Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Conectare Canon isux 265 la computer

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010
Salut,
Sunt un tip foarte deschis la tehnologie, însă in viata noastră există si persoane care vor sa folosească cat mai usor niste dispozitive cum ar fi un aparat foto.
Am achizitionat aparatul foto din titlu pentru cineva din familie. Avea un compact Panasonic care s-a uzat moral.
Problema cu care ne confruntam este următoarea:
Cum dumnezeu putem transfera poze/filmari de pe acest aparat in mod conventional pe un pc (Windows7 sau Windows 8).
Lipsa cablu/iesire usb la acest aparat desi toate telefoanele/tabletele au iesire usb pentru transfer de date etc.
E, acest dispozitiv are modalitate de transfer doar wifi. Am instalat de pe site-ul canon Camera window pe pc, am încercat in fel si chip să setez sa îmi vada camera foto, nimic.
Camera foto când ii dau sa scaneze dispozitivele îmi gaseste pc-ul dar rămâne in căutare.
Vin si va intreb chiar nu se mai poate downloada niste poze normal de pe un aparat foto printr-un cablu de date? Stiu exista si varianta de descărcare poze cu cardreader in computer
cu cardul, dar ghinion daca ai desktop nu ai card reader, laptopurile au, sa cumparam card reader separat? De ce sa mai arunc banii pe alte dispozitive când toate telefoanele/tabletele actuale si aparatele foto vechi au iesire usb pentru date? Oare aceste modele de aparate nu sunt o bătaie de joc la adresa utilizatorilor?
Sunt utilizatori care nu au conexiune la net ca sa utilizeze acces point, retea wireless, au desktop si nu au cardreader, cum pot descărca pozele in mod conventional de pe aceasta supertehnologie de aparat???
Poate oamenii nu vor sa utilizeze varianta serverului canon din aplicatia  Canon Image Gateway. Pur ai simplu vreau sa îmi transfer pozele clasic prin cablu către pc. Este posibil acest lucru sau nu?
Ca sa stiu sa ii dau retur.
Are.pe laderal doua iesiri o micromufa  pentru av si o micromufa hdmi spun ei pentru redare direct pe un alt dispozitiv. Exista cablu care sa poată sa facă trecerea de la microhdmi către un usb de pc sau nu?
Daca stiam ca îmi mai trebuie sa cumpăr alte accesorii pentru o simpla descarcare de poze nu mai făceam achizitia de la început, am ales produsul pentru ca se lauda ca poate face poze si pe lumina slabă datorita senzorului cmos si era cel mai acceptabil la pret cu aceasta optiune.
Daca nu merge prin cablu, va rog spuneți-mi cum pot transfera pozele din el fără conexiune net, fără tranzitie prin nu stiu ce server canon, direct pe un pc fără card reader. Multumesc.

Edited by JanMakto, 01 January 2015 - 14:37.


#2
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
ar trebui sa aiba mufa usb pe o laterala, acoperita cu un capac de cauciuc...

#3
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010
Nu, nu are. Am verificat. Are pe o singura parte acoperit cu cauxiuc doua iesiri micro hdmi si audio video digital zice. Pe partea cealaltă are NFC sau asa ceva.

Edited by JanMakto, 01 January 2015 - 15:15.


#4
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
nu cred ca sunt 2 iesiri microhdmi. una este micro sau mini usb.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Are iesire usb, ai nevoie de un cablu USB-Mini-B USB

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005
initiator, daca esti deschis la tehnologie de ce nu citesti manualul ? Puteai sa afli raspunsul dorit in 30 de secunde
Mufa aia de Audio-video / digital e miniusb(si cu ochiul liber se vede). Infige-i un cablu si da-i bice.

Attached Files


Edited by vimann, 01 January 2015 - 16:33.


#7
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postwasteyard, on 01 ianuarie 2015 - 15:20, said:

nu cred ca sunt 2 iesiri microhdmi. una este micro sau mini usb.

Posibil sa ai dreptate.

View Postrumegus, on 01 ianuarie 2015 - 15:26, said:

Are iesire usb, ai nevoie de un cablu USB-Mini-B USB
In pachet nu exista alt cablu decat cel de alimentare incarcator baterie. Nu inteleg de ce nu au pus un cablu usb care sa si alimenteze si sa transfere fisierele, nu inteleg.
Acel cablu USB-Mini-B USB de care zici am de la celalalt aparat Panasonic si nu se potriveste in niciuna din iesirile din poze.
In descrierea lui zice de alt cablu USB (Mini-B, MTP, PTP) care e similar cu asta cablu interfata ifc-400pcu(la accesorii compatibile) care costa aproximativ 100 de ron, la un aparat de 600 de ron sa mai cumperi si cablu usb adaptat e jecmaneala parerea mea.

Cand credeam ca am rezolvat, am cautat cu PC-ul dispozitivul, dupa ce am instalat Camere View (desi nu cred ca din cauza asta l-a vazut) si am gasit camera foto, insa am un card inserat in aparat, cu poze si filmari anterioare cu un Panasonic L580 si surpriza, pe PC nu se vad fisierele filmate (mov). In aparatul foto Canon, filmarile se gasesc dar, nu pot fi redate, le vede ca imagine si atat, nu are opriunea de redare, ca la un film efectuat cu Canonul care imi da optiunea redare film pe aparat.

View Postvimann, on 01 ianuarie 2015 - 16:33, said:

initiator, daca esti deschis la tehnologie de ce nu citesti manualul ? Puteai sa afli raspunsul dorit in 30 de secunde
Mufa aia de Audio-video / digital e miniusb(si cu ochiul liber se vede). Infige-i un cablu si da-i bice.

Nu am cablu care sa se potriveasca la acea mufa, nici la telefoane Lumia, LG, nici la tableta Samsung.
Si apropos, nu vine cu manual acest aparat.
Am downloadat de pe net manualul in engleza, pentru ca pe Romania nu fac manual.

Quote

You were trying to download a brochure for the following product: IXUS Range Fashion Lookbook - Spring/Summer 2014,
Unfortunately, the specific language version Romanian is not available.

Attached Files


Edited by JanMakto, 01 January 2015 - 16:47.


#8
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostJanMakto, on 01 ianuarie 2015 - 16:41, said:

Cand credeam ca am rezolvat, am cautat cu PC-ul dispozitivul, dupa ce am instalat Camere View (desi nu cred ca din cauza asta l-a vazut) si am gasit camera foto, insa am un card inserat in aparat, cu poze si filmari anterioare cu un Panasonic L580 si surpriza, pe PC nu se vad fisierele filmate (mov). In aparatul foto Canon, filmarile se gasesc dar, nu pot fi redate, le vede ca imagine si atat, nu are opriunea de redare, ca la un film efectuat cu Canonul care imi da optiunea redare film pe aparat.



probabil aparatul tau foto canon nu suporta formatul folosit de panasonic si are propriul format pentru video cat despre cablu, mie mi se pare ca este un cablu clasic mini USB B - USB A si costa de la 5 lei in sus.

Edited by wasteyard, 01 January 2015 - 16:59.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cablul ala pare sa fie un cablu ordinar, se da cu telefoane, mp4 playere, unele tablete, casti bluetooth etc, majoritatea avem p-acasa minim 5-10 bucati, cauta la un vecin, amic, imposibil sa nu gasesti.

#10
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postrumegus, on 01 ianuarie 2015 - 17:02, said:

Cablul ala pare sa fie un cablu ordinar, se da cu telefoane, mp4 playere, unele tablete, casti bluetooth etc, majoritatea avem p-acasa minim 5-10 bucati, cauta la un vecin, amic, imposibil sa nu gasesti.

Am incercat, crede-ma nu se potrivesc.

#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005

View PostJanMakto, on 01 ianuarie 2015 - 16:41, said:

Nu am cablu care sa se potriveasca la acea mufa, nici la telefoane Lumia, LG, nici la tableta Samsung.

Pentru ca alea toate-s microusb. Tie iti trebuie miniusb.

#12
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postwasteyard, on 01 ianuarie 2015 - 16:52, said:

probabil aparatul tau foto canon nu suporta formatul folosit de panasonic si are propriul format pentru video cat despre cablu, mie mi se pare ca este un cablu clasic mini USB B - USB A si costa de la 5 lei in sus.

Asta intelesesem, problema semnalata era asta:

View PostJanMakto, on 01 ianuarie 2015 - 16:41, said:

insa am un card inserat in aparat, cu poze si filmari anterioare cu un Panasonic L580 si surpriza, pe PC nu se vad fisierele filmate (mov). In aparatul foto Canon, filmarile se gasesc dar, nu pot fi redate, le vede ca imagine si atat, nu are opriunea de redare, ca la un film efectuat cu Canonul care imi da optiunea redare film pe aparat.

Filmarile de pe card filmate cu un alt aparat, inserat in Canon-ul asta:
1. se vad pe aparat dar nu pot fi redate
2. canon-ul conectat la PC, nu vede deloc fisierele mov filmate anterior pe acest card.

Edited by JanMakto, 01 January 2015 - 17:14.


#13
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostJanMakto, on 01 ianuarie 2015 - 17:12, said:

Asta intelesesem, problema semnalata era asta:


Filmarile de pe card filmate cu un alt aparat, inserat in Canon-ul asta:
1. se vad pe aparat dar nu pot fi redate
2. canon-ul conectat la PC, nu vede deloc fisierele mov filmate anterior pe acest card.

simplu si asta, se rezolva cu un player care stie sa citeasca .mov sau le convertesti in ce format iti vine tie bine.

#14
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Holly fuck! Imi cer scuze pentru post dar cand vad atata nonsalanta din partea initiatorului...

Ai nevoie de un cablu miniusb care costa 5-6 lei. Nu stiu ce tot indrugi acolo sute de lei etc. La o simpla cautare pe net http://www.intend.ro...ablu-micro-usb/ gasesti cablu la 6 lei. Oricum, in orasul tau mergi la orice magazin cartier reparatii pc si gasesti toate cablurile posibile si imposibile.

In ceea ce priveste formatul filmelor panasonic, fiecare producator are formatul sau.
Ca nu poti sa deschizi formatul respectiv in calculatorul tau, asta tine de media player-ul folosit.  Daca nici problema asta nu o poti rezolva, las-o balta cu tehnologia pt ca esti... Vezi ca .mov se deschid si cu quicktime pare-mi-se.

Edited by CountDownMe, 01 January 2015 - 18:23.


#15
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postvimann, on 01 ianuarie 2015 - 17:09, said:

Pentru ca alea toate-s microusb. Tie iti trebuie miniusb.

View Postrumegus, on 01 ianuarie 2015 - 17:02, said:

Cablul ala pare sa fie un cablu ordinar, se da cu telefoane, mp4 playere, unele tablete, casti bluetooth etc, majoritatea avem p-acasa minim 5-10 bucati, cauta la un vecin, amic, imposibil sa nu gasesti.
Am gasit cablu mini usb, la niste hdd-uri externe. Va multumesc.

View PostCountDownMe, on 01 ianuarie 2015 - 18:07, said:

Holly fuck! Imi cer scuze pentru post dar cand vad atata nonsalanta din partea initiatorului...
Ai nevoie de un cablu microusb care costa 5-6 lei. Nu stiu ce tot indrugi acolo sute de lei etc. La o simpla cautare pe net http://www.intend.ro...ablu-micro-usb/ gasesti cablu la 6 lei. Oricum, in orasul tau mergi la orice magazin cartier reparatii pc si gasesti toate cablurile posibile si imposibile.
Tu nu ai citit absolut deloc ceea ce am scris initial, dar te-ai lansat asa neintrebat:

View PostJanMakto, on 01 ianuarie 2015 - 16:41, said:

In descrierea lui zice de alt cablu USB (Mini-B, MTP, PTP) care e similar cu asta cablu interfata ifc-400pcu(la accesorii compatibile) care costa aproximativ 100 de ron.....
Este pe site-ul producatorului acestui model de aparat, recomandarea de cablu usb:
http://www.canon.ro/...#p-accessories4

Quote

Cablu de interfaţă IFC-400PCU
Transferaţi fotografii şi filme de pe cameră pe un PC
sau un computer Mac prin USB. Lungime cablu 1,5 m (5 ft).
si am dat link CANON IFC-400PCU USB Cable Original for Canon Ixus 265 HS exact unde ar fi trebuit tu sa citesti la ce ma refer.

View Postwasteyard, on 01 ianuarie 2015 - 17:16, said:

simplu si asta, se rezolva cu un player care stie sa citeasca .mov sau le convertesti in ce format iti vine tie bine.

Eu am incercat sa ma exprim destul de aproape de ce problema intampin:

View PostJanMakto, on 01 ianuarie 2015 - 17:12, said:

Filmarile de pe card filmate cu un alt aparat, inserat in Canon-ul asta:
1. se vad pe aparat dar nu pot fi redate
2. canon-ul conectat la PC, nu vede deloc fisierele mov filmate anterior pe acest card.
In continutul cardului aflat acum pe CANON, cand deschid cardul conectat la PC, nu vede fisierele mov filmate anterior cu Panasonicul!
Nu are ce sa mai citeasca niciun player (nu la asta ma refeream) daca atunci cand deschizi/copii ce e pe card, nu are fisierele mov inregistrate pe card, desi pe aparatul Panasonic LS se vad!

Edited by JanMakto, 01 January 2015 - 18:26.


#16
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Prietene, vrei neaparat sa citesti cu canonul filme facute cu panasonicul?
Se poate daca le transformi in ce ii place lui canon.
Vezi care este formatul suportat de canon si transformi fisierele .mov in formatul respectiv.

Acum stau si eu si ma intreb catre ce fel de tehnologie esti deschis..

:))

#17
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postwasteyard, on 01 ianuarie 2015 - 18:30, said:

Prietene, vrei neaparat sa citesti cu canonul filme facute cu panasonicul?
NU prietene!!! Tu nu intelegi limba roman deloc:
Am zis clar ca NU POT COPIA de pe cardul pus in CANON, fisiere mov pe care NU LE VAD cand deschid continutul cardului in WINDOWS!!!

View Postwasteyard, on 01 ianuarie 2015 - 18:30, said:

Se poate daca le transformi in ce ii place lui canon.
Vezi care este formatul suportat de canon si transformi fisierele .mov in formatul respectiv.
Cum sa transform fisiere pe care CANONUL NU LE VEDE sale copii in windows la deschiderea cardului din CANON!!
Sa pun iar cardul in Panasonic ca sa le pot copia pe PC, apoi sa le transform si sa le pun iar pe card pentru ca aparatul CANON sa vada ce e pe card CAND VIZUALIZEZ/VREAU SA COPII acele fisiere de pe card pe PC?
Cred ca glumesti!!! sau nu intelegi la ce ma refer.
Dar te rog daca nu esti in stare sa urmaresti discutia si sa raspunzi cu asa aere de luat peste picior, succes in alta parte, nu te-am intrebat pe tine nimic!
Nu esti departe de specimenul de mai sus care in loc de exprimare civilizata foloseste numai ceea ce probabil a invatat din mediul din care provine!

Edited by JanMakto, 01 January 2015 - 18:41.


#18
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
ma las pagubas...

Bafta in continuare! :)

Edited by wasteyard, 01 January 2015 - 18:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate