Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Facultate-cursuri grafica.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Am descoperit recent un curs de la facultatea de automatica si calculatoare - Grafică asistată de calculator . Ma intereseaza daca mai este si in cadrul altei facultati , asta vreau mai mult . Fizica nu mi-a placut si nu am putut sa o inteleg , deci nu pot sa dau admitere la aceasta facultate . Am studiat si materia de la facultatea de informatica , insa acolo este numai programare .

In concluzie , vreau sa stiu daca este o alta facultate care are astfel de cursuri ( de ce nu , mai multe ) ?
Stiu ca se poate invata de acasa dar as vrea sa am si o diploma , cu siguranta ma va ajuta.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Gasesti astfel de cursuri si la Informatica. Sau la facultatile de arte cu specializarea Design.
Dar un curs e un curs, in facultate ai multe altele si diferite. Tu ce vrei sa obtii ?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-i exclus ca acel curs sa fie defapt de desen tehnic.
Ce anume din "grafica" te-ar interesa?

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
http://www.spiruhare...i-anunturi.html - deci la prima strigare in cadrul facultatii de arhitectura , daca e prea greu macar ai o variant e Spiru Haret . Posibil sa fie si la Mincu aceeasi programa

#5
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Cam asta cuprinde disciplina:

- Desen Tehnic
- Prezentarea programului AutoCAD
- Organizarea unei sesiuni de lucru AutoCAD
- Noţiuni de desen geometric
- Tehnici de lucru în AutoCAD
- Metode de reprezentare plană
- Dimensionarea desenelor tehnice  
- Reprezentarea proiecţiilor: vederi, secţiuni, rupturi
- Realizarea desenelor 2D
- Reprezentări tridimensionale  
- Modelarea solidelor tridimensionale - Obţinerea proiecţiilor modelelor solide

Imi place foarte mult grafica , designul pe calculator. Vreau sa produc caractere pentru jocuri si nu numai.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Si la Inginerie Chimica Cluj este Posted Image Dar nu-ti recomand  experienta mirifica Posted Image

ps. in primul an, aceasta minunata grafica asistata de calculator se face pe hartie.
La fel cum, anatomia, stiinta formelor vii, se studiaza pe cadavre.


ps. pentru ce vrei tu, exista sectie de Grafica la UAD  ( adica la arte ). Acolo iesi cu ce trebuie d-ale desenului frumos, nu schite si planse.

Edited by lex404, 31 December 2014 - 14:55.


#7
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 Wiggle, on 31 decembrie 2014 - 14:40, said:

Cam asta cuprinde disciplina:

- Desen Tehnic
- Prezentarea programului AutoCAD
- Organizarea unei sesiuni de lucru AutoCAD
- Noţiuni de desen geometric
- Tehnici de lucru în AutoCAD
- Metode de reprezentare plană
- Dimensionarea desenelor tehnice  
- Reprezentarea proiecţiilor: vederi, secţiuni, rupturi
- Realizarea desenelor 2D
- Reprezentări tridimensionale  
- Modelarea solidelor tridimensionale - Obţinerea proiecţiilor modelelor solide

Imi place foarte mult grafica , designul pe calculator. Vreau sa produc caractere pentru jocuri si nu numai.
Astea le fac eu la scoala la profilul tehnician proiectant CAD..nu tăte dar majoritatea..

Edited by corectsunt, 31 December 2014 - 15:21.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Eu la cursul asta am invatat autocad, cei de la proiectare (facutlatea mecanica) invata softuri mai detaliate, cei de la arhitectura si mai avansat.... difera.... intr-un semestru poti avea si 8 cursuri asta inseamna chiar si 64 materii diferite pe parcursul facultatii... nu poti alege o facultate dupa 1 materie. oricum fizica vei face la misto doar 1 semestru

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Wiggle, on 31 decembrie 2014 - 14:40, said:

Cam asta cuprinde disciplina:

- Desen Tehnic
- Prezentarea programului AutoCAD
- Organizarea unei sesiuni de lucru AutoCAD
- Noţiuni de desen geometric
- Tehnici de lucru în AutoCAD
- Metode de reprezentare plană
- Dimensionarea desenelor tehnice  
- Reprezentarea proiecţiilor: vederi, secţiuni, rupturi
- Realizarea desenelor 2D
- Reprezentări tridimensionale  
- Modelarea solidelor tridimensionale - Obţinerea proiecţiilor modelelor solide

Imi place foarte mult grafica , designul pe calculator. Vreau sa produc caractere pentru jocuri si nu numai.

Grafica asistata de calculator (computer aided design <-> CAD) este partea inginereasca a modelarii 3d (sa-i zicem asa). O folosesc cei care au nevoie nu doar de modelare ci si de precizie la milimetru pt. ca modelul e o simulare a realitatii. Pentru ce vrei tu sa faci se foloseste Maya, 3DS nu AutoCAD...

Si oricum, nu se castiga din jocuri per total, cu programare inclusa, daramite doar din modelat caractere :)). O poti face ca hobby si eventual mai castigi un 50$ pe freelancer insa nu te astepta la vreo "cariera" in asa ceva.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Asa ceva se invata numai profesand. Facultatea nu te invata programul respectiv. Trebuie sa ai o idee foarte buna de ceea ce poate face programul, stai in fata calcularorului ore, zile in sir, cauti in helpul aplicatiei explicatia fiecarei functii a programului si exersezi, exersezi, exersezi. Daca ai si vreo cunostinta care are notiuni mai avansate, norocul tau. Fii cu ochii pe ea si FURA meserie.

Bafta!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate