Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

UE vrea să privatizeze toate universitățile

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

În urmă cu o lună am fost la Viena la o dezbatere la care au participat toate țările din Uniunea Europeană și concluzia a fost că se dorește o privatizare masivă a universităților de stat și doar în cazuri rare să mai fie acordate burse de la stat. Mai degrabă vor un sistem de sprijinire a tinerilor prin credite.

sursa

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,449
  • Înscris: 30.10.2003
Si cine a decis asta? Cica au participat toate tarile, dar eu nu-mi amintesc sa fi fost acolo. Deci cine ne-a reprezentat?

#3
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
articolul e preluat de aici

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Intenţia ţărilor dezvoltate din Uniunea Europeană este ca, odată învăţământul privatizat, să se facă un clasament al tuturor universităţilor din Europa

E fabulos, nu am inteles de ce nu se poate face un top al universitatilor decat daca sunt toate private. Probabil logica nu mai este necesara in noua societate FB-ista.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
O FI FOST VREO DEZBATERE PARTICULARA, SI CUM REALITATEA E UN FEL DE CAN-CAN, AU TUFLIT REPEDE un titlu bombastic.
vad ca reprezentantul romaniei e unul de la sindicate, poate saracul nici nu stie engleza, o fi inteles si el ceva acolo, cu gandul la masa de dupa dezbatere.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Am avut noi presedinti care nu stiau engleza, deci nu e rusine cu ala de la sindicate.

#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
1) "Ziarul" Ring.
2) "În urmă cu o lună am fost la Viena la o dezbatere" - am sapat pe Google dupa o asemenea conferinta in noiembrie/decembrie 2014 si n-am gasit nimic.

Parerea mea: mint astia de la "Ziarul" Ring si omul defapt nu a declarat asa ceva _sau_ omul se gandeste la o posibila viitoare pozitie in guvern si vaneaza aparitii in presa.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003
Oricum universitatile de stat nu mai au mult si devin private... locuri cu plata au etc... Posted Image

Edited by andreic, 05 January 2015 - 16:27.


#9
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Ce a zis andreic. Eu zic sa le privatizeze pe toate. Stim si noi cum se intra la buget si cum se intra la taxa. Sa fie toate cu taxa si apoi se va vedea cine merita sa faca facultate si cine nu. Cine vrea sa invete si cine nu. In fond si la urma urmei, totul in viata are un pret. Gratuitatea nu e un privilegiu de care ar trebui sa se bucure oricine.

#10
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Si eu propun sa fie privatizat invatamantul superior, poate asa mai scapam si de mentalitatea idioata referitor la cei care sunt la stat, ca sunt mai destepti si mai bine pregatiti decat cei care au terminat la privat.

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Mentalitatea aia nu e idioata, e foarte corecta.
Numai in Romania diploma de facultate e un drept ce trebuie acordat by default, nu un privilegiu acordat celor care chiar vor sa invete. Invatamantul superior ar trebui sa ramana gratuit pt cei care dovedesc ca doresc sa invete, in rest... sanatate. Obligatoriu admitere cu examen scris.
Oricum, ma astept sa se extinda ideea de credit pt facultate si in Europa. In SUA s-a dezvoltat atat de bine incat au aparut noile generatii de sclavi cu diploma, oameni indatorati pe o gramada de ani doar pt creditul de facultate.

Edited by Lowrider, 05 January 2015 - 16:51.


#12
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostYukoto, on 05 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Si eu propun sa fie privatizat invatamantul superior, poate asa mai scapam si de mentalitatea idioata referitor la cei care sunt la stat, ca sunt mai destepti si mai bine pregatiti decat cei care au terminat la privat.

Numeric vorbind la buget termina mai multi oameni angajabili decat la taxa + universitati particulare.
In mare parte sunt si mai destepti - chiar daca partial, trierea functioneaza.

Singura chestie pe care vreau sa o vad facuta e independenta mai mare in ceea ce priveste salariile profesorilor.

Legat de bursele de stat mi se pare ca majoritatea oamenilor n-au habar ce vorbesc.
Problema acum e modul de selectie al celor care primesc bursa. Trebuie admitere.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAutumn_Dream, on 05 ianuarie 2015 - 16:32, said:

Ce a zis andreic. Eu zic sa le privatizeze pe toate. Stim si noi cum se intra la buget si cum se intra la taxa. Sa fie toate cu taxa si apoi se va vedea cine merita sa faca facultate si cine nu. Cine vrea sa invete si cine nu. In fond si la urma urmei, totul in viata are un pret. Gratuitatea nu e un privilegiu de care ar trebui sa se bucure oricine.

Aiurea. Vor fi avantajati copiii bogatasilor parveniti, care erau atat de prosti incat nici nu mai dadeau examen la stat, ci mergeau direct la privat, la taxa.

View PostYukoto, on 05 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Si eu propun sa fie privatizat invatamantul superior, poate asa mai scapam si de mentalitatea idioata referitor la cei care sunt la stat, ca sunt mai destepti si mai bine pregatiti decat cei care au terminat la privat.

Aveti un complex, este ? Toata smecheria este sa faci gura mare si complexul pare ca dispare. Nu prea va place sa dati examen 20/ 1 loc.

#14
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014

View PostYukoto, on 05 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Si eu propun sa fie privatizat invatamantul superior, poate asa mai scapam si de mentalitatea idioata referitor la cei care sunt la stat, ca sunt mai destepti si mai bine pregatiti decat cei care au terminat la privat.

Mai bine zis studentii care au terminat la privat sunt mai prosti si mai slab pregatiti decat cei ce au terminat la stat. Din pacate bine pregatiti nu sunt nici unii nici altii.
In alta ordine de idei , ideea de a privatiza total invatamantul superior e o mare tampenie. Consecinta cea mai probabila ar fi ca se vor transforma toate universitatile in fabrici de diplome.

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Apai ce spun unii e un fel de "Nu vreau/pot sa invat pentru BAC sau admitere si imi permit sa platesc taxa. Ce nu-mi pica bine e ca face toata lumea misto de mine ca-s la taxa. Mi-as dori sa nu mai fie locuri la buget ca sa ma rad si eu de sarantoci".

#16
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostXenon2006, on 05 ianuarie 2015 - 15:31, said:

Daca a-r fi adevarat,se sustine treaba cu bancile,sa nu moara de foame.
Iei acum credit si-l platesti 20 de ani.Interesant.

View Postsergiu_spooky, on 05 ianuarie 2015 - 16:54, said:

Apai ce spun unii e un fel de "Nu vreau/pot sa invat pentru BAC sau admitere si imi permit sa platesc taxa. Ce nu-mi pica bine e ca face toata lumea misto de mine ca-s la taxa. Mi-as dori sa nu mai fie locuri la buget ca sa ma rad si eu de sarantoci".
De acord cu tine,dar nu toti au parinti bogati si dispusi sa-si ajute odraslele.
De cele mai multe ori , copii mai saraci,dar cu cap "mare",dau lectii celor mai instariti,prin autodisciplina .
Pur si simplu a-i duce capul/au memorie fotografica,etc.
Cu acestia ce facem?

Edited by whitewizard, 05 January 2015 - 17:04.


#17
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Pai tocmai. Sinuciderea speciei. Fara aia cu parinti saraci care se straduie si invata ramane piata muncii fara om angajabil. Desfiintarea burselor de stat ar distruge piata muncii pe termen scurt cel putin. In timp imi imaginez ca ar incepe companiile mai sa subventioneze invatamantul :)
Nu cred ca exista tara in lumea asta care sa nu acorde burse de studii (mai usor - ca la noi, sau mai greu - ca la americani).

#18
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu.

Cei destepti & cu o situatie financiara precara ar trebui sa primeasca o bursa de la stat, asa cum se intampla peste tot, insa o bursa care sa fie acceptata de orice universitate privata din Romania. Privativarea trebuie gandita mai bine daca va ajunge sa fie realizata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate