Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Bors Danila vs Bors Olympia

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Sal,
Eram azi la magazin si voiam sa cumpar bors danila http://www.emag.ro/s...2/pd/D62J1BBBM/
si un om din spate spune ca nu-i bun si afira cu tarie ca borsul olympia este cel mai bun http://www.emag.ro/s...2/pd/DBRF1BBBM/

Voi ce alegeti? Danila mi se pare mai acru , olympia este mai normal ... nu prea acru

#2
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Personal, cel mai bun mi se pare amestecul de bors Danila cu bors Olympia si putin bors natural, la care adaug o crenguta de cires...

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
+ niste corcoduse si struguri verzi

#4
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
si eu care puneam crenguta de salcam...

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cumperi sau faci rost de niste usti si iti faci singur intr-un vas.
Nu este deloc complicat.


Nici Danila nici Olimpia nu pun frunze de visin si leustean. Iar cel mai important nimeni in procesul industrial nu lasa suficient la fermentat.

Edited by mihai!, 06 January 2015 - 21:12.


#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postmihai!, on 06 ianuarie 2015 - 21:06, said:

Cumperi sau faci rost de niste usti
Adică huşte.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Vișin, mă, vișin!
Crenguța e de vișin.

#8
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
deci, danila sau olympia?

#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Inca esti la coada?
Ia-le pe amandoua, foloseste-le si vezi care iti place tie. Ce  importanta au gusturile si parerile altora?

#10
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
are
Eu intreb care,i mai bun voi imi zice,ti de crengute :)))

Edited by robert8197, 07 January 2015 - 14:43.


#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Poti sa folosesti orice bors la sticla daca pe eticheta scrie ca este facut doar din tarate de grau.  Borsul din tarate contine vitamina C, vitamine tip B, minerale, etc.

Spre deosebire de borsurile naturale din tarate de grau, borsurile "magice" vandute la plic contin ca substanta chimica de acrire acid citric (sare de lamaie) amestecat cu glutamat monosodic si uneori cu iozinat disodic, guanilat disodic si ribonucleat disodic + putin leustean uscat + putina clorura de sodiu (sare de bucatarie). Daca va apucati sa faceti o ciorba si totusi nu aveti bors la sticla, folositi zeama de la o lamaie (suficienta pentru 4 litrii de ciorba). Zeama de lamaie se poate folosi si pentru acrirea ciorbelor insuficient de acrite cu borsul din tarate.

Noi, pentru acrire, folosim in casa borsuri la sticla din comert, conserva de corcoduse verzi facuta in casa si uneori zeama de varza din butoiul de pe balcon. Zeama de varza este buna pentru acrit ciorbele cu fasole si/sau carne de porc.
Borsul la sticla si zeama de varza il fierbem/clocotim separat in alta oala cateva minute inainte de a le pune in oala cu ciorba, apoi mai fierb inca vreo 5 minute impreuna cu ciorba pana adaugam leusteanul si patrunjelul dupa care inchidem focul la oala cu ciorba. Prin fierbere poate vitamina C se distruge dar se distrug si eventualele bacterii "dubioase".

Borsul se adauga la sfarsitul prepararii ciorbei iar verdeturile (leustean, patrunjel) se adauga dupa ce inchidem focul. In oala de ciorba se obtine o infuzie(ceai) de plante aromate. La ciorba de fasole se pune de obicei leustean si tarhon. Nu se continua fierberea ciorbelor dupa ce am pus leustean, tarhon sau patrunjel fiindca aromele degajate de aceste plante se vor evapora (la propiu) din oala de ciorba.

Edited by gabicen, 08 January 2015 - 00:31.


#12
euv81

euv81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.10.2011
Danila are gust si miros ca cel pe care il facea bunica. Deci DANILA

#13
Metallix

Metallix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2015
Aleg Olympia, atat borsul, cat si sosul de tomate de ei sunt foarte bune!

#14
abamona

abamona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2011
Eu foloseam inainte Olympia pana cand l-am uitat in frigider si mirosea oribil. L-am aruncat si am trecut pe bors praf.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Zeama de varza nu facaturi din comert. Decat borsuri din comert mai bine fara bors. Poti pune sare de lamaie ca e la fel de nesanatos ca si borsul cumparat.

Edited by Clovis, 04 April 2015 - 11:00.


#16
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.07.2007
si Danila si Olimpia sunt oribile ... eu cumparam Olimpia dar de la o vreme are nu stiu ce gust ca am stricat si ciorba ...apoi am citit pe`aici despre Danila si am cumparat pt ciorba de miel... si inainte sa`l pun in ciorba l`am dat intr`un clocot si nu pot sa va zic ce miros era in toata casa ..parca de otet nu stiu de ce oricum era f  cu un gust si miros oribile .. l`am aruncat si am coborat la chiosc de am cumparat bors magic la plic.. stiu ca nu e sanatos nici ala ..dar ciorba era deja pe  foc si nu mai aveam ce sa fac..oricum a iesit  f buna ..dar gata m`am hotarat..desi nu fac des ciorbe o sa`mi fac bors in casa pt ca este mult mai bun la gust si mai sanatos ..si nici nu se face greu..numai ca uneori lenea este f mare..sau lipsa de timp... :)

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Eu de 2 zile "am pus de bors", inca 2 zile si e gata
Foarte foarte simplu
Un borcan
Apa distilata
Tarate

2 poze
ieri si azi:

Attached Files


Edited by Tsunnnami, 21 February 2018 - 06:41.


#18
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu am cumparat ultima data Danila la 0.5 l din ala roz (ceva specialitate cu nus' ce fructe sau frunze). E bun, dar mi s-a parut cam diluat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate