Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Calcul abuziv caldura ISTA

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Repartitoarele astea sint o solutie mai buna decit platitul pausal de tip toti pentru unul, unul pentru toti. Or fi prosti toti aia din lumea civilizata ca le folosesc si noi mai destepti, nu stiu.

Ele nu dau o imparteala 100% corecta (ele nu contorizeaza caldura, ci doar diferenta de temperatura calorifer-camera, restul se face din coeficientii aia care tin cont de calorifer si camera) dar macar platesti proportional cu cit consumi si nu mai esti tentat sa risipesti caldura "las' ca plateste toti pentru mine".

Din cite am vazut nu-s facute pe genunchi de dorel de la scara vecina asa ca mai mult ma doare ca firma care se ocupa de ele sa estimeze corect coeficientii aia.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Metodologia din ordinul ANRSC nu tine cont deloc de faptul ca eu am caldura in apartament de la centrala proprie si ca am o contributie oarecare la echilibrul total al blocului dar faptul ca teava CET-ului genereaza o anumita caldura in bloc e luata in calcule ! Pai e drept ?

In cazul meu, sunt 4 apartamente pe scara cu repartitoare iar restul au centrala. Cele 4 au un consum de 40% din cat masoara gigacalorimetrul la subsol iar restul de 60% la toti fiind consum comun ! Nu pot sa cred o astfel de pierdere !

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2015 - 22:06.


#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 danb1974, on 05 ianuarie 2015 - 21:43, said:

Repartitoarele astea sint o solutie mai buna decit platitul pausal de tip toti pentru unul, unul pentru toti. Or fi prosti toti aia din lumea civilizata ca le folosesc si noi mai destepti, nu stiu.

Ele nu dau o imparteala 100% corecta (ele nu contorizeaza caldura, ci doar diferenta de temperatura calorifer-camera, restul se face din coeficientii aia care tin cont de calorifer si camera) dar macar platesti proportional cu cit consumi si nu mai esti tentat sa risipesti caldura "las' ca plateste toti pentru mine".

Din cite am vazut nu-s facute pe genunchi de dorel de la scara vecina asa ca mai mult ma doare ca firma care se ocupa de ele sa estimeze corect coeficientii aia.

Inseamna ca habar nu ai ce este si cum se masoara gigacaloria , de poti afirma asa ceva .
Eu platesc un serviciu si daca se incaseaza bani pentru acel serviciu in baza lor ,trebuie sa fie verificate metrologic, ca sa stii ca acel aparat nu indica ceva in dauna consumatorului.
Ori nici un astfel de repartitor casnic nu este si nu poate fi verificat metrologic ,pentru simplul motiv ca el nu masoara nimic, nu contorizeaza nimic , doar indica ceva ce nu este o valoare masurabila fizic ,ci se preconizeaza ca se afla prin niste calcule destul de ambigue.

Si da , sunt facute chiar pe genunchi ! Nu te lua dupa eticheta.

 neagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2015 - 22:01, said:

Metodologia din ordinul ANRSC nu tine cont deloc de faptul ca eu am caldura in apartament de la centrala proprie si ca am o contributie oarecare la echilibrul total al blocului dar faptul ca teava CET-ului genereaza o anumita caldura in bloc e luata in calcule ! Pai e drept ?

In cazul meu, sunt 4 apartamente pe scara cu repartitoare iar restul au centrala. Cele 4 au un consum de 40% din cat masoara gigacalorimetrul la subsol iar restul de 60% la toti fiind consum comun ! Nu pot sa cred o astfel de pierdere !

Legea spune ca se poate baga la comun din totalul facturat , maxim 10% pentru pierderi si parti comune .
Daca firma care va calculeaza consumul termic ,va baga 60% la comun ii puteti baga la plata sau ii dati in judecata pentru inselatorie. nu are cum sa iasa o diferenta atat de mare ,Decit daca sunt alte interese la mijloc acolo!

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 ndor, on 05 ianuarie 2015 - 22:50, said:

Legea spune ca se poate baga la comun din totalul facturat , maxim 10% pentru pierderi si parti comune .
Un extras cu asa ceva ? Eu in ordinul ANRSC 343/13.07.2010 nu am gasit asemenea prevedere.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2015 - 23:07.


#23
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Va las pe voi sa vedeti cam in ce fel se prezinta calculele facute de ISTA la interval de 2 saptamani. Primul calcul este cel facut pe baza unei citiri (fals, deoarece eu nu am repartitoare) iar calculul 2 este facut pe baza ambitiei de a-mi demonstra cum mor cu formulele in brate (Rmax, etc).
[ http://s15.postimg.org/ghvozrqh3/Factura_Radet.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s14.postimg.org/mg4i661vh/Calcul_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s27.postimg.org/ifjsspw5b/Tabel_calcul_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s1.postimg.org/5z6pdj7bf/Tabel_calcul_11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s7.postimg.org/mal2xyn6f/Calcul_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s7.postimg.org/tghvxj2l3/Tabel_calcul_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s2.postimg.org/not48jqj9/Tabel_calcul_21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Barbarosa, 06 January 2015 - 00:47.


#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 ndor, on 05 ianuarie 2015 - 22:50, said:

..
Legea spune ca se poate baga la comun din totalul facturat , maxim 10% pentru pierderi si parti comune .
Daca firma care va calculeaza consumul termic ,va baga 60% la comun ii puteti baga la plata sau ii dati in judecata pentru inselatorie. nu are cum sa iasa o diferenta atat de mare ,Decit daca sunt alte interese la mijloc acolo!

unde e legea asta? am avut destul scandal anii trecuti pe aceasta tema, bagau 40% la comun
si am gasit atunci "ceva undeva" (nu imi amintesc) care cred ca spunea de "pana la 40%"
nu 10, dar nici 40
normal ca imbecilii puneau maxim ca "asa spune legea"

Edited by aeon, 06 January 2015 - 17:07.


#25
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
P-aici cei cu centrale proprii si-au izolat coloanele de incalzire centrala si au platit niste zeci de lei pentru partile comune (sint doua calorifere pe casa scarii), nici vorba de 60%

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hmm
si banuiesc ca au facut-o pe banii lor in loc sa ia chirie pe tevi..

#27
Corsarul

Corsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.02.2006
Nu conteaza cum se numeste firma de contorizare a gagacaloriei toate sunt TEPE  si facaturi. La fel ca si pretul umflat de producatorul de caldura, CET-urile si ulterior RADET-ul care ar trebui sa reincazeasca apa primita fierbinte de la CET.
Eu platesc caldura aproape 800 de lei pe un apartament de 3 camere ca sa o mentin la 23-24 grade, iar la o casa pe pamant cu 5 camere platesc numai gazele 400 de lei sa tin o temperatura similara, la care mai am si apa calda permanenta la 50 grade. Cum calculeaza atunci firma de contorizare caldura??? Posted Image  Posted Image
Nu stiu cine e in spatele acestei afaceri de nu se renunta la prostia asta cu contorizarea!!! E clar ca cineva de sus, guvern, senat, parlament are un interes enorm sa tina legala idiotenia asta! Posted Image
Cand plateam la suprafata apartamentului sau cum se calcula atunci caldura nu depaseam 350 lei/luna si acum pe contorizare platesc aproape 800 lei/luna Posted Image
Concluzia: Mafia din Romania ne mananca banii! Ne batem cu morile de vant ca tot nimic nu rezolvam Posted Image

#28
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Corsarul:

Concluzia, imi pare rau dar habar n-ai ce sint si cum functioneaza repartitoarele astea. Sau esti troll. Evident ca pentru 23-24 de grade platesti mai mult decit noi astia care stam la 20-21.

aeon:

Tevile alea sint parti comune, ca si coloanele de apa, chiar daca trec prin apartament nu sint ale tale. Faptul ca tu nu le folosesti nu-ti da nici un drept asupra lor.

Da' tu poti sa incerci sa iei chirie si pe coloanele de apa si canalizare care trec pe la tine prin apartament.

Edited by danb1974, 10 January 2015 - 12:16.


#29
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu incerc pentru ca mai incalzesc si ele ceva
oricum platesc pentru asta la capitolul parti comune, am avut luni in care am dat mai mult pe "caldura" acestor tevi mai mult decat am dat pe gaz la incalzirea apartamentului
oricum probabil ca m-as lupta cu morile de vant

#30
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Nu am facut plangerea la inceputul lunii si am asteptat sa vina si cea de-a doua factura. Pana sa soseasca factura ce sa vezi, un email de la ISTA trimis pe adresa mea personala, pe care habar n-am de unde au cules-o. Imi pare a intimidare si un fel de hai sa ne aratam muschii. Repet, n-am facut inca nicio plangere oficiala.

"Precizari referitoare la articolele din presa.
People ista Romania an 22 at 10:43 AM
To [email protected]
Stimate client,
Va transmit atasat “Dreptul la replica” referitor la articolele defaimatoare aparute in mass media transmis presei de catre ANPSC – Asociatia Nationala a Prestatorilor de Servicii de Contorizare din Romania – www.anpsc.ro), asociatie din care face parte ista Romania.
Referitor la ultimele articole despre repartitoarele de costuri aparute in mass-media, as dori sa fac urmatoarele precizari:
· Asociatia pentru protectia consumatorilor (APC) este o asociatie non guvernamentala care nu are ca atributie reglementarea unor domenii de activitate. Catalogam aceasta actiune ca fiind o actiune de a-si face imagine si a capata vizibilitate pe seama repartitoarelor de costuri.
· Institutia guvernamentala care apara interesele consumatorilor este Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC - http://www.anpc.gov.ro / ).
· Răspunsul Comisiei Europene, prin care s-a închis definitiv dosarul având ca obiect ”Anormalităţile repartitoarelor ® de căldură în apartamente”, întocmit de domnul Săndulescu Lucian și promovat de asociatii neguvernamentale este postat pe site-ul Autoritatii Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice - A.N.R.S.C., instituție publică de interes national, avand ca scop reglementarea și monitorizarea la nivel central a activităților din domeniul serviciilor comunitare de utilități publice: http://www.anrsc.ro/documen...
· Legislatia in vigoare din Romania in ceea ce priveste contorizarea individuala a incalzirii este una unitara si conforma 100 % cu toate directivele europene in vigoare, Legea 121/2014 fiind transpunerea exacta a Directivei Europene 27/2012 privind eficienta energetica.
§ Pentru distributia verticala ( cazul blocurilor de locuit) – contorizarea individuala se realizeaza cu repartitoare de costuri;
§ Pentru apa calda si apa rece contorizarea individuala se realizeaza cu contoare apa rece si apa calda.
Doresc sa va informez pe aceasta cale ca repartitorul de costuri pentru incalzire, cat si contorul de apa calda/rece folosit ca repartitor de costuri pentru repartizarea costurilor cu incalzirea si apa nu necesita verificare metrologica.
Cu deosebita consideratie,
Marian Sisu
Director General ista Romania"

#31
solaris1700

solaris1700

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.05.2007
Pentru toti cei care se plang de facturile la energie termica a aparut un sistem nou de control al caldurii livrate de Radet similar cu modul de reglare al temperaturii in apartamentele care folosesc centrale pe gaz si termostat de camera. Uitati-va la adresa siscoterm.eu.

#32
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Salutare,
Din pacate mare lucru nu am realizat cu toate eforturile posibile si toate raspunsurile au condus catre ideea de proces. Asa ca m-am lasat pagubas,... pana acum
Azi am obtinut acordul aproximativ al tuturor proprietarilor de pe scara sa renuntam la ISTA. Aproape ca in Grecia a fost de greu, dar am reusit.
Cum formulez cererea de renuntare unilaterala la contract? Am inteles ca acel contract semnat nu mai conteaza cum, in urma cu 10 ani a expirat sau expira anul acesta. Nu cunosc ce scrie acolo ca fostul administrator a fugit cu banii prin 2008 si nu ne-a lasat acte sau ceva. Este posibil sa aiba si o clauza d'aia nesimtita ca daca nu-l reziliez cu o instiintare de X luni se prelungeste automat.
Ce zice codul civil in cazuri de genul acesta cand noi avem facturile achitate la zi si pana la emiterea urmatoarei facturi mai avem cel putin 5 luni?
Multumesc mult.

#33
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
salut
stiu ca toata lumea are problema cu aceste repartitoare
am urmatoarea situatie
sufragerie - calorifer deschis doar la aerisire 4 unitati
dormitor - calorifer deschis in fiecare noapte la maxim si in unele zile din weekend 99 unitati
bucatarie - calorifer deschis doar la aerisire 100 de unitati

de unde acest " consum " la bucatarie ???

#34
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
La  bucatarie probabil ca deschizi geamul mai mult.
Panarama aia inregistreaza diferenta de temperatura dintre corpul caloriferului si mediu. Daca deschizi geamul, tu ai caloriferul la temperatura camerei (sa zic 21...22 grd), dar aerul rece vine de afara cu vreo cateva grade (lipsa). Deci repartitorul poate inregistra si cu caloriferul inchis.

#35
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 27.04.2008
Inregistreaza si caldura degajata de aragaz, daca caloriferul este langa el. Eu la bucatarie am renuntat la calorifer.

#36
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Aragazul este montat in corpul de bucătărie de lângă geam, adică fix in dreptul caloriferului. Se gătește destul la mine în bucătărie, inclusiv la cuptor. Pot face ceva da "izolez" repartitorul că să nu mai detecteze căldură de la aragaz ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate