Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

recomandare seif

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
As dori sa-mi montez in apartament un seif in care sa tin sume de bani (nu foarte mari, dar orice om mai are niste bani in casa), eventuale alte lucruri de valoare gen bijuterii sau ceasuri.
Nu-mi trebuie pt. lucruri de valoare de dimensiune mari gen tablori etc.
Ma gandesc la un seif mic de 20-30cm.
De fapt ma intereseaza ca un posibil hot sa nu poate sa-l deschide sau sa-l fure cu mainile goale sau scule elementare gen surubelnita, patent etc.

Vreau sa-l prind cu dibluri in beton.

Ce parere aveti de cele de la Dedeman sau alte magazine de bricolaj?
Electronic sau cu cheie?

#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Cel mai bun:
Spoiler

Edited by ccf_cristi, 06 January 2015 - 12:05.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 11:47, said:

As dori sa-mi montez in apartament un seif in care sa tin sume de bani (nu foarte mari, dar orice om mai are niste bani in casa), eventuale alte lucruri de valoare gen bijuterii sau ceasuri.
Nu-mi trebuie pt. lucruri de valoare de dimensiune mari gen tablori etc.
Ma gandesc la un seif mic de 20-30cm.
De fapt ma intereseaza ca un posibil hot sa nu poate sa-l deschide sau sa-l fure cu mainile goale sau scule elementare gen surubelnita, patent etc.

Vreau sa-l prind cu dibluri in beton.

Ce parere aveti de cele de la Dedeman sau alte magazine de bricolaj?
Electronic sau cu cheie?

Cheia-i sfanta numai sa nu o pierzi (si sa nu uiti unde o pui).!!!

ps.
Intr-un timp eram si eu interesat de asa ceva.Si am gasit solutia.Am cheltuit totii banii,asa ca nu mai am probleme.Posted Image

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
un seif din asta mic are si sub 10 kg.
pleaca hotul cu el si in punga de 1 leu.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 11:47, said:

As dori sa-mi montez in apartament un seif in care sa tin sume de bani (nu foarte mari, dar orice om mai are niste bani in casa), eventuale alte lucruri de valoare gen bijuterii sau ceasuri.
Nu-mi trebuie pt. lucruri de valoare de dimensiune mari gen tablori etc.
Ma gandesc la un seif mic de 20-30cm.
De fapt ma intereseaza ca un posibil hot sa nu poate sa-l deschide sau sa-l fure cu mainile goale sau scule elementare gen surubelnita, patent etc.

Vreau sa-l prind cu dibluri in beton.

Ce parere aveti de cele de la Dedeman sau alte magazine de bricolaj?
Electronic sau cu cheie?
Crezi ca-i chiar asa de greu de scos cu ranga din 8 dibluri?

#6
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 I2O, on 06 ianuarie 2015 - 12:37, said:

Crezi ca-i chiar asa de greu de scos cu ranga din 8 dibluri?

Nu toti hotii au ranga la ei. Poate fi greu daca nu este usor accesibil.
Cele mai multe spargeri (peste 90%) sunt intamplatoare si dureaza circa 5 min. Stiu asta de la Politie in urma unei spargeri a propriului apartament acum multi ani.

Nu discutam aici de jafuri tagetate de profesionisti. Nici nu au ce sa-mi ia mie din seif ...

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 12:46, said:

Nu toti hotii au ranga la ei. Poate fi greu daca nu este usor accesibil.
Cele mai multe spargeri (peste 90%) sunt intamplatoare si dureaza circa 5 min. Stiu asta de la Politie in urma unei spargeri a propriului apartament acum multi ani.

Nu discutam aici de jafuri tagetate de profesionisti. Nici nu au ce sa-mi ia mie din seif ...
Hotu care-i hot are tot timpu ranga si alte accesorii la el,ala care nu are ranga nu il bagam in caregoria hot,ala-i fraierica geamantan.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 12:46, said:

Nu toti hotii au ranga la ei. Poate fi greu daca nu este usor accesibil.
Cele mai multe spargeri (peste 90%) sunt intamplatoare si dureaza circa 5 min. Stiu asta de la Politie in urma unei spargeri a propriului apartament acum multi ani.

Nu discutam aici de jafuri tagetate de profesionisti. Nici nu au ce sa-mi ia mie din seif ...

Gresesti, TOTI hotii vin cu scule pentru spargeri. Chiar daca nu intotdeauna au nevoie de ele.
Attached File  ranga.jpg   17.13K   43 downloads
Asta are 300 de mm lungime, incape sigur la bracinar. Ce zici, iti poate muta seiful cu asta?

Edited by myshyk, 06 January 2015 - 13:06.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 12:46, said:

Nu toti hotii au ranga la ei. Poate fi greu daca nu este usor accesibil.
Cele mai multe spargeri (peste 90%) sunt intamplatoare si dureaza circa 5 min. Stiu asta de la Politie in urma unei spargeri a propriului apartament acum multi ani.

Nu discutam aici de jafuri tagetate de profesionisti. Nici nu au ce sa-mi ia mie din seif ...

stai sa-l vada lumea si sa se auda
"moama, stii, popovici are seif in casa"
ca ai sa vezi jafuri targetate...

#10
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 11:47, said:

As dori sa-mi montez in apartament un seif in care sa tin sume de bani (nu foarte mari, dar orice om mai are niste bani in casa), eventual alte lucruri de valoare gen bijuterii sau ceasuri. [...] De fapt ma intereseaza ca un posibil hot sa nu poată sa-l deschidă sau sa-l fure cu mainile goale sau scule elementare gen surubelnita, patent etc.

 popovicias, on 06 ianuarie 2015 - 12:46, said:

Nu toti hotii au ranga la ei. [...] Nu discutam aici de jafuri tagetate de profesionisti. Nici nu au ce sa-mi ia mie din seif ...

Acuma... Față de primul post, în următorul te cam contrazici. Până la urmă, dacă hoții nu au ce să-ți fure de prin casă, de ce ți-ai mai lua safe? Să ascunzi banii de bere de nevastă? Posted Image

Am priceput că nu e vorba de sume mari sau de lucruri extrem de valoroase (în fond cred că nici unul dintre noi cei de pe forum nu e vreun Bill gates), dar, cu cât un safe e mai mic ca dimensiuni (implicit și mai ușor), cu atât e mai ușor de spart sau furat cu totul de către potențialul hoț. Un safe mic, de bricolaj, sună mai degrabă doar ca o mică „fiță”, îți dă iluzia de siguranță, dar nu ți-o oferă pe de-a dreptul (va fi atât de eficient pe cât e de bună ascunzătoarea în care îl plasezi, odată găsit...). Nu știu cât de scumpe sunt astfel de safe-uri mici, dar, sincer, chiar crezi că merită cheltuiala?

Edited by KoShiMin, 06 January 2015 - 16:04.


#11
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Eu am luat de la bricostore unul ce se deschide ori cu cheie ori cu cod, are si afisaj electronic, are loc pentru dibluri pentru prins in perete, sunt foarte multumit de el.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 bogdan_popescu, on 06 ianuarie 2015 - 16:10, said:

Eu am luat de la bricostore unul ce se deschide ori cu cheie ori cu cod, are si afisaj electronic, are loc pentru dibluri pentru prins in perete, sunt foarte multumit de el.

Ori cu flexul, ori cu ranga, ciocanul,....

Edited by myshyk, 06 January 2015 - 16:43.


#13
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 myshyk, on 06 ianuarie 2015 - 16:42, said:

Ori cu flexul, ori cu ranga, ciocanul,....
la alea nu rezista nici seifuri de banca, ideea e ca sa fie cat de cat protejate valorile, mai ajuta si o alarma buna, si locul unde e amplasat, camere supraveghere, etc.

Edited by bogdan_popescu, 06 January 2015 - 16:54.


#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 bogdan_popescu, on 06 ianuarie 2015 - 16:53, said:

la alea nu rezista nici seifuri de banca, ideea e ca sa fie cat de cat protejate valorile, mai ajuta si o alarma buna, si locul unde e amplasat, camere supraveghere, etc.
Mai bine le bagi in pungi sigilate si le ascunzi in rezervorul bideului,pe cuvant de nu sunt mai protejate acolo.

#15
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Amplasarea unui seif se face intr-un colt de incapere (sa ingreuneze smulgerea lui) si prins in pardoseala cu conexpand de minim 10mm diametru (ca prin peretii seifului nu poti face gaurii, fiind beton intre placi metalice).
Intr-un seif se pot tine si acte nu numai valori banesti (la adapost de incendii)
Ranga este degeaba daca nu are loc sa o introduca !!!

Attached Files



#16
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Eu l-as pune ascuns in perete si deasupra o oglinda sau ceva pe perete, tablou, dar nu ma mai pun sa sparg peretele, cel putin deocamdata. ;)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Parerea mea e ca nici un seif nu tine...mai ales in fata flexului. A aparut flexul a murit seiful. Iar ca metoda de prindere...niste dibluri chiar nu rezista in fata unor ghiolbani. Posted Image  . Trebuie gandit mai mult...mai adanc, din faza de constructie, turnat in beton armat de jur imprejur...ceva de genu'.

Ar trebui un om pe care il duce capul sa isi imagineze ca el e hotul si cum ar putea el sparge seiful ala apoi si sa se gandeasca cum sa faca ca adevaratii hoti sa munceasca cat mai mult la spargerea sau furarea seifului cu totul.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2015 - 00:44.


#18
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pe asta mi l-am cumparat eu:

http://www.amazon.co...words=safe yale

Este inclusiv fire resistant la 1000 de grade timp de o ora. Adica daca ai documente in el, rezista in incendiu timp de o ora.

Il am de mai mult de 2 ani, bateriile tin incredibil de mult, le-am schimbat preventiv.

Se deschide strict electronic, cu cod, primeste coduri multiple, se poate seta astfel incat daca ai cod de 4 cifre sa bagi la misto 8 cifre, iar daca in alea 8 sunt cele 4 corecte, seiful se deschide. Asta e pentru smecherii care vor sa afle cate caractere are codul dupa numarul de piuituri.

In caz ca bateriile se consuma, exista doua borne externe pentru o baterie de 9V. Se cupleaza provizoriu, se deschide seiful dupa care se inclocuiesc bateriile.

Seiful desi este mic, este incredibil de greu. Are 32 de kilograme. Te deseleaza daca incerci sa fugi cu el. Si are si gauri speciale pentru prins cu dibluri in beton.

Iar bolturile de la incuietoare sunt ascunse. Dai cu flexul minim o ora daca vrei sa il deschizi. Chiar daca balamalele sunt exterioare, taierea lor nu rezolva nimic. Ba dimpotriva, consuma timpul spargatorului. Bolturile de inchidere sunt pe doua laturi ale usii (stanga-dreapta) si sunt ascunse. Ca sa deschizi usa trebuie sa tai ambele balamale externe plus cele 4 bolturi interne. Dar ce zic eu o ora, minim 2 ore dai cu flexul in el, suficient cat sa te auda toti vecinii.

Una peste alta sunt extrem de multumit. Dai un ban dar stai in fata. Avand in vedere ca la orice moment tin in el minim de 10 ori suma platita pe seif, mi se pare ca merita.

Edited by Groot, 07 January 2015 - 00:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate