Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Bors Danila vs Bors Olympia

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Borsurile din comert sunt parțial naturale. Inainte vreme in fiecare cartier era o băbuța care facea borș si era excelent. Borsurile astea din magazine contin sare de lămâie. Eu nu suport sarea de lămâie avand o sensibilitate a stomacului la aceasta substanta. Am incercat ambele borsuri si ambele mi-au provocat arsuri la stomac asa ca de ceva vreme acresc cu lămâie, cu zeama de varza sau cu iaurt . Tot imi fac vant sa-mi fac borș in casa si tot aman.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjafo, on 21 februarie 2018 - 07:04, said:

Eu am cumparat ultima data Danila la 0.5 l din ala roz (ceva specialitate cu nus' ce fructe sau frunze). E bun, dar mi s-a parut cam diluat.

Leustean.

Da, se face economie la tarate. Restul este apa
Cat dati voi pe litru?
Cat e kg de tarate?

View PostFreddy12, on 21 februarie 2018 - 12:20, said:

Borsurile din comert sunt parțial naturale. Inainte vreme in fiecare cartier era o băbuța care facea borș si era excelent. Borsurile astea din magazine contin sare de lămâie. Eu nu suport sarea de lămâie avand o sensibilitate a stomacului la aceasta substanta. Am incercat ambele borsuri si ambele mi-au provocat arsuri la stomac asa ca de ceva vreme acresc cu lămâie, cu zeama de varza sau cu iaurt . Tot imi fac vant sa-mi fac borș in casa si tot aman.

Hai ca te ajut
Ia-ti tarate.
Restul e apa, temperatura si timp

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:41, said:



Leustean.

Da, se face economie la tarate. Restul este apa
Cat dati voi pe litru?
Cat e kg de tarate?



Hai ca te ajut
Ia-ti tarate.
Restul e apa, temperatura si timp
Chiar asta am si facut. Am descoperit o moara prin apropiere si am aranjat cu un vecin sa cumpărăm faina iar cu ocazia asta mi-am luat si târâte. Asa ca in 2-3 zile voi avea borș de casa.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
din experienta, am incercat si danila si olympia, intre astea 2 danila parca a fost mai pe gustul meu, dar am "descoperit" ..

https://upload.wikim...5a/Bors_ABC.jpg

si de atunci nu am mai luat altceva. nu spun ca ar fi cel mai cel, dar la fel ca ceilalti, aveam probleme la stomac de la sarea de lamaie .. asta nu-mi face. ori o avea mai putina, ori deloc, nu stiu ..

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pfui, ca sa fac borș imi trebuie si mălai . Nu am decat grisat si in reteta scrie ca nu e bun ca trebuie mălai de la țărani. La moara nu au decat faina de grau .

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreddy12, on 21 februarie 2018 - 14:11, said:

Pfui, ca sa fac borș imi trebuie si mălai . Nu am decat grisat si in reteta scrie ca nu e bun ca trebuie mălai de la țărani. La moara nu au decat faina de grau .

NU

1L de tarate, 5L de apa (eu am pus distilata)
Apa calda, 45-50°C
Muti borcanul la 15°C.
Mesteci de cel putin o data pe zi

in 4 zile ai bors

Din taratele alea din bors poti face husti in care se adauga malai

Uite-te la pozele facute de mine pe pagina anterioara.
O sa mai fac si diseara inca o poza inainte sa ameste, si dupa

La mine in basement sunt 17°C

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Multumesc. Eu dupa reteta asta voiam sa-l prepar .
https://pofta-buna.c...rsul-de-putina/

Edited by Freddy12, 22 February 2018 - 00:28.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Uite aseara inainte si dupa amestecare si in seara asta inainte si dupa amestecare.

Am citit si reteta ta. Nu am incredere in oamenii care ma invata sa amestec cu lingura de lemn pentru ca metalul nu stiu ce face fara sa explice stiintific.
Borsul e deja acru, Il mai las pana sambata sa se acreasca si mai mult si inchei testul

Attached Files



#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 20:01, said:

Muti borcanul la 15°C.
Il muti, dar la temperatura mai mare, 25-30 de grade, ca altfel dureaza o luna sa fermenteze :)
E mai simplu sa torni apa clocotita peste tarate si sa invelesti vasul bine de tot pentru a se mentine temperatura. Si mai bine e sa folosesti un butoias, o cantitate mai mare se raceste mai greu. Hustea veche NU SE ARUNCA!!! Se pastreaza la rece, iar la urmatoarea sarja se refoloseste, bineinteles cu adaugarea unei cantitati de tarate proaspete. Sa nu uitam de crengutele de visin, ca asa eobiceiul in Moldova.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Apa fiarta iti omoara bacteriile.
Ceea ce vezi la mine e la 16°C, deja 4 zile

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Clocotita, adica cand nu mai poti sa tii mana, nu fiarta la 100 grade Posted Image. Asa facea bunica-mea, asa face si maica-mea. Aproape un sfert din butoias este hustea veche, temperatura dupa amestecare nu cred ca depaseste 50 de grade.
Nu iti fa griji, bacteriile nu mor atat de usor. Chiar si pasteurizarea, care se face la 70 grade, mai are nevoie de racire brusca pentru a limita, nu elimina total, numarul lor.

Edited by lucifer76, 23 February 2018 - 13:29.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Pai bai Luci, babaieti, la mine clocotita inseamna in fierbere (a da in clocot), asa ca d-aia intelesei ce n-ai vrut tu sa spui

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Voi face borș dupa reteta aceasta https://www.lalena.r...s-acru-de-casa/
Am pus ieri tĂąrĂąte si paine cu putina apa pentru huste. Cred ca poimĂąine hustele vor fi fermentate suficient ca sa  purced la umplerea borșului in care voi pune si felii de sfecla rosie. Am de gĂąnd sa fac o cura de 3 saptamani pentru detoxifiere.
http://www.gandul.in...m-bors-14958344

Edited by Freddy12, 25 February 2018 - 14:31.


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Hey,
Am pus varza si am reluat testele pentru bors.
Pentru inceput fac hustile.

Si in subsol cresc leusteanul.
Care are propria instalatie de lumina si irigatie

Attached Files



#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Du,te ma d,aci ca ala,i leustean.
Ala,i funky tabaky

#34
casuta__papusilor

casuta__papusilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.11.2018

 Freddy12, on 21 februarie 2018 - 14:11, said:

Pfui, ca sa fac borș imi trebuie si mălai . Nu am decat grisat si in reteta scrie ca nu e bun ca trebuie mălai de la țărani. La moara nu au decat faina de grau .
ia din piata malai. sau din targurile de sfarsit de saptamana.
de la sac, de la tarani.

 Tsunnnami, on 12 noiembrie 2018 - 04:45, said:

Si in subsol cresc leusteanul.
Care are propria instalatie de lumina si irigatie
poate te tin militienii din america la bulau vreo 2-3 saptamani, pana isi dau ei seama daca iarba aia e ce cred ei sau nu. Posted Image
cine dracu ar crede acolo ca poti creste frunze pentru ciorba in beci, cu lampi UV?
pana-ti dau ei drumu, fierbe borsu-n tine.
parca si vezi acuzatia procurorului: "acest producator si traficant en-gros de leustean, cu siguranta cea mai puternica si periculosa iarba de fumat, a incercat sa ne minta spunand ca e verdeata pentru ciorbe si supe in tara lui! minte onorata instanta! in ardeal am aflat de la spionii nostri ca nu se foloseste nici leustean nici bors la ciorbe, ci moare! a si recunoscut ca moare! cerem 25 de ani uizaut perol!"

cat despre mertan vs bemveu, in lumea borsurilor, io zic ca danila merge mai bine, desi nu-i topul nici el.
olimpia pare mai industrializat.

Edited by casuta__papusilor, 15 November 2018 - 06:55.


#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Cre ca stiu militienii de mine, aici se spune tot.
In basement, cu toate ca am vreo 4 gemulete, nu se prea vede, dar asta primavara prin martie am pus rosiile, asa ca-s obisnuiti
Am crescut niste copaci..., mai inalti ca mine stai sa pun poze:
https://forum.softpe...4#entry22615769
https://forum.softpe...2#entry22732631
https://forum.softpe...2#entry22976913
https://forum.softpe...8#entry23175990

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcasuta__papusilor, on 15 noiembrie 2018 - 06:46, said:


ia din piata malai. sau din targurile de sfarsit de saptamana.
de la sac, de la tarani.


poate te tin militienii din america la bulau vreo 2-3 saptamani, pana isi dau ei seama daca iarba aia e ce cred ei sau nu. Posted Image
cine dracu ar crede acolo ca poti creste frunze pentru ciorba in beci, cu lampi UV?
pana-ti dau ei drumu, fierbe borsu-n tine.
parca si vezi acuzatia procurorului: "acest producator si traficant en-gros de leustean, cu siguranta cea mai puternica si periculosa iarba de fumat, a incercat sa ne minta spunand ca e verdeata pentru ciorbe si supe in tara lui! minte onorata instanta! in ardeal am aflat de la spionii nostri ca nu se foloseste nici leustean nici bors la ciorbe, ci moare! a si recunoscut ca moare! cerem 25 de ani uizaut perol!"

cat despre mertan vs bemveu, in lumea borsurilor, io zic ca danila merge mai bine, desi nu-i topul nici el.
olimpia pare mai industrializat.
Parca-i aud: how do you smoke this lewsteen?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate