Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Taxe scoase din burta la dhl

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#523
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Desigur ca taxa DHL e in toata Europa, doar n-au inventat romanii roata.
Doar ca, din moment ce coletul a iesit din procesul de vamuire iar tu n-ai fost contactat, logica imi spune ca nu se va pune problema de taxa DHL. Iar daca la livrare curierul iti cere ceva plata, refuzi plata si coletul si n-au ce-ti face.
Si da, sunt de acord cu cei ce considera ca n-are rost sa te incurci cu DHL daca ai si alte optiuni.

#524
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
eu habar n-am avut de asta m-am incurcat cu ei cum banuiesc ca au patit si restul.  e prima oara cand comand din china.
taxa merita daca cumperi ceva de valoare mai mare si vrei sa ajunga rapid si cat de cat ok.

... pt chestii ieftine ajungi sa depasesca pretul produsului si nu prea se justifica.  cred ca au depozitul plin de nimicuri de 15 - 20 dolari.
sunt curios daca statul le returneaza tva in cazul unui retur si cat ii costa procesarea documentelor + timp.

#525
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Am spus asta de mai multe ori pe aici insa e drept ca ultima data a fost cu mai mult timp in urma. Taxa DHL nu este obligatorie, iti faci EORI si ai scapat de ea. Doar ca DHL mizeaza pe comoditatea unora, nestiinta altora si incompetenta sau incapacitatea celor din vama in legatura cu modernizarea si actualizarea metodelor de obtinere a EORI.
Eu l-am obtinut in urma cu multi ani si nu mai sunt la curent cu toate chitibusurile insa cred ca nu-l poti obtine online decat daca ai o varianta veche de IE, un calculator cu un OS vechi si o versiune veche Java. Poate ma insel insa asa cred ca stau lucrurile.

Cand se pune problema de vamuire, adica la facturi cu valori de peste 10 euro, ei iau intai legatura cu clientul. Daca clientul este de acord cu taxele, se trece la vamuire, daca nu, se ia legatura cu expeditorul si daca acesta e dispus sa plateasca returul, il trimit inapoi. Insa cum la coletele cu valoare mica nu renteaza plata transportului de retur, acestea se abandoneaza in favoarea statului.
Asadar, ei nu mai ajung sa plateasca TVA-ul in locul clientilor care nu doresc sa receptioneze coletul.

#526
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
nu prea scapi de taxa nici cu eori.
iti trimit cu greu raspuns, cauta nod in papura in orice document si fac tot posibilul sa obtina timp de magazinare cat mai mult.  e plin netul de cazuri.

#527
Florin315

Florin315

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.12.2011
Eu cred ca astia de la DHL au un singur om care se ocupa de vama.

Am un colet pentru care i-a luat 2 zile sa ajunga din SUA in Romania. Pe 20 decembrie mi-a ajuns in tara si nici pana acum nu l-am primit. Mi-am platit singur taxele vamale, am trimis documentele in maxim 5 ore de cand au fost cerute.

Am impresia ca e din cauza ca nu am ales sa platesc acel comision de 100lei la ei. Also, am tot incercat sa vorbesc cu un superior de la ei dar de fiecare data imi spune ca acestia nu sunt la birou. Ce pot face in situatia asta?

#528
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
sunt 3 sau 4 "import desk agent" la dhl. iti apar mailurile lor intr-un mesaj automat cand unu din ei e plecat

#529
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Import desk agent-ul doar ia legatura cu clientii si pregateste setul de acte pentru vamuire. Daca doar la Timisoara sunt doi sau trei, iti dai seama ca la Bucuresti sunt mult mai multi.
Lucrarea propriu zisa o fac altii, specializati in declaratii vamale si sunt mai multi decat agentii de import. Informatiile mele sunt de vreo doi sau trei ani insa atunci erau in Timisoara vreo patru sau cinci oameni care faceau lucrarile vamale.
Nu cred ca e o noutate pentru nimeni ca au prioritate firmele, persoanele fizice sunt lasate la urma si cu atat mai mult cele care au EORI si de pe urma carora nu vad comisioane.

#530
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFlorin315, on 12 ianuarie 2018 - 16:31, said:

Eu cred ca astia de la DHL au un singur om care se ocupa de vama.

Am un colet pentru care i-a luat 2 zile sa ajunga din SUA in Romania. Pe 20 decembrie mi-a ajuns in tara si nici pana acum nu l-am primit. Mi-am platit singur taxele vamale, am trimis documentele in maxim 5 ore de cand au fost cerute.

Am impresia ca e din cauza ca nu am ales sa platesc acel comision de 100lei la ei. Also, am tot incercat sa vorbesc cu un superior de la ei dar de fiecare data imi spune ca acestia nu sunt la birou. Ce pot face in situatia asta?
Cat a fost transportul din SUA pana in Ro- cu DHL?
Eu am platit pt un colet de 5-6kg 30x20x20  125$ doar transport prin USPS.
Apoi la declaratii vamale, comisionar vamal alti 40 de euro+tva, apoi tva valoare declarata pe colet, si vama 3%.  
Mai bine plateai 100 de lei comision la dhl, zic eu.

#531
Bloodraven23

Bloodraven23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2018
Hello, din pacate am facut o achizitie proasta, cumparand niste chestii de la iherb (expediate din State) prin DHL. Treaba e ca am fost instiintat de procesul de vamuire + taxa de 100 RON pe care trebuie sa o achit dupa ce am cumparat produsul respectiv, insa eu nu doresc sa platesc aceasta taxa ci in schimb doresc returnarea coletului catre expeditor inapoi in state - Coletul valoreaza 130 RON, la care am mai platit inca 35 RON transport, deci un total de 165 RON. Intrebarea mea este urmatoarea - ma vor penaliza cei de la DHL/vama daca aleg sa NU platesc vamuirea coletului? Eu practic vreau sa returnez coletul inapoi expeditorului si sa-mi recuperez cat mai mult din pretul coletului, nici nu ma gandesc sa platesc 60% din valoarea coletului in plus doar pentru vamuire.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

#532
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
DHL sau vama nu au cum sa te penalizeze daca refuzi coletul. Doar ca, dupa refuzul tau, DHL va lua legatura cu expeditorul iar daca acesta nu plateste returul, coletul va fi abandonat in favoarea statului.

#533
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Hehe, colet primit de DHL in tara pe 1 februarie.

Am primit mail de la ei si am trimis toate documentele (factura Aliexpress, dovada plata card).
Am luat la un pret ff bun, flash sale etc. Cam incredibil pretul, dar asta este.

20 de zile mai tarziu, primesc si platesc 23 lei taxe vamale, apoi main trec cateva zile si... nimic.
Sun, vorbesc la telefon si aflu ca al meu colet e selectat pentru control fizic.
Banuiesc ca e suspect Posted Image
Sper ca va mai dura maxim o saptamana.
Deja se apropie de Posta Romana ca eficienta.

DHL atinge noi culmi de eficienta.
Au reusit sa blocheze activitatea KFC cateva zile in UK.
Cred ca vor plati daune imense => vor creste taxele.

#534
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostAdm, on 27 februarie 2018 - 11:10, said:

Hehe, colet primit de DHL in tara pe 1 februarie.

20 de zile mai tarziu, primesc si platesc 23 lei taxe vamale, apoi main trec cateva zile si... nimic.
Sun, vorbesc la telefon si aflu ca al meu colet e selectat pentru control fizic.


Situatia mea e similara, insa nu 20 ci 30 de zile au trecut de cand a intrat in tara. E in control fizic de nu stiu cand. Cat a durat in cazul tau ? Vreun sfat imi poti da ?  ma gandesc sa il mai comand o data cu Posta, nu cred sa il mai primesc pe asta comandat cu DHL

#535
topala44

topala44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2018
Scoteti-va numar EORI,indiferent de valuarea pachetului,sa nu va fie lene,pt ca merita.  Astia de la DHL sunt niste sacali care vor sa va jupoaie.   Pana si vamesii sunt mai umani decat lucratorii de la DHL .

#536
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Salut, a achitat cineva taxele vamale / TVA (acelea catre Biroul Vamal Otopeni) prin internet banking ? Nu sunt sigur daca accepta asa sau trebuie musai OP pe hartie semnat si stampilat de banca.

#537
drapan

drapan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2004
De cel putin 5 ani fac plata catre vama prin internet banking
Nici o problema, mai putin faptul ca se mai pierd vreo 1-2 zile "asteptand sa le intre banii"

Nu conteza copia dupa OP !!!
DHL si vama te considera hot si mincinos apriori, punandu-te pe tine sa faci dovada ca esti corect

#538
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
DHL strikes again, colet intrat in tara pe 28 octombrie si inca la ei desi au primit factura tradusa pe 29 octombrie, iar instiintarea de plata TVA si plata efectiva s-au facut pe 1 noiembrie. Cauza pentru care se misca atat de greu este ca am facut greseala sa am deja EORI probabil.

Facut adresa catre Biroul Vamal Otopeni, coletul a plecat la ei imediat dupa ce am facut plata TVA. No comment...

Attached Files



#539
BogdanM7

BogdanM7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018
Salut, stie cineva daca primesti mesajul acela cu "Buna ziua! Pentru vamuirea coletului DHL..." il primesti la fiecare colet sau este ales aleatoriu? Sau doar la cele peste 10E? Adica am inteles ca in majoritatea tarilor europene acest mesaj nu se da..

#540
danno_cj

danno_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 01.01.2014
Pentru fiecare colet ce nu provine din UE se solicită documente pentru vămuire. Greu de crezut că ai un colet trimis din SUA sau China cu o valoare cumulată a produsului și a transportului aferent sub 10 euro. Doar așa scapi fără plată dar, documente tot trebuie să le dai. Cum se pot justifica ei (DHL + vamă) eliberarea coletului fără documente?!

Edited by danno_cj, 09 December 2019 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate