Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Slabit 20 kg in 4 & 1/2 luni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
prietene, dieta Atkins e cea mai buna
prin martie aveam 114. la sfarsitul lui iunie 86.
am incercat anterior si Dukan si fel si fel de disociate. fara rezultat
sfatul meu: baga Atkins. umpli si matzu si devii si suplu

#20
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 spare-me, on 04 ianuarie 2015 - 22:43, said:

vax...stii prosti, asa vor toti.
daca mananci mult clar trebuie sa mananci mai putin.
aia care fac sport cum trebuie au mese de 10.000 de calorii, dar de mancare buna.

NU revii la mancat obisnuit niciodata.
mananci putin si sanatos tot restul vietii si nu mai revii niciodata la nicio greutate.
vorbesti din mituri.

ai deschis topicul sa ne arati ca esti destept? sau pentru ca vrei sfaturi pentru ca habar nu ai?
Sa spui doar 1000 calorii pe zi si gata nu e tocmai un raspuns bun. Pot sa iau 1000 din kkturi sau 1000 din seminte, salate, mancare sanatoasa etc. Si sincer, sfatul asta pot sa il dau si eu! Imi cer scuze daca te-am deranjat, dar vroiam raspunsuri mai elaborate, anumite retete (gen sucul X inainte de sala te ajuta f mult) si ce sa evit. Dar cum vad ca esti Super Moderator poti sa inchizi topicul, caci aparent lumea se tine de trolling.
@wasteyard: tinand cont ca am experienta cu Dukan pe care l-am mai tinut 1 data si am revenit dupa (cam intr-un an) la greutatea initiala, cum e cu Montignac?
Adica sa presupunem ca fac sala si Montignac, slabesc, si apoi continui cu sala, dar fara Montignac, ce se intampla? Din ce am citit (f putin) observ ca e vorba de a nu se combina anumite alimente.
@JesusInDaHood: pana la urma am in plan sa merg si la inot (si as alterna cu sala), dar nu vreau sa astept pana atunci (am cheltuieli cu nunta si nu stiu cand voi putea).

 ducipalu, on 04 ianuarie 2015 - 23:03, said:

prietene, dieta Atkins e cea mai buna
prin martie aveam 114. la sfarsitul lui iunie 86.
am incercat anterior si Dukan si fel si fel de disociate. fara rezultat
sfatul meu: baga Atkins. umpli si matzu si devii si suplu
Stiu persoana care a slabit cu Atkins... f mult... acum e peste cat a inceput.
Din ce am observat (pe pielea mea) pot tine diete f restrictive (gen Atkins - fara carbohidrati), dar cand scap dupa in "lanul de porumb"...

#21
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

 JesusInDaHood, on 04 ianuarie 2015 - 22:34, said:

O ora de inot face muult mai mult decat o ora de sala

...si mai putin decat o ora de alergat.
Initiator, pune-ti alimentatie la punct si daca tot vad ca esti din Bucuresti, da o tura pe la Ultimate Workout.

#22
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

 brusli, on 04 ianuarie 2015 - 23:10, said:

Stiu persoana care a slabit cu Atkins... f mult... acum e peste cat a inceput.
Din ce am observat (pe pielea mea) pot tine diete f restrictive (gen Atkins - fara carbohidrati), dar cand scap dupa in "lanul de porumb"...
nu e o regula
de la 86, am mai pus 4 kg. acum stau la 90, de 3 luni. mananc de toate, insa cu limita.

#23
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 vimann, on 04 ianuarie 2015 - 23:10, said:

...si mai putin decat o ora de alergat.
Initiator, pune-ti alimentatie la punct si daca tot vad ca esti din Bucuresti, da o tura pe la Ultimate Workout.
O sa ma duc! Chiar pare f interesant!

 ducipalu, on 04 ianuarie 2015 - 23:14, said:

nu e o regula
de la 86, am mai pus 4 kg. acum stau la 90, de 3 luni. mananc de toate, insa cu limita.
Offf... din pacate la cum ma cunosc (gurmand), dupa ce voi iesi din dieta o sa o comit. Nu repede ci incet, intr-un an. Asa am facut cu Dukan. Hai ca nu e nimic 2 kg, hai ca nu e nimic inca 2 si bam am pus la loc!
Pentru un stil de viata sanatos si constant prefer sa slabesc doar 10 in perioada asta dar sa stiu ca mi-am facut o pofta, ca am invatat in fiecare zi sa ma stapanesc din a manca prea mult, prea gras, prea etc.

#24
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
La dieta Montigniac conteaza numai combinatiile de alimente nu si cantitatea (a nu se intelege ca poti manca de doua ori mai mult decat acum), deci nu te vei infometa. Cat despre sala, depinde ce exercitii faci.. Pentru a ajuta la slabit se face cardio. Pentru masa musculara faci forta. Sau poti face exercitii de tonifiere musculara. Asta tu alegi. In general "salile" au si instructori pregatiti care te indruma.

#25
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 wasteyard, on 04 ianuarie 2015 - 23:24, said:

La dieta Montigniac conteaza numai combinatiile de alimente nu si cantitatea (a nu se intelege ca poti manca de doua ori mai mult decat acum), deci nu te vei infometa. Cat despre sala, depinde ce exercitii faci.. Pentru a ajuta la slabit se face cardio. Pentru masa musculara faci forta. Sau poti face exercitii de tonifiere musculara. Asta tu alegi. In general "salile" au si instructori pregatiti care te indruma.
Nu si sala unde ma duc eu :D Dar in mare o sa ma axez pe cardio. La Dukan in faza de atac mananc f multa carne si slabesc. Dar acum gandeste-te ca am degustare de tort, mancare, burlaci etc si nu cred ca se termina fazele pana in ele :) Plus ca am scris problema mea cu dietele restrictive :(. Prefer sa stiu ca daca mananc o prajitura, a doua zis trebuie dublu sala.

#26
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 brusli, on 04 ianuarie 2015 - 23:32, said:

Prefer sa stiu ca daca mananc o prajitura, a doua zis trebuie dublu sala.
Nu prea merge asa, decat in copilarie sau daca te ajuta genetica.

#27
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu acum 4-5 ani am slabit asa:
- zero zahar (prajituri, bomboane, sucuri)
-  zero fainoase (pizza, spaghetti)
- aproape zero alcool

- sala de 3 ori pe saptamana (in principal alergare pe banda - aveam un program de 27 de minute - pe asta l-am mentinut ceva vreme...o oricum a durat vreo 3 luni sa ajung la durata aia)

Slabeam in jur de 1 kg/saptamana. Am coborat de la vreo 118 pana la sub 100.

Totul s-a dus de rapa cand, dupa ce a aparut primul copil, din cauza de oboseala crunta creierul cerea zahar.

#28
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
De slabit e destul de usor sa slabesti. Sunt o multime de regimuri prin care in o luna dai jos 8-10 kg. Problema cea mai mare este ca in 2-3 luni le pui la loc si chiar ceva in plus.
Alimentele din zilele noastre contin compusi chimici care te fac sa mananci din ce in ce mai mult. Cred ca industria alimentara este mana in mana cu cea farmaceutica...

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Mizu, on 04 ianuarie 2015 - 22:28, said:

Sa slabesti e simplu, mananci mai putine calorii decat consumi.
Subscriu, e cel mai bun sfat Posted Image Tai caloriile, te rezumi la pui, peste, verdeata si mananci in cantitati mici, slabesti garantat.

Edited by andreic, 04 January 2015 - 23:46.


#30
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Eu am slabit 22 kg in 3 luni renuntand la fainoase, dulciuri (cand mi-am facut analizele dupa vreo 4 luni aveam glicemia atat de mica incat medicul mi-a zis sa mai mananc cate o amandina din cand in cand:))))), bere (care imi place f mult). A trebuit sa-mi schimb toate hainele, curele, etc. Mancam carne, branza, legume, seminte. Mai bagam cate un mar dimineata in loc de mic dejun. Important e sa nu sari peste micul dejun, e foarte important. Degeaba mananci 1000 de calorii pe zi daca le iei pe toate intr-o singura masa. Nu amestecam niciodata carne cu branza la aceeasi masa, ci mancam carne+legume sau branza+legume. Am facut un fel de disociere de capul meu asa. Mancam pana ma saturam. Insa un aport decisiv l-au avut cei 8km de mers pe jos zilnic, pana la servici si inapoi, in pas alert, nu alergare. Am economisit si banii de benzina si am si slabit. Si beam si vin, cand doream sa gust ceva, insa numai dupa ce mancam bine, ca altfel produce pofta de mancare. Cum spunea cineva mai sus, totul s-a dus de rapa dupa ce a venit primul copil, si apoi s-a dus definitiv pe lumea cealalta dupa ce a venit al doilea Posted Image

Apropo de cele 1000 de calorii - Se spune ca in lagarele germane detinutii primeau sub 300 de calorii zilnic, insa corpul se obisnuieste cu un anumit tratament si nu mai reactioneaza. Ideal e sa faci ceva miscare. Ai putea sa mergi pe jos pana la servici, macar 40 de minute pe zi.

LE - m-am mentinut la greutatea respectiva cam 10 luni. Dupa primele 4 luni in care am slabit, am inceput sa mananc si prostii, pizza de vreo 2-3 ori pe saptamana, cate o bere, cate o ciocolata. Dar mersul pe jos a ramas, si m-am ingrasat doar vreo 2 kile in 6 luni. Cand am renuntat la mersul pe jos, din motive obiective si cu mare parere de rau, s-a dus totul de rapa. Concluzia mea -> efortul fizic e mult mai important decat nr de calorii, si e decisiv in procesul de slabire. Dar neaparat cardio,  nu tras de fiare, ca nu slabesti cu asa ceva.

Edited by feitosak1, 05 January 2015 - 00:16.


#31
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Si mai e ceva, ca uitasem sa scriu......ce e mai simplu, sa stai ca prostu' sa iti cantaresti alimentele, sa calculezi cate zeci de calorii bagi in gura, sa numeri foile de ceapa dintr-o salata, sau sa faci miscare si sa iti permiti o dieta normala low-carb, iar acest "program" miscare+dieta sa te faca sa slabesti si apoi sa iti poti mentine greutatea atata vreme cat reusesti sa iti faci timp pentru miscarea aia zilnica? Si sa nu uitam ca e mult mai greu sa te infometezi decat sa faci o amarata de plimbare de juma' de ora in pas alert. Mai ales cand esti sedentar, pofta de mancare e groaznica. Cand faci munca de birou si acasa esti la fel de sedentar, numai frunze de salata nu iti vine sa mananci. Pastrand stilul asta de viata cu 8 ore pe scaun la servici si probabil alte 5-6 ore acasa in acelasi mod, e cam imposibil sa ai rabdarea si puterea sa bagi in gura maxim 1000 de calorii pe zi. Ma rog, fiecare face cum crede. Ar mai fi mai multe de zis, de exemplu faptul ca munca intelectuala duce la suprasolicitarea creierului, mai ales in conditii de birou inchis, eventual neaerisit, lumina artificiala, 8 ore pe zi, etc. Si un creier obosit......ar manca pizza ;)

Edited by feitosak1, 05 January 2015 - 02:01.


#32
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu am tinut Dukan, si am slabit 20kg; in, 3 luni, si in 6 luni am pus la loc 12 kg, pentru ca am revenit la ce faceam inainte de regim...
Il recomand.....

Ce trebuie facut dupa regim, trebuie facut efort fizic regulat.....este foarte important!

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Degeaba efort daca bagam in noi mai mult decat se cere... ca sa slabesti e clar am scris mai in urma, pui, peste, vegetale,fara carbo, grasimi si altele etc... pentru a te mentine se cresc usor caloriile dar cat sa nu depaseasca necesarul... se verifica la cantar si se regleaza cantitatea de mancare pentru mentinere.

Edited by andreic, 05 January 2015 - 02:32.


#34
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Daca vrei sa slabesti 20 de kg intr-un timp limita se poate: renunti la x,y,z, bagi niste shake-uri miracol (pt energie), alergat pe banda, arzi mai mult decat consumi etc etc. Dupa ce te intorci la stilul initial pui la loc.

Daca vrei un stil de viata sanatos - mancare gatita (eventual acasa) fara grasimi "inutile" (si grasimile au rolul lor totusi), nu multe condimente (care pot da probleme stomacului, gen gastrita), limitat nr de carbohidrati si zaharuri la necesarul zilnic, fructe si legume proaspete, si sport in mod constant (nu spune nimeni sa te duci la sala 7/7, poti in perioada calda sa alergi, participi la maraton, cu bicicleta pe munte sau pur si simplu drumetii), atunci trebuie sa te documentezi, din carti sau de pe site-uri de specialitate, mers la nutritionist. Schimbarea stilului dureaza mai mult insa are efecte pe termen lung.

#35
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 wasteyard, on 04 ianuarie 2015 - 22:40, said:

Michel Montignac – Mananc deci slabesc
Eu asta am folosit si a functionat de minune.

Ala a crapat la 60 de ani!

#36
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 rickysyv, on 05 ianuarie 2015 - 04:37, said:


Ala a crapat la 60 de ani!

A murit la 66 de ani de cancer la prostata, greu de asociat cauza mortii cu dieta care ii poarta numele... ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate