Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitii marfa din UE - platesc TVA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
La punctual 2 e gresit, ca sa te inscrie in ROI tre sa fii platitor de TVA

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Din cate am inteles, primesti un cod de TVA pentru UE. Acela e platitor de TVA. In tara il folosesti pe cel pe care l-ai primit la infiintarea firmei, care poate fi neplatitor de TVA.

Crede-ma, am intrebat o gramada de contabili, am intrebat chiar si aici pe forum, nimeni nu mi-a raspuns clar si exact. Stiu chestia ca trebuie sa fii platitor de TVA pentru inscrierea in ROI, dar am citit si de oameni care au procedat exact asa cum am descris mai sus: pentru achizitiile din UE folosesc codul primit la inscrierea in ROI (platitor de TVA, evident), iar in tara il folosesc pe cel vechi. Eu inca n-am facut inscrierea in ROI tocmai pentru ca mi-e neclar aspectul asta. N-am rezolvat nimic daca nu platesc TVA pentru o parte din produsele aduse din UE, dar in schimb platesc 24% pe absolut orice vand.

Edited by Michidoo, 04 January 2015 - 18:34.


#21
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
cand te duci sa ceri inscrierea in ROI iti trebuie unul de asta:
http://fincont.net/i...ului-de-tva.png

Codul de TVA extern e tot CIF-ul pentru Romania(doar ca are RO in fata).
Destul de clar? :)

#22
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View Postcor73z123, on 04 ianuarie 2015 - 17:59, said:

20 % de la sursa


nu cunosc limba lor rusa, decat sa ma complic in modul asta mai bine platesc tva-ul 24% Posted Image

Tva 24% + cota unica de 16% + alte smecherii cass,cas etc .A si sunt contabili ,avocati romani in mai toate orasele din bg . Din contra nu te complici tu ,se complica statul ca mai pierde "o vaca de muls" ;)

#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostEsperatul, on 04 ianuarie 2015 - 18:36, said:

cand te duci sa ceri inscrierea in ROI iti trebuie unul de asta:
http://fincont.net/i...ului-de-tva.png

Codul de TVA extern e tot CIF-ul pentru Romania(doar ca are RO in fata).
Destul de clar? Posted Image


Quote

(10) Înregistrarea în scopuri de TVA conform prezentului articol nu conferă persoanei impozabile calitatea de persoană înregistrată normal în scopuri de TVA, acest cod fiind utilizat numai pentru achiziţii intracomunitare sau pentru serviciile prevăzute la art. 133 alin. (2), primite de la persoane impozabile stabilite în alt stat membru sau prestate către persoane impozabile stabilite în alt stat membru.

ART. 153^1

eu inteleg din asta cam ce am inteles si de la oamenii care au facut aceasta inscriere in ROI: ca ti se da un cod diferit pentru UE - platitor de TVA, ramanand ca in tara sa facturezi pe codul vechi, primit la inregistrare.

Edited by Michidoo, 04 January 2015 - 19:44.


#24
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostEsperatul, on 04 ianuarie 2015 - 18:27, said:

La punctual 2 e gresit, ca sa te inscrie in ROI tre sa fii platitor de TVA

Fals. Nu trebuie sa fii platitor de TVA pentru a te inscrie in ROI in scopuri de TVA.

View PostMichidoo, on 04 ianuarie 2015 - 19:41, said:

ART. 153^1

eu inteleg din asta cam ce am inteles si de la oamenii care au facut aceasta inscriere in ROI: ca ti se da un cod diferit pentru UE - platitor de TVA, ramanand ca in tara sa facturezi pe codul vechi, primit la inregistrare.

Corect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate