Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vegetarismul și nonviolența

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Celuloza e o polizaharida nedigerabila care face parte din categoria fibrelor balast si fara de care am fi cam in plop si plopu-n aer, asa ca sper sa nu invatam sa le digeram :). Legat de studii care sustin dieta vegetariana, cele mai cunoscute cred ca ar fi "Studiul China" (e o bibliografie foarte vasta la el), apoi dr. Morse "Sa traim sanatos fara toxine", chiar si la noi dr. Radulescu "Alimentatia inteligenta", sau dr. Mencinicopschi, sunt o gramada - se pot cauta chiar in bibliografia cartilor mentionate. Desigur ca cei care doresc sa consume animale in continuare vor veni la randul lor cu argumente in favoarea teoriei lor - gen dupa ce am inventat focul am devenit canibali, sau bunicii nostri o duceau bine mancand carne, mai ales taranii de la rascoala din 1907, gen oamenii de la tara traiesc mult si sanatos, gen avem nevoie de proteine (unii vor spune chiar aminoacizi esentiali) si gen: aveti grija la vitamina12, sau cea mai tare dintre toate: noi mancam carne pt ca legumele sunt contaminate cu substante chimice (dar numai cele pe care le mananca blegii de vegani, ca alea pe care le mananca porcul pe care il mancam noi sunt pure si virgine pe de-antregul). Oricum, pe un subiect de genul se vor imparti nervi, pumni si frustrari, fiecare va trage spuza pe turta lui si sunt convinsa ca niciun carnivor din zona nu va citi studiile mentionate, oricat de complete si complexe vor fi ele, dar mai degraba cate o nuvela de 33 de pagini ca cea a dr. Dukan sau marturisirile soc pline de lacrimi ale lui Trandafir. Pe mine nu ma intereseaza niciun punct de vedere nici celalalt la nivel de disputa, nici sa intru intr-o controversa si consider ca absolut fiecare om are liber arbitru sa isi aleaga stilul de viata, religia, alimentatia, orientarea sexuala si ce o mai vrea el dupa cum ii dicteaza propria constiinta si propriile lui cunostinte.
Dar totusi vreau sa zic ceva de subiect. In primul rand nu trebuie sa fii Yogin ca sa fii vegetarian :). Poti sa fii Yogin, foarte bine, dreptul oricui, dar nu are nicio legatura. Eu nu o sa aduc niciun argument din vreo carte, din microbiologie, biochimie alimentara, nutritie sau orice altceva scris de om, in favoarea vegetarianismului, chiar daca de 4 ani studiez intens DOAR tema nutritiei si chiar daca am citit in detaliu orice lucrare cu o importanta cat de cat majora in domeniu, indiferent de care parte a baricadei a fost scrisa. Ce vreau sa spun sunt doar niste exemple :). Eu sunt, evident, vegetariana, dar am avut o perioada cand am mancat carne. Singura din familie, neam de neamul meu vegetarieni din convingere (fara legatura cu religia). Singura din familie care s-a imbolnavit vreodata. Nu am vazut vreo disfunctie sau vreo carenta. Nici macar de vitamina B, habar nu am cum arata asa ceva. Eu am decis sa incep sa ma documentez daca sa o iau sau nu pe urmele familiei cu ceva vreme in urma din cauza unor motive medicale. Si anume facusem hipotiroidie si nu puteam lua tiroxina deoarece faceam tahicardie. Dupa multe analize, si drumuri, si pastile si alte probleme de sanatate, am zis: ia sa vad io ce tot vorbeste maica-mea acolo :). Si am inceput sa studiez. Aveam norocul de a avea cunostinte temeinice de anatomie, fiziologie, metabilism, genetica, medicina etc, deci mi-a fost mai usor. Dupa cateva luni de studiu asiduu si din ce in ce mai asiduu, mi-am zis: "ce naiba mi-am facut?". Evident, am renuntat la tot ce era animal, am trecut pe alimentatie sanatoasa (ca vegetarian nu inseamna obligatoriu sanatos, poti manca numai cartofi prajiti cu zahar si paine alba si tot vegetarian se cheama ca esti) si in cateva luni nu am mai avut nici cea mai mica problema medicala. Bun, asta e una, inainte cand mancam animale eram mereu obosita, lipsita de energie, irascibila si impulsiva. Am crezut tot timpul ca e de la faptul ca muncesc mult. No bun. De cand sunt "ierbivora" muncesc la fel dar atata energie cata am nu am avut in viata mea, dorm mai putin, ma odihnesc mai bine, nu mai am cosmaruri si am energie tot timpul, de parca as fi pe turbo reactor :). Iar legat de irascibilitate si impulsivitate, am impresia ca nici macar nu am fost eu, am devenit calma, zen si mai mult decat atat, am devenit incredibil de fericita, razanda :). No bun si pana aici. Treaba mea o fost a mea, nu am zis niciodata nimanui sa faca ce am facut eu si nu o sa o fac. Cum ziceam, e treaba fiecaruia. Dar cativa mai apropiati m-au vazut si si-au pus intrebari. Si au vrut si ei sa stie. Eu doar le-am dat cartile pe care le-am citit sau cand au dorit le-am explicat eu, dar numai daca m-au intrebat ceva. Cel mai bun prieten al meu a devenit vegan imediat dupa mine. La fel: sanatos, zen, vesel, energic, fara carente. Incet, cativa alti omuleti au renuntat la carne, apoi la lapte (nu stiu de ce aleg mereu ordinea asta) si au inceput si ei sa se simta bine. Carente de B12? Nu stiu ce-s alea. Lipsa de proteine? Eu am 1.70 m, 53 kg, 48% masa musculara (si eu si cel mai bun prieten care s-a "convertit" primul facem sala demult, si alte sporturi), amicul meu arata intr-un fel in care si-ar dori multi masculi sa arate, fara sa ia suplimente proteice (nici macar de soia, nu ca avem ceva impotriva sau ca suntem oarece fanatici, dar nu o fost cazul). La fel, nu vorbesc de partea spirituala a mancatului de carne, ca nu degeaba e interzisa de orice religie cu mintea-ntreaga, nu vorbesc nici de cercetari si studii, ci pur si simplu impartasesc o experienta. Eu am stat si stau la dispozitia oricui, am facut programe de nutritie pt prieteni (doar programe vegane) care or incercat sa slabeasca in toate modurile si nu or reusit, si au avut succes cu alimentatie sanatoasa si sport, pana la urma, si daca e cazul si de sport, studiez pt o carte care explica nocivitatea dietelor cu exces de proteina si low-carbs pe intelesul tuturor (ma refer la dietele Atkins, Dukan, keto etc) si pe limba omului de rand, oricine vrea sa intrebe ceva raspund cu cel mai mare drag din lume, dar nu o sa zic niciodata nimanui: stilul tau de viata e gresit, eu detin adevarul absolut! Suntem in secolul 21, avem acces la informatii, avem internet, studii sunt destule, fiecare avem ratiune si gandire libera. Si cam atat :).

#20
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014

View Postmadhukar, on 10 ianuarie 2015 - 09:16, said:

Cu alte cuvinte jignești,  prin însăși natura ta...
Jignirea fiind un act de violență, ar trebui ... cu timpul să reconsideri atitudinea ta.
Dat probabil că natura ta inerent violentă... nici nu mai consideră jignire faptul că indirect îl faci pe cineva tămpit.

Mai elegant și mai civilizat ar fi pur și simplu să-ți expui părerea.


Ghearele animalelor de pradă folosesc la sfâșierea prăzii,
iar nici unghiile oamenilor și nici copitele cailor nu au această capabilitate.


Dinții din față ai animalelor de pradă nu au formă de lopată ca cei ai oamenilor sau cailor, ci sunt sub formă de țepușe, menite să sfâșie animalele atacate.


omule...tu nu ai vazut niciodata ce eficiente la sfasierea si zgarierea carnii sunt unghiile umane, daca le lasi mai lungi ...?
ce dracu mai .....tu degeaba crezi ca femeile sunt sfatuite sa isi foloseasca unghiile lungi in auto aparare  (daca le ai lungi) ?!?!?!

daca aveam copite, crezi ca puteai zgaraia cu ele ?!

te-ai uitat vreodata la o radiografie a unei mani umane, in paralel cu laba unui urs sau mana unui cimpanezeu versus copita unui ierbivor ?!

tu chiar nu conexezi fapte logice ?!?!


si 2 ....tu ai ceva cu dialectica asta ....alba sau neagra

tu pricepi ca apartinem familiei  OMNIVORELOR ???? ca ursii sau cimpanzeii ?

pricepi ca toate elementele ...de la alcatuirea externa, la cea interna, a dentiei, a sistemului digestiv, a ochilor, a creierului etc ....ne incadreaza ferm la omnivori ?


acu e vizibil crezi ?




PS:   vezi ca e infractiune ca, daca ai copil de crescut, sa il hranesti doar vegetarian !
  poti chiar sa il ucizi!


   daca eram ierbivori, cum bateti campii voi astia cu new Age, copii si mamele gravide s-ar fi descurcat suficient cu ierburi!

  ghici ce - NU EXISTA plante suficient de nutritive pt asemenea categorii pt ca noi NU le putem extrage nutrientii!!!

   nu, soia si alta kakaturi asemenea nu fac doi lei din punct de vedere nutritiv pt un omnivor in crestere!

  dar na ...e greeeu de conexat faptele cu oameni ce sustin cacaturi din astea New Age!

e greeu pt ei de inteles ca avem nevoie de carne cu garnitura vegetala - deci de AMBELE, nu doar de una

Edited by GridController, 11 January 2015 - 10:51.


#21
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
@derbedea, poti sa postezi un program de nutritie, ceva mai universal? Multumesc!

#22
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Un program de nutritie e foarte vag spus, depinde ce doresti. Daca vii dupa o dieta nesanatoasa ai nevoie de o detoxifiere, de exemplu. Daca pur si simplu vrei sa mananci ce trebuie, e foarte, foarte simplu, sunt doar cateva reguli banale de urmat: fara animale, fara monozaharide (zahar, miere, faina alba), fara produse rafinate (gen ulei), de preferat fara prajit (gen cartofi pai), poti sa calesti orice in apa, nu ai nevoie de ulei Posted Image. Cat mai multe fructe si legume crude, de preferat peste 60% din alimentatie, nu bei apa dupa masa, ci cu jumate de ora - o ora inainte, nu mananci niciodata pe saturate si ar trebui sa fii in regula fara sa numeri calorii Posted Image.

GridController, fara a starni o controversa, departe de mine gandul (si sunt de acord ca nu suntem erbivori, ci suntem frugivori de fapt, ca maimuta), am o intrebare la ce ai postat. Ai spus ca nu poti sa iti iei din plante anumiti nutri(m)enti. Poti sa detaliezi, te rog? Adica sa argumentezi ce ai spus, sa spui ce nutriment nu exista in plante (si as dori sa tii departe discutia de vitamina B12 care e o intreaga poveste).

Edited by derbedea, 11 January 2015 - 18:32.


#23
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
Auzi derbedea .... da' ce te faci cu urmatoarele, care nu se gasesc in forme utilizabile in nici o planta  (cel putin, nu fara procese industriale chimice de prelucrare extrem de dubioase):

1) B12 (ca multe alte vitamina doar in carne gasite, absolut indispensabila dezvoltarii unui organism omnivor/ carnivor!   lipsa ei poate duce la probleme grave, alde anemii periculoase si de ce nu, chiar moarte)

2) creatinina   (folosita pt crearea rezervelor de energie ATP in celule)

3) vitamina D3   (surata ei, D2 vine din plante)
sa mentionam ca pt corp, varianta D3 e mult mai eficienta ca varianta D2, cea vegetala... ?!  naah ...


4) carnosina - puternic antioxidant si apara contra degenerarilor tesuturilor ; absolut vitala pt SNC (sistemul nervos central) si muschi
cum numele arata,  NU se gaseste in plante!

   evident, indispensabila dezvoltarii si vietii unui organism omnivor/carnivor


5)  acid docosahexanoic  (DHA)
toti am auzit si stim ca omega 3 si omega 6 sunt acizi esentiali pt corp

ceea ce putini stiu e ca varianta omega 3 are 2 sub-varianta: EPA si DHA. DHA e cel mai abundent acid omega 3 din creier
e absolut vital si obligatoriu atat in dezvoltarea unui organism omnivor/carnivor cat si in viata normala



deeeeci ...ia zi, domnul derbedea ...de unde gasim surse alternative vegetale pt aceste 5 elemente absolut obligatorii pt un organism omnivor ?!?
sigur ca mai sunt multe alte elemente indispensabile corpului ....dar printre altele, astea 5 se gasesc doar in organismele animale

dar daca tu stii, cu punct si virgula, de unde le pot gasi in plante, as fi bucuros sa te aud!

apropo ....sa NU vii cu exemple de suplimente alimentare !!!

este bine stiut cat de periculoase sunt, deoarece vasta lor majoritate nu sunt niciodata verificate
ele sunt practic forme puternic chimizate si industrializate ale ceea ce ar fi trebuit sa fie hrana vegetala

este stiut bine de altfel, ca multe suplimente folosite de sportivii vegatarieni contin multa faina de oase de peste  (printre alte ingrediente)

2 sunt motivele:
1) unii vegetarieni nu considera pestele un animal per se -  ( WTF ?! are cumva clorofila in alcatuire ?!?)
si
2) fabricantii de suplimente ce ,,triseaza" astfel, o fac fiindca si ei stiu prea bine ca cea mai eficienta forma de energie este proteina animala, nu vegetala

View Postderbedea, on 11 ianuarie 2015 - 18:29, said:

GridController, fara a starni o controversa, departe de mine gandul (si sunt de acord ca nu suntem erbivori, ci suntem frugivori de fapt, ca maimuta), am o intrebare la ce ai postat. Ai spus ca nu poti sa iti iei din plante anumiti nutri(m)enti. Poti sa detaliezi, te rog? Adica sa argumentezi ce ai spus, sa spui ce nutriment nu exista in plante (si as dori sa tii departe discutia de vitamina B12 care e o intreaga poveste).


da' de ce sa te tii departe de B12 ?!?
crezi ca fiintei umane, odata ce a implinit 18 ani, gata nu ii mai trebuie sau cum !??

vorbind de fructe ...

LINK cimpanzei

ia uite-te in clip ....

ai dreptate, sunt frugiferi de se omoara!   /sarcasm off

ce ai ei acolo si devoreaza e sigur, un ,,fruct" cu blana si membre..

cum spuneai ca se cheama ,,fructul" ala cu blana si membre ?!?

si nu ..inainte sa spui ceva ....aia NU e o intamplare ocazionala!

Edited by GridController, 12 January 2015 - 04:19.


#24
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
GridController o sa iti raspund mai tarziu punctual in masura in care o sa am timp, sunt la munca Posted Image. Dar pentru inceput as dori doar sa observ cat de agitat esti Posted Image. Atat de tipic carnivor. Daca ai sta macar 3 luni fara carne sunt convinsa ca nu ai mai fi atata de suparat pe viata asta Posted Image. Calmeaza-te, nu e necesar sa fii agresiv. Eu mananc organic, ar fi culmea culmelor sa recomand un supliment nutritiv de sinteza, fereasca Dumnezeu! Crede-ma ca asa vegetariana cum sunt, as recomanda mai degraba carnea decat asta.
Am sa raspund doar cu B12 pentru inceput  ca vad ca te-a deranjat ca am dorit sa o excluzi, oricum restul sunt oleaca de tampenii, da' nu te supara pe mine Posted Image. Omega 3 sau 6 cel putin Posted Image. (BTW, omega 3 si 6 sunt de mai multe feluri, nu de 2 de cate zici, omega e litera greceasca folosita pentru numararea atomilor de carbon cu dubla legatura din lipidele polinesaturate, iar numarul dupa care este cunoscuta lipida este prima dubla legatura, apoi pot fi mai multe duble legaturi sau niciuna. Vorbesc de numaratoarea de la stanga la dreapta, de la dreapta la stanga - dinspre carboxil spre metil se va denumi altfel, dar nu intram in detalii aici). Am dorit sa excluzi B12 pt ca ea nu se gaseste de fapt in ceva, este produsa de ceva, si anume de niste microorganisme - animalutii aia mici care traiesc la noi in intestine si pe care ii omoram cand mancam antibiotice, bietul Pasteur. Din pacate datorita stilului nostru alimentar nu producem cata avem nevoie si de aceea o luam din sursa externa (producem totusi cu un stil alimentar adecvat dar asta e din nou alta poveste, oricum un om mediu nu produce destul, asta e clar) Daca o luam din carne (unde incontestabil este) o luam oleaca second-hand, adica produsa de animalutele mici din animalul mare (si aici un semn de intrebare pt cei care nu stiu - de ce animalul produce destula si noi nu?). In mod normal ea este produsa din microorganismele din sol. Prin urmare, sursa cea mai simpla - radacinoase necuratate. Morcovii, patrunjelul, telina etc se spala doar. Daca va e frica de faptul ca sunt "contaminate" si tineti mortis sa le curatati, celebra vitamina B12 se afla DIN ABUNDENTA in varza murata. In muraturi in general, dar varza murata e cea mai buna prietena a lor Posted Image. Si colac peste pupaza, este singura vitamina hidrosolubila de care organismul nostru face rezerve (intre 3 si 20 de ani). Cazuri de inbolnavire grava de carenta de B12 au fost 6 descoperite in lume pana acum(dupa umilele mele cunostinte), cazuri de hipertensiune, diabet, boli autoimune de la reumatism la lupus, obezitate, colesterol ridicat etc - toate produse de consumul de mortaciuni si secretii mamare de animale - cred ca sunt, totusi, mai multe de 6. Asa ca daca ar fi sa aleg intre prima si celelalte, inca mai am capul pe umeri:).
Eu nu am dorit sa intru pe acest topic ca sa fac un curs de nutritie si nici nu am dorit sa intru in vreo controversa, am spus-o din prima, stiu ca argumente se gasesc de ambele parti, stiu ca ele sunt spuse cu calm de vegetarieni si cu nervi de consumatorii prietenilor nostri necuvantatori, sunt obisnuita sa imi sara carnivorii in cap si nu e un bai, ma rog sa le dea Dumnezeul lor liniste, am vrut doar sa impartasesc din experienta personala a mea si a familiei mele, vegetarieni de ani, de zeci de ani (fara carente de B12, fara sa fi avut vreo boala vreodata, fara sa fi luat vreun medicament - nici macar o aspirina si fara suplimenti nutritivi - mama mea e militanta impotriva a tot ce e medicina alopata) care manaca doar de la piata, in general produse autohtone, ieftine si beau ceaiuri si cam atat Posted Image. Dar daca e musai si musai, in limita timpului pot sa raspund si la restul.

Personal sustin si latura spirituala si morala a vegetarianismului - dar asta e doar parerea mea, si anume: nu ucid si nu chinui animale nici direct, nici indirect. Nu mananc carne deoarece este mortaciune, si energetic e tot moarta, nu beau  lapte pentru ca este secretie mamara a altui animal decat mama mea (care e si ea un animal, o fost intentionat), nu mananc oua pt ca mi-ar fi scarba sa mananc menstruatia pasarilor. Si pt ca al meu Dumnezeu - adica cel din biblie - ne-a dat altceva de mancare. Dar asta e o latura deja personala a deciziei fiecaruia. Incerc sa mananc hrana vie, care imi da si nutrimenti si energie, si care imi da si liniste sufleteasca. Niciodata nu o sa vedeti nici lamine si nici la un alt vegan tonul agresiv, frustrat, cu pumnii stransi ai interlocutorului meu. Dar vegan nu insemana doar ca nu mananci animale. Nu esti betiv, nu fumezi, nu mananci fast-food etc, e un intreg stil de viata.

GridController, legat de link-ul tau, nici prin cap nu imi trece sa ma uit :). Pt ca stiu despre ce e vorba, nu am vazut pana acum carnivor care sa nu imi arunce faptul ca maimutele mananca carne :). Sau ca sunt agresive si omoara. Eu nu discut tema asta nu pt ca nu am argumente, ci pt ca nu am aici timpul necesar si nici dorinta de a o face, dar poti sa te documentezi tu, si oricare membru al acestui forum: ce sunt frugivorii, de ce mananca ei carne si de ce devin agresivi dupa ce o fac. Cautati bibliografie despre asta. Si legat de orice intrebare, raspunsurile nu le cautati in posturi de pe forumuri, pt ca aici suntem persoane care isi dau cu parerea, mai mult sau mai putin avizata. Eu studiez de 4 ani subiectul acesta si doar acesta, si va asigur ca exista suficienta bibliografie pertinenta la care avem acces, incercati sa va informati din surse de incredere, e cel mai bine. Eu va pot da cateva exemple de studii si cercetari in acest sens, dar mai mult decat atat prefer sa nu.

Edited by derbedea, 12 January 2015 - 10:55.


#25
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Ah, tre sa mai zic ceva neaparat, dar neaparat -= pt asta mi-am facut 2 minute libere in special :D. GridController, creatinina???? Super tare asta :) (vezi ca asta are treaba cu rinichii si NU iti doresti sa o iei din sursa externa :P). Noroc ca sunt fata buna si stiu ca ai vrut sa zici creatina, numai ca si asa ti-ai dat-o cu stangu-n dreptu ca acest aminoacid atat de drag noua la sala, nu-i asa, nu este esential. Sunt convinsa ca avand atatea notiuni despre fiziologie si metabolism, stii foarte bine care e diferenta intre aminoacizii esentiali si cei neesentiali :P.

#26
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
Dle Derbedea  .... te rog sa folosesti paragrafe !

stii ca exista, nu ?

textul tau e aproape total ilizibil si nici dracu nu se oboseste cu acel bloc obositor de text!

nu te vor omora cu vreo proteina animala ...parol!

acu caut stirea cu femeiea aia top model ce a facut infarct pe o scena la o manifestare de moda

la autopsie, s-a relevat o grava deficienta de ...supriza surpriza! ...proteina animala, si organismul ei nu a mai facut fata (i-a cedat inima efectiv, din lipsa de energie)
colegii ei au zis ca incercase sa se mentina si a mancat doar salati si vegetale  (legume si fructe), desi muncea multe ore pe zi, in mod intens pt a se pregati de parada de moda

o aveam markata la bookmarks, dar am schimbat browserul si nu m-am gandit sa salvez vechile bookmarkuri ca nu mi se pareau utile, dar voi re-gasi stirea

pana una alta, astept raspunsul cu punct si virgula, la ce am intrebat mai sus .... si nu doar atacuri la persoana



unde in lumea naturala vegetala, gasesc MACAR acele 5 elemente absolut esentiale si obligatorii pt o viata sanatoasa si normala...?

si nu numai ca trebuie sa le gasesc - sa fie intr-o forma care sa poata fi eficient utilizata de corp fara a fi necesare prelucrari chimice si industriale - ca asa, nu am facut nimic!


ERATA;  din cauza orei tarzii, am scris creatinina in loc de creatina  .... dar asta nu schimba cu nimic datele problemei!   tot astept raspunsul

Edited by GridController, 12 January 2015 - 12:48.


#27
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
La una ti-am raspuns, aia cu vitamina B12. Dar citind ultimul tau post din care reiesea ca nu ai nici cele mai vagi cunostinte despre cum functionam (vezi faptul ca ai sustinut ca ne luam energia din proteina animala,in vreme ce, fie ea animala sau vegetala, proteina este pt constructie si enzime, si NU carburant) si tinand cont ca nu ai observat ce ti-am zis de creatina, cum ca nu e aminoacid esential - ceea ce din nou denota faptul ca nu ai nicio cunostinta de anatomie si fiziologie si tot ce ai intrebat ai citit pe diverse site-uri, forumuri si reviste, dar nu de specialitate, ci de cancan, eu nu ma voi obosi sa iti raspund dumitale la nicio intrebare. De asemenea ti-am raspuns si legat de grasimile nesaturate. Daca ai impresia ca nu o fac pt ca nu am argumente, singurul lucru pe care o sa-l fac, in special pt ceilalti colegi de discutie care urmaresc, va fi sa dau cateva repere bibliografice, si anume: dr. Morse, dr. Tombak, dr. Campbell, dr. Radulescu, dr. Mencinicopschi, dr. McDougall, Mr. Yourofky, dr. Stroescu, dr. Wildman, dr. Chirila, nutritionisti de renume international. Cu siguranta va vor explica mult mai bine decat as putea sa o fac eu vreodata.

Sau sa ma obosesc, totusi? carnosina? ma faci sa rad, alt aminoacid NEesential? Te rog, citeste care e diferenta dintre aminoacizii esentiali si neesentiali, inainte sa te mai faci de ras si prin alte parti ca e pacat Posted Image.
Cu D3 nu am zis nimic ca m-am gandit ca poate te prinzi si dai edit. De soare ai auzi? Singura sursa de D3? Vezi, ai grija - si asta e valabil si pt ceilalti, vitaminele liposolubile NU se pot elimina ca si cele hidrosolubile, iar excesul e mai problematic decat carentele. Tocmai de aceea ele nu se gasesc in natura in forma pura (facand exceptie produsele animale, dar acolo sunt tot la mana a doua), ci in diversi compusi din care isi ia organismul cat ii trebuie, cum ar fi: vitamina A in betacaroten, D3 e sintetizata din radiatiile solare de organismul nostru, K la fel, E etc. Am dat suficienta bibliografie.

Legat de aliniate, imi cer scuze ca nu le-am folosit. Te rog fa diferenta intre paragraf si aliniat si vezi ca la sfarsit de cuvant nu se scrie cu "a", ci cu "i". De asemenea la inceput de cuvant sau dupa prefixe.

Si uite asa pana la urma ti-am raspuns la toate cele 5 lucruri esentiale vietii tale de carnivor suparat Posted Image. Te rog, calmeaza-te, pe bune, hai sa zambim, nu e niciun bai, desigur ca fiecare va gasi argumente ca sa poata mentine un obicei pe care il doreste, la fel cum exista argumente pt fiecare religiie, reiterez, nu doresc nicio polemica, nu sunt nutritionist, sunt altii destui. Dar daca vii cu exemple de astea, pot si eu sa iti zic de Teo Trandafir care era sa moara de la carne (tinuse Dukan/Atkins, ceva de genul), de cumnata unui prieten care a murit de la Dukan (exces de carne), de baiatul clientei mele care avea Boala Crohn si a cheltuit in 5 ani chinuitori 50 de mii de euro pe tratamente ca nu i-a zis niciun medic ca e produsa de proteina animala, si s-a vindecat in 3 luni dupa ce a devenit vegetarian, de bunica mea care s-a vindecat de cancer printr-un regim fara aminoacizi de origine animala, motiv pt care toata familia a trecut fie la veganism, vegetarianism sau cel putin la o alimentatie echilibrata, cu consum de carne maxim odata pe saptamana.

PS: ca tot ziceai tu de DHA ca e esential pt creier, ma intreb de ce femeile au mai mult:D:D:D. La modul foarte serios, acidul linoleic se gaseste in toate semintele, te rog, documenteaza-te mai bine data viitoare ca duci lumea in eroare. data viitoare o sa fii in stare sa citezi din dr. Laslau care spune ca "ketonele" sunt sanatoase :D.

Edited by derbedea, 12 January 2015 - 18:10.


#28
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Acuma lasand orice gluma la o parte, mare grija la alimentatie pt cei care vor sa slabeasca (si cazul manechinei tale, care evident ca avea carente de orice), pt slabit exista o singura metoda: 70% alimentatie echilibrata, 20% sport si 10% odihna. restul sunt cancanuri. Carenta de proteina, bine a zis colegul nostru, este fatala, doar ca nu carenta d eproteina animala. Corpul nostru nici macar nu stie daca acea proteina este de la animal sau planta, odata ce e desfacut in aminoacizi.

Iar tu si cu mine, GridController, hai sa facem un test: pun eu o poza cu mine, pui tu o poza cu tine sa vedem care arata mai subnutrit Posted Image. De asemenea, eu iti spun asa: muncesc cam 10-12 ore pe zi, pt ca fac doua lucruri, fac sala 2 ore pe zi, fac 10 km mars zilnic si alerg de cateva ori scarile dus intors pana la etajul 9 si inapoi. Am timp si sa fiu gamerita Posted Image. Niciodata nu ma simt obosita, epuizata, dorm extraordinar de bine, 6-7 ore pe noapte, nu ma trezesc noaptea, nu am cosmaruri, adorm cum pun capul pe perna. Nu am idee ce sunt alea probleme de digestie, durere de burta sau de cap, analizele imi sunt perfecte, am glicemia 80 si colesterol cca 90. Nu sufar de stari de ameteala sau anemie (ca mai urmeaza sa spui ca daca nu iei fier din carne devii anemic). Ce zici? Facem? Posted Image.

Edited by derbedea, 12 January 2015 - 18:46.


#29
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
@derbedea

nu, la la cu B12, nu ai raspuns ci ai evitat!   deci chiar nu se pune!  

si e esential raspunsul, pt ca fara ea, e cam vai si amar de noi - dar mai ales de femeile gravide, de fetusii lor si de copii!



te rog sa nu mai divaghezi!  nu suntem aici sa facem o dezbatere full si cuprinzatoare despre cum genereaza, stocheaza si foloseste corpul uman, energia!


unicul aspect relevant este ca tu esti de parere ca putem fara carne, eu zic ca nu si sustin ca anumite elemente - printre care cele 5 esentiale - NU le putem lua deloc din plante.


este randul tau sa imi arati ca ma insel, si sa raspunzi la provocare - scurt si la obiect!


uite, iti scriu eu un formular scurt:

1) Substanta B12 se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............

2) Substanta CREATINA se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............

3) Substanta D3 se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............

4) Substanta DHA se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............

5)  Substanta CARNOSINA se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............


Tu doar completeaza simple:   la 1 este planta X, la 2) este planta Y, la 3) este planta Z  s.a.m.d.

ti le-am pus clar si pe culori!

poti sa lasi vrajeala deoparte si sa raspunzi cu punct si virgula .... ?

link 1

link 2  --- cu referinte


in primul rand, o anume diferentiere intre diferitele tipuri de elemente este cruciala - poti extrem de usor, sa mori cu o varianta, pt ca iti lipseste varianta sora

asa este scorbutul, cand iti este necesara varianta C levogira ... poti face usor scorbut in mijlocul unui ocean de vitamina C dextrogira

este o generalizare grosolana sa spui ca stand la soare, luam tot D de care avem nevoie!


poate nu ai remarcat, dar in partea noastra de lume, peste 6 luni din an, ai un soare anemic rau de tot !
si tocmai am avut o luna intreaga (ceva mai mult dar treaca)  fara pic de raze ultraviolete!

si in plus de asta, nu suntem reptile, sa avem o piele aidoma in functie celulelor fotovoltaice!

nu zic ca soarele nu e bun, sigur ca da ...dar sa te bazezi numai pe el, in conditiile climatologice ale zonei noastre, e prostie curata!


de fapt, vasta majoritate a populatiei lumii NU traieste in zone cu suficient soare incat sa isi ia necesarul doar din expunerea la soare!
si chiar si acei care traiesc in zone insorite, in mod evident, lucreaza inauntru - la birou, in sedii etc


asa ca nu ...soarele este un raspuns de 2 lei .... trebuie sa dai o sursa vegeatla suficienta in continut de D3 in alimentatie!



deci tot trebuie sa completezi cu punct si virgula

#30
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
1) Substanta B12 se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............ nu se gaseste in natura, este produsa de noi cu ajutorul microorganismelor. De asemenea tot produsa de microorganisme se gaseste in orice muraturi, iar IN ABUNDENTA in varza murata
2) Substanta CREATINA se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............ substanta creatina e un aminoacid neesential, aminoacid neesential inseamna - nu avem nevoie de el din sursa externa deoarece este produs de catre om
3) Substanta D3 se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............ nu se gaseste in nimic, este sintetizata de om cu ajutorul luminii solare, e suficienta o expunere zilnica de 15 minute a dosului palmelor si fetei, nu are legatura cu "anemia" din soare (draguta asta)
4) Substanta DHA se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............ este de asemenea sintetizata de om din acidul linoleic care se gaseste in orice seminte, foarte bogate fiind semintele de chia
5)  Substanta CARNOSINA se gaseste in mod natural, in cantitati suficiente, in planta ............ raspunsul de la 2. Vezik ca ai uitat sa intrebi de ceilalti vreo 10 neesentiali Posted Image.

Acum raspunzi provocarii mele? Si mai am oprovocare:
- o luna de zile, eu traiesc numai cu plante, tu numai cu animale, te bagi?


Si acum intrebarea mea: eu ti-am dat cateva din sursele studiului meu. Nu am sustinut ca as avea cunostinte vaste legate de subiect, nu e meseria mea. Dar cele cateva pe care le am, le am de la unii care sunt specialisti in asta. Te rog sa ne dai si tu sursele. E normal ca cei care citesc sa aiba la indemana toata bibliografia. Cand eu m-am apucat de studiat nutritie, am citit si stdiile nutritionistilor adepti ai consumului de carne, si am cercetat si argumentele lor (btw, sa stii ca pana si acestia sustin ca ar trebui consumata carne maxim de 3 ori pe saptamana, inainte de ora 14 si maxim 100 de grame parca daca e alba si 50 daca e rosie, ceva de genul + peste).

Edited by derbedea, 12 January 2015 - 19:47.


#31
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Cel mai controversat nutriment in disputa vegani/carnivori este vitamina B12 (sper ca ai inteles de ce restul au fost aberatii, in special aminoacizii) care nu se gaseste in nicio planta (se gaseste in varec, dar nu mancam noi varec in veci). Si asta pentru ca mediul ei natural de productie este distrus tot de catre noi prin fertilizari/sterilizari de culturi etc, prin spalarea radacinoaselor. Sigur, o gasim in varza murata, dar nu si in varza cruda si atunci veti spune: pai natural e sa mancam carne, deoarece varza nu e murata in mod natural. Nu, natural era sa avem suficienta B12 din alimentatia ne-chimicalizata. Totusi, un lucru despre care se discuta putin si de catre nutritionisti este faptul ca Seleniul, care se gaseste in usturoi, ciuperci, legume organice, naturale,cereale, graunte, broccoli, ceapa, arahide si in aproape orice sursa de hrana, reduce drastic nevoia de B12. Acest lucru, coroborat cu faptul ca facem rezerve pe 3-20 de ani, ne face sa ne dam seama ca atata putina cata se gaseste in muraturi ne e mai mult decat suficienta.

#32
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
1) b12

LINk site vegetarian

uite un site VEGETARIAN ce admite (cred ca i-a durut pe aia sa scrie...haha!) ca unicul mod natural de a o obtine in mod satisfacator este ..ghici ... a manca carne!

sigur, ei o dau pe partea cu suplimentele si vitaminele chimizate - dar eu personal, nu as lua suplimente nici sa imi dai cadou o masina Porsche nou nouta !!!

sunt extrem de dubioase, prost regulate - a se citi: deloc verificate si supravegheate adecvat! - si multe dintre ele, pe langa faptul ca sunt scumpe si proaste in ce fac, mai sunt si extrem de daunatoare!

mai nici unul nu a fost trecut prin barajul de foc al testelor medicale si nutritionale!
la mai nici unul nu exista documentatie adecvata cu efecte secundare etc etc ...

multe sunt fabricate prin procedee chimice care fac ca medicamentele de la reaua Big Pharma sa para total ecologice!
inca si mai rele, sunt cele de slabit sau cele de reglat ale poftei de mancare ....

fata de acestea, prefer oricand o dieta bazata pe mcdonalds si kfc zi de zi oricant, fata de suplimente!
barem stiu ce otrava bag in mine!


sa stii ca nu de idiot ti-am zis sa imi dai solutii, dar sa elimini suplimentele astea!


si desi B12 este cruciala, NU  ESTE UNICA!

mai sunt si celelalte, mai ales D3, DHA si carnosina!



2) vitamina D

este interesant de vazut cum ai ignorat total ce am zis privitor la soare - partea noastra de lume, timp de macar 6 luni pe an, are foarte putin soare!

LINK - moduri de obtinere a vitaminei D

un foarte reputat site (health.com) listeaza cele mai populare moduri de obtinere a acestei imporante vitamine - cruciala pt corp!

lasand de o parte suplimentele si pastilele, precum si mancarurile industriale - fata de acestea am zero incredere, cum deja am spus! - se remarca faptul ca din metodele enumerate mai raman doar 2 naturale:  soarele si carnea

cum la noi soarele este o problema - avem doar cateva luni de soare suficient, si asta intrerupt de multe ori ! - carnea ramane o alternativa care nu o poti da la o parte!

aici ai pierdut urat!

ai pierdut urat si la creatina, deoarece este extrem de importanta, mai ales pt persoanele cu o activitate fizica intensa - i.e. sportivi, cei ce muncesc in activitati fizice intense etc,

3) DHA

sura de DHA - tot pestele

4) carnosina

din acelasi site de mai sus (si din orice site medical vrei tu...),  ai sa afli importanta cruciala a carnosinei - anume, apara contra proceselor degenerative, fiind un anti-oxidant puternic

fie citesti site-ul de mai sus, fie cauti unde vrei tu pt informatii

nu, nu o poti da la o parte!   este obligatorie!!!!!!  exact ca vitamina D (si varianta ei D3) si b12!


stii populatia aia numita inuiti ?   aia de la Polul Nord?

aia traiesc DOAR PE CARNE, pt ca ce sa vezi ..pe la polul nord, plantele tind sa fie putine!
evident, pt a compensa lipsa plantelor, trebuie destul de multa carne ...
go figure!

acu, arata-mi tu mie o populatie umanoida ce traieste STRICT vegetarian!



vrei un test ?

uite aici - unul cu consecinte ucigase!   unul real, nu vrajelile tale de 2 lei!

copil mort din cauza lipsei vitaminei D

si inainte sa zici ,,trebuia sa il lase la soare",  ar trebui sa stii ca un copil mic NU poate fi lasat prea mult la soare, deoarece are un risc major de dezvoltare de cancer de piele!

alt copil mort cu dieta vegana  

si inca unul, daca astia 2 nu iti erau de ajuns


si sunt stiri din astea inca MUULTE...ca sunt multi cretini care au impresia ca ei pot rescrie evolutia!

regretabil, fiinte inocente platesc pretul idioteniei unor adulti ce au impresia ca ei stiu mai bine ca natura!


as zice ca pierzi crunt la teste ....stai in banca ta!



PS; stii natura aia minunata si spirituala care o venerezi atata ?!
  e...a ucide e parte esentiala din ea!

NATURA MINUNATA

  Natura nu ar mangaia-o pe Bambi ...ci ar sfasia-o imediat...apoi pe ma-sa!

Edited by GridController, 13 January 2015 - 03:55.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Cum arata detoxifierea asta in analize. Adica dupa ce beau 20 kg de suc de sfecla (pe care- apreciez), cate grame de metale grele elimin ? Sau cum functioneaza treaba ?
Studiul China ce validare clinica are ?

#34
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
GridController, tu ai inteles ca aminoacid neesential inseamna ca nu avem nevoie de el? Doamne, dumnezeule, chiar asa de prost stam cu cunostintele? Asta deja tine de cultura generala. Neesential insemana ca il produce organismul si nu e nevoie sa il luam din surse externe, cum sa nu avem nevoie de el? Am muri fara ele, aminoacizii sunt extraordinar de importanti, la fel de importante sunt si glucidele si lipidele. DHA la fel, e neesential pt ca noi il producem, organismul animal, uman, din acid linoleic, si am spus asta, nu ma pierd absolut deloc, la fel cum am dat explicatia foarte clara despre B12 si inclusiv am admis ca avem carente si am spus si de ce. Sunt total anti-suplimente nutritive, dar daca ar fi vreodata sa iau un supliment, singurul care ar fi, ar fi B12, si asta pt ca prefer o carenta de B12 cu necesar de suplimente (te asigur ca nu voi ajunge acolo si neam de neamul meu nu a ajuns) decat bolile produse de consumul de animale: cardiovasculare, hipo/hiper tiroidie, diabet, Chrohm, autoimune, osteoporoza, cancer etc, ca nu sunt medic, nu am habar de toate.

Eu ti-am raspuns la toate provocarile si ti-am dat una singura dar vad ca o ocolesti sistematic, am zis hai sapunem cate o poza sa vedem cine arata mai sanatos sau mai subnutrit/obez whatever forma de subnutritie vrei (si obezitatea e o forma de malnutritie). hai nu mai da exemplele altora, da exemplul tau, eu nu ti-am dat citate de pe site-uri, ti-am dat bibliografie doar din nutritionisti specialisti, nici nu ti-am zis sa fii tu vegetarian sau sa iti cresti copiii vegetarieni, e fix problema ta si decizia ta. Eu ma gandesc copilul tau dupa ce o sa incepi sa ii dai si altceva in afara de lapte matern, cum o sa ii faci tu carnea pasta si i-o dai sa bea. Vezi poate ii dai suc de legume sau fructe, ca ai incurcat-o :D.

#35
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
Omule ...te-am intrebat clar si scurt, la obiect: cum obtinem acele substante, fara a folosi carnea si produsele derivate ?!

Am primit doar raspunsuri de nici 2 lei ...gen:  stai la soare (WTF!), uiubeste, fii vegetarian & crap ...

adica nimic! zero!  zilch!  nada! nothing!  rien! nichts!


tot nu am inteles!

esti incapabila sa formulezi niste propozitii simple?

poti sa scrii:   pt a obtine X .... manaca Y ?

e asa de greu ?!

#36
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Vezi mai sus ca ti-am raspuns punctual, dumnezeule, ti-am spus ca NU OBTINEM aminoacizi sau lipide neesentiale, le cream, de aia se numesc neesentiale, sunt notiuni si cunostinte de cultura generala, de bun simt, si da, stam la soare, asta e raspunsul, noi am fost facuti, evoluati sau cum vrei tu sa luam D3 de la soare, asa functionam, doamne feri, stiam ca voi carnivorii faceti urat, ce e drept ca nu prea am prin jur, dar nici chiar asa.
Ti-am raspuns cu 2 posturi mai sus exact sub forma in care mi-ai cerut sa o fac: cutare substanta se obtine din... Cum sa nu iti zic ca o sintetizam cu ajutorul soarelui daca asa o facem? E ca si cum ai zis ca plantele trebuie sa nu mai stea la soare ca sa obtina glucidele, cum adica sa stea la soare? Sa manace miere, nu? E aceeasi logica, nu imi vine sa cred, norocul meu ca nu ma enervez niciodata, dar asta ar fi o astfel de situatie si asta e ultimul meu post. Cine e interesat de alte info, sa imi scrie pe privat. Bine ca stiti si voi citi doua forumuri dar nu aveti idee ce sunt aia neesentiali. Nu inseamna ca nu avem nevoie, avem, functionam doar cu ei. Bine ca stiti ca omega 3 este de doua feluri pt ca ati citit pe un site dar habar nu aveti de ce omega, de ce 3 si de cate feluri e de fapt Posted Image.

Da de fapt ce ma intereseaza pe mine ca tu mananci nesanatos? Go for it ;). Plssss.

Edited by derbedea, 13 January 2015 - 21:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate