Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Card de sanatate pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu ce suport au, e treaba lor, doar ca in acea farmacie nici ca mai intru.

pe cutie erau preturi, dar s-a uitat si pe nu stiu ce lista cu preturi, nu ma intreba de ce, nu stiu pe ce principiu merg unele farmacii.

cat despre "maimutica" ... desi sunt fata si fraternizez cu fetele, de data asta iti dau dreptate si confirm ca era o toampa acolo.

oricum, obligatia unitatii este sa dea si bon pt produsele achizitionate, lucru care nu l-au facut si care contravine legii.

#20
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRemicade, on 03 ianuarie 2015 - 21:14, said:

...mai mergeti si voi la cumparaturi si cascati ochii Posted Image.
Tu daca esti angajata unei farmacii, tii cu ursul. :)

In luna decembrie am intalnit doua cazuri cu probleme tehnice.

In primul caz, dupa ce am iesit cu copilul de la medicul de familie, am mers sa ii iau reteta.
In prima farmacie in care am intrat aveau probleme cu internetul (nu stiu daca era internetul problema sau era ceva ce tine de softuri). Initial a vrut sa imi elibereze medicamentele si sa opereze ulterior in calculator, dar si-a dat seama ca reteta mea nu e valabila decat 48 de ore (sper ca nu gresesc), ca e nu stiu ce tip de reteta (sigur intelegi despre ce era vorba, eu nu sunt in domeniu) si ca daca doamne fereste nu se rezolva problema pana "expira" reteta, va trebui sa o plateasca din buzunarul ei (farmacista). Dupa mai bine de 15 minute state la coada, timp in care se eliberau medicamente (inclusiv pe retete altfel decat a mea), farmacista notandu-si pe un caiet ce vinde, am plecat la o alta farmacie.

Al doilea caz se petrece in ajunul Craciunului, cand m-a sunat mama si m-a rugat sa ii iau ceva de tuse ca tuseste de o dor plamanii. Merg la o farmacie, astept la coada vreo 10 minute, cand ajung la casa, expun problema, ma intreaba despre cine e vorba si cum tuseste, spun ca e vorba de mama si de o tuse seaca, mai specific, fara sa ma intrebe ca mama are diabet de tip 2 si e hipertensiva si concluzioneaza farmacista ca mi-ar trebui nu stiu ce medicament. Da sa se uite in calculator dupa stocuri (sau dupa ce s-o fi uitat, nu stiu) si imi spune ca nu poate vedea ca s-a intamplat ceva cu calculatorul, Da restart la pc, apoi incercam din nou. Nu merge. Ma invita sa merg la alta farmacie, si, foarte amabila, ca sa nu mai pierd timp iarasi cu explicatii despre ce vreau si pentru cine vreau, imi spune ca sa cer direct Tussin Forte.
Merg la alta farmacie, la 100 de metri distanta, cer Tussin forte, dar farmacista de acolo imi spune ca Tussin Forte nu se elibereaza decat pe reteta. Ii spun ca asta mi-a recomandat un alt farmacist, ca eu nu am medicina sa prescriu singur retete, se uita zambind la mine si imi spune ca o sa imi dea altceva. Incepe sa imi insire mai multe denumiri de medicamente, la care eu aduc iar in discutie ca mama are diabet si tensiune. La auzul acestora, farmacista mi-a spus ca "pica" tot ce mi-a spus pana atunci (toate pilulele si siropurile insirate) si ca singura varianta ramane un sirop Stodal (sper ca nu gresesc). Accept Stodalul, imi spune ca are pretul de 28 lei (sau ceva de genul), ma uit in portofel, vad ca nu am numerar suficient si scot cardul. Dar, surpriza... "Nu avem POS". O intreb cum e posibil sa nu aiba POS o farmacie in centrul orasului, ea se scuza, eu plec. In final am reusit sa cumpar Stodal si sa platesc cu cardul la o alta farmacie.

Asadar ti-am povestit doua intamplari cu "sistemul informatic" sau cu lipsa POS-urilor.

Mai jos iti mai povestesc si una cu "minunatele" retete electronice. :)

View PostRemicade, on 03 ianuarie 2015 - 21:14, said:

[...]Treaba cu reteta electronica a fost o chestie extraordinara[...]
Eu nu sunt atat de sigur. Pe la mijlocul anului trecut, merg la medic cu baiatul (racit) si primesc o reteta. Merg la farmacie si surpiza... Nu poate sa imi elibereze un spray nazal (nu mai retin numele) pentru ca pe reteta la doza de tratament (sau cum s-o numi aia cu din X in X ore) in loc de 2x2 puf/zi (pentru ca era spray) era scris 2x2 pic/zi. Intreb care e diferenta si imi spune ca e o diferenta ca ala de pe reteta e spray, nu sunt picaturi. Asadar, mers inapoi la doctor, refacut reteta. :)

View PostRemicade, on 03 ianuarie 2015 - 21:41, said:

[...]Nu mai mergeti oameni buni la lanturi ca acolo de multe ori sint vanzatori nu farmacisti la vanzare, nici in calculator nu se stiu uita, mergeti la farmacii independente chiar daca va costa cu 2+-3 lei mai mult, veti beneficia de sfaturi mult mai competente.
In orasul meu exista un lant farmaceutic "independent". Are preturi si cu 20% mai ieftin (in unele cazuri) decat Sensi Blue, Catena, RoPharma, si ce mai sunt prin oras. Deci nu e o regula ca lanturile farmaceutice sunt mai ieftine. Dimpotriva, marile lanturi au preturile (in general) mai mari, pentru a amortiza "reducerile" de la cardurile de fidelitate si premiile oferite pensionarilor care iubesc actorii de varsta a treia. Posted Image

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
iar mie mi s-a spus ca exagerez cand am povestit ce am patit si ca aia nu au chemat pe nimeni de la IT sa le faca pc-urile.

intamplari sunt multe, dar nu mai insir pe aici pt ca nu este topicul potrivit

#22
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
POS e una (e legat de serverul bancii) iar SIPE e altceva nu au nici o legatura. Esti in Romania deci bani cash in portofel pana una alta. Au fost situatii cand serverul Casei de Asigurari a fost oprit pentru a testa cardul de asigurat, cand cardul va fi functional evident ca nu o sa mai aiba ce testa. Daca e problema locala de la serverul farmaciei ca nu e curatat de praf de ani de zile si s-a blocat coolerul sau alte chestii aia sa ma ierti dar mergi la alta ca sint farmacii ca ciupercile dupa ploaie.
Cea cu 2x2 pic/zi e buna, ai dat peste o proasta nu avea nici un motiv sa-ti refuze reteta, ma rog doctorul a gresit ptr ca nu a scris-o corect dar CNAS nu refuza retete pe acest motiv.
Aia cu Tussin Forte e vreo asistenta de farmacie care a facut "scoala" de acasa, nu se da decat cu reteta, pe aici se drogau cu asa ceva + alcool dar nu asta e motivul ptr care e pe reteta.
Stodal SIROP in diabet ???Posted Image E clar !!!! Bine ca nu aveau POS !!!Posted Image (O lingură de sirop conţine: 11,25 g zahăr conform prospectului).
Sinteti foarte carcotasi colegii mei de forum dar informatizarea sistemului dupa atatia ani cand s-a scribalit pe hartii este un lucru extraordinar care diminueaza furturile din sistem, CNAS vede in orice moment cate medicamente s-au prescris pe decedati, cate retete s-au prescris pe acelasi CNP plus multe alte chestii. Nu vedeti cate persoane au fost arestate anul trecut ptr fraude cu retete ? In care an au mai fost arestate atatea ?

PS: Venboteam sint baietel.

#23
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Am scris mult, dar la final mi-am dat seama ca suntem offtopic.
Eu consider ca sunt deja premisele unui esec (biserica ortodoxa, esecul din Germania, scurgerea de informatii din Marea Britanie, etc), dar nu e aici locul unei dezbateri.

#24
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De ce sa fie un esec ? Reteta electronica este un real succes, da recunosc au fost momente in care nu s-au putut elibera retete dar extrapoland la nivelul anului aceste momente sint putine si nu se datoreaza decat acestor teste nu unor erori hardware sau software ale SIPE.
Refuza cardul de sanatate ? Dar cardurile de fidelitate de ce nu le refuza ? Posted Image
CEO-ul bisericii ortodoxe ar trebuie sa taca si sa faca ceea ce stie el mai bine: sa faca bani pentru inutila constructie faraonica catedrala mantuirii neamului. Am ajuns la situatia penibila sa avem mai multe biserici decat scoli ? Clar sintem un neam de inapoiati si ne meritam soarta.
Am fost tare offtopic ? Ontopic: primul card e gratuit, daca il pierzi te costa...si te costa nu neaparat bani ci timpul pe care il vei pierde la ghiseele case de asigurari stand la coze kilometrice.

Edited by Remicade, 04 January 2015 - 12:06.


#25
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRemicade, on 04 ianuarie 2015 - 12:03, said:

Refuza cardul de sanatate ? Dar cardurile de fidelitate de ce nu le refuza ?
Alea nu au cip. ;)

View PostRemicade, on 04 ianuarie 2015 - 12:03, said:

[...]CEO-ul bisericii ortodoxe ar trebuie sa taca[...]
Nu e vorba de CEO-ul BOR sau de toti preotii. E vorba despre majoritatea calugarilor si a maicutelor din manastiri. E vorba despre preoti gen Iustin Parvu, care si pe patul de moarte s-a opus introducerii cardurilor cu cip (numindu-le pecetea diavolului). E vorba despre majoritatea membrilor comunitatii pe stil vechi (sau rit vechi, nu stiu cum se numeste exact) care sustin acelasi lucru ca si Iustin Parvu. Iar biserica ortodoxa pe stil vechi nu e recunoscuta de BOR, deci nici de CEO ei. ;)

View PostRemicade, on 04 ianuarie 2015 - 12:03, said:

De ce sa fie un esec ? Reteta electronica este un real succes[...]
Reteta electronica este ca si un "mail" de la doctor catre farmacist, doar ca acesta este "livrat" de catre pacient.
Reteta electronica nu inmagazineaza date despre boli actuale sau anterioare, despre acceptul donarii de organe, etc.

Nu are rost sa mai discutam daca acest card va fi sau nu un esec. Eu sunt convins ca va fi un esec (am explicat mai sus premisele). Tu insisti ca nu va fi. Timpul va da dreptate unuia dintre noi. Ramane de vazut care e cel care a avut dreptate. Posted Image

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Cand vom manca la masa, civilizati, si nu din copac atunci cardul va fi un succes.
Da, suntem o tara plina de...speriati de bombe.

Eu votez pentru card, atata tam-tam au facut si cu pasapoartele biometrice si uite ca lumea isi face..dar discutii sunt mereu.
Insa nu despre asta e vorba aici, ci despre faptul ca initiatorul si-a pierdut minunatul card :D
Anunta casa de asigurari.

#27
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am aflat ceea ce ma interesa.

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostVenboteam, on 04 ianuarie 2015 - 13:04, said:

Alea nu au cip. Posted Image

Nu e vorba de CEO-ul BOR sau de toti preotii. E vorba despre majoritatea calugarilor si a maicutelor din manastiri. E vorba despre preoti gen Iustin Parvu, care si pe patul de moarte s-a opus introducerii cardurilor cu cip (numindu-le pecetea diavolului). E vorba despre majoritatea membrilor comunitatii pe stil vechi (sau rit vechi, nu stiu cum se numeste exact) care sustin acelasi lucru ca si Iustin Parvu. Iar biserica ortodoxa pe stil vechi nu e recunoscuta de BOR, deci nici de CEO ei. Posted Image


Reteta electronica este ca si un "mail" de la doctor catre farmacist, doar ca acesta este "livrat" de catre pacient.
Reteta electronica nu inmagazineaza date despre boli actuale sau anterioare, despre acceptul donarii de organe, etc.

Nu are rost sa mai discutam daca acest card va fi sau nu un esec. Eu sunt convins ca va fi un esec (am explicat mai sus premisele). Tu insisti ca nu va fi. Timpul va da dreptate unuia dintre noi. Ramane de vazut care e cel care a avut dreptate. Posted Image
Daca au fost sortite esecului in germania si anglia,mai are rost sa vorbim de romania?
Traficul de organe o sa fie in floare cu aceste "minunate" carduri.

#29
mrpoliteness

mrpoliteness

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2015

View PostVenboteam, on 03 ianuarie 2015 - 19:55, said:

Eu sunt unul (din cei 1 milion, probabil) care nu l-am primit nici prin Posta, la Posta nu e, medicul de familie nu stie (nu stia) nimic despre el... Nu ca as fi atat de interesat de el.
In ceea ce priveste implementarea sistemului, incepand cu 1 februarie, acesta ma face sa zambesc. In zona Moldovei sunt mii, daca nu chiar zeci de mii de preoti, calugari si maicute sau simpli credinciosi, care au refuzat sa primeasca acest card (probabil ati vazut prin presa). Iar despre sistemul informatic necesar (calculator, conexiune internet, cititor de carduri)... nu cred ca are rost sa vorbim atat timp cat sunt zeci de farmacii unde nu exista POS ca sa poti plati cu cardul (nu cu ala de sanatate Posted Image).

eu am avut viza de flotant 1 an  (a expirat de vreo 2 ani), cand am stat la camin . toti membrii familiei au primit cardurile prin noiembrie la domiciliul meu stabil  , al meu inca nu a aparut ... de asemenea ... eu nu am mai trecut pe la medicul de familie de ceva timp (cam de 2 ani) , sunt angajat , sunt asigurat (verificat site cnas) , dar nu i am dus adeverinta aia de angajat ... ma gandesc ca ori viza de flotant ori adeverinta ar fi cauza pt care nu am primit

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cand naiba ai avut timp sa-l pierzi? Mie nici nu mi-a venit si tu l-ai si pierdut.

#31
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010

View PostClovis, on 07 februarie 2015 - 20:17, said:

Cand naiba ai avut timp sa-l pierzi? Mie nici nu mi-a venit si tu l-ai si pierdut.
Oricum nu il ajuta cu nimic. Tot va sta la rand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate