Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Asus ZenFone 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6058 replies to this topic

#5995
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
Pfff...deja citesc pe net ca in martie vor scoate Zenfone 5...

#5996
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Salutare, ce parere aveti despre ASUS ZenFone Live ZB501KL? Ma gandesc sa il achizitionez pt a face clipuri, o mica idee de vlog. Am un Asus Zenfone 2 ze500kl de care sunt foarte multumim insa calitatea sunetului pe filmare lasa de dorit. Trebuie sa ma incadrez in buget de 1.000 ron maxim si vreau sa fie de 5 inch sau 5.2 inch maxim. Va multumesc!
https://www.emag.ro/...QH1JDBBM/#Negru
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OGn-yfyUR1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5997
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
tocmai mi-am comandat o banda flex usb pentru al meu Zenfone 2 ZE551ML ... am patit-o in sensul ca nu mai ia curent deloc, cu nici un fel de incarcator... o sa incerc sa schimb modulul si o sa va scriu daca am reusit... am patit-o brusc, fara semne de defectiuni anterioare... sper sa reusesc, daca nu, asta e, alt aparat!

#5998
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
Am reusit operatiunea si l-am readus l viata...inca odata fericit cu al meu ZE551ML...insa totodata mahnit...telefonul pe care l-am avut pentru back-up a fost un Galaxy J5 model 2016...si vreau sa va zic ca la aceeasi baterie de 3100mAh cu acelasi nivel de utilizare ajungeam seara la ora 21.00 cu 64% baterie...pe cand ZE-ul ramane la acea ora cu doar 23%...aia e, procesor mi-a trebuit...Sper sa nu fiu nevoit sa cumpar alt aparat ca mi-e teama ca o sa sar gardul la brand-ul ultra-popular Samsung...si la procesoare mult mai eficiente energetic...aia e.
Modulul flex usb l-am inlocuit singur, foarte simplu, bine-inteles adio garantie, oricum era dusa deja...insa fara probleme deosebite la montare-demontare...piesa a fost 30 de lei si am platit si transportul 15 lei...si l-am rezolvat "inhouse" cu grija, din scarba de mesteri adevarati la service-urile GSM dintre blocuri..





#5999
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Comparația e puțin forțată, j5 are ecran și rezoluție mai mică, plus că nu e dual activ.
Și a meu a trecut de 2 ani și încă nu i-am găsit înlocuitor.
N-am folosit așa mult un telefon niciodată, la maxim 12-15 luni de obicei îl schimbam, precedentul (Moto G prima varianta, a rezistat 9 luni).
Mă gândesc la momentul când mă lasă 551ML și nu știu ce să-mi iau. Nu pot sa spun că e telefonul perfect, dar sunt destul de mulțumit de el.

#6000
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
De acord cu tine in ceea ce priveste comparatia...ma refeream ca atunci cand era defect ZE-ul ma gandeam ca oricum alt zenfone nou nu o sa imi cumpar,iar la momentul ala orice telefon era ok...clar nu imi place Samsung, desi, repet, sper sa nu ajung sa imi cumpar in scarba in lipsa de altceva...
Acum ZE ul meu merge ok, se incarca si ma bucur ca am reusit singur sa fac operatiunile de resuscitare, cu putin studiu pe net.

#6001
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 12.11.2012
Salut !
Am si eu o intrebare, ce ma sfatuiti sa aleg dintre Huawei Y3II 4g la 250 lei si Asus Zenfone Go ZB500KL la 300 lei ?Ambele au procesor de 1ghz dar Asus are 2gb ram
https://www.gsmarena...7&idPhone2=8467
Telefonul vreau sa il folosesc mai mult la vorbit dar neaparat sa se miste fluent pe internet sa nu se blocheze.

#6002
mada-n

mada-n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.02.2017

View Postpateu_98, on 09 noiembrie 2017 - 18:36, said:

Salut !
Am si eu o intrebare, ce ma sfatuiti sa aleg dintre Huawei Y3II 4g la 250 lei si Asus Zenfone Go ZB500KL la 300 lei ?Ambele au procesor de 1ghz dar Asus are 2gb ram
https://www.gsmarena...7&idPhone2=8467
Telefonul vreau sa il folosesc mai mult la vorbit dar neaparat sa se miste fluent pe internet sa nu se blocheze.
Eu iti recomand sa mergi pe Asus ZB500KL. Eu sunt multumita de el. Il detin de jumatate de an si nu pot sa zic ca mi s-a blocat.

#6003
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Salutare mergi pe Asus zb500kl, memoria de 2gb ram o sa te ajute foarte mult. Sunt chiar telefoane super reusite.
Eu am un Asus Zenfone 2 ze500kl, la un an si 8 luni i-am schimbat bateria. Are 2 ani si ceva, si nu am avut probleme cu el absolut deloc. Nu it tin pt gaming, dar se descurca excelept in aplicatii: facebook, messenger, youtube, watsapp, email-uri, browsing. Plus ca l-am tot folosit intens, am facut poze si clipuri cu el. Si chiar daca e un tel din 2015 nu are pic de lag.
Nu mi-am luat alt telefon , desi eu as da maxim 1.000 ron. Acesta pe care il am imi merge super bine, procesoarele astea snapdragon cred ca rup tot ca performanta. In anii trecuti am avut tel cu mediatek, alte brand-uri.
In 2015 m-am uitat pe youtube pe canalul videotutorial.ro. Recomanda cu caldura dispozitivele Asus , si nu imi pare rau deloc ze500kl e un telefon decent si exceptional in viata de zi cu zi, pt cei care nu au pretentii de gaming.
Mai detin o tableta Zenpad z380KNL pe care o forjez la maxim pe jocuri , ca sa nu omor bateria telefonului. Si face fata cu brio in jocuri gen: nfs nl, real racing 3, marvel future fight , nitro nation si emulatoare. O am de un an jumate.
Pe viitor tot un tel Asus imi voi lua, nu stiu cum e noul Asus Live, dar am rabdare. Oricum la anul scot zenfone 5.
Numai bine la toti!

#6004
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Al meu Zenfone 2 ZE551ML e pe duca, bateria se descarca rapid. De la 3 pana acum bateria s-a descarcat de la 100% la 30 % fara sa fac mai nimic pe el. Am intrat de cateva ori pe facebook si whats app....

#6005
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Salutare tel meu ze500kl se potriveste pe ochelari VR ? Exista aplicatii/jocuri compatibile pt el in acest sens?

#6006
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Ce parere aveti de Samsung j5 2017 ? Are cineva acest tel? Ma gandesc sa trec la samsung, ofera suport software, update-uri bune? Sunt seriosi? Mersi

#6007
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
merita sa trec de la un asus ze500kl la samsung je5 2017? Ma intereseaza si la capitolul camere , multumesc

#6008
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Eu as astepta sa apara j7 2018, cateva luni.
Si eu vreau sa fac acelasi lucru.

#6009
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Pana nu crapa, nu-mi schimb 551ML-ul. Nu prea vad nimic interesant care sa merite o noua investitie.

#6010
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
subscriu la ceea ce spune danyel61... inca nu ma pot decide la altceva pana in 1500 lei, iar pana merge ze551mL, nu schimb ca n-are sens...

#6011
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Asteptam linistiti aparitia un telefon care merita a fi inlocuitorul lui ze551mL.

#6012
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Am ales je5 2017 si chiar nu imi pare rau, fata de al meu asus ze500kl. Je5 are constructie premiun foarte fin tel in tin mai bine in mana e mai ingust. Imi place ca pe filmare sunetul chiar se aude f bine, nu ca la ze500kl, alt lucru autofocus automat pe filmare face singur numai stau sa apas mereu cu degetul. Memoria ram nu e incarcata deloc, asa imi ocupa si la ze500kl cu vreo 800,700 mb liberi. Se misca foarte bine, ecranul superb am ramas impresionat culorile foarte vi. Poze mult mai bune fata de ze500kl(tot imi cam ieseau in ceata)
spatiu de stocare suficient nu sr incarca memoria absolut deloc, doar daca bani jocuri nfs nl, marvel future fight, real racing 3
Eu il recomand cu caldura pe je5 2017
Sa va uitati pe net asus zenfone 5 are tresaturi seamana cu zenfone2 , am vrut sa trec la altceva si parerea mea merita

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate