Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfaturi vanzare/cumparare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbanuj, on 06 ianuarie 2015 - 20:48, said:

Salut!
Sunt destul de offtopic, dar imi cer scuze. De unde ati obtinut aceasta harta a zonelor inundabile a Bucurestiulului? Exista harti si pentru celelalte zone ?
Multumesc.

Harta a fost publicata in 2011 in contextul dorintei de a realiza reparatii/imbunatariri la sistemul de drenare/canalizare, pe siteul b365. La unele din zonele astea inundabile nu ai ce sa le faci fiindca relieful e de vina. E o harta publica, a fost afisata pe internet in format pdf dar acum nu o mai gasesc.(atasasez un printscreen ca pdf-ul are 14mb)

Exista multe studii interesante despre Bucuresti dar din pacate, mult prea putine sunt publice. Eu caut o harta topografica a Bucurestiului dar inca nu am gasit inafara de google maps (varianta topografica care este destul de basic).

Revenind la zona unde e blocul din discutie, este a doua cea mai inundabila zona din Bucuresti, indeosebi din cauza reliefului si a altitudinii joase. Si terenul de fundare este unul din cele mai proaste din Bucuresti in zona aia (Tineretului / Vacaresti).

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 06 January 2015 - 22:07.


#38
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
Stiti ce nu inteleg eu? Pe proprietarii acestia ce nu raspund la telefoane, de parca nu ar vrea sa isi vanda proprietatea. Stai ca prostu si incerci sa intrii in contact, si pe ei ii doare in cot :)

#39
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
2015 e ultimul an in care se mai pot cumpara apartamente in blocuri vechi prin programul Prima Casa.

#40
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Shase , inteleg ce zici. Totusi, am intrebat pe mai toti oamenii din bloc despre probleme de acest gen , daca s-a intamplat ceva pana acum, in ultimii 30 de ani si surpriza .... Nimic ...:) eu sunt foarte multumim de apartament , mai ales ca echipa care mi a renovat partea electrica a ramas absolut uimita de grosimea peretilor si de calitatea cladirii in general :) s au lovit de mult mult beton cand mi au trasat canalele pentru cablurile electrice :)

Si da , apartamentul acesta l am facut pt mine  si intentionez sa il tin macar 10 ani, datorita pozitiei ff bune si a compartimentarii

#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posthoney_andrada, on 11 ianuarie 2015 - 13:48, said:

2015 e ultimul an in care se mai pot cumpara apartamente in blocuri vechi prin programul Prima Casa.
Cum e definit in lege blocul vechi?
Sau se refera la orice apartament cu proprietar anterior?

#42
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Ai dreptate ca in zona sunt inundatii atunci cand ploua , in parc anul trecut era apa de 1 m, fara exagerare :) dar asta nu ma opreste sa consider ca , in ciuda acestor lucruri , zona este foarte buna si foartr cautata. Am facut un experiment . Am facut niste poze si am pus ap la vanzare cu suma de 69 000 e. Evident ca nu l as vinde pentru ca nu intentionez asta. Am avut 18 telefoane  si 6 clieni au venit sa vizioneze . Dintr acesti 6  4 mi au facut oferte concrete . Cea mai mare a fost de 68 000. Pentru apartamentul de 3 camere, cel din blocurile z, la fel , am fost sunat de cineva care l a vizionat acum 2 luni (eu intre timp scotandu l de pe piata) si mi a fost oferita suma ceruta de mine ....

Scuzati scrisul , sunt de pe mobil.

Inca ceva . Acum incerc sa o conving pe maica mea sa vanda o casa acolo in norvegia (pret aproximativ 350 000e) si sa mai cumpar cel putin 3 apartamente in buc. E un bloc nou facut in spatele liceului sincai , l am vizionat , 80k 2 camere 85 mp si inca un bloc mic vis a vis de strada abatorului , pe chei , cam la acelasi pret. Pe alea 2 am pus ochii si sper ca anul acesta , daca merge treaba si daca mai sunt valabile , sa cumpar. Al treilea ar fi in blocul cu probleme legale de la timpuri noi (metrou). Imi plac mult apartamentele si daca rezolva chestiile cu actele voi lua acolo cu siguranta.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHilfiger, on 10 ianuarie 2015 - 18:12, said:

Stiti ce nu inteleg eu? Pe proprietarii acestia ce nu raspund la telefoane, de parca nu ar vrea sa isi vanda proprietatea. Stai ca prostu si incerci sa intrii in contact, si pe ei ii doare in cot Posted Image

pe multi nu ii intereseaza... sunt destui care scot la vanzare acum sa vada piata cu gandul sa vanda mai incolo.

View Posthoney_andrada, on 11 ianuarie 2015 - 13:48, said:

2015 e ultimul an in care se mai pot cumpara apartamente in blocuri vechi prin programul Prima Casa.

ai vazut in globul de cristal?Posted Image  sursa?

View PostCatalinHayek, on 11 ianuarie 2015 - 14:07, said:

Ai dreptate ca in zona sunt inundatii atunci cand ploua , in parc anul trecut era apa de 1 m, fara exagerare Posted Image dar asta nu ma opreste sa consider ca , in ciuda acestor lucruri , zona este foarte buna si foartr cautata. Am facut un experiment . Am facut niste poze si am pus ap la vanzare cu suma de 69 000 e. Evident ca nu l as vinde pentru ca nu intentionez asta. Am avut 18 telefoane  si 6 clieni au venit sa vizioneze . Dintr acesti 6  4 mi au facut oferte concrete . Cea mai mare a fost de 68 000. Pentru apartamentul de 3 camere, cel din blocurile z, la fel , am fost sunat de cineva care l a vizionat acum 2 luni (eu intre timp scotandu l de pe piata) si mi a fost oferita suma ceruta de mine ....


la cati prosti sunt in romania il vinzi. exista o vorba: orica rahat de produs isi are un rahat de cumparator.

romanii sunt snobi, naivi si indolenti.. multi nu inteleg ca un bloc construit in anii 1970, dupa alte norme si pentru alt tip de nevoi este uzat si distrus.. atat din punct de vedere moral cat si fizic.

sfatul meu, incearca sa vinzi cat mai repede apartamentul de 3 camere. cere un pret cat mai mare. sunt sanse sa-l vinzi si la 75k.

cat despre inundatii.. panza freatica e sus si terenul e prost(nisip). exista riscul de lichefiere la un cutremur.. nu ma crezi pe mine cauta pe internet.. vezi ce spune Sever Georgescu de exemplu.

Edited by MembruAnonim, 11 January 2015 - 15:17.


#44
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Stiu ca il pot vinde si la 75, desi e mult. Sa va povestesc o intamplare. Cand l am pus in piata eu am zis clar tuturor agentilor care m au sunat ca vreau 66 67 pe el. La un moment dat vine o doamna agenta cu un cumparator. Se plimba potentiala cumparatoare pe acolo prin casa si la un moment dat ma intreaba : il lasati in 68.500! Eu , stupefiat zic , nu , il dau cu 67.000:)))) si o intreb ; da cat vi s a spus ca este ? Raspuns : 71.000 .... Rad si ii spun ca eu vreau pe el 67.000. A facut o fatza agenta ... Nu vreau sa trag de pret pentru ca nu mi se pare normal sa profit de un om sau o familie care vor sa isi stabileasca un camin. Pretul pentru acel ap este de maxim 1000e/mp x 65 mp ajungem la suma pe care o vreau. Mai adaug 1-2k pentru pozitie si aia e. Era cea mai ieftina oferta din acele blocuri si sunt convins ca era si cea mai buna. Cand vine maica mea in tara si imi face procura pentru a l putea vinde il voi da cu 68.000, preturile au crescut putin dar nu ma duc ca nebunu' mai sus . Am vizionat in luna aug-sep peste 25 de ap pana sa il iau pe asta de la palatul copiiilor si deci cunosc cam tot ce e pe aici. In alte zone habar n-am.

Edited by CatalinHayek, 11 January 2015 - 15:43.


#45
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostCatalinHayek, on 11 ianuarie 2015 - 15:40, said:

Cand l am pus in piata eu am zis clar tuturor agentilor care m au sunat ca vreau 66 67 pe el.
cum l-ai pus la piata ?
aj semnat un contract ?
daca ai semnat un astel de contract , comisionul este zero ?
daca nu-i zero si daca agentia si-a indeplinit obligatiile contractuale , esti bun de plata .

#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttiopedi, on 11 ianuarie 2015 - 19:06, said:


cum l-ai pus la piata ?
aj semnat un contract ?
daca ai semnat un astel de contract , comisionul este zero ?
daca nu-i zero si daca agentia si-a indeplinit obligatiile contractuale , esti bun de plata .
Ce contract, convorbirea telefonica cu un papagal de agent care se baga in seama desi anuntul nu i se adreseaza, e contract?

#47
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostCatalinHayek, on 11 ianuarie 2015 - 14:07, said:

Posted Image

Inca ceva . Acum incerc sa o conving pe maica mea sa vanda o casa acolo in norvegia (pret aproximativ 350 000e) si sa mai cumpar cel putin 3 apartamente in buc. E un bloc nou facut in spatele liceului sincai , l am vizionat , 80k 2 camere 85 mp si inca un bloc mic vis a vis de strada abatorului , pe chei , cam la acelasi pret. Pe alea 2 am pus ochii si sper ca anul acesta , daca merge treaba si daca mai sunt valabile , sa cumpar. Al treilea ar fi in blocul cu probleme legale de la timpuri noi (metrou). Imi plac mult apartamentele si daca rezolva chestiile cu actele voi lua acolo cu siguranta.

Nu te supara ca te intreb, dar altceva in afara de cutii de beton nu te pasioneaza ? Asta daca tot vehiculezi astfel de disponibilitati !

#48
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Mai eu nu prea stiu in ce altceva sa investesc, sincer sa fiu . De profesie sunt actor , profesez deci am o meserie :) . De ce ma intrebi ?

#49
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Posthoney_andrada, on 11 ianuarie 2015 - 13:48, said:

2015 e ultimul an in care se mai pot cumpara apartamente in blocuri vechi prin programul Prima Casa.

Sursa informatiei/ link ?

Edited by vacantamijlocie, 11 January 2015 - 23:44.


#50
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
http://adevarul.ro/e...cfa9/index.html

prima casa va deveni noua casa.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
linkul e de acum 1 an.

#52
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
mai cauta si tu pe net, doar nu vrei sa iti gasesc stirea exact, intreaba pe la banci.

am gasit un ap. cu 2 camere pe str. Trestiana in Tineretului, e din '76 si il da cu 56k. Credeti ca merita un ap. dintr-un bloc vechi dar cu pozitie buna?
nu mai stiu unde sa caut, nu am gasit nimic care sa-mi convina, ori sunt la parter/ultimul etaj, ori sunt la distanta mare de metrou si neamenajate.

Edited by honey_andrada, 12 January 2015 - 17:13.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthoney_andrada, on 12 ianuarie 2015 - 17:11, said:

mai cauta si tu pe net, doar nu vrei sa iti gasesc stirea exact, intreaba pe la banci.

Da, multumesc. Ai oferit o informatie care nu e de actualitate si ma trimiti pe mine sa caut cum e de fapt treaba. Ti-ai gasit si pe cine... "NOUA CASA" NU EXISTA si NU VA EXISTA IN 2014!

#54
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
@honey_andrada Nu e adevarata chestia cu noua casa. Oricat ar vrea dezvoltatorii imobiliari treaba asta bancherii nu o vor pentru ca nu mai ruleaza la fel de multe credite.

56 000  la tineretului din anul ala mi se pare mult. Depinde si cat de mare si de bine compartimentat este. Depinde si de nevoile tale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate