Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Discutii "tabu" intre parinti si copii

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ptiuuu, ce fata rea ai fost  Posted Image

#20
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postlex404, on 04 ianuarie 2015 - 15:37, said:

Undeva peste 10 ani.
La fete trebuie adusa in duscutie problema cu putin in inaintea primei menstruatii baietii pot astepta linistiti pana pe la 12-13 ani.

cum poti sa ii explici unui copil de 6-7 ani, chiar si superficial? Posted Image Lasa barza sa fie barza, nu-i strica copilaria Posted Image

lex, menarha survine si la 9 ani, in vremurile astea.

Da, poti sa ii explici unui copil de 6-7 ani fara barza, eu am scos total barza din discutie si i-am explicat basics, pe limba ei, nu cu termeni medicali, ca bebele sta la mami in burtica, nu ca-l parasuteaza vreo barza.

View Postlex404, on 04 ianuarie 2015 - 15:55, said:

Asa e natura, dar nu prea am vazut fetite curioase la 6 ani care sa-si bage degetele unde nu trebuie Posted Image
Lui ii atarna ceva ca e baiat si iei o sa-i creasca ceva cand o sa fie mare. Dar nu i-as zice la 6-7 ani ca trotineta lu gigel trebuie parcata in garajul ei...dfk, se duce apoi la scoala si te miri ce prostii de incercare ii trec prin cap.

Nu exagera. Da, la 6 ani, e OK sa stie ca fetele au asa si baietii au asa (nush ce denumire folosesc parintii in diversele zone ale tarii). Si ca acele parti ale corpului sunt private. Daca te feresti de chestiile astea si amani, te poti trezi ca un dobitoc i-a pus fiica-tii sau lu' fiu-to mana la fofo sau la cocosel si copilul habar n-are ca nu e OK.

#21
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostDeria_Leena26, on 04 ianuarie 2015 - 23:55, said:

eu am scos total barza din discutie si i-am explicat... ca bebele sta la mami in burtica, nu ca-l parasuteaza vreo barza.
Ca "bebele sta la mami in burtica" vedem cu totii, dar cum ajunge el acolo? Cine si cum il baga? Posted Image (vezi poezia "Bunicuta lui Pandele" de Ion Pribeagu)

#22
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Inca nu a intrebat, dar nu e o problema cand va intreba.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cat de explicita vei fi in explicatii? cat de grafica?

#24
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Depinde de varsta la care va pune intrebarea. Am carte cu poze, cu formarea fatului, e o carte cumparata de mine pe cand eram gravida.

Pentru lex:

Copiii pot sa isi descopere organele sexuale cu mult inainte de 6 ani. Pot sa si le atinga, sa traga de ele, sa vada daca le produce placere sau durere chestia asta. Ca nu opereaza, mental, cu conceptele cu care operam noi, adultii, e alta treaba.

Explicatia most basic de pana acum a fost ca organismul uman al barbatului produce un fel de substanta, pe cand al femeii, un alt fel de substanta. Care, atunci cand se combina, dau nastere unui "bob" care se dezvolta si se transforma in fat. Mai mult nu a dorit sa stie.

#25
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postcasablanca1000, on 04 ianuarie 2015 - 18:42, said:

semn ca citisem de mai multe ori acea pagina. Posted Image
"Citisesi" , daaaaaa ... Posted Image
Ai mei nu mi-au facut deloc educatie sexuala .
Eu zic ca am iesit ok , desi era mai ok daca stiam si eu cate una-alta .
Drept urmare mergeam printr-a 7-a la un coleg care avea video si o caseta pe care scria cu pixul "dansuri populare" .
Mama ce dansuri populare erau !
Filmul era alb-negru si parul pubian iesea din televizor efectiv dar nu ne permiteam mofturi pe vremea aia .
In liceu a venit un coleg cu cateva reviste Hustler si Playboy si au trecut pe la toti elevii .
Cand au ajuns la mine aveau deja paginile lipicioase . Posted Image

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postjeffy86able, on 05 ianuarie 2015 - 11:17, said:

Cand au ajuns la mine aveau deja paginile lipicioase . Posted Image

se luase vopseaua ... nu?

#27
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Dang, aşa mă mănîncă degetele să zic aicea nişte lucruri care să vă dea creierii pe spate, despre cît de prost este înţeleasă şi se face educaţia sexuală a copiilor (acolo unde se face,  şi mai ales unde nu se face) dar mai bine mă abţin că poate se consideră flame.

Pe scurt şi fără flame educaţia sexuală copilului nu poate fi despărţită de educaţie în general, învăţatul copilului despre ce e bine şi ce e rău în lumea asta, în aşa fel încît să se simtă pregătit faţă de ce-l aşteaptă în viaţă. Informarea copilului despre sex nu trebuie să fie diferită faţă de informarea lui despre fumat, găşti, şmecheri, sexting, jocuri pe calculator, adică problemele copiilor şi adolescenţilor de azi.

Regula de aur în educaţia copilului e să-l creşti în aşa fel încît să aibă mai multă încredere în tine ca părinte decît în „şmecherii” mai mari din grupurile pe care le frecventează (la bloc, la şcoală, la cluburile sau cercurile unde este înscris) iar asta se poate numai dacă nu-l consideri mai prost decît este. Oricărui copil nu-i place să fie tratat de „eşti prea mic pentru lucrurile astea”, aşa îl pierzi în favoarea „şmecherului” care se impune în faţa copilului tău cu cîte ştie el şi tu babalîc prost nu i-ai spus pentru că nu era de „pentru vîrsta” lui.

Aşa îşi racolează pedofilii victimele, acordîndu-le mai multă încredere decît o fac proprii părinţi, aşa îşi învaţă şefii de bandă recruţii „să facă un ban” al lor să nu mai depindă de părinţi prostituîndu-se dacă e fată sau vînzînd droguri dacă e băiat (par exemple extreme, dar sînt mai frecvente decît vă vine vouă să credeţi).

Un copil, dacă nu l-ai făcut la beţie să nu-ţi pese ce ajunge de capul lui, trebuie să găsească întotdeauna la tine un sprijin. O fată (minoră) căreia nu i-a venit ciclul de 2 luni trebuie să lase orice ruşine şi frică de ce-o să păţească acasă şi să-i spună mă-sii (sau rudei celei mai apropiate). Un avort poate fi traumatizant, dar nu e mai traumatizant sau distructiv decît o sarcină nedorită, care poate să-i distrugă viaţa şi viitorul fetei respective.

E o preconcepţie idioată faptul că dacă vorbeşti unui copil despre sex, ăla o să o înţeleagă ca pe o permisiune să facă sex. Cu cît o să ştie mai multe despre sex, cu atît o să-şi înceapă mai tîrziu viaţa sexuală. Asta nu înseamnă să-l faci expert (ca să n-ajungă el sursa de informaţie a mucoşilor care numai despre asta vor să ştie), ci să-i răspunzi cît mai franc la orice întrebare pe care ţi-o pune sau comportament pe care-l vezi la el (mă refer la masturbare, ăvcorz).

#28
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostDany_Darke, on 05 ianuarie 2015 - 12:01, said:


se luase vopseaua ... nu?

Efectiv erau paginile albe . Posted Image

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
La mine o sa fie mai usor :D Carte pentru copii "De unde vin copii mici".

[ http://media.dehner.de/main/ravensburger-kinderbuch-woher-die-kleinen-kinder-kommen/2506574_BildFS_001_RavensburgerKinderbuchWoherDieKleinenKinderKommenBuchWoherDieKleinen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://bilder.buecher.de/zusatz/09/09414/09414227_scre_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.mytoys.com/intershoproot/eCS/Store/de/images/120/89/1208900-3-w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu sunt de parere ca trebuie sa discuti de la inceput cu copilul despre diverse in materie de sex si reproducere. Nu-i explici "procesul" pe indelete (cu detalii fierbinti) la 4-5 ani dar gogoasa cu barza e din alte vremuri.

Explicatiile Deriei mi se par de bun simt si vor putea evolua pe masura ce fata o sa devina curioasa in privinta detaliilor. S-astepti pana la doispe ani sa-i explicit fetei ce e sexul cand ei poate i-a venit menstra la 9-10 ani e… tarziu. Ca sa fiu draguta. -_-

Edited by Dev, 05 January 2015 - 14:08.


#31
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Eu m-am pregatit deja cu seria de mini-enciclopedii Larousse (3-5 ani), plus cartea aia "Ce se intampla cu mine" . Sa curga intrebarile :D

http://www.raobooks....d=5201030894003

http://www.curteavec...entru-fete.html



PS : am avut colege de scoala care au plans de spaima la prima menstruatie, nici macar despre asta nu le spusese nimeni...

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca ati citit cu atentie sau poate eu nu am citit, dar primul post se refera la discutia despre sex, nu despre menarha.
De la menarha pana la sex e cale lunga si nu mi se pare aberant ca la 8 ani ai fii-mii sa nu ii aduc in discutie, sexul.
Poate facem confuzie de termeni, daca am sarit de la una la alta, de parca astea doua vin la pachet automat.
Cele 2 notiuni pot fi distincte, nu cred ca mintea lor poate fi ocupata la varste atat de fragede cu detalii care nu ii privesc acum.
A, sa le explicam notiuni de anatomie, da, dar nu despre sexul in sine.

#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Post-Diana-, on 05 ianuarie 2015 - 15:23, said:

nu despre menarha.
Mama, de ce curge sangele?
Mama, ce este menstruatia?
Mama, ce e ala ovul?
Mama, ce e aia sarcina?
Mama, cum raman insarcinata?

Mno...

#34
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostDev, on 05 ianuarie 2015 - 14:08, said:

Eu sunt de parere ca trebuie sa discuti de la inceput cu copilul despre diverse in materie de sex si reproducere. Nu-i explici "procesul" pe indelete (cu detalii fierbinti) la 4-5 ani dar gogoasa cu barza e din alte vremuri.

Explicatiile Deriei mi se par de bun simt si vor putea evolua pe masura ce fata o sa devina curioasa in privinta detaliilor. S-astepti pana la doispe ani sa-i explicit fetei ce e sexul cand ei poate i-a venit menstra la 9-10 ani e… tarziu. Ca sa fiu draguta. Posted Image

In plus, o fetita isi poate surprinde mama folosind celebrele Always. Mie mi s-a intamplat - adica m-a vazut desfacand unul nou si m-a intrebat la ce foloseste. Am adaptat explicatia (fara sange) si mi-a cerut si ea unul, sa vada cum se simte.

View Post-Diana-, on 05 ianuarie 2015 - 15:23, said:

Nu cred ca ati citit cu atentie sau poate eu nu am citit, dar primul post se refera la discutia despre sex, nu despre menarha.
De la menarha pana la sex e cale lunga si nu mi se pare aberant ca la 8 ani ai fii-mii sa nu ii aduc in discutie, sexul.
Poate facem confuzie de termeni, daca am sarit de la una la alta, de parca astea doua vin la pachet automat.
Cele 2 notiuni pot fi distincte, nu cred ca mintea lor poate fi ocupata la varste atat de fragede cu detalii care nu ii privesc acum.
A, sa le explicam notiuni de anatomie, da, dar nu despre sexul in sine.

-Diana-, in mod normal, un copil (macar pana in 10 ani) nu ar trebui sa aiba de-a face cu sexul. In mod anormal, se intampla. Se intampla sa trec strada cu fie-mea de mana si un adolescent de 14 ani sa il strige pe altul de 12 ani, de pe trotuarul celalalt, "ba penis". Sau "te fut in gura". Sau copile de 9-10 ani sa vorbeasca "ce vulva mea". Si fie-mea sa le auda si sa ma intrebe ce inseamna si de ce vorbesc acei copii asa.

#35
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Post-Diana-, on 05 ianuarie 2015 - 15:23, said:

De la menarha pana la sex e cale lunga si nu mi se pare aberant ca la 8 ani ai fii-mii sa nu ii aduc in discutie, sexul.
Nu ştiu dacă te-ai exprimat bine aici, dar dacă ai vrut să spui că ţi se pare aberant să-i spui la 8 ani despre sex, ei bine, dacă la 8 ani i-a venit ciclul, atunci la 8 ani trebuie să-i spui tot ce trebuie ştiut despre sex (ca să ştie să-ţi zică ce i s-a întîmplat), ca să n-ai surprize (bine, cazul ăla din 1933 e recordul, dar articolul e „stîrnit” de  cazul unei ţigănci românce care a născut la 10 ani, în Spania, în 2010).

Cît despre dezvoltarea precoce a fetelor (vezi apariţia menstruaţiei înainte de 10 ani, dar şi înainte de 12 e precoce), ar cam trebui să treceţi peste prostiile cum că ar fi de vină hormonii din mîncare şi să cercetaţi cauza cea mai probabilă, expunerea la stimuli sexuali, ca să vedeţi exact despre ce e vorba. S-ar putea ca copilul vostru să vă fi ascuns mai multe decît v-ar plăcea să auziţi (e vorba de abuzuri sexuale), dar asta nu înseamnă că nu trebuie să aflaţi şi să luaţi măsuri.

Edited by stormwatch, 05 January 2015 - 16:50.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostDany_Darke, on 04 ianuarie 2015 - 15:26, said:

Buna dragi parinti si nu numai!

Vin cu un topic ce vrea sa abordeze discutiile dintre parinti si copii, cand si ce anume poate deveni tabu, dar si de la ce varsta se poate considera o discutie normala?

Un prim subiect este discutia despre sex. De la o varsta frageda sunt inconjurati de tot felul de informatii mai mult sau mai putin gresite, mai mult sau mai putin cizelate, promovate mai mult sau mai putin violent.

Ca vrem sau nu, copiii afla singuri ce este acest lucru, pt ca peste tot despre asta se vorbeste, asta este mesajul pe care il transmit 90% din emisiunile tv, asta se gaseste si pe internet, in ziare, pana si pe masinile care fac reclama la diverse studiouri de videochat.

Ca si (viitori) parinti, cand considerati ca este necesar sa vorbiti deschis cu proprii copii despre acest lucru, cand acest subiect nu mai este un tabu, sa le explicati ce inseamna de fapt, cum se pot feri, proteja si ce pericole sunt de fapt in spatele acestui paravan media care este promovat pe toate gardurile?

Intr-un fel sau altul, natura deja a ales ca fetele sa afle inca de timpuriu despre aceste lucruri si schimbarile ce vin, insa voi ce credeti?


Din start, eliminam cazurile/exemplele in care copiii provin din familii destramate, dezorganizate sau chiar casa de copii. Dar a nu se citi ca ei nu au drepturi egale fata de restul copiilor!
si altul care-ar mai fi?...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate