Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

neg?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Mi-a aparut de prin luna septembrie o umflatura la mana,ca un fel de basica.Am crezut ca mi-a intrat vreun tep in mana si imi coace.Am scobit cu un ac,dar degeaba.Era ca un fel de carne,nu se spargea,nu nimic.Am cautat pe net si am zis clar ca e neg.Deci basica asta nu ma durea decat daca apasam pe ea.Dar am zis hai sa ma duc la farmacie.Le-am aratat si farmacistelor si mi-au confirmat si ele ca este neg si mi-au dat verolit forte.Am utilizat solutia aceasta fix o saptamana.Azi  mi-a cam supurat rana..adica nu stiu daca era infectie sau pur si simplu efectul la verolit.
M-am dus totusi la spital si cum a vazut-o doctorul gata...internare,antibiotice puternice(nici nu stiu ce injectii sunt..una la fund si una in vena).Eu totusi ma gandesc ca asa ar trebui sa se manifeste verolitul.Nu vi se pare o exagerare?mai ales acum ca vine revelionul Posted Image


ideea e ca acest neg mi s-a facut asa urat dupa utilizarea verolit forte...inainte abia ma jena...acum practic m-a omorat :))

Attached Files


Edited by aditzuuu, 29 December 2014 - 21:07.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 aditzuuu, on 29 decembrie 2014 - 21:03, said:

Nu vi se pare o exagerare?mai ales acum ca vine revelionul Posted Image


Ce treaba are tanda cu manda? Vrei sa fii sanatos sau sa petreci? Dupa ce te vindeci o sa ai timp sa petreci cat pt 100 de revelioane.

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
zi mersi ca nu e sancru sifilitic la cum arata...

Edited by spare-me, 29 December 2014 - 21:12.
typos


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Absolut, eu, Mizu forumistu', sunt total de acord cu tine ca n-ai nimic. Medicul ala a vrut sa te interneze si sa-ti dea antibiotice doar pentru ca e un prost incult. Printeaza mesajul asta si arata-i-l sa-l faci de rusine.

#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 aditzuuu, on 29 decembrie 2014 - 21:03, said:

M-am dus totusi la spital si cum a vazut-o doctorul gata...internare,antibiotice puternice
Si ce ti-au zis medicii... ti-l scot cumva? Ca vine revelionul si n-ai spor la pahar... :)

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
Cand esti pregatit taie rana, curat-o si vezi cum arata interiorul. Dai cu tinctura de iod si spirt si apoi acopera rana. Atentie nu lasa nici o ramasita insa nu te du nici pana la os, daca usor sub nivelul pielii inca mai e infectat mergi la spital la urgente si inventeaza o poveste sa te trateze fara sa te interneze la ultimul etaj.

Vezi ca te va durea ingrozitor, asta e metoda mea. Eu nu mai cred in medicamente si spitale de vreo 10 ani de cand m-am dus plin de sange cu rana la cap si m-au pus sa astept 30 minute la urgente ca era medicul plecat, iar dupa ce am fost cusut mi-a dat o fisa gresita si un tratament pentru masele.

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Vere mergi la spital ca arata ca dracu.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012
Exagerare?

Cred ca nu prea iti trebuie mana aia...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper ca ai oprit utilizarea de verolit forte. Te-ai cam grabit asa? De cate ori pe zi ai dat? Asa a patit o cunostinta, dadea dimineata, pranz si  seara.  Ajunsese ca nu mai putea atinge degetul, nu mai vorbesc de folosirea mainii. A fost la medic, i-a zis ca a facut alergie la verolit.

Daca nu coace, si nu ar trebui, il lasi asa, e ars si mort, Daca coace (puroi) , la spital, daca nu coace, il lasi asa si nu mai dai cu nimic sa-si revina, nu tai, nu tragi, nu rupi nimic. Il lasi cateva zile pana incepe sa te lase durerea si apoi incepi sa ti mana in apa calda, se va muia si va iesi singur.

Edited by MembruAnonim, 29 December 2014 - 21:33.


#10
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Si eu am avut un neg, dar micut si m-am dat cu Verolit.
S-a innegrit ca la tine, dupa care a cazut.
Deci trebuia sa continui tratamentul.
Eu ma dadeam de 2 ori pe zi...cam in 3 saptamani s-a dus.
LE: nu m-a durut absolut deloc.

Edited by edy12345, 29 December 2014 - 21:28.


#11
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
ebola amice :)

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010

 -Diana-, on 29 decembrie 2014 - 21:20, said:

Exagerare?

Cred ca nu prea iti trebuie mana aia...


Draga tu esti fata, nu intelegi ce inseamna pentru un stangaci asa ceva :)))

#13
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
hooo bai...am cerut si o a doua opinie aici.din ce am citit pe net cam asa isi face actiunea verolitul.Doar am intrebat...nu am dat in cap.Doctorul m-a zis ca vreo 4-5 zile antibiotice intravenoase,maine fac si analize..si daca e saptamana viitoare mi-o opereaza.Mi-a zis ca trebuie obligatoriu operata,dar nu se baga pana nu vede analizele

 MembruAnonim, on 29 decembrie 2014 - 21:22, said:

Sper ca ai oprit utilizarea de verolit forte. Te-ai cam grabit asa? De cate ori pe zi ai dat? Asa a patit o cunostinta, dadea dimineata, pranz si  seara.  Ajunsese ca nu mai putea atinge degetul, nu mai vorbesc de folosirea mainii. A fost la medic, i-a zis ca a facut alergie la verolit.

Daca nu coace, si nu ar trebui, il lasi asa, e ars si mort, Daca coace (puroi) , la spital, daca nu coace, il lasi asa si nu mai dai cu nimic sa-si revina, nu tai, nu tragi, nu rupi nimic. Il lasi cateva zile pana incepe sa te lase durerea si apoi incepi sa ti mana in apa calda, se va muia si va iesi singur.

da,m-am dat de mai multe ori pe zi..si de vreo 2 zile am umblat numai pansat.acum 2 zile m-am trezit pe la 4 dimineata cu dureri destul de puternice..pe la 6 am mai reusit sa adorm..am dat si azi cu solutie,dar parca nu prea ma mai ustura.


la mine asta practic a fost nedumerirea.oare isi facea efectu verolitu?trebuia oare sa ma duc la medic?sa ma complic?m-am gandit ca ati mai utilizat si voi verolit si ati vazut exact cum se manifesta

Edited by aditzuuu, 29 December 2014 - 21:47.


#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012
Daca tot citesti pe net, citeste si ca poti sa faci septicemie si sa crapi, evident de la o rana neingrijta corespunzator care se poate suprainfecta, ca in cazul tau.
Crezi ca ala te opereaza sa se afle-n treaba?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce zice doctorul trebuie sa urmezi. Ai vazut puroi? Nu zeama/ lichid. Puroi. Stii de ce te intreb? Ca verolit ala arde tot pe acolo, daca ai sa te uiti marginile, in forma de cerc, sunt albe. Asa ca nu ar trebui sa fie puroi...dar nu ma bag mai mult...cine stie ce complicatie ai tu acolo. Urmeaza sfaturile doctorului. Si da, se intampla si asa de la verolit.

Repet, opreste sa te mai dai cu verolit.

Edited by MembruAnonim, 29 December 2014 - 22:08.


#16
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
a fost un lichid....eu zic ca nu era  puroi

#17
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Verolitul este bun pentru aia mic si medii. Pentru ce avea el ii trebuia o interventie cu electrocauterul. Eu asa am scapat de unul mare si urat.

#18
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ai gresit...trebuia sa te duci iar la farmacista....ce-ai cautat la spital??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate