Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

De ce refuza americanii viza pt un copil?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Salut! Am vrut sa-mi iau nepotul (12 ani) in vizita in SUA, eu n-am nevoie de viza ca am cetatenie germana, si n-a primit viza. Repet, doar pe pusti il luam, fara familie.

Ce e in mintea jegosilor astora de americani de-si bat joc de oameni?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cum isi bat joc de oameni? ca nu inteleg...
ai vreun drept acolo? esti cetatean american?

probabil au refuzat-o pentru ca ei considera sunt sanse foarte mari sa ramana acolo.

#3
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Adevarat, la 12 ani e numai bun sa gaseasca un job bine platit, sa-si ia casa, masina si nevasta si sa ramana acolo. Un adevarat pericol. :lol:

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu, desteptule, la 12 ani e numai bun sa intre sub incidenta diverselor legi de protectie sociala si protectia minorului astfel incat sa NU poate fi expulzat, repatriat, si, in cele din urma sa obtina cetatenie.

am inteles, n-ai bani, job, casa, masina, n-ai nimic...incearca sa ai un pic de minte, daca poti...

iata, tu ai varsta de permis si n-ai nimic din cele enumerate...poate ala la 12 ani reuseste

#5
L3onardus

L3onardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2012
Amuricanii sunt fiinte superioare Posted Image..nu primesc pe oricine la ei in cotet.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ghrDIQ-K8mg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@BWD - inainte sa dai report pentru jigniri, intreaba-te de ce n-ai fost sanctionat pentru astfel de posturi:

 BWD, on 07 ianuarie 2015 - 10:29, said:

Parerea ta e o parere de om prost, care mai degraba si-ar fi petrecut noaptea de revelion la politie, nu acasa, alaturi de cei dragi, pentru ca, O VAI, avem niste fiare indoite si trebuie sa ne

parerea ta e o parere de om prost.

de-aici incolo vezi sa nu mai calci pe bec ca se sparge.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
probabil nu au avut incredere in cel care a fost in locul lui la interviu.
proba de interviu e foarte importanta, degeaba te acoperi cu acte daca nu inspiri incredere.

#8
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Poate reuseste, dar acolo. Aici, nici o sansa. E dragut cum considera unii ca poti sa ai 20 si ceva de ani si sa ai garsoniera/apartament/casa la noi, in conditiile in care astea te costa pe putin 100 de salarii.

P.S.: Daca se sparge becul, cumparam altul si il inlocuim, nici o problema.

Edited by BWD, 07 January 2015 - 11:12.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 Hedonist, on 07 ianuarie 2015 - 10:55, said:

Ce e in mintea jegosilor astora de americani de-si bat joc de oameni?
Vid

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 BWD, on 07 ianuarie 2015 - 11:11, said:

Poate reuseste, dar acolo. Aici, nici o sansa. E dragut cum considera unii ca poti sa ai 20 si ceva de ani si sa ai garsoniera/apartament/casa la noi, in conditiile in care astea te costa pe putin 100 de salarii.

P.S.: Daca se sparge becul, cumparam altul si il inlocuim, nici o problema.
unii pot.
si daca nu poti, poti macar sa ai decenta atunci cand vorbesti alaturi de altii care-au putut.

sau, cu alte cuvinte, cand iti bati joc de afirmatia cuiva incearca sa vezi daca ai priceput ce spune. sa nu te faci de ras.

e bine c-ai ajuns la cuantumul de 100 de salarii desi nici macar nu stii ce e ala salariu.
end of off-topic.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 slai, on 07 ianuarie 2015 - 11:09, said:

probabil nu au avut incredere in cel care a fost in locul lui la interviu.
proba de interviu e foarte importanta, degeaba te acoperi cu acte daca nu inspiri incredere.
nu-l da tot copilul de la o varsta in sus?
Eu eram sub varsta aia cand am depus acte, dat interviu singur ( tot procedeul singur ) pentru prima viza in JP. A durat 3 zile, eram foarte fricos ca rata de respingere in perioada aia era destul de mare Posted Image Dar am trecut si trecut am ramas de atunci.
ps. acum am citit, de la 14 ani in sus.

On: Am ajuns la concluzia ca la americani e dupa noroc, inafara de acte. Norocul reprezentand increderea pe care o acorzi la interviu:
Unei persoane straine ( nu esti in linia familiala dpdv legal ) ii va fi mai greu incredintat in calatorie un minor din diverse cauze.
Minorul trebuie sa dovedeasca ca se intoarce in RO. Poate face asta doar prin foaia matricola si adeverinta scolara, altceva nu are la 12 ani.



ps...mai bine il duci cand mai creste, la 12 ani n-are ce vedea in US.

Edited by lex404, 07 January 2015 - 11:22.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 spare-me, on 07 ianuarie 2015 - 11:07, said:

nu, desteptule, la 12 ani e numai bun sa intre sub incidenta diverselor legi de protectie sociala si protectia minorului astfel incat sa NU poate fi expulzat, repatriat, si, in cele din urma sa obtina cetatenie.
Daca autoritatilor americane le-ar fi frica de treaba de mai sus, majoritatea minorilor ar fi respinsi pt ca, vezi Doamne, sunt susceptibili de a intra sub incidenta legilor amintite.
Mai degraba cred ca l-au respins pt ca nu ar fi calatorit cu parintii.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Deci, daca nu ajungem, miroase urat.

Jegosi, prosti, cum sunt, uite ca ne atrag cu disperarea insectelor care tanjesc la bec. In conditiile astea, pot impune orice reguli doresc, pentru ca ei fac cartile. Daca te duci la ei, in niciun caz nu o faci pentru Statele Unite, ci pentru propria persoana. Daca ar fi invers, te-ar chema ei cu covorul rosu.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 lex404, on 07 ianuarie 2015 - 11:19, said:

Unei persoane straine ( nu esti in linia familiala dpdv legal ) ii va fi mai greu incredintat in calatorie un minor din diverse cauze.
Asta nu-i treaba partii americane ci a partii romane (vezi aici).

 lex404, on 07 ianuarie 2015 - 11:19, said:

Minorul trebuie sa dovedeasca ca se intoarce in RO. Poate face asta doar prin foaia matricola si adeverinta scolara, altceva nu are la 12 ani.
Mare dovada, ce sa zic Posted Image

 lex404, on 07 ianuarie 2015 - 11:19, said:

ps...mai bine il duci cand mai creste, la 12 ani n-are ce vedea in US.
Disney World, de exemplu
Al meu cel mare inca nu are 12 ani dar ar vrea sa vada o groaza de locuri de acolo, in special San Francisco (sa recunoasca strazile pe care ''conduce'' in Driver SF) si Manhattan-ul. Posted Image

Edited by Karhu, 07 January 2015 - 12:25.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie nu-mi place faptul că, deşi suntem aliaţi prin organizaţia numită NATO, suntem trataţi ca ultimii oameni atunci când e vorba ca un român să ajungă acolo, indiferent pentru ce.
De fapt, tendinţa asta se manifestă peste tot în lume; atâta timp cât eşti turist, ca român eşti tratat cuviincios. Dacă însă vrei să te stabileşti în ţara respectivă, indiferent cum se numeşte, ţi se bagă beţe-n roate până se rup spiţele.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Stiu de partea notariala, dar chiar si cu procuri si incredintari, ofiterii de la interviu sunt destul de sceptici daca in calatorie nu este cel putin un parinte/ frate/ bunic.

Asta ziceam...minorul practic nu are nicio dovada ca se intoarce. Foaia aia matricola e fix... perkele ca era sa scriu o prostie.

Disney, da. Dar are alte variante fara viza: FR, JP.
Cat despre orasele mari, l-as lasa putin sa creasca sa inteleaga ceva din ele.

Am un coleg care a fost la frate-su de cateva ori si nu a avut niciodata probleme.

De asemenea, rezervarile dus-intors la bilete ajuta. Cu asta te ajuta Vola, mie de fiecare data la nevoie mi-au emis rezervari fara sa le platesc ( si aveam anumite date pana la care sa platesc, in caz de eram respins anulam..asta se intampla acum vreo 2-3 ani, acum nu stiu cum e )

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 PSC, on 07 ianuarie 2015 - 12:01, said:

Mie nu-mi place faptul că, deşi suntem aliaţi prin organizaţia numită NATO, suntem trataţi ca ultimii oameni atunci când e vorba ca un român să ajungă acolo, indiferent pentru ce.
De fapt, tendinţa asta se manifestă peste tot în lume; atâta timp cât eşti turist, ca român eşti tratat cuviincios. Dacă însă vrei să te stabileşti în ţara respectivă, indiferent cum se numeşte, ţi se bagă beţe-n roate până se rup spiţele.
ce legatura are nato aici, esti intr-o alianta care te apara in caz de nevoie, problema cu vizele eu inca o vad foarte buna, e singurul loc unde nu au ajuns ciorile noastre....bine, au mai scapat dar nu ca in europa, cine merita si vrea sa-si sparga banii pe concedii in state se duce bine-mersi, trebuie doar sa stii sa vorbesti civilizat si sa raspunzi numai la obiect, cand incepi sa bati campii adio viza

 lex404, on 07 ianuarie 2015 - 12:08, said:

De asemenea, rezervarile dus-intors la bilete ajuta.

au fix valoarea zero barat, poti sa iti faci tu rezervare la hotel, la avion, n-are nici o treaba, tot talentul e in interviu, acolo se uita la tine si daca el/ea crede ca meriti te duci, daca nu, mai stai pe aici

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 xcit, on 07 ianuarie 2015 - 12:13, said:

ce legatura are nato aici, esti intr-o alianta care te apara in caz de nevoie, problema cu vizele eu inca o vad foarte buna, e singurul loc unde nu au ajuns ciorile noastre....bine, au mai scapat dar nu ca in europa, cine merita si vrea sa-si sparga banii pe concedii in state se duce bine-mersi, trebuie doar sa stii sa vorbesti civilizat si sa raspunzi numai la obiect, cand incepi sa bati campii adio viza

N-au treaba rromii ( sa nu-i discriminez ), asa credeam si eu in 2009 cand s-a scos viza pentru JP ( sau 2010, undeva pe acolo ) ca o sa vad numai pirande pe strada.
Uite ca nici dupa 4-5 ani nu am vazut nici una, nici in avioane, nici in aeroporturile de legatura, nici pe strada si nici probleme create acolo.  
ps. americanii au totusi gypsy lor
A fost o crima, facuta de un pusti roman de 17 ani in ajutor cu un japonez...dar nu era de ala cu ghiul, era roman Posted Image
Alte cazuri, nu sunt. Ideea la ei e: ai 90 de zile in care poti sta acolo ( nu sunt garantate, nu sunt un drept. Daca nu ai cu ce dovedi la sosire ca ai unde sta si sa te intretii bye bye si cale-ntoarsa catre Romania ). Daca stai peste viza, in ziua 91-95 te-au gasit = interdictie 10 ani. Totul biometric pana si in cel mai satesc port cu legaturi externe.

Edited by lex404, 07 January 2015 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate