Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Card de sanatate pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014
Salut,

In cazul in care am pierdut cardul de sanatate, ce trebuie sa fac pentru a primi altul si ce costuri implica?

Multumesc anticipat!

Edited by MediaMaxRO, 03 January 2015 - 17:22.


#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
nu se stie ie inca, sigur il vei plati dar asta de luna viitoare cand expira termenul limita.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Asiguratii care au primit carduri naţionale de asigurări sociale de sănătate cu date personale incorecte,  le-au pierdut/distrus sau li s-au furat, pot solicita eliberarea unui nou document, în baza cererii și declarației pe propria raspundere care pot fi descărcate de pe site-urile caselor județene sau de pe cel al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (www.cnas.ro). În București, documentele se pot transmite doar prin serviciile poştale sau pot fi depuse direct la oricare dintre registraturile CASMB situate la următoarele adrese: str. Sergent Matei N. Dumitru nr. 1-3, sector 2, Bucureşti, str. Gheorghe Ţiteica, nr. 142, sector. 2, Bucureşti, bd. Dinicu Golescu, nr. 38, sector. 1, Bucuresti.
http://www.doctorulz...de-lei-pe-luna/
Auzisem pe la TV ca ar costa 5/30/50 lei nu mai retin exact care dintre sume era, dar parca 30 lei tind sa cred.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
stai relaxat ca pana o sa functioneze sistemul mai dureaza cativa ani, n-ai ce face cu el anul asta.

#5
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View Postmeanman, on 03 ianuarie 2015 - 17:43, said:

stai relaxat ca pana o sa functioneze sistemul mai dureaza cativa ani, n-ai ce face cu el anul asta.

Eu am inteles ca din februarie ar intra in vigoare.

#6
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Termenul va fi amanat

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
dar pana la urma cine trebuie sa plateasca initial acest card?

eu de exemplu nu am primit nimic de genul si am auzit ca ar fi obligatoriu din februarie.

altii l-au primit prin posta, altii cica au fost ca sa-si dea datele si sa-l faca, e o aiureala totala.

cum sta treaba pan ala urma cu acest card?

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Daca poerzi cardul trebuie sa platesti pentru altul
A zis azi la tv

#9
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Majoritatea l-am primit prin posta... s-a vehiculat zilele astea prin presa ca ar fi obligatoriu din februarie.

http://stirileprotv....documentul.html

#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostDany_Darke, on 03 ianuarie 2015 - 18:10, said:

cum sta treaba pan ala urma cu acest card?
Principalul scop al acestui card e acela de a se mai da niste tunuri, daca tot se mai pot da. Se mai fabrica niste carduri, se mai vand niste cititoare de carduri cu care trebuie sa se doteze toate farmaciile si toti medicii de familie, samd.
Doar a mai fost o "afacere" si cu carnetele alea de sanatate. Stie cineva pe cineva care sa fi folosit acel carnet?

View PostMediaMaxRO, on 03 ianuarie 2015 - 17:21, said:

In cazul in care am pierdut cardul de sanatate, ce trebuie sa fac pentru a primi altul si ce costuri implica?
Revenind la subiect, cardul trebuie platit de tine (nu stiu exact ce costuri, parca 30 de lei auzisem) iar cardul nou se elibereaza in 30 de zile.

Edited by Venboteam, 03 January 2015 - 18:16.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Pana acum, 95 la suta dintre carduri au ajuns la asigurati. Mai sunt, insa, aproape un milion de oameni care nu le-au primit. Ei vor gasi cardurile la medicii de familie.
Cati bani s-au furat si cu cardurile astea, ar trebui sa emigram in Congo si sa cauta pe acolo un vraci care sa ne trateze pe un kil de banane.
Initial cardurile au fost livrate cu Posta Romana, unii le-au primit acasa, altii le-au ridicat de la Posta, altii s-au dus dupa 5 zile si nu le-au mai gasit acolo, pt. ca desi perioada de returnare a trimiterilor la posta era de 10 zile, s-a ajuns ca numai dupa 3 zile acestea sa fie returnate la CNAS, pentru ca in cele din urma sa ajunga la medicii de familie, lucru care trebuia facut de la bun inceput.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Toate informatiile  despre C.E.A.S. (CARDUL ELECTRONIC DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE) le gasiti in Ghid Informativ

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Aloooo, trezireaaaa ! Cardurile alea sunt fix fum in ochi, inca o lege facuta sa mai fure niste bani. Prea curand nu vad cum ar putea fi obligatorii, din moment ce trebuie in primul rand calculatoare in toate cabinele medicale, dupa aceea firma care sa se ocupe de training-ul medicilor si asistentelor, conexiune stabila la internet, servere centrale bine dotate.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sa vezi distractie cand mergi la medic si zice ala ca nu merge sistemul si ca trebuie sa mai astepti, asta dupa ce ai stat in picioare vreo 3 ore deja pt ca intre timp au fost si alti veri, matusi, frati si cumnati pacienti inaintea ta.

sa nu mai spun si la farmacii ce distractiv va fi.

#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postgumball3000, on 03 ianuarie 2015 - 18:21, said:

Initial cardurile au fost livrate cu Posta Romana, unii le-au primit acasa, altii le-au ridicat de la Posta, altii s-au dus dupa 5 zile si nu le-au mai gasit acolo, pt. ca desi perioada de returnare a trimiterilor la posta era de 10 zile, s-a ajuns ca numai dupa 3 zile acestea sa fie returnate la CNAS, pentru ca in cele din urma sa ajunga la medicii de familie, lucru care trebuia facut de la bun inceput.
Eu sunt unul (din cei 1 milion, probabil) care nu l-am primit nici prin Posta, la Posta nu e, medicul de familie nu stie (nu stia) nimic despre el... Nu ca as fi atat de interesat de el.
In ceea ce priveste implementarea sistemului, incepand cu 1 februarie, acesta ma face sa zambesc. In zona Moldovei sunt mii, daca nu chiar zeci de mii de preoti, calugari si maicute sau simpli credinciosi, care au refuzat sa primeasca acest card (probabil ati vazut prin presa). Iar despre sistemul informatic necesar (calculator, conexiune internet, cititor de carduri)... nu cred ca are rost sa vorbim atat timp cat sunt zeci de farmacii unde nu exista POS ca sa poti plati cu cardul (nu cu ala de sanatate Posted Image).

Edited by Venboteam, 03 January 2015 - 19:55.


#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Medicii au deja infrastructura (calculatoare, softuri, internet) doar cum credeti ca scriu retetele electronice ??? Le mai trebuie cititor de card dar astea sint relativ ieftine. In 365 de zile sistemul la nivel de farmacie a fost picat cam 24-48 de ore cand faceau teste cu cardurile. Treaba cu reteta electronica a fost o chestie extraordinara sper ca si asta cu cardul sa vina in completarea ei. Toate farmaciile care au contract cu casa au calculatoare...mai mergeti si voi la cumparaturi si cascati ochii :).

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pe 28 decembrie am fost la o farmacie si dupa ce am cerut medicamentele in cauza, am stat 5 minute sa gaseasca farmacistul preturile. iar acum o sa intrebi de ce.

pai simplu, sistemul informatic era picat, nu mergeau casele de marcat, nu scoteau bonuri, nu puteau cauta preturi, nu puteau face nimic. la intrebarea mea, de ce trebuie sa astept si de ce nu si-au reparat sistemul pana la acea ora (sistemul era picat de dimineata, ora fiind deja 13), raspunsul lor a fost simplu: "persoana care se ocupa de IT este libera si ei nu-l pot deranja pt atata lucru". Posted Image  Posted Image

iar tu zici ca nu vor fi probleme, da-mi voie sa ma tavalesc de ras si revin in 5 minute sa mai scriu.


nu zic numele farmaciei pt a nu face reclama proasta, dar culmea este ca farmacia este raspandita la nivel national, nu era o farmacie de cartier.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Eu cred ca exagerezi, daca e lant au suport tehnic nonstop, noi nu sintem lant si putem suna oricand la Setrio. Nu puteau cauta preturi ??? Pai fiecare cutie trebuie sa aiba pretul pe ea, e conditie daca vrei contract cu CNAS. Poate ai dat peste o maimutica farmacista ? :)Nu mai mergeti oameni buni la lanturi ca acolo de multe ori sint vanzatori nu farmacisti la vanzare, nici in calculator nu se stiu uita, mergeti la farmacii independente chiar daca va costa cu 2+-3 lei mai mult, veti beneficia de sfaturi mult mai competente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate