Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dubai, India, Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009
Salutare. Iata vacanta mea planuita impreuna cu prietena pentru perioada 31 Martie-14 Aprilie 2015. Va fi ceva pe cont propriu si am luat biletele de avion dupa cum urmeaza: 31 Martie- Bucuresti Dubai cu Wizz Air. 4 Aprilie- Dubai New Delhi cu Jet Airways. 8 Aprilie- New Delhi-Bangkok tot cu Jet Airways.Deci ar fi 3 zile pline in Dubai, 3 zile pline in New Delhi si 6 zile la Bangkok. Pe 14 aprile ma intorc acasa in aceeasi formula....Jetairways+Wizz air, doar ca intoarcerea este prin Mumbai. Credeti ca am ales bine? am proportionat ok timpul? in ultima clipa am renuntat la Kathmandu pentru ultimul segment al excursiei si am ales Bangkok-ul. Eu zic ca putem vedea cam tot ce merita vazut din dubai in 3 zile. Iar la new delhi am optat datorita posibilitatii de a vedea Taj Mahal-ul si a gusta putin din India. Vrem 2 zile sa le stam prin Delhi si 1 la Agra. La bangkok am unele nelamuriri. nu stiu ce sa fac. Daca sa dau sau nu o fuga si in Cambodia la Siem Reap pentru Angkor Wat. Problema e ca avionul e cam scump din bangkok raportat la o ora cat dureaza zborul iar transportul cu autobuz sau tren se face doar pe timp de zi si perd vreo 10 ore la dus si 10 la intors. As ramane cu 2 zile in Bangkok si cu 3 in cambodia din care o zi plina la Angkor si 2 zile pierdute pe drum. Cam asta in mare parte despre excursia noastra. Biletele sunt deja luate....nu mai putem schimba nimic. Astept sfaturi...sugestii....pareri despre cum as putea sa-mi organizez mai bine timpul in perioada asta.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Macar va plimbati cu avionul.

Edited by Friskey, 31 December 2014 - 06:02.


#3
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Cred ca va fii o excursie minunata, cat a costat ?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu de ce, dar sesisez un topic de lauda si atat.

adica totul este deja batut in cuie, insa vii sa intrebi ce sa faci, daca sa mergi la cucuietii din deal, desi nu ai timp pt asta. e cusut cu ata alba.

daca iti e de mers, mergi, nu vii sa faci intreg itinerariul si intrebi o chestie marunta. bine ca nu ai intrebat ce haine sa-ti iei.

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Cam scurtuta. 3 zile in Dubai cred ca e ok. As fi bagat 14 zile in India si apoi inapoi acasa. In SUBCONTINENTUL Indian nici n-ai timp sa respiri in alea 3 zile, poti doar sa-ti faci o parere daca-ti place atmosfera sau nu. Dar si parerea e subiectiva ca nu ajungi sa vezi mai nimic. Plus ca din India ai optiuni mai aproape daca vrei plaja: Sri Lanka.

#6
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009

View Postspeedhubro, on 31 decembrie 2014 - 07:44, said:

Cred ca va fii o excursie minunata, cat a costat ?
Transportul a costat pt bucuresti dubai si retur 2400 Ron 2 persoane.iar dubai-delhi-bangkok-mumbai-dubai 640 euro 2 persoane. Urmeaza sa ma ocup de cazari. In dubai cam 800 de lei cea mai ieftina varianta de cazare la un hotel din deira. La delhi am rezervat cazarea la 264 ron pt 4 nopti camera dubla. Iar la bangkok trebuie sa decid daca petrec toate cele 6 zile acolo sau vizitez si angkor wat. Oricum pt 6 zile as scoate o la un500 de lei. Sunt genul de budget traveler. Daca am un pat si un dus....nu mai imi trebuie altceva.

View PostDany_Darke, on 31 decembrie 2014 - 07:58, said:

nu stiu de ce, dar sesisez un topic de lauda si atat.

adica totul este deja batut in cuie, insa vii sa intrebi ce sa faci, daca sa mergi la cucuietii din deal, desi nu ai timp pt asta. e cusut cu ata alba.

daca iti e de mers, mergi,nu vii sa faci intreg itinerariul si intrebi o chestie marunta. bine ca nu ai intrebat ce haine sa-ti iei.
nu este un topic de lauda. Totul este batut in cuie din punct de vedere al traansportului, dar nimic nu este batut in cuie din punct de vedere al locurilor pe care le pot vizita. Am facut acest topic pentru a primi sfaturi si a-mi organiza zilele pe care le am la dispozitie cat mai bine in asa fel incat sa cuprind cam tot ce se poate. Nu vreau sa merg la plaja si sa stau la soare. Nu pentru asta merg.


#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Taranii din Romania au descoperit geografia.

#8
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Numa ai grija sa nu te rapeasca talibanii:))

#9
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Postvlady_dracul, on 31 decembrie 2014 - 09:12, said:

Transportul a costat pt bucuresti dubai si retur 2400 Ron 2 personae.

Mda, Bucuresti-Dubai, 78 euro de persoana indifferent de zi.

#10
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
In Dubai n-ai ce sa faci, decat daca iti place sa stai prin mall-uri si sa cheltui multi bani la cafenele de fite. In rest faci o poza cu niste cladiri inalte si aia e. Sa zicem ca merita doar sa faci safari in desert. Apoi in India si Thailanda ti-ai ales 2 orase groaznic de aglomerate. Sigur, e interesant sa mergi prin pietele lor si sa mananci mancare autohtona, dar zic eu ca era mai interesant de vazut inafara aglomeratiei. Pentru vazut orasele ca timp ti-ai ales bine, pt excursii mai complexe aveai nevoie de 1 saptamana in fiecare tara. De vazut era Phuket, cateva insule din Golf. Eu as fi alocat 2 zile pt dubai, pt ca drumul are doar 5.30 ore si mai bagai una la thailanda.

Si inca ceva, vezi sa ai vaccinurile la zi, minimorum hep. A+B (celelalte in copilarie sper ca le-ai facut), de preferat este si meningita.

Edited by Blue_Ivy, 31 December 2014 - 10:25.


#11
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Deci pentru 6 zile in Thailanda aveai tu nelamuririle referitoare la cum sa iei viza de o luna? Credeam ca stai mai mult de 15 zile (ziceai ca ai nevoie de viza de o luna). Ia viza la sosire si cu asta basta. Incep sa cred si eu ca ori esti foarte incantat (probabil prima iesire pe alt continent), caz in care e de inteles entuziasmul, ori te bagi in seama, vorba colegilor de mai sus.
In 6 zile (banuiesc ca de cand ajungi pana pleci....zilele in care ajungi/pleci sunt moarte) vrei sa vizitezi si Angkor? Atunci da banii pe avion. Nu stiu de unde ai tras concluzia ca este vreo corespondenta intre pretul biletului si distanta/timpul de zbor. Nu este.

Quote

Numa ai grija sa nu te rapeasca talibanii:))

Cred c-am auzit glumita asta cu talibanii cu referire la orice tara din orientul mijlociu de mi s-a acrit.... :)

#12
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009
@alexxxxx- am zis o luna atunci cand am adresat întrebarea referitoare la viza știind ca ambasada nu elibereaza pe o perioada mai mica de 30 de zile. Am vrut sa evit VOA gandindu-ma la vizitarea angkor-ului. Stiu ca VOA se da doar single entry.  De aceea vreau sa iau viza de aici. Sa scap de o grija. Sunt foarte entuziasmat de aceasta plecare, chiar daca nu e prima iesire de pe continent. Chiar nu vreau sa ma bag in seama. Am postat in special pentru a trage o concluzie in legatura cu thailanda. Legat de zilele de ajuns si de plecare....ajung pe 8 aprilie la Bangkok si ma intorc pe 14. 5 zile pline.


@Blue_Ivy-m-am gandit sa vizitez si Abu Dhabi o zi. Iar in Dubai, asa cum ai zis, vreau sa vad Burj Khalifa, fantanile acelea celebre, Deira+ Dubai Creek si sa stau cateva ore la Jumeirah Public Beach. New Delhi l-am ales pentru Agra si Taj Mahal. Pentru thailanda gasisem avion foarte ieftin(4500 baht 2 persoane) pana la krabi 3 zile. Dar simt ca as avea mai mult de câștigat mergand la Angkor. Va mulțumesc mult celor care imi dati o mana de ajutor :D

#13
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
CE dracu' cauti in india ? vrei sa ajungi jefuit si violat ? Pt asta puteai sa te duci la fratii lor in ferentari

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postvlady_dracul, on 31 decembrie 2014 - 09:12, said:

Transportul a costat
Case closed!
Adica topic inchis.

Edited by Friskey, 31 December 2014 - 17:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate