, on 12 ianuarie 2015 - 12:30, said:

Simplu.

Romani 1

23. si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.

25. caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.

Uite doar un exemplu de "uitare". Ma i vrei?

Tu ai dat un exemplu de uitare, e adevarat, dar nu ai răspuns la întrebare: cum poate uita Legea un "salvat"? Sau, invers, cum poate învața Legea un "nesalvat"? Dacă Dumnezeu e cel care, cum afirmi tu, "te face să faci", nu realizezi absurditatea poruncii sale ca oamenii să nu uite Legea? Se pare că nu realizezi...

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Italktome, on 13 ianuarie 2015 - 09:14, said:

Tu ai dat un exemplu de uitare, e adevarat, dar nu ai răspuns la întrebare: cum poate uita Legea un "salvat"? Sau, invers, cum poate învața Legea un "nesalvat"? Dacă Dumnezeu e cel care, cum afirmi tu, "te face să faci", nu realizezi absurditatea poruncii sale ca oamenii să nu uite Legea? Se pare că nu realizezi...
Nu poate nici cel salvat sa uite, nici cel nesalvat sa cunoasca intelesul duhovnicesc al Legii. Poate sa stie sa nu fure sa nu fie pidosnic (vezi calugarul vostru de la Cluj, etc.), lucruri literal-gramatical-istorice si morale, la fel ca hermeneutica folosita de seminariile voastre bisericesti. Nu scrie nicaieri ca cei salvati uita sau calca legea. Asta spuneti voi confundand intentionat biserica eterna cu adunarea de duminica, pamanteasca.

Edited by zexelica, 13 January 2015 - 12:06.


#31
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 zexelica, on 13 ianuarie 2015 - 12:04, said:

Nu poate nici cel salvat sa uite, nici cel nesalvat sa cunoasca intelesul duhovnicesc al Legii. Poate sa stie sa nu fure sa nu fie pidosnic (vezi calugarul vostru de la Cluj, etc.), lucruri literal-gramatical-istorice si morale, la fel ca hermeneutica folosita de seminariile voastre bisericesti. Nu scrie nicaieri ca cei salvati uita sau calca legea. Asta spuneti voi confundand intentionat biserica eterna cu adunarea de duminica, pamanteasca.

Dar înainte de a avea nevoie de salvare cum de a putut păcătui omul?

#32
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Sa-L cunosti pe Dumnezeu inseamna sa-I crezi/cunosti scriptura, sa accepti ceea ce predica si sa urmezi invatatura LUI.

Nota: Observa ca am omis cuvantul Biblie pentru ca la fel de bine poate fi Coranu, Black Pope sau orice alta carte "Sfanta" care ne spune despre viata Dumnezeului pe care-L urmam.

#33
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 Shahara, on 13 ianuarie 2015 - 12:47, said:

Sa-L cunosti pe Dumnezeu inseamna sa-I crezi/cunosti scriptura, sa accepti ceea ce predica si sa urmezi invatatura LUI.

Nota: Observa ca am omis cuvantul Biblie pentru ca la fel de bine poate fi Coranu, Black Pope sau orice alta carte "Sfanta" care ne spune despre viata Dumnezeului pe care-L urmam.

De ce să fie neaparat o carte?

30 Isus a mai făcut înaintea ucenicilor Săi multe alte semne care nu sunt scrise în cartea aceasta.  

Scriptura e chestia din care provin cărţile scrise de oameni.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dacoroman2310, on 13 ianuarie 2015 - 12:35, said:

Dar înainte de a avea nevoie de salvare cum de a putut păcătui omul?
Simplu: a ascultat de nevasta-sa

#35
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 zexelica, on 13 ianuarie 2015 - 12:59, said:

Simplu: a ascultat de nevasta-sa
Şi nevas-sa?

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dacoroman2310, on 13 ianuarie 2015 - 13:09, said:

Şi nevas-sa?
Pe scaraotzchi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate