Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Ce este nevoie pentru a face jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

sergiu9494

sergiu9494

Junior Member

• Grup: Members
M-a intrebat recent un prieten chestia asta, ce cunostinte ar avea nevoie si ce ar trebui sa faca pentru a reusi intr-un final sa faca un joc pentru android, eu i-am zis cam ce stiu eu dar nu ma prea pricep, m-a tentat si pe mine mereu asta dar momentan nu am timp sa invat si asa ceva. Daca m-ar putea ajuta cineva cu niste explicatii, sfaturi, orice ce mi-ar putea fi de folos, va rog postati aici.

Multumesc, si o zi frumoasa sa aveti!

Ruben56

Ruben56

Senior Member

• Grup: Senior Members
http://www.androidau...s-learn-391008/

Te-ai certat cu gogu ?

sergiu9494

sergiu9494

Junior Member

Ruben56, pe google pot si eu cauta, trebuia sa ma fii exprimat mai clar cand am postat mai sus. Eu as vrea niste informatii de la oameni care au facut ceva joc/jocuri si care mi-ar putea da niste sfaturi cum sa incep si cu ce mai bine zis.

genius

genius

Senior Member

Cap !!!

gerbil

gerbil

Membru' activ

Java sau vreun program gen Game Salad. Dar să știi că un joc nu se face bătând din palme. În afară de asta mai ai nevoie de grafică, texturi create în programe gen Photoshop, modele 3D (depinde de joc), sunete, muzică, etc. Asta dacă vrei să fie totul original și să nu ai probleme dacă vrei să-l urci pe Google Play.

Edited by gerbil, 02 January 2015 - 15:10.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postsergiu9494, on 02 ianuarie 2015 - 14:51, said:

momentan nu am timp sa invat si asa ceva. Daca m-ar putea ajuta cineva cu niste explicatii, sfaturi, orice ce mi-ar putea fi de folos, va rog postati aici.
Ori te intereseaza ori nu !
Mai intai spargi problema un subprobleme, intr-un joc intra mai multe activitati: scenariul (povestea), grafica, animatii, sunet, programatorii ce asambleaza aceste componente s.a.m.d. A face de unul singur toate acestea inseamna ca rezultatul e mediocru la final.

wasteyard

wasteyard

Active Member

View Postsergiu9494, on 02 ianuarie 2015 - 15:01, said:

Ruben56, pe google pot si eu cauta, trebuia sa ma fii exprimat mai clar cand am postat mai sus. Eu as vrea niste informatii de la oameni care au facut ceva joc/jocuri si care mi-ar putea da niste sfaturi cum sa incep si cu ce mai bine zis.

pai aia pe care ii gasesti cu ajutorul lui google dau sfaturi si spun povesti auzite pe la sezatorile de la tara, in copilarie, nu fac referire la munca lor proprie...

potae

potae

Sorosist frumos si liber

:Limbaju' de programare, grafica si sunetele ar trebui sa fie ultima ta grija. In primul rand e matematica (geometrie, vectori) si formulele de fizica, fara de care nu faci absolut nimic. Cum faci coliziunea intre doua bile? Sau traiectoria unui joc cum e angry birds? Sau cum "distrugi" terrain-ul in urma caderii proiectilului. Cum faci la un farmville cand dai click ala sa stie sa ocoleasca rasadurile sa ajunga acolo si sa nu treaca liniar prin ele? Cum faci la un joc de curse ca masinile sa "stie" unde sa faca stanga dreapta, unde sa franeze, cu cat astfel incat sa nu se buseasca aiurea de tine sau de pereti?

Astea sunt niste exemple de suprafata de probleme cu care te poti intalni. Apoi urmeaza cele de tehnice etc. Prin urmare dureaza cel putin un an (cu tot cu grafica sa zicem, daca stai 8 ore pe zi numai de asa ceva) pana sa ajungi in punctul in care te poti apuca linistit de un joc, avand sanse reale sa il si termini (adica stii ce faci, nu inveti chiar tot atunci pe proiect). Si la final il poti pune pe Google Play sau appstore sa ti-l downloadeze ulea si sa faci 1.50$ din reclame pe luna :)).

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postpotae, on 02 ianuarie 2015 - 16:10, said:

Cum faci [...]
Foloseste biblioteci deja scrise. Cat sa paseze niste parametri si ce inseamna acestia presupun ca are habar din liceu.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2015 - 16:30.

potae

potae

Sorosist frumos si liber

View Postneagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2015 - 16:29, said:

Foloseste biblioteci deja scrise. Cat sa paseze niste parametri si ce inseamna acestia presupun ca are habar din liceu.

Haha da. http://www.carx-tech...sics-engine-eng costa "dăcât" intre 1000 si 10000 de dolari o astfel de "biblioteca". Chiar si pentru un physics engine normal gen liquidfun iti trebuie sa stii fizica ca sa obtii efectele dorite.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Mai sunt si altele. Insa oricum nu sta nimeni sa reinveteze roata.

Super Chief

Super Chief

Senior Member

View Postneagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2015 - 16:50, said:

... Insa oricum nu sta nimeni sa reinveteze roata.

,aida .... tu nu prea observi mediul inconjurator, bag de seama.

Pentru initiator, stiu un baiat ce absolvi automatica ( coleg de camin cu mine din intamplare ) ce lucreaza ca hobby/extracuricular chestii de genul si la cat ii de bun tot are nevoie de inca altii doi sa duca la bun sfarsit un proiect mai maricel. E vorba de multe ore de munca, creatie, teste, etc.

gerbil

gerbil

Membru' activ

Cauta mai bine un program dacă vrei să te joci, altul ar fi Game Maker. Să faci tu de la zero tot, este foarte greu, vorba colegilor stai 1 an numai să înveți, numai zic să îl faci propriu zis. Și nu știu dacă mai merită în ziua de azi când e suprasaturată piața de jocuri cu grafică bună. să câștigi cum a zis cineva 1 euro și ceva pe lună din reclame. Nu vreau să îți tai elanul, dacă te pasionează și o faci cu plăcere, bagă mare. Și eu am început niște proiecte de jocuri windows, însă nu am terminat nici unul. De unul singur este foarte greu. Nu este imposibil, sunt destule jocuri indie făcute de un singur om, dar trebuie să ai chef să te ții de el și multă răbdare. Și bineînțeles că la final munca va fi în zadar, ca să îl vinzi slabe șanse mai ales cu pirateria asta. Deci muncă în van, doar așa să zici că ai făcut un joc.

Edited by gerbil, 03 January 2015 - 12:22.

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Sergiu,in primul rand trebuie sa fii motivat. Daca iti face si placere ceea ce faci atunci esti pe drumul cel bun. Eu vorbesc din punctul de vedere al unui incepator in domeniu. Sunt programe gen GameMaker, GameSalad, Construct 2 etc. pentru care nu este nevoie sa stii prea multa programare si perfecte pentru incepatori. Este bine sa mai stii si Photoshop, Adobe Flash sau GIMP pentru grafica, Adobe Audition sau Audacity pentru sunete, 3D Max sau Blender pentru modele 3D. In rest, materie bruta cu licenta gratuita gasesti din plin pe net. Mai trebuie doar modificata la specificul jocului. Intr-adevar este greu sa te ocupi singur de crearea unui joc si este si mai greu sa il faci sa fie si de succes. Daca aveti norocul sa fiti cativa prieteni care sa va pasioneze acelasi lucru, atunci cel mai bine este sa va cuplati intr-o echipa de 2, 3 membri, fiecare sa se ocupe de anumite aspecte ale jocului. Cum imi spunea un expert in domeniu "Cu primul joc nu ai sa castigi nici un ban, al doilea poate va fi jucabil, deabia cu al 3-lea poate ai sa castigi primii banuti". Totul este sa fii hotarat.

wasteyard

wasteyard

Active Member

View Postgerbil, on 03 ianuarie 2015 - 12:21, said:

Cauta mai bine un program dacă vrei să te joci, altul ar fi Game Maker. Să faci tu de la zero tot, este foarte greu, vorba colegilor stai 1 an numai să înveți, numai zic să îl faci propriu zis. Și nu știu dacă mai merită în ziua de azi când e suprasaturată piața de jocuri cu grafică bună. să câștigi cum a zis cineva 1 euro și ceva pe lună din reclame. Nu vreau să îți tai elanul, dacă te pasionează și o faci cu plăcere, bagă mare. Și eu am început niște proiecte de jocuri windows, însă nu am terminat nici unul. De unul singur este foarte greu. Nu este imposibil, sunt destule jocuri indie făcute de un singur om, dar trebuie să ai chef să te ții de el și multă răbdare. Și bineînțeles că la final munca va fi în zadar, ca să îl vinzi slabe șanse mai ales cu pirateria asta. Deci muncă în van, doar așa să zici că ai făcut un joc.

corect, dar in acelasi timp e un foarte bun mijloc de a invata chestii noi care iti vor fi utile candva (sau poate nu :)), de a intelege mai bine cum functioneaza lucrurile in domeniul respectiv, si cine stie, poate si iese ceva de aici...

Lowley

Lowley

New Member

Salut, in primul rand iti trebuie Java (sau un program ca GS - SF)
Dupa, cunostintele pentru a scripta, sa stii ca nu este chiar atat de simplu.
Multe alte informatii, le poti gasi si pe site-urile principale de gaming, unde gasesti tutoriale, insa toate in Engleza.

blackmodder

blackmodder

Member

• Grup: Banned

View Postneagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2015 - 15:37, said:

Ori te intereseaza ori nu !
Mai intai spargi problema un subprobleme, intr-un joc intra mai multe activitati: scenariul (povestea), grafica, animatii, sunet, programatorii ce asambleaza aceste componente s.a.m.d. A face de unul singur toate acestea inseamna ca rezultatul e mediocru la final.

Sau pana reuseste sa il finalizeze, noi zburam cu masinile, android nu mai exista si deja ne-am mutat de pe Terra!

potae

potae

Sorosist frumos si liber

View PostLowley, on 03 ianuarie 2015 - 19:39, said:

Salut, in primul rand iti trebuie Java (sau un program ca GS - SF)

De ce frate, in C#, python, javascript nu merg facute jocuri sau ce? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate