Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

work and travel USA. 2015. ALEGEREA LOCATIEI!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
originality17

originality17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
Salutare tuturor!!

Urmeaza sa plec la vara in USA, CU w&T pentru prima data si inca nu sunt decis in ce zona o sa merg. Fac apel la voi, in special la cei care au mai fost plecati in US. … sa fiti amabili sa ne “sheruiti” parerile si experientele voastre, referitoare la posibile LOCATII. Care ar fi diferentele intre EXPERIENTELE din

- orasele mari,

- orasele mici,

-parcuri de distractii,

-East Coast BEACH

- The Great Lakes

-Si la capatul opus zonele mai izolate, regiuni montane, moteluri, cluburi de golf etc, insule iZolate …

Unde iti gasesti un second job mai usor? Unde te distrezi mai multe? IN ce zone intalnesti alti studenti care vin cu W&T, pe scurt unde e mai indicat, si unde e mai putin indicat sa mergi pentru o experrienta de neuitat?? ASTEPT feedback-urile voastre!


cU multumiri!!!

#2
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View Postoriginality17, on 03 ianuarie 2015 - 00:51, said:

Unde iti gasesti un second job mai usor? Unde te distrezi mai multe? IN ce zone intalnesti alti studenti care vin cu W&T, pe scurt unde e mai indicat, si unde e mai putin indicat sa mergi pentru o experrienta de neuitat?? ASTEPT feedback-urile voastre!

1. E mai bine sa lucrezi overtime la acelasi job, pentru ca te platesc cu jumatate peste norma.
2. Evident ca in orasele mari te distrezi mai mult, dar nu in timpul contractului de munca, mai ales ca vad ca esti interesat de al doilea job.
3. In toate zonele dai de studenti W&T, dar n-ar trebui sa fie asta o atractie, ci interactiunea cu americanii. Cat mai multa.

Parerea mea este sa-ti alegi locatia dupa job si avantajele propuse de angajator. In orasele mici, de regula, se ofera cazare gratuita si masa la pret mic. In ritmul asta, ajungi sa strangi o suma suficienta pentru a te distra ulterior unde vrei (vorbesc de luna pe care o poti petrece in SUA dupa ce-ti expira contractul de munca). Desi sunt o tona de experiente in urma carora nu poti trage linie si spune ''hm, cam asa cred ca o sa-mi mearga si mie'', te-as sfatui sa nu alegi parcurile de distractii.

#3
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
eu am fost in virginia, aproape de richmond. in zona nu aveai ce face, in afara de magazine. noroc cu sefa +copiii ei fff de treaba si colegi.nu am facut f multi bani, dar nici de al2lea job nu am avut nevoie. am lucrat intr-un fastfood.am facut si nu am facut overtime, ca si idee nu era permis, dar ne mai permitea sefa.

sefa ne ducea des sa facem tot felu de chestii..de la camping la munte, weekenduri la mare, pana la vizite in inchisoare (yep, am vizitat o inchisoare americana Posted Image)  la ea acasa eram ca la noi acasa.

am prieteni care au lucrat intr-un resort de vacanta intr-o zona montana si lor le-a mers bine, plus ca aveau gratis la toate chestiile de acolo au facut si bani frumosi.

povestile pot fi multe, tu trebuie sa analizezi joburile oferite de agentie si sa-ti alegi cu grija. eu daca as mai merge, as merge intr-o zona montana(imi place muntele).

sa te gandesti serios la perioada de traveling, ultima luna in care esti acolo. eu as sta pana la finalul perioadei, adica luna aia intreaga.

sunt multe tururi de la cateva zile, la 2 saptamani, organizate de catre asiatici pt asiatici. o sa fi intr un autocar plin de chinezoi:)) dar e ieftin si ok. ca si ex, era tur de 1 saptamana pe aproape toata coasta de est la 200si ceva dolari.era cumperi 2 bilete, primesti 2.

LE: parcurile de distractii, gen cele cu corturi nu sunt ok, bani putini, te poarta dintr-un loc in altul, conditii nu prea ok...din ce am auzit

si inca un edit :)) -daca poti, du-te si anul viitor ;)

Edited by takecare, 03 January 2015 - 01:59.


#4
evelinne02

evelinne02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2015
Si eu as vrea sa merg dar nu stiu care este cea mai indicata agentie. Ceva pareri ?

#5
originality17

originality17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
mersi de sfaturi, astept si alte pareri si experiente povestite ...

"sunt multe tururi de la cateva zile, la 2 saptamani, organizate de catre asiatici pt asiatici. o sa fi intr un autocar plin de chinezoi:)) dar e ieftin si ok. ca si ex, era tur de 1 saptamana pe aproape toata coasta de est la 200si ceva dolari.era cumperi 2 bilete, primesti 2."


unde se gasesc astfel de tururi?

"Si eu as vrea sa merg dar nu stiu care este cea mai indicata agentie. Ceva pareri ?"


Eu m-am inscris la GTS. Par a fi destul de seriosi ... Am analizat destul de mult piata inainte sa iau o decizie Posted Image

#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
am facut o escursie acum vreo 2 saptamani in NY, manhattan (nu fusesem niciodata)
pentru ca era mai ieftin am condus pana in atlantic city, New Jersey in prima zi, a doua zi plimbat cu masina prin manhattan si dormit la intoarcere in Pensilvanya

cred ca zona aia cu atlantic city e un loc bun de munca.
e destul de ieftin in comparatie cu manhattan-ul si vin multi oameni bogati
taxele sunt mici, parca 7% TVA-ul, mancarea nu mi-a displacut, cat am stat acolo (o noapte)

depinde si in ce domeniu vrei sa lucrezi

#7
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Eu am fost cu Student Travel si nu am ce sa le reprosez. S-au ocupat cu seriozitate de toate formalitatile.

#8
bughy220

bughy220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.03.2011
Cred ca cel mai ok loc de munca din punct de vedere al banilor este sa te angajezi intr-un restaurant sau hotel. Nu ai mai avea nevoie de un al doilea job pentru ca ai face destul din tips.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate