Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vegetarismul și nonviolența

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
@GridController, mai lasam si noi trollingul deoparte? Deja ai devenit penibil si de rasul curcilor... Posted Image

@derbedea, iti bati capul fara rost, nici macar nu-ti citeste postarile... Posted Image  Cred ca incerci sa-i explici un lucru bun unui pustulica cu bube pe fata, care nu stie ce vrea de la viata, si crede ca trollingul pe softpedia este cool Posted Image

Edited by Elihu_66, 13 January 2015 - 22:25.


#38
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
serios Elihu ?

pt ca unicul ,,raspuns" e un zid de text iligibil si cu zero rost

crezi ca daca scrieti o simpla propozitie si atat ...va cade mana ?!


sa nu mai zic, cat de irational e postul ei (dupa acela al meu cu culorile) ...  practic, de acolo reiese ca daca mananci orice si stai la soare (!!!), e ok ....

deci, cu punct si virgula intreb:  ce anume - dpdv vegan, natural si nu chimizat industrial - trebuie sa consum, pt ca sa am parte de acele 5 elemente ?!

tot ce am cerut este o simpla enumerare - ca pt prosti si nepriceputi! ATAT!

am primit in schimb, un zid de text ilogic, incoerent, irational ....


aveti o strategie de marketing extrem de proasta!
daca tot vreti sa convingeti omul, fiti expliciti si raspundeti la obiect!   pt ca altminteri, pareti sarlatani   (ceea ce nici departe de adevar nu e ....)

asa cum eu am scris fraze simple si usor de inteles ....exact asta si astept!

ganditi-va ca voi ,,vindeti" un produs si eu sunt clientul care nu ma pricep deloc ....eu NU vreau o explicatie de sa ma ia somnul!
eu te intreb, cu punct si virgula, ce trebuie sa mananc ...ATAT!

un om onest da raspunsul exact si la obiect - NU o ia pe alaturi cu ziduri enooorme de palavre!

Edited by GridController, 14 January 2015 - 09:46.


#39
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Te rog intreaba un profesor de biologie ce inseamna aminoacizi si lipide neesentiale. Cel care ti-a zis de cele 5 elemente e un imbecil. Intelege ca e exact asa cum am zis, stai la soare pt D3, si nu ai nevoie de restul de 3, pt ca ii produci tu, organismul tau, de aia se gasesc in carne, ca ea ii produce, inclusiv a ta. Tu nu trebuie sa ii mananci. La fel cum nu trebuie sa mananci creier ca sa ai creier. Cu toate ca cei care au spus treaba cu cele 5 elemente ar cam trebui sa o faca. Din cele 5 singurul de care ai nevoie de B12.

Si de ce ar trebui noi sa ne facem marketing? Suntem o secta si cautam adepti? Castig eu ceva daca tu devii vegetarian? Pierd ceva daca ramai mancator de mortaciuni si secretii mamare? In afara de faptul ca cei care mananca carne put, pe mine nu ma deranjeaza cu nimic. Pe mine personal. Desigur ca atunci cand te gandesti la aspectul material, la cati oameni ar putea manca daca noi nu am manca animale, la cati oameni nu au ce manca, deja e alta poveste. La cum sunt tratate animalele in ferme si asa mai departe. Dar toate sunt alte discutii.

Vegetarienii sunt oameni, in general, calmi, au argumente pt a-si sustine punctul de vedere si o fac doar dn dorinta de a ajuta. Carnivorii sunt nervosi, agitati, frustrati etc. Ca despre asta era vb in subiect.

Edited by derbedea, 15 January 2015 - 12:35.


#40
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Ti-am spus cat trebuie sa stai la soare pe timp de iarna cand e anemic soarele - o expunere de 15 minute a dosului palmelor si mainilor e suficienta, nu exista om sa nu stea o medie de 15 minute la soare pe zi Posted Image. Si sa faca bine sa stea, la fel cum trebuie sa faca bine sa manance, sa bea apa etc.
Celelalte 4 nu pot fi carente deoarece nu sunt esentiale. Adica nu poti avea carenta la o substanta produsa de organismul tau, nu o carenta care are legatura cu sursele externe. Exact cum ziceam de creier, degeaba ai carenta de creier, ca nu te ajuta mancand creier. Nu il iei din sursa externa. La fel ce ziceai tu de creatina si restul, nu ai cum sa ai carenta de creatina.
Poti sa ai carenta de vitamina B12 pt ca pe aceasta o iei din surse externe. Daca vii la mine cu o carenta de B12 (si o sa fii a 7-a persoana din lume descoperita pana acum cu o astfel de carenta) o sa te pun sa mananci varza murata, muraturi, radacinoase necuratate (tinand cont ca nu dorim nici eu nici tu sa discutam de suplimente).
Daca, doamne pazeste, ai o carenta de enzima/protida/AG neesentiale atunci nu are nicio legatura cu ce mananci, ai o problema grava de functionare a organismului si va trebui sa gasesti care e aia. E exact cum ai avea o carenta de sange, de limfa, de plamani, de urechi etc, adica de orice ce nu iei din afara ci produci tu.
Sper ca acum am fost suficient de clara.
Din punctul strict al meu de vedere ma bucur ca nu etsi vegetarian si nu doresc sa devii vreodata unul. Doresc sa consumi in continuare alimente care produc acidoza, hipertensiune, colesterol, diabet si boli autoimune. Si acum cred ca am fost chiar suficient de clara Posted Image.
Ti-am raspuns punctual si inainte la intrebari. Acum am mai facut-o odta, a 3-a sau a patra oara. Ma intreb: oare carnea, grasimea sau lptele va fac incapabili sa cititi corect? Deci din 5 chestii trebuie sa iei doar una, acum ai inteles? Tu habar nu ai ce sunt celelalte patru, la fel cum habar nu are majoritatea celor care le folosesc ca argumente, ca pe asta probabil mizeaza si cei care le-au introdus. Ia o carte, studiaza ce sunt, si apoi o sa iti dai seama si singur ce balarii vorbesti.Eu ti-am dat o provocare, de trei ori. De ce o ignori de fiecare data?

Edited by derbedea, 16 January 2015 - 17:40.


#41
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
derbedea ...

scuze, da' vorbesti prostii cu duiumul! da' cu duiumul, nu asa


auzi ...sunt curios:   copii  (precum si oamenii adulti) care au murit de lipsa nutrientilor specifici carnii ( si regretabil, exemplele sunt cu miile cel putin, desi bagasera in ei mancare vegetala cat tine... ) crezi ca problema lor a fost lipsa de lumina solara ?!

srs ...

daca asta e nivelul tau ....te las cu buruienile tale si soarele tau


intre timp, am duc sa ma bucur de friptura super, asezonata cu o salata super\



PS:  coane, ca organismul tau sa produce ceva, orice ...trebuie sa ii dai materie prima:  stii legea conservarii energiei, nuu ?
  si poate nu ai auzit ....da' razele solare nu contin materia prima pt o tona de elemente absolut indispensabile vietii

ca daca asa era - carnivorele si omnivorele ar fi trait doar tolandisu-se la soare !

  ...sau omenirea ar fi trecut de etapele criminale de foamete doar stand la soare!

    dar na - ai descoperit tu sfantul graal al evolutiei!

Edited by GridController, 19 January 2015 - 04:44.


#42
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Elihu_66, rau imi pare ca nu te-am ascultat din prima. Cititnd ultimul lui raspuns am vazut si io ca e troll :). Si ca nu o citit absolut nimic din ce am scris (mai putin treaba cu D3 si soarele). Aia care au murit de carente de carne, ei sa fie sanatosi :D. Iar voua, pofta buna la fripturi. Eu asigurare de sanatate platita catre statul roman ca sa mearga banii sa va trateze pe voi, nu imi fac. Ca io nu ma imbolnavesc, iar de restu' va trebui sa ma doara-n cot, se pare :). Hai sa nu mai continuam, pofta buna.

#43
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-v7cyebsq28?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y8_Idh36InY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 09 March 2015 - 00:03.


#44
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Analiza e cam fara rost dar simpatica...
Clasificarea carnivor/omnivor/ierbivor ne apartine si tine de stiinte empirice.
In fapt multe ierbivore sunt ocazional carnivore si invers. Se pare ca dintre toate mamifere terestre doar noi si camilele nu suntem specii placentofage.
Referitor la oameni... am auzit de vegetarieni, vegani, etc. insa nu am auzit vreodata de carnivori in mod exclusiv - pana si inuit consuma plantele pe care le pot aduna.
In plus, clasificarea de omnivor este un pic stretched... ca nu se aplica regulile regnului animal. ... noi mancam carnea gatita... stiti cumva pe cineva sa manance carnea cruda? Si nu vorbesc aici de sushi sau tartar steak, ci asa... de o halca de pulpa de vita sangeranda are careva pofta?
Stiti pe cineva care saliveaza cand vede o gaina zburdand in curte?

Edited by zoom0mooz, 18 November 2018 - 03:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate