Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Inceput de roman

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
Pai ar trebui sa dau nume englezesti intr-o poveste din Romania?

#20
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014
poti sa pui si in format doc, poate mai cosmetizam si noi cate ceva

View Postwriter1973, on 29 decembrie 2014 - 20:03, said:

Pai ar trebui sa dau nume englezesti intr-o poveste din Romania?

de ce sa fie din Romania povestea?

#21
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
@numaru5 sa fie in Romanaia ca nu fie ca orice alta tentativa de roman de pe Wattpad.

writer1973,imi place cum ai inceput capitolul,poate la final mai trebuie cateva ajustari dar per ansamblu e bine!

#22
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
Ai inceput un roman! Excelent! Meriti felicitari. Persevereaza si scrie-l pana la sfarsit. Dar scrie-l pentru tine, scrie cum iti vine, fara sa te preocupe forma. E o greseala sa arati cuiva ce ai scris inainte sa il termini si sa il finisezi. Criticile in stadiul asta te pot descuraja sau dezorienta. N-ai scris decat o pagina si cateva opinii (pertinente unele) te-au facut sa vrei s-o iei de la inceput.
Nimeni nu scrie perfect la "prima mana". Cei mai multi scriitori scriu o prima versiune plina de greseli de structura si de stil, pe care practic o rescriu ca s-o faca publicabila.
Ar trebui sa studiezi tehnica scrierii narative, ca sa ai idee ce merge si ce nu. Un blog foarte folositor pentru incepatori este http://www.novel-writing-help.com/. Ceva mai avansat este http://www.helpingwr...comeauthors.com. Daca nu stii engleza, cumpara
http://www.librarie....ller-164329.jpg sau http://www.librarie....tiva-173623.jpg .

Edited by Saergius, 04 January 2015 - 02:51.


#23
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
Ok Saergius, mersi.
O sa citesc ce mi-ai dat tu. Stiu engleza, deci nu e o problema.

#24
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
@writer1973: continuă să scrii. Dacă o vei face într-un ritm constant, lucrurile se vor îmbunătăți de la sine.
Nu pierde prea mult timp învârtindu-te în jurul primelor pagini, oricum le vei rescrie mai încolo. Când restul romanului se va ”coace”, vei ști mai bine ce vrei să pui la începutul său.

Primele paragrafe sunt cruciale, gândește-te la potențialul cititor care ia cartea din raftul bibliotecii, citește primele rânduri și... o pune la loc, sau merge cu ea la casa de marcat. Trebuie să-i reții atenția, iar asta o faci prin schițarea unui cadru dinamic al acțiunii, sau prin dialoguri.
Descrierea personajelor nu are ce căuta în primele pagini. Decât eventual, elemente punctuale, care cadrează cu desfășurarea acțiunii. Părerea mea.

#25
somerio

somerio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.10.2013

View Postwriter1973, on 29 decembrie 2014 - 18:20, said:

Vreau sa scriu un roman, drama.
Am scris aproape o pagina deocamdata, si as vrea sa stiu parerea voastra despre stilul de scriere pe care l-am folosit, daca am folosit timpurile corect sau alte probleme pe care le observati. Orice critica si orice sfat este bine venit

Am ajuns la aproape 5 ani distanta la acest topic si tare sunt curios sa aflu ce s-a intamplat cu initiativa ta.
Faptul ca ai o varsta atat de frageda si te gandesti sa scrii o carte ma bucura nespus Posted Image

Din pacate, la vremea aceea probabil ca n-as fi putut sa-ti dau prea multe sfaturi. Dar timpul a trecut si el nu schimba chiar totul. Nici acum nu cred ca sunt in stare Posted Image))

Daaaar, prin ochelarii celui care a citit foarte mult in ultimii zece ani, ma bucur sa iti transmit cate ceva (chiar daca probabil nu va mai ajunge niciodata la tine):

1. Daca ai avut macar intentia de a scrie fie si primele cuvinte dintr-o carte, bravo tie, si nu renunta. Timpurile folosite, punctuatia, alinierea in pagina - toate cad in sarcina editorului.
2. Concentreaza-te pe poveste. Nu iti lua ca exemple scriitorii clasici. Majoritatea ar fi murit de foame in vremurile noastre. Acum mai citim Kafka, Dostoievski sau Tolstoi doar pentru ca probabil ne place sa retraim acele vremuri povestite de ei. O poveste moderna nu are loc de detalii despre cum arata padurea. Cum am renuntat sa mai citesc volumul trei din Lord of The Rings. Iti da sangele pe nas.
3. Scrie-ti povestea cap-coada. Fara sa te preocupe prea multe lucruri. Ajungi cu ea la final si reciteste-o. Gaseste-ti o persoana apropiata care sa nu se cramponeze de doua timpuri folosite aiurea si cere-i o parere. Eventual gaseste mai multe astfel de persoane Posted Image
4. Pana jungi tu la final, vei reciti inceputul cu alti ochi, cu alta experienta... Vei rescrie probabil 80%...

Ast este cel mai interesant in acest proces. Ca o carte nu se scrie peste noapte. Fiecare zi ce trece te transforma in alt om. Fa in asa fel incat, fiecare versiune de tu sa-si aduca maximul de contributie. Cu alte cuvinte, scoate ce e mai bun din fiecare versiune de tu Posted Image

Bafta multa si NU RENUNTA!

PS: mie nu mi s-a parut rau sample-ul tau... nu m-a luat greata... ceea ce e bine Posted Image

PPS (si later edit): nu inceta sa citesti. Citeste si altceva in timpul asta. Citeste in fiecare zi.

Edited by somerio, 19 February 2019 - 10:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate