Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Calcul abuziv caldura ISTA

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Luna aceasta am constatat ca am de plata 405 lei la caldura la apt cu 2 camere 55 mp. ISTA mi-a emis un calcul din care rezulta ca am consumat ~2,4 Gcal pe baza unui numar de unitati pe care nu aveau de unde sa-l scoata pentru ca nu mai am repartitor pe niciun calorifer.
Le-am atras atentia ca este o greseala si atunci s-au ambitionat, vadit deranjati si mi-au recalculat consumul, rezultand cu 62 lei mai mult. Recalcularea au facut-o in baza ordinului ANRSC 343/2010, astfel rezultand un consum de 2,75 Gcal.
Intreaga factura pe scara este de 4.845 lei, ceea ce inseamna ca au aplicat 10% din factura doar la mine. Pe scara sunt 44 apt dintre care 10 apt de cate 3 camere.
Cum pot sa contest factura abuziva in conditiile in care ei ma obliga la plata a 10% din factura pe asociatie si cota mea indiviza este de 2,15? Adica eu consum cat 5 apartamente de 2 camere sau cat 4 apartamente de 3 camere?
Pe scurt, acolo nu ai cu cine vorbi si vreau sa fac ceva in acest sens, cu atat mai mult cu cat am si calitatea de presedinte al asociatiei de proprietari.
Ce ma sfatuiti sa fac?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,597
  • Înscris: 30.07.2003
Regulamentul de calcul din acel ordin e total inadecvat pentru cei fara repartitoare. Se impinge la comun si la cei fara repartitoare tot ce nu s-a inregistrat (din N motive (ne)intemeiate) la cei cu repartitoare.
Iar in calcul pe acea hartie ar trebui sa ai toate datele.
Cat timp la gigacalorimetru la subsol s-a consumat X iar de la repartitoare rezulta Y, diferenta trebuie repartizata si platita la furnizor.

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2014 - 20:00.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
sa faci o plangere la organele competente.

fiind si presedinte de asociatie, e de prisos sa te luam de manuta si sa-ti spunem la cine sa mergi in parte

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sa initiezi o petitie online si, daca se strang 10.000 de semnaturi, sa depui o plangere la ISTA.

ceilalti au toti repartitoare?


 neagu_laurentiu, on 29 decembrie 2014 - 19:57, said:

..................Cat timp la gigacalorimetru la subsol s-a consumat X iar de la repartitoare rezulta Y, diferenta trebuie repartizata si platita la furnizor.
gigacalorimetrul de la subsol si repartitoarele de pe calorifere masoara chestii diferite. daca se intampla vreodata ca X  sa fie egal cu Y, e doar o coincidenta  de valori (unitatile de masura ramanand in continuare diferite)

Edited by _Smiley_, 29 December 2014 - 20:02.


#5
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Nu au toti repartitoare dar au majoritatea. Eu nu am nimic impotriva sa platim factura Radet cf gigacalorimetrului instalat pe scara. Insa de aici pana la a plati 10% luna de luna pentru "serviciile" ISTA si pentru interpretarea lor de doi bani (citesc niste cifre care nu reprezinta nimic, pe niste repartitoare puse acum "100 de ani" si care nici nu cred ca mai sunt calibrate metrologic) e cale lunga. Ma gandesc sa reclam la OPC, la Politie pentru talharie, sa le intentez proces, habar n-am.
Nu se poate ca eu sa depasesc cu 50% consumul celui mai calduros apartament de 3 camere, care plateste 310 lei.
Este hotie, toata lumea vorbeste ca suntem furati si nu se intampla nimic.

Problema mea este ca sa nu platesc intretinerea nu sunt de acord pentru ca pun asociatia si oamenii intr-o situatie dificila, dar nici sa fiu bataie de joc.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
talharie? dar n-au venit sa te bata pt acea factura si sa-ti ia banii din buzunar. daca mergi la politie, vezi ce scrii pe acolo, nu de alta, dar sa nu te faci de rusine.

esti presedinte de asociatie, ai un anume acces la niste date, cati mai sunteti in situatia asta?

nu va puteti aduna cu totii si sa faceti plangere?

#7
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Convoaca o sedinta cu proprietarii si cere-le sa reziliati contractul cu ISTA. La noi la bloc asa s-a facut dupa ce ne-am trezit cu facturile umflate de astia de la ISTA. Plus ca pe factura luau bani pentru citiri (de parca ar fi avut cititor radio, cum am vazut ca au altii), desi citirile le faceam noi, proprietarii. Acum suntem toti la pausal si nu platim mai mult ca inainte (ba platim chiar ceva mai putin.
Despre factura actuala, cred ca OPC e solutia.

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Tie iti calculeaza furnizorul factura, nu Repatizoare SRL.
Mergi la furnizor si cere un calcul.

In principiu tot calculul lor pe tot imobilul e nul daca nu aveti toti repartitoare.

Daca ai vreo pb cu asociatia, cere-le ultima verificare metrologica a calorimetrului de pe scara. Sunt curios in ce mileniu s-a facut.
Procedura normala e ca asociatia sa primeasca consumul celor necontorizati de la furnizor, sa scada consumul lor din cel inregistrat de calorimetrul de bloc iar ce ramane sa fie impartit celor cu repartitoare dupa calculul firmei de la "repartizoare".

Tu personal nu ai nicio legatura cu firma care face calculul. Nu aveai ce cauta la ei. Trebuia sa ceri asociatiei lamuriri.

Edited by undercoverbrother, 30 December 2014 - 01:15.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
nu este nul, nu-l poti obliga pe om sa-si puna repartitoare, nici macar nu este interesul lor sa faca asta.

cine are, bine de el, cine nu, la gramada in galeata si plateste cat dicteaza cel ce a calculat factura, iar cum valorile masurate intr-un bloc sunt in unitati de masura diferite, se baga din top in plus

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
PS. Esti presedintele asociatiei de locatari Posted Image ?
Ma bine te lasi.

 Dany_Darke, on 30 decembrie 2014 - 01:08, said:

nu este nul, nu-l poti obliga pe om sa-si puna repartitoare, nici macar nu este interesul lor sa faca asta.

cine are, bine de el, cine nu, la gramada in galeata si plateste cat dicteaza cel ce a calculat factura, iar cum valorile masurate intr-un bloc sunt in unitati de masura diferite, se baga din top in plus
E nul in sensul ca nu e valabil pt niciun apartament, nu doar pt al lui. Calorimetrele au valoare doar daca au toti sau daca se scade din consumul total consumul celor fara calorimetre, consum calculat de furnizor.

Edited by undercoverbrother, 30 December 2014 - 01:19.


#11
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

 neagu_laurentiu, on 29 decembrie 2014 - 19:57, said:

Cat timp la gigacalorimetru la subsol s-a consumat X iar de la repartitoare rezulta Y, diferenta trebuie repartizata si platita la furnizor.
Cele doua tipuri de dispozitive nu masoara acelasi lucru, deci nu poti face nicio diferenta intre ce indica ele. Ar fi avut sens daca fiecare apartament avea instalat gigacalorimetru.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,597
  • Înscris: 30.07.2003
Nu masoara acelasi lucru dar unitatile citite de pe repartitor se introduc intr-un calcul si rezulta tot gigacalorie consumata.

#13
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
Renuntati toti propietari la repartitoare si atunci o sa aveti de platit mai putin pe apartament decat acum cand aveti repartitoare. Vezi ca ISTA, factureaza si in tari din europa, ca Germania, Italia, avolo tot asa or fii probleme cu diferente,
P.S. Ca presedinte de bloc, iti recomand sa verifici lunar sigiliile repartitoarelor, s-ar putea ca tu sa platesti ce fura alti, repartitoarele ISTA, se dau usor jos. Mai exista si posibilitatea ca in cazul in care citirile de catre angajatul ISTA nu se fac la care tu trebuie sa fii prezenta, iar ele sunt date de propietari sa nu fie cele reale.(multi nu stiu sa citeasca repartitoarele, iar alti dau ciriri mai mici sau eronate)

#14
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Pune-ti repartitoare si robineti cu termostat (ca sa poti regla temperatura la un nivel de confort, nu "blana si geamul deschis")

Altfel platesti cit plateste cel mai mare consumator care are repartitoare, nu proportional cu cit consumi tu

Edited by danb1974, 30 December 2014 - 15:26.


#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 danb1974, on 30 decembrie 2014 - 15:26, said:

Pune-ti repartitoare si robineti cu termostat (ca sa poti regla temperatura la un nivel de confort, nu "blana si geamul deschis")
Asfa este o propaganda si o minciuna a companiilor de termostate, RADET calculeaza necesarul de caldura pe scara, si crede-ma, au ingineri nu semi-analfabeti platiti cu minimul pe economie, fapt ce se traduce intr-un debit fix de agent termic "pe ora".
Acel debit de xm3 impiedica pe vasile sa faca sauna in casa, si pe Ion care si-a mai legat un calorifer la asta, cf legilor termodinamicii, fluxul prin caloriferele pe inaltime este similar, prin urmare si cu 10m de calorifer, Ion tot Xm3/Y calorifere va primi debit.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
debitul nu e singura valoare relevanta in cazul asta. debitul de agent termic printr-un calorifer de 10 m e acelasi ca si la un calorifer de 1m, dar caldura "extrasa" de primul calorifer din agentul termic este mult mai mare decat cea "extrasa" d e catre caloriferul mic.

#17
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Eu stiu apartamente in care-s 26 de grade si oamenii stau cu geamul deschis iarna ca n-au repartitoare si ii doare in cot ca platesc altii pentru ei plus ca e subventionata serios caldura

Calcule necalcule una e la parter alta e la 4 fara acoperis, una e spre blocul alipit alta e pe colt. Si nu vine nimeni in fiecare an sa monteze reductoare pe teava ca sa echilibreze.

Si radet factureaza consumul real, ca au gigacalorimetre la fiecare abonat (casa, bloc, ce-o mai fi).

D-aia in orice loc civilizat cu caldura "de la oras" sau centrala comuna se folosesc repartitoare si robineti cu termostat, ca sa platesti functie de cit consumi si sa poti alege cite grade sa ai in casa. Nu noi am inventat sistemul.

Edited by danb1974, 01 January 2015 - 11:04.


#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Atata timp cat nu exista si nu se emite un buletin de verificare metrologica de catre BRML pentru repartitoarele de caldura din apartamente,orice metoda de calcul sau lege privind acestea este nula de drept.
Legea de calcul este data de fapt pentru niste insi,firme , care au importat asemenea aberatii si trebuiau sa le vanda intr-un fel .
Problema este ca nici nu pot fi verificate metrologic intr-un fel .
Legea metrologiei spune clar ca doua dispozitive ce masoara acelasi mediu ,trebuiesc verificate in acelasi conditii ....pe acelasi banc de test....etc.
Singurulul care este verificat metrologic este "repartitorul" RADET-ului care este montat in subsolul blocului. In baza lui se emite si factura catre asociatie

Edited by ndor, 01 January 2015 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate