Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Impartirea unui fisier audioa mare in mai multe segmente

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Exista cumva o cale rapida si simpla , inversul optiunii de a face un disk one track only.
Nero burner are optiunea de a nu lasa pauza intre melodii sau sa faca toate melodiile sa devina una singura.

Pe you tube am vazut niste mixaje , dar erau destul de lungi, 70-80 de minute, si la detalii se specifica fiecare melodie la ce minut incepe.
As vrea sa scriu pe un cd respectiva mixare, dar sa impart pe melodii. Pot cumva sa dau instructiunea sa faca Track 1 de la 0-3', Track 2 de la min 3' - 6' samd?

Ca metode clasice ar fi cu sony sound forge, dar consuma ceva timp, si nu e chiar rapid si simplu.
Nero burner stie sa faca asta?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cu orice mp3 splitter.

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 30 decembrie 2014 - 00:38, said:

Cu orice mp3 splitter.
Pai chestia e ca situl care descarca de pe you tube, ofera o copie format MP4, cu video.
Din habarul meu, containerul MP4  are audio in format wav.
Am ales varianta asta pentru ca am constatat cu mirare, ca pe you tube calitatea audio este mai buna decat la unele mp3 uri de pe net, care sunt vai de mama lor.
Cand imi fac discuri caut sa am sursa in format FLAC, AAC sau looseless.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Posttfmercedez, on 29 decembrie 2014 - 23:46, said:

Exista cumva o cale rapida si simpla...

Probabil calea cea mai simpla este cea legala.
Poti incerca sa gasesti melodiile, separat, aici, aicisau in orice alt loc similar.

#5
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Posttfmercedez, on 29 decembrie 2014 - 23:46, said:

Exista cumva o cale rapida si simpla , inversul optiunii de a face un disk one track only.
Nero burner are optiunea de a nu lasa pauza intre melodii sau sa faca toate melodiile sa devina una singura.

Pe you tube am vazut niste mixaje , dar erau destul de lungi, 70-80 de minute, si la detalii se specifica fiecare melodie la ce minut incepe.
As vrea sa scriu pe un cd respectiva mixare, dar sa impart pe melodii. Pot cumva sa dau instructiunea sa faca Track 1 de la 0-3', Track 2 de la min 3' - 6' samd?

Ca metode clasice ar fi cu sony sound forge, dar consuma ceva timp, si nu e chiar rapid si simplu.
Nero burner stie sa faca asta?
Freemake Video Converter , sus are optiunea Join files,le faci ce format doresti!Are destule optiuni.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Eu voiam sa stiu daca exista posibilitatea de a imparti in track-uri un  fisier audio mai lung. Fie el si un discurs.


Dar o sa imi fac timp si le rezolv cu audacity sau sound forge.
Asta e daca pe torrente se gasesc doar ripuri la 128kbps, care se aud ca din conserva.

View PostPeter Blood, on 30 decembrie 2014 - 08:59, said:


Probabil calea cea mai simpla este cea legala.
Poti incerca sa gasesti melodiile, separat, aici, aicisau in orice alt loc similar.
Si ce este ilegal aici? Ca doar sunt pe you tube. Unde scrie ca nu am voie sa downloadez, sau sa ascult cum imi place mie?
Odata facut public , poti sa uiti de dumele cu "legal ".
Aia inca se milogesc cu "please subscribe", si nu stiu cum sa atraga mai multi subscriberi.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1 Este ilegal sa downloadezi de pe youtube.
   Daca  era legal exista buton de download asa cum este in Vimeo pentru materialele pentru care uploader-ul este deacord cu descarcarea materialului.
   Youtube are destul de bine pus la punct sistemul ce reglementeaza drepturile de autor si ai vazut prabine ca daca urci ceva continut audio-video(in special audio) care se potriveste cu o terta parte iti blocheaza publicarea pe teritoriul anumitor tari ori ti-l sterge pur si   simplu in urma unei reclamatii fondate de la o terta parte; putandu-se ajunge si in instanta.

2.Ce este pe Youtube este in format mp4 si flv cu audio AAC convertite din cine stie ce surse a avut Uploaderul(90% din cazuri fiind vorba de mp3-uri ordinare la 128) si deci nu incape comparatii cu Wav nativ sau FLAC lossless. Nu stiu ce calitate mare ai vazut tu acolo.
Programe de Downlodat de pe youtube(descarcat pur si simplu nu convesie) si  demuxat MP4 in streamuri elementare(H264 si AAC in cazul tau) sunt destule si free pe desupra(unele DAW-uri mai rasarite cum e Audition poate extrage pista audio direct din fisierul video fara sa mai trebuiasca demuxare).Apoi acel AAC il importi intr-un DAW si il imparti cum vrei apoi salvezi in ordine segmentele in Wav 44.1Khz  si iti faci ulterior din ele un CD audio dar care nu va avea calitatea unui CD audio facut din Wav-uri native.
Sfat: Daca vrei calitate cauta pe net si cumpara melodiile respective in format wav sau Flac sau te descurci tu... Mai greu e cu Mixul.

#8
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttfmercedez, on 30 decembrie 2014 - 10:35, said:

Si ce este ilegal aici? Ca doar sunt pe you tube. Unde scrie ca nu am voie sa downloadez, sau sa ascult cum imi place mie?
Odata facut public , poti sa uiti de dumele cu "legal ".
Aia inca se milogesc cu "please subscribe", si nu stiu cum sa atraga mai multi subscriberi.


De multe ori este "făcut public" de  către terți, împotriva dorinței deținătorului drepturilor de autor (nu că unii dintre ăștia nu ar exagera la rândul lor).

View Posttfmercedez, on 30 decembrie 2014 - 00:58, said:

Cand imi fac discuri caut sa am sursa in format FLAC, AAC sau looseless.

De pe YouTube nu o să obții loseless ...

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeo123, on 30 decembrie 2014 - 11:24, said:

1 Este ilegal sa downloadezi de pe youtube.
   Daca  era legal exista buton de download asa cum este in Vimeo pentru materialele pentru care uploader-ul este deacord cu descarcarea materialului.
   Youtube are destul de bine pus la punct sistemul ce reglementeaza drepturile de autor si ai vazut prabine ca daca urci ceva continut audio-video(in special audio) care se potriveste cu o terta parte iti blocheaza publicarea pe teritoriul anumitor tari ori ti-l sterge pur si   simplu in urma unei reclamatii fondate de la o terta parte; putandu-se ajunge si in instanta.

2.Ce este pe Youtube este in format mp4 si flv cu audio AAC convertite din cine stie ce surse a avut Uploaderul(90% din cazuri fiind vorba de mp3-uri ordinare la 128) si deci nu incape comparatii cu Wav nativ sau FLAC lossless. Nu stiu ce calitate mare ai vazut tu acolo.
Programe de Downlodat de pe youtube(descarcat pur si simplu nu convesie) si  demuxat MP4 in streamuri elementare(H264 si AAC in cazul tau) sunt destule si free pe desupra(unele DAW-uri mai rasarite cum e Audition poate extrage pista audio direct din fisierul video fara sa mai trebuiasca demuxare).Apoi acel AAC il importi intr-un DAW si il imparti cum vrei apoi salvezi in ordine segmentele in Wav 44.1Khz  si iti faci ulterior din ele un CD audio dar care nu va avea calitatea unui CD audio facut din Wav-uri native.
Sfat: Daca vrei calitate cauta pe net si cumpara melodiile respective in format wav sau Flac sau te descurci tu... Mai greu e cu Mixul.
Era vorba despre un mix cafe del mar. L-am dat jos de pe torenti -mp3 si l-am comparat cu you tube. Si dedata asta pe you tube sunetul era peste  mp3 ul ala nenorocit.
Si pe itunes iti vinde mp3.. 0.99$.
Dar m-am convins eu demult despre mp3.
FLAC rules.

#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Intrebare: de ce nu cauti tu separat, fiecare melodie din acel mix, si-ai rezolvat problema, fara bataie de cap cu "segmentarea" ?
Si-asa, banuiesc ca nu taman toate melodiile de-acolo iti placeau.
Din ce-am vazut, gasesti destul de usor de descarcat chiar si albume complete (la Café del Mar ma refer), inclusiv flac.

Edited by Protopopeus, 30 December 2014 - 15:04.


#11
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@tfmercedez - dacă te-ai lămurit cum unești / separi fișierele, poți continua discuția despre Cafe Del Mar sau torenți pe alte arii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate