Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inceput de roman

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
Vreau sa scriu un roman, drama.
Am scris aproape o pagina deocamdata, si as vrea sa stiu parerea voastra despre stilul de scriere pe care l-am folosit, daca am folosit timpurile corect sau alte probleme pe care le observati. Orice critica si orice sfat este bine venit

Attached Files



#2
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cati ani ai?

#3
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
22. Probabil o sa zici ca scriu ca un copil de 10 ani :))))

#4
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Mie mi se pare destul de bine.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
http://www.autorii.c...ie-narativa.php
http://alina-ciubota...cteristici.html

citeste de aici si vezi si bibliografia si apoi ia de la capat. La cum ai inceput nu iti dau mai mult de 30 pagini fara sa o lalai ca in serialele cu cate 10+ sezoane.

Edited by MooF2010, 29 December 2014 - 18:37.


#6
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
Am citit ce mi-ai dat tu acolo, dar spune-mi exact care e problema.

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Prea multe detalii neinteresante. Ca mergea ala cu pasii mici si repezi, masa cu un dosar gros pe ea, ca ala era inalt, ca pleznea camasa pe el etc sunt dovezi ca de fapt nu prea ai idei despre ce sa scrii si abuzezi de descrieri. Nu asa se fac cartile interesante. Descrii doar unde e absolut necesar pentru intelegerea actiunii, sau ca sa evidentiezi o situatie amuzanta/nasoala etc. Nu asa aiurea...

#8
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
Pai nu trebuie sa fac o caracterizare a personajelor? Sa creez imaginea lor? In descrierea aia zice despre personaj, ca are 43 de ani ca are par blond, ca e inalt si ca are burta.

Edited by writer1973, 29 December 2014 - 18:48.


#9
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010
Este in regula. Continua sa scrii la el.

#10
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ai amestecat niste timpuri si unele chestii n-au logica

Dar nu e rau

Edited by Byblos4, 29 December 2014 - 19:01.


#11
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

View Postpotae, on 29 decembrie 2014 - 18:44, said:

Prea multe detalii neinteresante. Ca mergea ala cu pasii mici si repezi, masa cu un dosar gros pe ea, ca ala era inalt, ca pleznea camasa pe el

Ooo .. Ai avut rabdare sa citesti ceva de Kafka sau Gogol?
Astia erau maestri in detalii (nu numai)

writer1973:

Scrie in continuare indiferent de greseli si comentarii. Vei ajunge probabil sa rescrii fiecare pagina de cel putin 2-3 ori inainte de a face romanul public si vei avea timp berechet pentru corectura.

#12
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Este bine, continua sa scrii, este normal sa descrii atmosfera si personajele, sa ne faci cunostiinta cu el, sa ne introduci in actiune., nu te lua dupa gurile rele, continua sa scrii, daca asta este pasiunea ta, mergi mai departe.

#13
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Eu vad altfel un roman bun. Trebuie ca fiecare pagina sa ma faca curios s-o citesc pe urmatoarea. Asta tre' sa ai in vedere.

#14
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View Postwriter1973, on 29 decembrie 2014 - 18:20, said:

Vreau sa scriu un roman, drama.
Am scris aproape o pagina deocamdata, si as vrea sa stiu parerea voastra despre stilul de scriere pe care l-am folosit, daca am folosit timpurile corect sau alte probleme pe care le observati. Orice critica si orice sfat este bine venit

Multe detalii legate de gramatica sunt in sarcina corectorului.

Daca vrei sa scrii romane, daca vrei sa devii scriitor trebuie sa ai o rabdare de fier si o tenacitate iesita din comun. Sa scrii, sa rescrii, sa rerescrii...

Eugen Barbu spunea intr-un interviu ca editorul sau l-a pus sa rescrie de 11 ori primul sau roman inainte de a fi publicat!

#15
antinomicum

antinomicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2005
la obiect,
ai virgula inainte de "si",
cateva diacritice pe ici colo lipsa,
un timp prezent intr-o serie de perfect simplu (ochelarii ii pune pe nas)
cateva alegeri nefericite la nivel de cuvinte, de ex. inofensiv (nu vad legatura cu contextul) sau familiar, (mai degraba familiarizat).
In plus, forma demonstrativului de apropiere asta astea este specifica mai ales codului oral sau vorbirii neingrijite. o poti folosi in vorbirea unui personaj, dar vocea narativa, la cum o vad in randurile tale, are o oarecare sobrietate, deci las-o cu aceasta, acestea.

as mai modifica impinse in impinsese (pasiunea.. il impinsese) si as reface faza cu cele doua parti care stateau in fata judecatorului pentru a accentua opozitia dintre ele (boxe separate / de o parte si de alta a culoarului, ceva de gen).

cat despre atmosfera, tehnica narativa, abundenta de descrieri sau a detaliilor din ele, o prima si singura pagina e prea putin ca sa se poata pronunta cineva fara o vedere de ansamblu, adica fara un capitol intreg.

iar ante-vorbitorul meu pelikanul are dreptate, vei rescrie si recorecta de mai multe ori paginile acestea.

LE: scrie, scrie, scrie

Edited by antinomicum, 29 December 2014 - 19:36.


#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Nu poti sa imi dai dialog in primele 15 randuri. Romanul tau incepe in fata unui judecator.... vrei sa faci un backlife sau nu aflu niciodata cum a ajuns acolo?...

Mergi usor cu 1-2 pagini de descriere.... fa o introducere apoi mai aloci 1-2 pagini pentru descrierea personajelor principale in ordinea intrarii, dar nu imi spui culoarea chilotilor ci tipologia lor(a personajelor nu a chilotilor)... apoi dupa ce faci cunostinta cititorilor cu personajele tale incepi desfasurarea actiunii.... pe masura ce apar personajele secundare le prezinti si pe acestea dar mai in maxim 1 pagina si nu legat ci in timpul desfasurarii actiunii... creaza un fir epic si tine-ma legat de roman ....

Apoi judecatorul nu zice Buna ziua si se aseara, el deschide sedinta cu o formulare specifica....

#17
writer1973

writer1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2014
Am inteles. O sa rescriu pagina asta pentru ca se pare ca am inceput cu stangul.
Si legat de folosirea timpurilor. Trebuie sa folosesc acelasi timp trecut in toata cartea sau pot sa le alterez, evident nu asa brusc.

Edited by writer1973, 29 December 2014 - 19:50.


#18
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014
nu se zice "asteptau stand in picioare!"
si apoi schimba numele personajelor! Numele romanesti dau senzatia de roman ieftin si de slaba calitate!

View PostMooF2010, on 29 decembrie 2014 - 19:41, said:

dar nu imi spui culoarea chilotilor ci tipologia lor(a personajelor nu a chilotilor)...

daca e vorba de aia ai reclamantei, poate sa zica si de asta! Posted Image
poate si reclamanta se bazeaza pe ei ca sa-l "induioseze " pe judecator
si la fraza cu 43 de ani si ochelari, inverseaza cuvintele, nu suna ok

Edited by numaru5, 29 December 2014 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate