Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

UE vrea sã privatizeze toate universitãțile

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006

View PostLowrider, on 05 ianuarie 2015 - 16:44, said:


Obligatoriu admitere cu examen scris.


Aberatie comunista.
Sau tu crezi ca invatamantul din Ro e mai bun decat in Anglia sau Franta de ex.?

Si creditele exista de mult daca nu dintotdeauna si in Europa.
In Anglia de ex. creditul se da f usor si se ramburseaza DOAR dupa angajare si in anumite limite procentuale (foarte mici) din salariu.
Adica daca nu te angajezi niciodata nu vei mai rambursa nimic. E de fapt un fel de bursa de stat mascata.

Mai lasati ideile astea de revolutionar marxist de 2 lei tip "numai in romania".

#20
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Prin reducere la absurd să zicem că e adevărat...cu ce ajută asta la „ resuscitarea ” sistemului nostru muribund ?!

#21
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdanaciu, on 05 ianuarie 2015 - 17:33, said:


Aberatie comunista.
Sau tu crezi ca invatamantul din Ro e mai bun decat in Anglia sau Franta de ex.?

Si creditele exista de mult daca nu dintotdeauna si in Europa.
In Anglia de ex. creditul se da f usor si se ramburseaza DOAR dupa angajare si in anumite limite procentuale (foarte mici) din salariu.
Adica daca nu te angajezi niciodata nu vei mai rambursa nimic. E de fapt un fel de bursa de stat mascata.

Mai lasati ideile astea de revolutionar marxist de 2 lei tip "numai in romania".

Actually, tinerii angajati de acolo nu prea beneficiaza de creditele astea cu conditii decente:

"Current loan limits are below the cost of most four year private institutions and most flagship public universities, and students therefore typically borrow higher cost private student loans to make up the difference." - http://en.wikipedia....e_United_States

#22
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postdanaciu, on 05 ianuarie 2015 - 17:33, said:


Aberatie comunista.
Sau tu crezi ca invatamantul din Ro e mai bun decat in Anglia sau Franta de ex.?

Si creditele exista de mult daca nu dintotdeauna si in Europa.
In Anglia de ex. creditul se da f usor si se ramburseaza DOAR dupa angajare si in anumite limite procentuale (foarte mici) din salariu.
Adica daca nu te angajezi niciodata nu vei mai rambursa nimic. E de fapt un fel de bursa de stat mascata.

Mai lasati ideile astea de revolutionar marxist de 2 lei tip "numai in romania".

Daca nu detineti proprietatile termenilor folositi, vedeti-va de treaba. Doar complexatii care nu pot demonstra o gandire libera prin alte metode, recurg la argumente de tipul "tu esti comunist, deci eu pozitionandu-ma in antiteza cu tine sunt altfel, sunt mai bun". Va recomand ca inainte de a ataca pe cineva aiurea sa va ganditi de doua ori, pt ca nu se stie niciodata cine sta in spatele unui username. Lumea e mica.
Va recomand sa cititi mai mult pe tema creditelor acordate studentilor. Am un prieten al carei fiica s-a legat la cap cu asa ceva in SUA si a avut de tras ani intregi. Cand vorbesc, vorbesc din cazuri cunoscute personal. De  povesti de tipul "am vazut la radio" e plin forumul asta.
Ca fapt divers: cum propuneti o admitere care sa ia in calcul exact ceea ce are in cap studentul-aspirant, nu ceea ce are in portofel taticul lui? Si in acelasi timp sa evitati si situatiile de genul "in liceele mai slab cotate se ia mai usor 9 si 10, in timp ce la liceele de elita pt un 10 chiar muncesti, drept urmare la un concurs de dosare cel de la liceul mai slab cotat are o medie a notelor pe cei 4 ani de liceu superioara mediei celui de la liceul de elita"? Ideea examenului scris mi se pare fair enough, chiar daca nu perfecta. Dvs cum ati face? Astept cu nerabdare o propunere "necomunista"

#23
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Nu stiu care va fi efectul in strainatate dar in Romania sigur va fi urmatorul: universitatile de stat vor deveni una cu spiru haret. Adica invatamantul romanesc va fi ireparabil distrus. Diplomele romanesti vor deveni hartii fara valoare, nu le va mai recunoaste nimeni, si romanii nu vor mai putea ocupa locurile bine platite prin UK sau aiurea (programatori, ingineri, medici). Cred ca asta se urmareste, sa infesteze si distruga complet invatamantul romanesc pt a steriliza piata muncii in UE.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Cum sa distrugi ceva ce nu exista ? :)

#25
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View Postwhitewizard, on 05 ianuarie 2015 - 17:03, said:

Daca a-r fi adevarat,se sustine treaba cu bancile,sa nu moara de foame.
Iei acum credit si-l platesti 20 de ani.Interesant.


De acord cu tine,dar nu toti au parinti bogati si dispusi sa-si ajute odraslele.
De cele mai multe ori , copii mai saraci,dar cu cap "mare",dau lectii celor mai instariti,prin autodisciplina .
Pur si simplu a-i duce capul/au memorie fotografica,etc.
Cu acestia ce facem?
Nu vrei sa reformulezi propozitia "rosie" ceva nu este in regula acolo.Posted Image

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut Electronica la stat, pt ca asa era inainte de Revolutie. Ma rog, am terminat-o in 91, cand au inceput sa apara si astea particulare, ecologice, spiritiste, sau Haltele
Cum eram mai tanar si sunt vorbaret, am discuta si cu multi studenti de la parti...Asa ca dupa un timp cand imi spunea cineva ca e la o parti, in Romania, stiam unde sa il incadrez, urgent si din prima..
La inceput mi-am zis ca sunt foarte rau si ca gresesc, .. Pana azi am gasit atat de putine contraexemple din Romanica, incat ...
Culmea e ca anul trecut am avut un exemplu din strainatate, vorba mare, o tipa cu diploma MARE, pana la ....MTO,  penibil@ jenant+dotore...
Apoi am auzit ca cineva cu o nota de 1,25 la bac e student. Chiar, va rog sa ma lamuriti cum cineva poate 1,25. 1 e pt ca te-ai prezentat la examen. Asa ca pt ce a binemeritat 0.25? sincer, nu pricep...
Despre ziarul respectiv si publicul lor, iarasi am parerea mea despre cei care il fac si cei care il citesc..parerea mea..Proprie..
Acum 2 ani am aruncat la misto o intrebare studentilor de la electronica sau alte facultati electrice. Pana azi nu mi-a raspuns nimeni.
Asa ca ma rog la Dzeu sa nu apara privatizarea.
La o adica vreau sa fie o diferenta intre diploma mea si a altora. Nu ma simt vinovat ca eu am rupt cartea in timp ce altii doar Biblioteca (barul de langa Politehnica)..Da, cred in difernte.
Despre copii sarac. Mama mea fost orfana de razboi. Deci e clar ca s-a nascut inainte, intr-o epoca in care fetele daca ajungeau sa aiba 4 clase...erau Cineva.
Iar mama mea s-a tinut din burse de merit+meditatii in gimnaziu+liceu+faculate..Asa ca daca chiar vrei, poti. nimeni nu spune ca e usor. dar la final VICTORIA...
Eu in timpul facultatii am muncit. Adica am facut-o la seral, in semn de protest fata de tatal meu care mi-a taiat pensia alimentar imediat dupa Bac. De fapt depusese cerea dinainte..
Asa ca si eu sunt un (mic) invingator.
Restul sun plangeri ale celor incapabili..Si rautatile unor copii de bani gata, invidiosi fata de ceilalti care au minte si muncesc. Si pt ca nu se pot ridica la un anumit nivel, incerca sa ii coboare pe ceilalti la neputinta lor..

#27
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postxymzar, on 05 ianuarie 2015 - 21:30, said:

Nu vrei sa reformulezi propozitia "rosie" ceva nu este in regula acolo.Posted Image
I-i nu a-i,daca la asta te referi,gramatica noua cu a in cuvant.Macar zi ceva concludent la acest topic,nu fi pe post de corector.

Edited by whitewizard, 05 January 2015 - 22:04.


#28
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostPrien, on 05 ianuarie 2015 - 22:02, said:

Restul sun plangeri ale celor incapabili..Si rautatile unor copii de bani gata, invidiosi fata de ceilalti care au minte si muncesc. Si pt ca nu se pot ridica la un anumit nivel, incerca sa ii coboare pe ceilalti la neputinta lor..

Bine spus!
De ce ar trebui ca accesul la facultate sa fie pe baza de potenta a portofelului si nu pe baza de potenta intelectuala?
Examen de admitere cu subiecte grele, locuri putine, concurenta mare, apoi examene grele si pe parcursul facultatii, supraveghetori ai dracu' (sau camere de luat vederi) - cum era la admiterea la medicina pe timpul Odiosului, asa ar trebui sa fie peste tot, ca atunci cand iesi din scoala sa stii meseria ca lumea  Posted Image

Edited by casablanca1000, 05 January 2015 - 23:41.


#29
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postwhitewizard, on 05 ianuarie 2015 - 22:03, said:

I-i nu a-i,daca la asta te referi,gramatica noua cu a in cuvant.Macar zi ceva concludent la acest topic,nu fi pe post de corector.

Nope. :i dup[ gramatica nou[ cuvintele la ]nceput sau ]n cazul cuvintelor compuse se scriu cu” \ din i”.

Plus că, după cum se observă, în cazul limbii române contează foarte mult să scrii cu diacritice. Cu sau fără facultate.

ON.
Concludent la topic: presă de analfabeți idioți, preluând știri din surse obscure și lansând zvonuri comentate de agramați pe arii nepotrivite.

Edited by spider_zero_sapte, 05 January 2015 - 23:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate