Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Laptop pentru studentul la arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 MuffinPi, on 02 ianuarie 2015 - 14:07, said:

Vreau sa pot rula pe el fara probleme 3DMax, Photoshop, AutoCAD, ArhiCAD, InDesign si, probabil, Cinema4D
Eu ti-am zis ca te grabesti. O parte din soft-urile alea sunt foarte scumpe si greoaie(adunate, te costa 10k+ fara sa-mi amintesc macar cat costa fiecare in parte). Daca ai gresit ceva sau ai primit o eroare, o sa iti futa toata munca, pentru ca nu o sa ai parte de suport deloc de la develop-eri. Eu zic sa ai rabdare si sa incepi cu chestii simple si free. Ai tot timpul sa strangi bani de AutoCAD.
Nici nu cred ca gasesti variantele noi pe trackere, si probabil is si greu de crack-uit.

#38
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.07.2008
Facultatea de arhitectura este greu de absolvit:
- durata (6 sau chiar mai multi ani)
- examene multe si grele (uneori le dai de mai multe ori)
- cere multe resurse financiare, atat pe partea cu calculatorul, dar si carti, si cheltuieli pentru realizarea machetelor (materiale, dar si taierea lor cu laser) si proiectelor (printuri color de mari dimensiuni) - ca orientare astea sunt cam 4 pe an de cate 3-4 mil
- taxe de scolarizare (daca nu intri la buget sau nu iei note care sa te mentina acolo toti cei 6 ani) circa 15-18 mil
- nu mai vorbesc de meditatii de specialitate pt admitere (alti multi bani daca nu intri de prima oara).

Revenind la problema ta, deja ai primit multe raspunsuri utile dar pe scurt in afara de ArhiCad pt care ai primit link mai sunt destule alte programe cu care va trebui "sa te joci" in toti acesti ani, e greu sa le enumeram pe toate (vei afla de ele pe parcurs).

AutoCAD http://knowledge.aut...toCAD-2015.html

Rhinoceros (vezi la Req.)
http://www.rhino3d.com/new/admin

Este posibil sa fie nevoie atat de un laptop cu I7 si 8 GB RAM si o placa video din cele recomandate mai sus cu OpenGL (asta ca sa mergi cu el la facultate) cat si de un desktop chiar mai performant pe care sa faci proiectele acasa - si mai ales randarile pt printurile de care am spus mai sus - acolo este nevoie de performanta maxima pentru ca dupa o noapte de munca daca mai dureaza cateva ore sa obtii randarea pt print si abia apoi te duci sa-l iei de la tipograf - in final ratezi termenul de predare si aduni restante.

Iti recomand Baby steps:
mai intai sa iei admiterea (nu mai vorbesc de Bac);
dupa ce ai intrat intri in legatura cu colegii (in special mai mari) si asistentii care iti vor spune ce programe folosesc ( astea se mai schimba);
apoi si in functie de fondurile de care dispui poti sa iti planifici ce vei lua (trebuie oricum sa tii cont de faptul ca in 6 ani se mai pot strica).
Succes!

#39
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
georgik12, imi zici a nu stiu cata oara de bani.
Ii am...spuneam doar cam cat sunt dispusa sa dau pentru laptop.

Draga corneliu888,
Stiu ce presupune facultatea asta. Posted Image Fac meditatii pentru admitere de un an jumate.
Usor exagerezi in unele privinte, in special la partea de taxe de scolarizare care e 4500 lei, cel putin.
am luat legatura cu studenti de la aceasta facultate si sunt perfect constienta de ce presupune. Dar la partea cu PC-ul necesar parerile sunt impartite. De aceea am venit aici cu o intrebare, mai mult generala. Nu am spus ca vreau sa mi-l iau maine Posted Image) sau oricand inainte de admitere.
Voiam niste sfaturi pe partea de specificatii hardware de care as avea nevoie... ca sa imi fac o idee. atat.

Edited by MuffinPi, 02 January 2015 - 16:31.


#40
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Sunt si eu de parere ca toata lumea, nu mai da la facultatea asta ca e grea, se termina greu, nu are rost pur si simplu.
Nu iti lua laptop, laptopul o sa se ridice la ceruri in 3 zile, ia-ti ceva prins cu o piatra si in loc de ecran uite-te la cer, doar ziua, noaptea culorile sunt sterse, dai banii degeaba treaba ta, eu stiu ca am patit asta odata cand ploua.
Toti prietenii mei care lucreaza la mecdonalds cu care am vorbit despre calculatoare si au si ei au zis ca pe ei ii doare spatele numai cand se gandesc la laptop. Un desktop ar fi o varianta mult mai buna pentru problema ta.
Si bugetul, cu banii aia nu cred ca iti iei ceva bun, doar pocnitori, mizerii, gunoi, chestii proaste stii.. Pai iti trebuie bani ca sa faci ce vrei tu, eu zic ca sa te mai gandesti.

PS. Sper ca ti-am fost de ajutor, nu ca altii

#41
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 MuffinPi, on 02 ianuarie 2015 - 16:29, said:

georgik12, imi zici a nu stiu cata oara de bani.
Ii am...spuneam doar cam cat sunt dispusa sa dau pentru laptop.

Draga corneliu888,
Stiu ce presupune facultatea asta. Posted Image Fac meditatii pentru admitere de un an jumate.
Usor exagerezi in unele privinte, in special la partea de taxe de scolarizare care e 4500 lei, cel putin.
am luat legatura cu studenti de la aceasta facultate si sunt perfect constienta de ce presupune. Dar la partea cu PC-ul necesar parerile sunt impartite. De aceea am venit aici cu o intrebare, mai mult generala. Nu am spus ca vreau sa mi-l iau maine Posted Image) sau oricand inainte de admitere.
Voiam niste sfaturi pe partea de specificatii hardware de care as avea nevoie... ca sa imi fac o idee. atat.
Off-topic, o simpla parere personala: daca e nevoie sa faci pregatire doi ani pentru a intra la o facultate, cel mai probabil acea facultate nu este pentru tine. M-am uitat si eu pe subiecte de admitere, nimic care sa necesite ani de pregatire. Iti dai seama ca iti trebuie imaginatie si talent la desen(tehnic, in special), nu?

#42
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 MuffinPi, on 02 ianuarie 2015 - 16:29, said:

georgik12, imi zici a nu stiu cata oara de bani.
Ii am...spuneam doar cam cat sunt dispusa sa dau pentru laptop.
Atunci cumperi una din variantele de mai sus, de prefer, N551JK-ul.

#43
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
JesusInDaHood, :)) profesorii care pregatesc acolo recomanda 2 ani de pregatire in sistem lejer decat un an intens.
Toti cei care merg la cursul de pregatire merg 2 ani.
Desenul se poate invata. Nu e vorba de imaginatie in facultatea asta, e vorba de munca pe care o depui. Bineinteles, fiecare are ritmul sau si lucruile sunt variabile.
Iar talentul :)), nici intr-un caz nu trebuie la desen tehnic. Poate la liber, dar repet...sunt tehnici care se invata si se exerseaza.
Desenul nu e ca biologia unde stii sigur si clar ce ai invatat si, implicit, de ce esti capabil. Desenul e subiectiv, mana trebuie sa se formeze numai si numai prin exersare continua si nu cu cateva luni inainte de admitere ci cu cel putin un an inainte de admitere, de preferabil doi.

#44
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 MuffinPi, on 02 ianuarie 2015 - 21:54, said:

JesusInDaHood, Posted Image) profesorii care pregatesc acolo recomanda 2 ani de pregatire in sistem lejer decat un an intens.
Toti cei care merg la cursul de pregatire merg 2 ani.
Desenul se poate invata. Nu e vorba de imaginatie in facultatea asta, e vorba de munca pe care o depui. Bineinteles, fiecare are ritmul sau si lucruile sunt variabile.
Iar talentul Posted Image), nici intr-un caz nu trebuie la desen tehnic. Poate la liber, dar repet...sunt tehnici care se invata si se exerseaza.
Desenul nu e ca biologia unde stii sigur si clar ce ai invatat si, implicit, de ce esti capabil. Desenul e subiectiv, mana trebuie sa se formeze numai si numai prin exersare continua si nu cu cateva luni inainte de admitere ci cu cel putin un an inainte de admitere, de preferabil doi.

Da, am observat si eu, toti arhitectii sunt cel putin Hundertwasser, Gaudi, Gehry sau Wright. Nu sunt decat niste tipi care au invatat sa deseneze si sa calculeze. Nimic creativ. Ai mare dreptate.

Edited by wasteyard, 02 January 2015 - 22:05.


#45
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
wasteyard, usor cu sarcasmul. S-ar putea sa te ranesti.
Nu am spus ca nu e nimic creativ, dar la nivel de admitere totul se poate invata. Apoi...mai departe, gustul arhitectului si calitatea lui se calesc in timp. Trebuie cultivate.

#46
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
1.Odata cu placerea vine si talentul.Trebuie sa iti placa.
2.Bugetul ala nu e deajuns pe termen lung.Iti recomand un desktop dar mai ridica bugetul undeva la 5000.

#47
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Te contrazici singura. Care enunt e corect: " Nu e vorba de imaginatie in facultatea asta, e vorba de munca pe care o depui." sau " Nu am spus ca nu e nimic creativ". Le-ai scris la interval de cateva minute... Pe de alta parte cam asa este la varsta ta, le cam stii pe toate si cei din jur nu inteleg cat de genial si de matur in gandire esti. Oricum discutia asta a denaturat, plecand de la niste sfaturi primite, pe care tu le-ai cerut, ca dupa aceea sa le ataci, pana la cat de limitati suntem noi si nu intelegem cum e cu facultatea de arhitectura.

#48
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Bugetul ajunge pentru desktop PC rezonabil (cu tot cu monitor). Pana termina facultatea, orice cumpara acum va fi depasit (de fapt, va fi deja depasit dupa vreo 3 ani).

#49
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
Draga wasteyard, nu m-am contrazis deloc. :)
Facultatea e una, iar mesera ce  o vei practica dupa nu se compara cu ce faci in facultate.
Bineinteles, e nevoie de amprenta si ideile personale in toate proiectele, dar creativitatea apare in momentul in care interactionezi cu clientul.
Nu imi mai subestima tu varsta, as putea spune acelasi lucru si despre tine.

#50
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Ai nevoie de creativitate si cand esti profesor, instalator, arhitect sau sofer pe tir. Tocmai de-aia exista profesori buni, profesori slabi, instalatori buni, instalatori slabi, arhitecti buni, arhitecti slabi sau soferi buni si soferi slabi. Creativitatea si talentul nu se invata, ca era lumea plina de Hamilton, Dio sau... Tyson, dar nu e. Daca nu te nasti capabil de o anumita chestie, abia dupa ani si ani de munca vei putea spune ca esti sub-mediocru si meriti sa fii luat in considerare ca varianta de rezerva a planului B. Si stii cum se cheama aia? Ani irositi.
Nu zic ca nu ai talent la desen sau vedere in spatiu, dar dupa cum tratezi situatia, cel mai probabil nu ai calitatile unui arhitect mediocru.
Vrei sa-ti mai zic o chestie? E relativ plina tara de arhitecti care mor de foame si acum, in loc sa practice ce-au invatat, sunt 'design-eri' la fabrica de covoare sau pe la vreo firma de-asta de face mobila de doi lei din pal si mdf.
Toata lumea stie ca Romania e praf la capitolul profesori si invatamant in afara medicinei. Niste invechiti care au ramas in urma si reuza sa se adapteze sau sa-si lase locul unui tanar competent.

#51
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Draga MuffinPi, asa nu ajungem nicaieri, totusi, topicul acesta are tema "laptop pentru studentul la arhitectura". Daca doresti sa discuti despre creativitate, talent artistic sau despre cum este cu studiile universitare, despre o cariera in orice domeniu, din punctul de vedere al celui care se afla inaintea acestor lucruri, poti sa deschizi un topic nou in aria dedicata unor astfel de subiecte.Sunt convins ca vei gasi doritori de dezbatere pe tema respectiva. Multa bafta la admitere si in cariera ! :)

#52
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pe rand trebuie sa le iei , pentru programe exista variante gratis pentru studenti (te inscrii cu carentul de student ) si poti folosi softul pana termini facultatea si nu trebuie sa platesti softul numai cand incepi sa profesezi.
Mai intai vei invata softurile respective, pana sa poti folosi la maxim un laptop in bugetul alocat de tine (prbabil va ceda nervos, sau va fi depasit). Ca si idee pana in anu 6 ar trebui sa inveti toate softurile  alea  destul  de bine si vei avea destul timp de experimentat.
Eu iti propun sa abordezi altfel situata, nu te arunca acuma la solutia "best" , realmente prin anu 4-5 va cere un upgrade chiar si datorita softuriloe care de la un an la altul primesc imbunatatiri si cer tot mai multe resurse. uite orienteaza-te spre asa ceva http://www.pcgarage....2gb-grey/  si de restul banilor  poti lua un monitor, un raft de carti misto de arhitectura (sau neufert) o imprimanta a4 color laser...
Personal asa as proceda eu daca as mai fi prin anu 1, depinde cat de complexe sunt proiectele in 3D la care vei lucra dupa ce vei invata softurile
Chiar daca in momentul asta lucrez in archicad pe un laptop care nu e recomandat pe aici probabil nici in loc de tableta Posted Image isi face treaba fara a fi un avion.
Nu dispera oricum in anu  1  o sa desenezi mai mult direct pe hartie pe urma vei trece incet pe partea digitala.

Edited by lestad_25, 07 January 2015 - 11:47.


#53
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011
Nu vreau sa fac off topic dar daca esti student, programele de la autocad le pot poti lua cu licienta gratis sub pretextul ca vei invata sa lucrezi pe ele in perioada studentiei.
Sunt student la design industrial in ultimul an si am luat licienta gratuita pe 3 ani la Autodesk Alias Automotive care e 4-8k dolari anual. Iti cere nume/prenume, facultatea la care esti student si se proceseaza rpd pe pc si primesti licienta pe email Posted Image

Cat despre laptop, sincer recomand un PC pt durata a 6 ani, daca nu sa fi pregatit sa schimbi doua laptopuri, eu unu mi-as lau ceva pe la 2500 ron, dupa doi ani il vand, mai pun o diferenta si iau din nou o generatie noua pe la 2500 ron, parerea mea e ca asa vei iesi mai bine pentru ca nu cred ca un laptop care a fost solicitat pt doi ani de zile mai are acelasi randament ca atunci cand era nou + in primul an nu cred ca o sa faci mare lucru in 3d pt ca abia inveti chestiile de baza in programe, deci ar fi lejer 1,6 ani de acum pana cand o sa folosesti tu laptopul ala la capacitate maxima, deja o sa fie "fosila" pe atunci pt ce ai nevoie pt ca intre timp iese alta generatie de laptopuri si alte versiuni ale programelor. Anyway, banii tai si decizia ta, eu iti spun cum vad lucrurile ca si student in ultimul an la design, eu am facut doi ani proiectatre 3d in inventor pe un asus pro59l care are o placa integrata video de 356, asta pt ca in prima perioada o sa fi pus sa desenezi mult de mana si putina proiectare 3d.
Nu iti dau linkuri ca nu prea ma pricep, si eu sunt aici sa primesc sfaturi Posted Image

Edited by Mike220v, 09 January 2015 - 10:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate