Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cursul de Cubase

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
meddle

meddle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2011
Salutare tuturor!

Cursul de Cubase. In sfarsit am terminat de facut Cursul de Cubase. Disponibil gratuit pe youtube, in limba romana.

Acest Curs de Cubase are 21 de lectii in format video, si ar trebui sa te ajute sa inveti rapid functiile de baza in Cubase, si sa lucrezi la proiectele tale mult mai usor, fiind atent la partea creativa, si nu cea tehnica a procesului de productie audio.

Toata luna decembrie din 2014 am lucrat la acest curs. A fost un mic maraton, dar sper sa merite efortul si sa foloseasca celor ce il urmaresc. Sunt peste 4 ore de material video in total; pentru fiecare capitol inregistrarea a durat de 2 ori mai mult decat este acum video-ul, iar editarea a durat de 3 ori durata inregistrarii.

Daca vrei sa inveti Cubase, dar ai cumva o teama – o teama ca iti prinzi urechile, pentru ca e altfel decat DAW-ul pe care ai lucrat pana acum, acest curs este pentru tine! Daca nu ai mai lucrat in nici un DAW si vrei sa inveti un asemenea soft, pentru a produce propriile tale creatii sau – de ce nu – ale altora, acest curs te ia de la zero si te duce la un nivel la care stapanesti softul suficient incat sa duci de la inceput pana la final un proiect audio – fie ca e muzica, podcast, coloana sonora, audiobook, spot publicitar, sau orice alte procesari audio.

Tutoriale de Cubase exista pe net cu gramada. Acesta este in limba romana, si este structurat intr-un mod facil. Nu este complet, si nu este perfect, e clar ca mai sunt multe de povestit despre ce se intampla in Cubase, dar ar trebui sa fie un start foarte bun pentru oricine. Daca este ceva ce am omis, sau poti contribui cu ceva, te invit sa lasi un comentariu aici sub articol, am putea cu totii sa invatam mai mult.
Asadar loc de mai bine este, dar am facut un pas inainte. Mai sunt ceva tutoriale si in limba romana, cred ca daca le urmaresti pe toate, inveti, si proiectele tale audio vor prinde contur mai repede si le va creste calitatea.

Am folosit pentru curs Cubase versiunea 5; asta am, cu asta defilez Posted Image. In curs nu inveti doar Cuabse 5, ci foarte multe lucruri sunt valabile si in alte versiuni, poate unele cu mici modificari.
De ce este gratuit? Pentru ca am convingerea ca cineva trebuia sa faca asta. Exista si cursuri platite, dar nu consider ca este cazul la Cubase. A fost mult de lucru pentru a-l crea, insa exista un sentiment de implinire stiind ca cineva il va folosi, va invata ceva nou, va produce muzica la un nivel mai avansat, si va folosi acest DAW la potential maxim, sau cel putin, mai mare decat inainte sa studieze Cursul de Cubase.

Cursul de Cubase cuprinde urmatoarele capitole / materiale video:

01 Introducere in Cubase
02 Detalii introductive (partea intai)
03 Detalii introductive (partea a doua)
04 Primul tau proiect
05 Canale de inregistrare si redare
06 Grupuri, submixuri
07 Inserturi, efecte
08 Iesiri auxiliare
09 Piste de inregistrare (Lanes)
10 Editare audio
11 Automatizare
12 Monitorizare
13 Buclele de sunet
14 Editare
15 Metronom si tempo
16 MIDI (partea intai)
17 MIDI (partea a doua)
18 Organizare
19 Proiecte multiple
20 Marcaje
21 Aranjamente

Aici ai intregul playlist:

https://www.youtube....6GDOmQlNL02SVr3

Daca stii pe cineva care vrea sa invete Cubase, recomanda-i Cursul de Cubase!

#2
shadow_4u

shadow_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.06.2008
Spam spam spam .

#3
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Mie nu mi se pare spam, ba chiar o chestie utila pentru cei care vor sa inceapa sa lucreze in acest program...

#4
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 shadow_4u, on 04 ianuarie 2015 - 02:46, said:

Spam spam spam .

De ce n-avem si buton de Dislike pe softpedia? :)

 meddle, on 04 ianuarie 2015 - 00:29, said:


Multumim de link, chiar nu stiam ca exista si in romana. O sa-i recomand lui tata, ca el e cu din astea. Momentan sunt destule tutoriale in engleza pentru Reason, FL si restul, dar el e inca in procesul de invatare a limbii engleze :) Astea sunt convins ca o sa-l atraga mai repede, fiind in romana. Am mai postat la randul meu niste tutoriale pe aria audio... dar generice, nu privind vreun program: http://forum.softped...osite-in-audio/ , http://forum.softped...tru-incepatori/ , acolo sunt mai activ, pe aria Audio.

Oricum, multumim de linkuri, o sa le iau unul cate unul si o sa ma uit. :OK:

#5
meddle

meddle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2011
Nu vad de ce ar fi considerat spam acest mesaj, in primul rand e un curs gratuit, daca intereseaza accesezi, daca nu, ignori. Nu cred ca poate fi cineva deranjat de faptul ca am facut un curs gratis pe care incerc sa il aduc la cunostinta celor interesati. Noh..., daca totusi asa o fi, imi cer scuze. Dar cel putin trebuie lasati altii sa se bucure de el, cei pe care ii intereseaza. ;)

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ignora...

Repet, chiar nu stiam ca sunt si in romana cursuri. Felicit initiativa de a deschide acest topic. :OK: Mai era o persoana pe aria Audio, buncar, care a postat multe tutoriale si altele asemenea, o contributie foarte frumoasa , intr-un topic mai vechi vorbeste si de Cubase SX3: http://forum.softped...955-multitrack/ Poate te intereseaza, pe tine sau pe alti cititori.

De altfel, nu ar fi rau ca topicul sa fie mutat acolo, pe aria Audio, ca parca acolo ne strangem mai multi.. :) (am gasit acest topic intamplator, l-am vazut sus)

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Mersi de tutorial .
Mi-am dat seama ca la partea cu automatizarea si chiar cu buclele de sunet cam uitasem cum si ce...

As ruga un admin sau moderator sa mute pe aria audio.

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 edigee, on 09 ianuarie 2015 - 23:42, said:

As ruga un admin sau moderator sa mute pe aria audio.

+1

#9
meddle

meddle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2011

 edigee, on 09 ianuarie 2015 - 23:42, said:

As ruga un admin sau moderator sa mute pe aria audio.

+1

#10
meddle

meddle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2011
Cubase 8.5 in limba romana:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KP0Zav7RWWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si seria va continua.

Edited by meddle, 01 September 2016 - 01:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate