Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Laptop pentru studentul la arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Extraordinar ce bine ati lamurit omul  cu problema lui, inteligentilor!
Mai la obiect se poate?

#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu are rost sa cumperi de acum. Asteapta Black Friday 2015 (e la putin timp dupa ce incepi facultatea - asta daca esti admis).

#21
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postmyshyk, on 02 ianuarie 2015 - 12:47, said:

Extraordinar ce bine ati lamurit omul  cu problema lui, inteligentilor!
Mai la obiect se poate?

pai, ce, nu poate sa dea examenul de admitere daca nu are laptop de arhitect? :)

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poate,dar un laptop care sa ruleze si softurile care vor aparea in acesti 6 ani, e mai greu de gasit atunci, ca vor fi mai scumpe....

#23
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
:))
Da'da. Poate n-o sa iau admiterea. I get that. Dar e vreo problema daca ma interesez si eu din timp?
Nu stiu eu exact ce programe o sa folosesc. De scurt timp am inceput sa ma interesez de asta. Speram, mai mult, sa apara cineva care este sau a fost student la arhitectura si cunoaste problema.

#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sperai prea multe.
Repet: ia-ti desktop, ca un laptop dupa 2 ani deja e depasit si trebuie noroc sa te tina 6 ani.

Prin cele de mai sus, inteleg ca n-ai nici banii stransi, nu? :)

#25
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
Exclud varianta unui desktop din varii motive.

#26
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Stai sa chicesc: o sa-l cari dupa tine zilnic la facultate. :)

Tu iti cumperi ce doresti, doar iti zic un lucru: gandes-te bine cat te ajuta un laptop.
Repet: in 2-3 ani, deja un laptop la banii astia va fi depasit. Un desktop va rezista mult mai mult. Cand nu mai poate, faci upgrade, la laptop n-ai sansa asta.

#27
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
Nu vad rostul sarcasmului, but whatever.
Eu am cerut sfaturi despre un laptop, nu desktop.
O sa revin si cu specificatiile necesare.

#28
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
ai mai avut laptop? l-ai carat dupa tine in fiecare zi? cam cat crezi ca rezista la tratamentul asta?
laptopurile ptr. carat dupa tine sunt cele business, ultrausoare, gandite si construite pentru portabilitate, au un pret pe masura si nu se folosesc ptr. grafica, proiectare, design.
un laptop cu ecran de 17" deja e un desktop replacement, nu vorbeste aiurea georgik12.

LE
Interesant este ca ai cerut niste sfaturi si dupa aceea le contrazici, chiar daca nu esti de acord cu ele, pastreaza asta pentru tine. Ce decizi sa faci cu ele e treaba ta si pe noi nu ne mai intereseaza. Ai cerut, ai primit, acum esti mofturos? :)

Edited by wasteyard, 02 January 2015 - 13:57.


#29
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
Nu vreau sa il car dupa mine in fiecare zi. :)) Dar vreau sa il pot cara cand e nevoie.
Nu stiu ce sfaturi am cerut si apoi le-am contrazis, dar daca tu zici...
Nu am spus ca georgik12 vorbeste aiurea, doar am mentionat faptul ca am nevoie de laptop din varii motive.

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Asa am zis si eu cand eram mai tanar, sa-l pot cara dupa mine.
Si-am dat 3800 lei in total pe laptop cu SSD si RAM suplimentar.

Concluzia: mai bine-mi luam un desktop sanatos de vreo 2500 lei, si de restul un laptop de carat, strict cat sa-mi ruleze filme si sa stau pe net.
Pentru jocuri si productivitate, desktop-ul e baza.

Tu acum poti sa crezi ce doresti, dar sunt aproape sigur ca imi vei da dreptate in 1-2 ani, cand laptopul incepe sa scartaie: temperaturi mari, zgomot mai mare, nu mai merge ca la inceput, jocurile agata, HDD-ul incepe sa te lase etc. etc.

Acestea fiind zise: ai 3500 lei stransi sau vorbim degeaba?
Ca nu faci informare cu 6 luni inainte de admitere, in conditiile in care in astea 6 luni mai iese o generatie de procesoare, deci si-o noua serie de laptopuri.

#31
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ia un laptop de 1.000-1.500 lei pe care sa-l cari cu tine cand ai nevoie. De restul banilor pana in 3.500 lei iti faci un desktop PC.

#32
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Eu cred s-au punctat foarte bine anumite chestii:
1. e posibil sa nu intri, si daca se intampla asa, mai bine dai banii aia pentru un desktop foarte bun.
2. laptopurile care ar indeplini conditiile specificate de tine incep de la triplul sumei pe care esti tu dispus sa o dai
3. laptopurile pentru proiectare si design(da, suna ca o gluma pt ca si este) nu-s usoare si nici nu vor rezista caratului la seminarii timp de 6 ani
4. softurile pe care vrei tu sa le folosesti sunt extrem de scumpe, si ma indoiesc ca profesorii de la facultate stiu ca exista programe pe calculator care pot fi folosite pentru proiectare, daramite sa iti impuna sa folosesti unul. nu doar ca cel mai probabil nu vei folosi soft-uri la scoala, dar extrem de improbabil sa fie cele profesionale, extrem de scumpe.

Si acum revin si-ti spun: te grabesti. Nu sunt programe greu de folosit, astfel incat dupa un an de activitate sustinuta pe ele(in timpul tau liber, inainte de locul de munca), vei fi destul de capabil sa folosesti o suita de soft-uri care iti folosesc. Cu timpul, avansezi la nume si sume mai mari, care vor fi mai greut de folosit, dar iarasi nu-i un capat de lume. Nu stiu pe nimeni care a renuntat la asta pentru ca nu a fost in stare sa invee sa folosesca astfel de programe.

#33
MuffinPi

MuffinPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2015
Vreau sa pot rula pe el fara probleme 3DMax, Photoshop, AutoCAD, ArhiCAD, InDesign si, probabil, Cinema4D

#34
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
:))
batman, batman...

#35
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Foarte important e un ecran cu diagonala mare si cu rezolutie mare. Un laptop cu ecran mare devine greu transportabil. Iar unul cu ecran cu rezolutie mare e mai scump.

#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu conteaza, are 3500 lei (sau nu-i are), n-are cum sa nu-si ia ceva bun.
Caz clasic de vorbit la pereti.

FHD pe 15" e un chin:
http://www.pcgarage....gb-linux-black/

FHD pe 17" mai merge:
http://www.pcgarage....-840-2gb-black/

Ambele doua TN-uri mediocre, cu culori sterse si unghiuri slabe de vizualizare.
Ambele cu placi video cel mult decente, dar ai vreo 384 CUDA daca vei lucra vredata in 3D.

Ceva mai bun e asta:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/

Ecran PLS cum trebuie, constructie sanatoasa, SSH si racire ok.
Nu-i ideal nici asta, dar e cel mai aproape de conceptia mea pentru un laptop de editare video.

Si repet: FHD pe 15" e un chin.
Si mai repet: daca n-ai banii stransi, vorbim degeaba.

Edited by georgik12, 02 January 2015 - 14:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate