Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitii marfa din UE - platesc TVA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
cor73z123

cor73z123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2013
Buna ziua,

doresc sa fac o intreprindere individuala ii si sa vand piese auto din dezmembrari. Cand cumpar masinile din strainatate, evident ca nu platesc tva pentru ca le achizitionez de la persoane fizice. Doresc sa ma informez in legatura cu taxele, contabilul meu mi-a spus ca o firma din Romania daca cumpara din UE fara TVA, atunci ea va trebui sa taxeze TVA-ul la produsele vandute in Romania. Evident ca nu imi convine sa platesc TVA, deoarece pretul nu va mai fi ieftin si indepartez clientii. Stie cineva unde ma pot informa in mod oficial despre asta?
Oare daca fac achizitiile masinilor de la persoane fizice din Romania pe baza de contract vanzare-cumparare va fi ok in fata celor de la fisc ?
Va multumesc pentru timpul acordat.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Va trebui sa vinzi fara chitanta sau factura

#3
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ca sa cumperi fara TVA din UE trebuie sa ai firma platitoare de TVA in Romania si sa te inregistrezi la registrul TVA intracomunitar. Asta e o baza de date unde te verifica partenerii externi inainte sa iti emita facturi cu TVA zero, caci altfel e deranj mare pentru ei.

Dupa ce produsul ajunge in Romania, in secunda in care tu il vinzi in interiorul granitelor statului, va trebui sa percepi TVA 24% pe care sa il versi statului roman. Daca nu faci acest lucru se numeste evaziune fiscala si se pedepseste penal. Daca vinzi produsul la negru, fara acte, ramai grevat cu el pe firma si un eventual control te face praf daca nu reusesti sa prezinti acel produs, din nou, evaziune fiscala, care se pedepseste cu inchisoare.

Oricum o dai, intr-un fel sau altul, platesti TVA.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
din ce tin eu minte de prin codul fiscal, in cazul produselor sh se plateste TVA doar la adaosul comercial.
in plus, chestia cu TVA-ul e obligatorie, indiferent daca-ti convine sau nu.

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postpetre69, on 04 ianuarie 2015 - 17:27, said:

Va trebui sa vinzi fara chitanta sau factura
Doar daca ii place mancarea de la puscarie.

#6
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
faci intreprindere individuala neplatitoare de tva, ai o limita, paremi-se 220000 ron/an si nu platesti tva(poti emite factura, etc) fara problem

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcor73z123, on 04 ianuarie 2015 - 17:18, said:

Buna ziua,

doresc sa fac o intreprindere individuala ii si sa vand piese auto din dezmembrari. Cand cumpar masinile din strainatate, evident ca nu platesc tva pentru ca le achizitionez de la persoane fizice. Doresc sa ma informez in legatura cu taxele, contabilul meu mi-a spus ca o firma din Romania daca cumpara din UE fara TVA, atunci ea va trebui sa taxeze TVA-ul la produsele vandute in Romania. Evident ca nu imi convine sa platesc TVA, deoarece pretul nu va mai fi ieftin si indepartez clientii. Stie cineva unde ma pot informa in mod oficial despre asta?
Oare daca fac achizitiile masinilor de la persoane fizice din Romania pe baza de contract vanzare-cumparare va fi ok in fata celor de la fisc ?
Va multumesc pentru timpul acordat.

Fa si tu ceva calcule si vezi cum iti renteaza.Eu le aduceam gata dezmembrate si le vindeam pe site-uri gen okazii,####...  Solutii sunt ele multe,depinde de ce vrei sa faci si cat de mare e afacerea ta.

#8
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View Postcor73z123, on 04 ianuarie 2015 - 17:18, said:

Buna ziua,

doresc sa fac o intreprindere individuala ii si sa vand piese auto din dezmembrari. Cand cumpar masinile din strainatate, evident ca nu platesc tva pentru ca le achizitionez de la persoane fizice. Doresc sa ma informez in legatura cu taxele, contabilul meu mi-a spus ca o firma din Romania daca cumpara din UE fara TVA, atunci ea va trebui sa taxeze TVA-ul la produsele vandute in Romania. Evident ca nu imi convine sa platesc TVA, deoarece pretul nu va mai fi ieftin si indepartez clientii. Stie cineva unde ma pot informa in mod oficial despre asta?
Oare daca fac achizitiile masinilor de la persoane fizice din Romania pe baza de contract vanzare-cumparare va fi ok in fata celor de la fisc ?
Va multumesc pentru timpul acordat.

Fa-ti companie in Bulgaria ,poti sa activezi in orice tara din ue ,inclusiv ro.Taxa e doar 10% . Nu ai treaba cu legea romaneasca. ;)

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostEsperatul, on 04 ianuarie 2015 - 17:45, said:

faci intreprindere individuala neplatitoare de tva, ai o limita, paremi-se 220000 ron/an si nu platesti tva(poti emite factura, etc) fara problem

Da, dar platesti TVA la sursa. Din banii tai. Pe care nu ii mai recuperezi de la clientul final.

Daca esti platitor de TVA plimbi TVA-ul din buzunarul clientului in buzunarul statului si nu din buzunarul tau in buzunarul statului.

Din punctul meu de vedere SRL-ul neplatitor de TVA este cea mai paguboasa afacere.

#10
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006

View Postcor73z123, on 04 ianuarie 2015 - 17:18, said:

Buna ziua,

doresc sa fac o intreprindere individuala ii si sa vand piese auto din dezmembrari. Cand cumpar masinile din strainatate, evident ca nu platesc tva pentru ca le achizitionez de la persoane fizice.
Va multumesc pentru timpul acordat.

Ce TVA platesti la sursa????

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Poate nu va cumpara mereu de la persoane fizice.

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postizometric, on 04 ianuarie 2015 - 17:55, said:

Poate nu va cumpara mereu de la persoane fizice.

Pai masinile o sa le cumpere cam de la persoane fizice,de la dealeri sunt mai scumpe.

#13
cor73z123

cor73z123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2013

View PostEsperatul, on 04 ianuarie 2015 - 17:51, said:


Ce TVA platesti la sursa????
20 % de la sursa

View PostPagan14, on 04 ianuarie 2015 - 17:49, said:

Fa-ti companie in Bulgaria ,poti sa activezi in orice tara din ue ,inclusiv ro.Taxa e doar 10% . Nu ai treaba cu legea romaneasca. Posted Image
nu cunosc limba lor rusa, decat sa ma complic in modul asta mai bine platesc tva-ul 24% :)

#14
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
de la personae fizice nu platesti nici un TVA, l-au platit ele deja. Si de la firme tot mai avatajos e cu neplatitoare. Tu iei o masina de 1000 euro net/1200 brut si o dai aici pe bucati la personae fizice in principal pe care nu le intereseaza TVA-ul ca doar nu si-l deduc. Cum e mai bine sa dai 1200 si sa incasezi 3000 sau sa dai 1000 si sa incasezi 2400 + TVA?

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcor73z123, on 04 ianuarie 2015 - 17:59, said:

20 % de la sursa


nu cunosc limba lor rusa, decat sa ma complic in modul asta mai bine platesc tva-ul 24% Posted Image

Pai daca cumperi de la persoane fizice ce tva mai platesti?

#16
cor73z123

cor73z123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2013

View Postady_77, on 04 ianuarie 2015 - 18:01, said:


Pai daca cumperi de la persoane fizice ce tva mai platesti?
as putea cumpara si de la firme neplatitoare de tva sau firme platitoare, numai ca doream sa ma informez care este calea cea mai simpla. Oare daca as cumpara cu TVA din UE, trebuie sa mai platesc si aici tva-ul ?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcor73z123, on 04 ianuarie 2015 - 17:18, said:

Stie cineva unde ma pot informa in mod oficial despre asta?
Codul fiscal: http://static.anaf.r..._norme_2014.htm

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Daca iei de la persoane fizice n-ai ce TVA sa platesti, ca doar ala, ca persoana fizica, nu-ti emite factura (cu sau fara TVA). Mai departe, daca le vinzi aici la persoane fizice, depinde ce forma iti alegi - platitor sau neplatitor de TVA. Daca esti neplatitor, nu vad de ce te-ar obliga cineva sa platesti TVA. Numai ca trebuie sa verifici cu contabilul care e forma prin care introduci in firma acele masini cumparate de la persoane fizice, ca sa le poti dezmembra si vinde ca piese.

Daca iei de la firme, ai doua variante:

1. Nu esti inscris in ROI, platesti TVA statului din care cumperi (de ex, 19% in Germania) si aici vinzi fara TVA daca esti neplatitor sau cu TVA daca esti platitor. Eu merg pe varianta cu platit TVA in UE si aici facturez fara TVA (PFA care nu e inscris in ROI, neplatitor de TVA). Achizitie de la firma din UE, factura catre clienti persoane fizice in RO.

2. Esti inscris in ROI, primesti un cod TVA pentru achizitiile intracomunitare, nu platesti TVA la achizitie, si din cate inteleg, daca esti neplatitor de TVA in tara, poti factura fara TVA, pentru ca poti sa folosesti in continuare codul de TVA din tara (cel pentru achizitii intracomunitare ramane strict pentru UE). Daca am inteles gresit, sa ma corecteze cineva.

Edited by Michidoo, 04 January 2015 - 18:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate