Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa aproape pasiva in Hunedoara

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#37
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
o schita (absolut primitiva, pe hartie ! ) a unei configuratii, usor diferita, si poate ca aceasta ar fi totusi mai optima.....
Attached File  2015-01-04 19.20.53.jpg   60.96K   149 downloads
patratul ala din centru e soba

o sa serveasca si ca pilon central pentru sustinerea tavanului pentru ca nu (prea) mai am nici o alta posibilitate de sustinere daca fac pereti mobili.

dealtfel aici e simplificat, prin pilonul central (care e practic corp comun cu soba) va mai circula si aer, si conducta de apa calda de la compostor, si lumina naturala eventual cu un sistem asemanator cu tuburile de lumina, "light tubes" dar nu cumparat ca e exorbitant (nu-si scoate banii nici in 50 de ani)

#38
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 18:55, said:

La mine nu e. Decat partial. In primul rand scurgerea se va face printr-o teava ingropata in pardoseala, deci va ceda caldura (de la 33 grd la 24 grd) tot in casa, in podea. Apoi as putea introduce teava de aductiune a apei (cu temperatura decca 6-8 grade) prin interiorul tevii de evacuare, in contrasens, realizand astfel un schimbator de caldura deosebit de eficient, temperatura de evacuare a apei de la dus ajungand probabil spre 9-10 grade.


Excelenta idee.
Cat despre ideea cu peretii mobili desi nu am inteles foarte bine descrierea ta uite la ce m-am gandit eu avand in vedere ca sunteti doar 2 persoane:
-pe partea de est si jumatate din partea de nord sa ai baia,camara si bucataria fixe,pe peretele din vest sa ai dresingul,iar restul sa fie un open space,care va fi pe rand dormitor sau sufragerie in functie de un perete mobil,patul poate fi o structura usoar care sa fie ridicata pe peretele mobil,o sa fac o schema cu pozitia de zi si pozitia de noapte.

Sau daca exista posibilitatea unui perete rotativ care ziua sa aiba o canapea atasata,si noaptea peretele intors si canapeaua sa devina pat.

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 19:33, said:

o schita (absolut primitiva, pe hartie ! )
Care e peretele mobil?linia aceea punctata?de ce anume il lipesti?de dressing?

PS.Tocmai am primit confirmarea ca sistemul propus de mine a fost folosit de cineva intr-o garsoniera din centrul orasului Milano,peretele era pe rotile si operatiunea nu era tocmai usoara dar respectivii nu se indurau sa plece din centru la periferie.

Attached Files


Edited by victor_tree, 04 January 2015 - 20:04.


#39
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu, linia punctata e doatr o draperie pentru... intimitate. Un open space noaptea nu e neaparat placut.
Toti (de fapt nu sunt decat doi in aceasta versiune) peretii interiori sunt mobili, cu exceptia celui al baii in aceasta configuratie.
Deci mobili: linia orizontala de dintre bedroom si dressing, ca si linia orizontala dintre living si bucatarie.

#40
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 20:12, said:

Deci mobili: linia orizontala de dintre bedroom si dressing, ca si linia orizontala dintre living si bucatarie.
Pai nu inteleg unde e castigul,bucataria e mai bine sa fie open space cu sufrageria din prima,nu e deloc comod sa o maresti/micsorezi pe una in functie de cealalta de-a lungul zilei.

La dresing nu e castigul mare,dresingul se muta si el odata cu peretele?se lipeste de baie?
Mai pune te rog o schita cu pozitia de zi,asta pare cea de noapte cel putin in zona dormitorului.

Edited by victor_tree, 04 January 2015 - 20:35.


#41
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvictor_tree, on 04 ianuarie 2015 - 19:46, said:

.....Cat despre ideea cu peretii mobili desi nu am inteles foarte bine descrierea ta uite la ce m-am gandit eu avand in vedere ca sunteti doar 2 persoane:
-pe partea de est si jumatate din partea de nord sa ai baia,camara si bucataria fixe,pe peretele din vest sa ai dresingul,iar restul sa fie un open space,care va fi pe rand dormitor sau sufragerie in functie de un perete mobil,patul poate fi o structura usoar care sa fie ridicata pe peretele mobil,o sa fac o schema cu pozitia de zi si pozitia de noapte.
Sau daca exista posibilitatea unui perete rotativ care ziua sa aiba o canapea atasata,si noaptea peretele intors si canapeaua sa devina pat....
adica asa?
Attached File  casa VT 001.jpeg   67.15K   62 downloads
Ar fi o varianta posibila la prima vedere, dar exista inconvenientul ca nu stiu unde sa pun scara, a.i. sa iasa la etaj undeva unde sa nu incomodeze si sa nu manance spatiu prea mult, ma gandesc acum; apoi daca las culoarul de mers pe partea de sud, dormitorul va fi pe nord si prea la distanta de fereastra; la sufragerie asta n-ar fi o problema...

#42
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 20:36, said:

adica asa?

Cam asa,dar nu inteleg de ce folosesti 2 pereti mobili in loc de unul ca in schema mea,iar baia e pacat sa o pui acolo,pierzi bunatate de lumina de pe sud care poate veni altfel in bucatarie.
In varianta mea poti pune scara pe peretele baii,oricum daca sus ai 2 ape cu una in sud si una in nord nu poti urca direct pe marginea zidului ca dai cu capul in acoperis.

#43
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai castigul ar fi in

View Postvictor_tree, on 04 ianuarie 2015 - 20:32, said:

Pai nu inteleg unde e castigul,bucataria e mai bine sa fie open space cu sufrageria din prima,nu e deloc comod sa o maresti/micsorezi pe una in functie de cealalta de-a lungul zilei.

La dresing nu e castigul mare,dresingul se muta si el odata cu peretele?se lipeste de baie?
Mai pune te rog o schita cu pozitia de zi,asta pare cea de noapte cel putin in zona dormitorului.
Pai castigul ar fi in spatiul de stocare foarte mare, eu acum de ani de zile sufar de lipsa de spatiu de stocare. Bucataria mea are doua corpuri de cca 1 metru si ceva fiecare, obtinute prin impartirea in 2 a unei bucatarii de 3 metri. In acea configuratie bucataria ar avea 2x4 metri.
Da, dressingul s-ar expanda in spatiul dormitorului, si s-ar inchide complet cand nu e folosit. Nu ar fi necesar sa se lipeasca complet de baie. In dormitor trebuie sa ai spatiu liber de 1.6 metri latinmea patului plus cca 2x 0.7 metri pe langa pat in ambele parti, dar in dressing cca 2 metri spatiu liber e deajuns.

Dressingul la fel, acum am un sifonier si jumatate din biblioteca si holul, toate pline-ochi. Un dressing de cca 2x3 metri ar fi numai bun....
Bucataria si livingul in configuratia mea (s-o numim AA050, cu toate ca cred ca e a suta varianta) ar avea spatiu mult si nu ar fi nevoie sa se "inchida total", bucataria poate ramane accesabila cu ~1.2 metru spatiu liber, si sufrageria ramane cu ~2 metri spatiu liber; Cand am oaspeti pot inchide bucataria complet si astfel obtin un salon. Cand gateste nevasta mai multe chestii, sacrific un metru din sufragerie si am 2 metri si ceva liber in bucatarie...

View Postvictor_tree, on 04 ianuarie 2015 - 20:41, said:

Cam asa,dar nu inteleg de ce folosesti 2 pereti mobili in loc de unul ca in schema mea,iar baia e pacat sa o pui acolo,pierzi bunatate de lumina de pe sud care poate veni altfel in bucatarie.
In varianta mea poti pune scara pe peretele baii,oricum daca sus ai 2 ape cu una in sud si una in nord nu poti urca direct pe marginea zidului ca dai cu capul in acoperis.

Pai fa si tu un desen, ca eu asa am inteles din descriere Posted Image

Per ansamblu eu intentionez nu neaparat sa anulez complet unele camere, ci sa micsorez casa cu ~2 metri, deoarece:
  • e inutil sa ai camere goale intr-o casa

  • cei 2 metri, daca nu-i fac sa "dispara" se transforma intr-o multime de metri patrati construiti care ridica costurile inutil

  • comprimand casa cu aproape 2 metri pe directia nord sud evit sa excavez prea mult in deal si sa fiu prea suprainaltat in fata.

View Postvictor_tree, on 04 ianuarie 2015 - 20:41, said:

....oricum daca sus ai 2 ape cu una in sud si una in nord nu poti urca direct pe marginea zidului ca dai cu capul in acoperis.  
Pai da, asta e una din problemele care ma seaca, si solutia ar fi ca la 2/3 din lungimea scarii sa faca curba spre sud si sa iasa la etaj la cca 2 metri de marginea nordica
La un moment dat ma gandisem in trecere la o scara de sticla, pe sud, configuratie generala "vagon" cu pereti mobili, dar am abandonat solutia, sunt prea multi pereti mobili. Il stii pe arhitectul Gary Chang (Hong-Kong), cred.... El m-a inspirat, dar solutia lui este de apartament, nu de casa.

apropo, o conditie sine qua non este o anumita canapea (foarte moale si m-a costat ceva bani) cu doua fotolii de care nu vreau sa ma despart, si care vor fi in living. Au in total 4 metri pe 1 metru, se vor aseza usor semicircular, si asta dicteaza practic width-ul livingului.
Attached File  canapeaua.jpeg   93.08K   102 downloads

Edited by addysoftware, 04 January 2015 - 21:05.


#44
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 20:46, said:

Bucataria si livingul in configuratia mea (s-o numim AA050, cu toate ca cred ca e a suta varianta) ar avea spatiu mult si nu ar fi nevoie sa se "inchida total", bucataria poate ramane accesabila cu ~1.2 metru spatiu liber, si sufrageria ramane cu ~2 metri spatiu liber; Cand am oaspeti pot inchide bucataria complet si astfel obtin un salon. Cand gateste nevasta mai multe chestii, sacrific un metru din sufragerie si am 2 metri si ceva liber in bucatarie...

Pai fa si tu un desen, ca eu asa am inteles din descriere Posted Image
Am inteles ideea,cu bucataria si sufrageria,raman la open space pt munca mai putina si pt faptul ca ai o venilatie corespunzatoare si o gramada de lumina din sud in tot spatiul ala.

Uite desenul cu pozitia de zi si cu acoperisul.

Attached Files



#45
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
aha okay acum sa le pun "la scara" si sa vad ce iese
mmmm ai uitat soba si se strica toate socotelile... daca o pui la peretele de rasarit ca sa fie integrata in bucatarie, e mult prea departe de dormitor si asimetrica. Daca o pun in mijloc, nu prea mai e comoda pentru gatit....
in plus trebuie sa ne gandim ca dressingul acela aproape de usa are multiplu rol: dressing, hall, cuier, etc. Practic poate fi folosit ca spatiu de plecare/intrare in casa... La proiectarea unei case eu tin cont si de mobilier.... e neaparat ca sa iasa un spatiu functional si comod de folosit.

#46
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 21:26, said:

.. daca o pui la peretele de rasarit ca sa fie integrata in bucatarie, e mult prea departe de dormitor si asimetrica.in plus trebuie sa ne gandim ca dressingul acela aproape de usa are multiplu rol: dressing, hall, cuier,

Singura solutie e in linia de gatit a bucatariei,cuier poate fi peretele mobil.

Edited by victor_tree, 04 January 2015 - 21:30.


#47
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ceva-ceva a iesit, si nu e rau.
Attached File  VT v002.jpeg   39.16K   98 downloads
Sa-l analizez mai la scara si sa vad cat spatiu de stocare reusesc sa am in aceasta varianta.

#48
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 21:39, said:

Ceva-ceva a iesit, si nu e rau.
Attachment VT v002.jpeg
Sa-l analizez mai la scara si sa vad cat spatiu de stocare reusesc sa am in aceasta varianta.
Imi place,eu ma gandeam la o canapea/coltar combinat care sa foloseasca atat la servitul mesei cat si la uitatul la tv,varianta ta separa mai bn zona de relaxare de cea pt gatit.

#49
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Imi place mai mult ideea ta,acum trebuie sa faci in asa fel incat canapeaua sa intre sub televizor cu partea pe care se sta cu fundul,peretele televizorului transormat in raft,practic sa ai televizorul incadrat in perete,la fel peretele mobil,utilizat cat mai mult din el ca si spatiu de depozitare.

#50
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
okey, varianta VT_004:
Attached File  vt_004.jpeg   41.47K   92 downloads
cu negru pilonii de rezistenta
cu albastru ferestrele si usile glisante; tot albastru hasurat pe centru, coloana de utilitati aer/tub de lumina/etc,
cu rosu structura soba/semineu/plita de gatit/incalzire apa ptr baie/dus; zona punctata este sub scara; e ca le-am combinat hot?
unde scrie kitchen sunt corpurile de bucatarie; desigur in zona ferestrelor corpurile de jos nu au si corpuri superioare.
Desigur, mai ma gandesc. E si asta o varianta, care ma satisface cam in masura egala cu ultima varianta a mea, v_040, dar ...poate mai gasesc alta configuratie inca si mai optima.

cu a1 si a2 sunt incintele audio
pe sud la mijloc e un minihol, sper sa il fac de 2 metri.

eh.. si acuma ramane sa-l transpun in cad cu tot cu mobilierul de baie si ce mai vreau sa bag pe-colo-pe-colo si sa vedem....
Nimeni nu mai zice nimic? alte propuneri ati mai avea?

daca as inversa miniholul cu usa de intrare, apoi as lua miniholul si l-as dispune in fata usii, practic lipit de boxa audio, as castiga spatiu de inca o fereastra, langa usa. Dar de data asta nu mai fac operatiile pe hartie ca ia prea multa manopera, ma apuc sa instalez cad-ul.

#51
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Intrarea in baie e printre Tv si audio1? vezi ca zona aia e blocata in pozitia de noapte,fa intrarea pe sub scara,pe langa audio2 sau pe unde ai bucatica aia de KITCHEN de langa camara.
as muta blatul ala sudic de la bucatarie pe peretele camarii,o usa minuscula la camara,si as face un geam urias pe sud.

Edited by victor_tree, 04 January 2015 - 23:06.


#52
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
mmm am uitat de blocajul de noapte; o sa vad daca totusi e loc; probabil nu. Deci nu merge asa... vedem daca va merge cu intrarea prin bucatarie.

Nu fac geam urias pe sud, am facut calcule mai demult si suprafata de geam in conditii de iarna cu prea putin soare (cum se cam intampla in romania) nu castiga nimic. Mai precis castigul prin suprafata vitrata in putinul timp cand e soare iarna este al naibii de egal cu pierderea pe aceeasi suprafata vitrata pe seara/noapte/dimineata/zile noroase, si asta in conditiile unui geam triplu cu krypton.
Prefer sa aduc caldura doar cand e soare dintr-un panou mare cu aer cald. La ala pot face o automatizare si las circulatia de aer doar cand e soare.

#53
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaddysoftware, on 04 ianuarie 2015 - 23:52, said:


Mai precis castigul prin suprafata vitrata in putinul timp cand e soare iarna este al naibii de egal cu pierderea pe aceeasi suprafata vitrata pe seara/noapte/dimineata/zile noroase, si asta in conditiile unui geam triplu cu krypton.
Daca pierde cat castiga nu imi pare rau,eu sunt innebunit dupa soare iarnaPosted Image (totusi ai calculat castigul de caldura tinand cont de inmagazinarea in pardoseala?)

Geam triplu sau doua randuri de geam dublu cu spatiu intre ele,nu stiu care e mai avantajos la pret dar in varianta a doua te poti juca cu distanta aia dintre ele.

Edited by victor_tree, 05 January 2015 - 00:22.


#54
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Daca pierde cat castiga nu imi pare rau,eu sunt innebunit dupa soare iarnaPosted Image (totusi ai calculat castigul de caldura tinand cont de inmagazinarea in pardoseala?)

inmagazinarea am considerat-o 100%. pur si simplu am considerat input-ul pe soare de cca 0.5kWh/mp/zi (estimat de mine, mai realist decat cel gasit pe anumite situri care dau cca 1-1.2kWh/mp/zi de iarna, dar era mediat pe durata intregii ierni adica 1 octombrie/1 aprilie) si am calculat pierderile prin aceeasi suprafata la minus 8 grade... Am considerat si unghiurile in calcule..

Nu neg ca pe octombrie si martie aportul de incalzire va fi pozitiv si consistent, dar in miezul iernii, adica unde ai nevoie de fapt de caldura, aportul este nul sau negativ...
Si mie imi place lumina de mor! daca as putea mi-as face casa de sticla!! dar intre lumina si frig...aleg..caldura.. Oricum, geamurile vor fi destul de mari, pe sud voi avea 2 ferestre mari de cate 2.5m x 1.2m sau cam asa ceva, iar pe est si vest cate 2 ferestre mai micute, sau macar cate una. Depinde cat de adanc voi intra in pamant cu ...fundul.

Geam triplu sau doua randuri de geam dublu cu spatiu intre ele,nu stiu care e mai avantajos la pret dar in varianta a doua te poti juca cu distanta aia dintre ele.

triplu cu kripton, 0.5W/mpK
Distanta optima la aer este de 18mm, am citit pe undeva pe siturile de profil care fabrica termopane.
Am mai scris pe undeva mai pe la inceputul topicului ca voi incerca varianta cu rame suplimentare cu "celofan", iarna. In felul asta o sa am "Quadruple Glazing".. Posted Image
.

Edited by addysoftware, 05 January 2015 - 00:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate