Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Tip abonement Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
Vreau sa va intreb ce tip de abonament aveti. Trebuie sa fac o schimbare a contractului si nu stiu care e cel mai avantajos (de fapt nu prea inteleg treaba cu rezervarea si restul).

Ma gandeam sa-mi aleg
2. Tariful CD - de tip monom fara rezervare - tarif avantajos pentru un consum lunar cuprins între80 și 95 kWh;
dar mai ales
3. Tariful CR - de tip monom cu rezervare - tarif avantajos pentru un consum lunar peste 95kWh;



Quote

Consumatorilor casnici li se oferă 7 tipuri de tarif dintre care pot alege unul și anume:
1. Tariful CS - de tip social - tarif avantajos pentru un consum mediu lunar sub 80 kWh;
2. Tariful CD - de tip monom fara rezervare - tarif avantajos pentru un consum lunar cuprins între 80 și 95 kWh;
3. Tariful CR - de tip monom cu rezervare - tarif avantajos pentru un consum lunar peste 95kWh;
4. Tariful CR2 - de tip monom cu rezervare diferențiat pe două zone orare - tarif avantajos pentru un consum lunar mai mare de 300 kWh și preponderent noaptea și în weekend;
5. Tariful CR3 - de tip monom cu rezervare diferențiat pe trei zone - tarif ce necesită contoare electronice special;
6. Tariful CTP - de tip monom - tarif introdus pentru consumatorii casnici racordați la joasă tensiune, diferențiat pe trei tranșe de putere contractată (cel mult 3 kW, între 3 și 6 kW și peste 6 kW). Tariful este compus din prețul de rezervare, diferențiat valoric pe fiecare tranșă de putere;
7. Tariful CI - de tip monom cu consum inclus - pentru consumatorii care optează pentru tariful de tip monom simplu abonament.


#2
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am gasit unde se poate simula in functie de consum: https://www.enel.ro/...c?p_loccons.id=

#3
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
CDul e pt casele de vacanta si contoarele cu preplata.

CR-ul implica plata unei taxe zilnice, si se obtine un pret redus pe KW ora. (Tariful la CR e de 7 lei pe luna)
Mai exista CIul asa zis "Cu Consum Inclus", care e un CR ce contine un consum inclus de 1KWh/zi, insa tariful la depasiri e identic si economia realizata e de cca 10lei pe an.

In rest nu prea mai are importanta abonamentul, cata vreme platesti acciza, taxa verde, etc care au aceeasi valoare indiferent de abonament si sunt majoritare in costurile facturii.
..............
Pe scurt daca locuiesti mai mult decat cateva zile pe an la casa, CRul e ideal, ca n-ai ce pierde decat cei 7 lei pe luna, in schimb daca faci CD dupa primii 40KWh consumati pierzi 15 lei la suta de KWh

Restul tarifelor la curent dupa cum ziceam, atat certificat verde, componenta concurentiala, contributie cogenerare si acciza sunt indiferente de tipul de abonament detinut.

Edited by Hedonist, 06 January 2015 - 11:55.


#4
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc pt. raspuns.
Locuiesc continuu acolo si consum oricum peste 100Kwh/luna.

Voi alege astfel: Tariful CR - de tip monom cu rezervare - tarif avantajos pentru un consum lunar peste 95kWh;

Edited by popovicias, 06 January 2015 - 12:07.


#5
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
Bine, de completat ca in acest moment avem tarife dereglemntate in proportie de 40% pentru persoane fizice.
Adica ce alegi tu conteaza pentru 60% din consum, restul de 40% se plateste la un tarif de CPC (componenta piata concurentiala), adica un pret semiliberalizat la alegerea furnizorului.
Daca esti din Bucuresti, Giurgiu, Ilfov e ok ca e micut, daca insa erai in zona Moldova (eon) sau prin Transilvania (Electrica) era ceva mai mare.

Da, in principiu cam 85% din persoanele fizice din Romania au CR insa daca este sa calculezi cel mai bun era CTP, eventual cel cu 3-6KW, problema e ca trebuia sa astepti si platesti avize si lucrari. Practic iti limitau instalatia (siguranta contor) la max 6KW (suficient pentru apartament in mod normal) dar plateai la un pret mai mic.
Insa tinand cont ca in mai putin de 3 ani tarifele reglementate dispar si ca diferenta nu e mare, mergi linistit pe CR.

Edited by boringboy, 06 January 2015 - 13:23.


#6
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Chiar daca dispar tarifele reglementate, cred ca un soi de abonament cu un oarecare consum inclus ramane, sa nu uitam ca ENEL tergiverseaza lucrarile de extindere ca nu le convine sa investeasca in acoperirea "cartierelor" noi, nelocuite (fara consum).
Ca consumi sau nu, ei tot au nevoie de o "cotizatie" pt a mentine si rezerva transa de putere. Nu mai vorbesc de consumul tehnologic...
***********
De la 1 ianuarie platesti 40% la tariful CPC care nu include rezervare, https://www.enel.ro/...15 - casnic.pdf
si 60% la tariful reglementat care include la CR o rezervare de 0.1787 / zi si un tarif de 0.3716 / KWh spre deosebire de CD cu un tarif de 0.4956 lei KWh. https://www.enel.ro/...nuarie 2015.pdf

Teoretic ajungi la un egal dupa 1,45KWh/zi consumati, insa cum doar 60% merg la acest tarif, va trebui un consum de 2,32 KWh/zi, adica 70KWh / luna pt a fi tot "aia".
Tarifuc CPC pt Muntenia si tot odata si cel mai mic in domeniul de Joasa Tensiune este de 0.4177 lei/KWh indiferent de abonament

Un simulator de calcul, la 70KWh consumati in 30 de zile pe abonament CD
40%*70*0.4177 + 60%*70*0.4956= 11.7 + 20.8 = 32.5

40%*70*0.4177 + 60%*70*0.3716 + 30*0.1787 = 11.7 + 15.6 + 5.3 = 32.6
......
La 300KWh luna ai 17lei (fara TVA si alte taxe) diferenta intre tarife in favoarea CR.
Pe langa acestea mai exista acciza, taxa verde si TVA care nu schimba situatia. Doar face diferenta (TVA) in cazul in care alegi gresit mai mare.

Edited by Hedonist, 06 January 2015 - 13:30.


#7
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
.....

 Hedonist, on 06 ianuarie 2015 - 13:19, said:

Un simulator de calcul, la 70KWh consumati in 30 de zile pe abonament CD
CD: 40%*70*0.4177 + 60%*70*0.4956= 11.7 + 20.8 = 32.5
CR: 40%*70*0.4177 + 60%*70*0.3716 + 30*0.1787*60% = 11.7 + 15.6 + 3.21 = 32.6   30.50 Posted Image


Edited by boringboy, 06 January 2015 - 13:31.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probleme tarifare enel
Sunt proprietarul unui imobil e 100mp, definit in contractul de vanzare -cumparare ca si spatiu comercial, pe care l-am cumparat de la o persoana juridica.
Precizez ca in noul contract de vanzare cumparare noul proprietar, respectiv eu, figureaza ca si persoana fizica.
Precizez , de asemenea , ca de la data achizitiei si in prezent acesta locatie nu functioneaza ca si spatiu comercial, nu are in fapt nici un fel de activitate de ordin comercial,ci este folosita pur si simplu ptr rezidenta , acolo locuim eu si familia mea.
Din acest motiv, am facut solicitare la Enel ptr schimbarea abonamentului in sensul trecerii de la facturarea ca si persoana juridica la facturarea ca si persoana fizica.In rest am pastrat aceleasi conditii contractuale, nu am cerut modificari ale instalatiei sau tipului de alimentare.
In fapt nu mi se pare corect sa platesc abonamente radio -tv si tarife ptr energia electrica consumata ca si cum as fi persoana juridica.
Am primit de la Enel noul model de contract solicitat insa acesta este total nesatisfacator, in sensul ca nu s-a aprobat tariful ptr energie ptr persoanele fizice si nici nu se face vreo referire in legatura cu reducerea costului abonamentului radio- tv.
In fapt,desi tariful ptr persoanele fizice este cu 5% mai mic decat cel stabilit ptr persoanele juridice , tariful aprobat in cazul meu este doar cu 1%mai mic decat tariful ptr persoanele juridice.
Contactat telefonic operatorul Enel se justifica prin faptul ca vorbim de un spatiu comercial ! De fapt vorbim de o locatie la parterul unui bloc, cu geamuri ceva mai mari decat apartamentele obisnuite ! In rest nici un fel de amenajari speciale, nu exista nici macar alimentare de 380V
INTREBARE
Este corecta decizia Enel?
Unde ma pot adresa ptr rezolvarea problemei ?

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Daca in contractul de vanzare-cumparare e definit ca spatiu comercial ce vrei mai mult?
Intreaba pe aria juridica cum poti schimba destinatia spatiului in spatiu de locuit.
Vezi aici o speta asemanatoare.

Edited by AlexEn, 24 February 2015 - 14:44.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@alexEN, nu este  folosit ca si spatiu comercial.

conform normelor enel, eu sunt un consumator atipic. Unde se pot citi instructiunile ptr tarifacrea consumatorilor atipici?
In momentul de fata am gasit pe site-ul enel doar instructiuni de tarifare ptr consumatorii captivi

Edited by MembruAnonim, 24 February 2015 - 14:57.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu conteaza cum e folosit, e important ce spun actele. De curiozitate, tu cati ani ai de pui problema la modul asta?

#12
lukasdir

lukasdir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2016
buna ziua,

buna ziua, am si eu o intrebare legata de abonamentele enel. Nu stiu ce abonament enel pot sa fac pentru un consum de 9000kw pe luna , atat este consumul meu pe toata proprietatea , tin sa precizez ca am doua centrale electrice de 24kw fiecare si 10 panouri cu inflarosu pentru incalzire . momentan sunt la abonamentul standard si factura este destul de mare pe luna , am nevoie daca imi poate spune cineva daca acel abonament CTP de la enel imi mai poate scade facura la curent cu ceva procente.Va multumesc

#13
cristianbenuciu

cristianbenuciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.01.2012
Buna ziua
As dori daca se poate o lamurire
La abonamentul meu pe luna decembrie 2015 numit pe factura Monom JT cu rezervare apar niste servicii facturate
*la un total de 129KWH am:
- rezervare - 30 cu tarif fara TVA 0,089350
-energia activa ( KWH ) 65 cu tarif  0,371600 fara TVA
- energia activa pt CPC (KWH) 64 cu tarif 0,413400 fara TVA
V-as ruga daca se poate sa imi spuneti care sunt preturile pt 2016 ale acestor 3 servicii enumerate si daca nu trebuia sa fie un procent 40/60% pt 2 si 3
Multumesc frumos

Edited by cristianbenuciu, 07 January 2016 - 14:05.


#14
odettte

odettte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.09.2011
Buna. Si-a schimbat/facut cineva abonamenul E-light de la Enel? Daca da, as vrea si eu niste pareri/comparatii cu vechiul tip de abonament. Multumesc.

#15
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare !
As vrea sa incalzesc casa parintilor cu calorifere electrice ;   doua camere , baie, bucatarie si boiler pentru apa calda .
Am cumparat deja cate un calorifer electric pentru fiecare camera , am modernizat instalatia , etc .
Va rog , ce abonament ar fi mai convenabil . Ma gandeam ca cel diferentiat , zi /noapte .
Multumesc anticipat .

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Văd că aveți un topic aici deja:
Eu ce abonament să aleg pentru aproximativ 150 kW/h media lunară?
Să aleg unul de pe piața liberă sau unul unul de tip CR?

#17
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Piata libera, E-light, pe octombrie la 109 kw mi-a venit factura de 64,35 lei, cu toate taxele incluse. Aici intra si taxa radio-tv pe 1 luna.

Edited by constantinp, 29 November 2016 - 23:15.


#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Am optat pentru Fix Online.
Încă nu m-au contactat.
Eh, rămâne de văzut!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate