Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Protocol comunicatie casa de marcat Datecs MP55

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Piunny

Piunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2014
Buna ziua.

Incerc sa comunic din SAP cu o casa de marcat Datecs MP55, nefiscalizata. Comunicarea se face printr-un ActiveX Control, MSCOMM32, pe interfata seriala.
Singurele informatii referitoare la protocol pe care le-am gasit sunt pe aceasta adresa: http://datecs-drivers.blogspot.ro/, dar nu mi se par suficient de detaliate. Am incercat sa scot bon din Fprint si a functionat. Am incercat sa transmit si eu aceleasi date ca si cele transmise de Fprint (date pe care le-am vizualizat printr-un program de monitorizare a interfetei seriale), insa nu imi printeaza nimic.

Va rog, daca poate cineva sa ma ajute cu informatii detaliate referitoare la protocolul de comunicatie al casei de marcat Datecs MP55.


Multumesc.

#2
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Te-ai uitat prin manual?
Daca vrei mai mult, cred ca ai putea sa instalezi o aplicatie gratuita pe un PC, pe care sa il conectezi la casa de marcat si apoi sa te uiti prin setari.

http://www.danubius-...s-mp-55-ld.html

#3
Piunny

Piunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2014
Da, m-am uitat prin manual, am facut setarile necesare pentru comunicarea cu PC, am pus campul 8 din tabela 2 cu valoarea 3, cred ca restul setarilor sunt ok.
A mers printarea de bon prin programul gratuit FPrint, insa nu stiu exact de ce cand trimit datele din SAP pe interfata seriala nu printeaza nimic. Raspunsul la procedura de Call catre casa de marcat este identic cu raspunsul care il da casa atunci cand este in legatura cu FPrint.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca-i mai simplu sa-i formezi/dai acel fisier text cu datele necesare lui FPrint (acesta e documentat) decat sa descoperi/implementezi tu protocolul !

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2014 - 17:14.


#5
Piunny

Piunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2014
Ok, dar FPrint-ul prelucreaza acele date din fisierul text si le trimite pe seriala intr-un anumit mod, iar noi nu vom folosi FPrint-ul, datele vor fi trimise direct din SAP. De aceea am nevoie de protocol, pentru a transmite datele cum ar face-o FPrint-ul.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Eu doar am spus ca-i mai simplu sa formezi acel fisier cerut.
Monitorizeaza comunicatia pe acel port serial de la deschiderea portului, nu pe la jumatate, ca sa poti depista ce trimite pe seriala.
Iar documentarea protocolului trebuie sa ti-o asigure producatorul si furnizorul echipamentului.

#7
bolchisb

bolchisb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2008

View PostPiunny, on 29 decembrie 2014 - 17:47, said:

Ok, dar FPrint-ul prelucreaza acele date din fisierul text si le trimite pe seriala intr-un anumit mod, iar noi nu vom folosi FPrint-ul, datele vor fi trimise direct din SAP. De aceea am nevoie de protocol, pentru a transmite datele cum ar face-o FPrint-ul.


salut,
   ai reusit sa faci rost de acel protocol? de cateva saptamani il caut si eu dar nu aflu.

#8
popic1982

popic1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008
Salut.
In evitarea deschiderii unui nou topic, am sa fac si eu niste intrebari aici, cu privire la integrarea protocoalelor de comunicare in proiectul care`l am.
Doresc sa printez bonuri fiscale dintr`o aplicatie. Aplicatia este facuta de mine si data catre restaurante si baruri, ospatarilor. Acestia trebuie sa printeze bonul fiscal clientilor.
1 Cum se integreaza/implementeaza acest protocol in aplicatia pe care o detin?
2 Pentru imprimante fiscale/case de marcat cu bluetooth se pune acel fisier sdk in aplicatie ?
3 Daca imprimanta/casa de marcat va fi conectata prin fir la serverul local ( care are linux pe el ), iar acest server comunica in mod direct cu aplicatia ospatarului, cum ajunge informatia la acesta imprimanta/ casa de marcat?

Imi cer scuze in avans pentru lipsa de cunostinte pe acest sector.
Multumesc anticipat !

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista un raspuns universal. Conteaza ce driver ori protocol ai. Se pot trimite date printr-un port serial (real sau virtual unde in realitate e un usb) sau scrii intr-un fisier sub un anumit format si de aici se duce automat (in functie de ce ai instalat) spre casa de marcat ori apelezi tu un executabil al ei cu parametru catre fisierul cu pricina. Cheia e in documentatia casei de marcat. Imprimantele (de tot felul) vin de regula cu un driver pentru a se integra in sistemul de operare, o privesti ca pe orice alta imprimanta, tii cont doar de dimensiunile hartiei.

Edited by neagu_laurentiu, 24 March 2017 - 17:43.


#10
popic1982

popic1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc pentru raspuns. Ai putea sa imi spui daca se poate conecta la un server cu linux pe el ? exista drivere pentru asa ceva pentru case de marcat ? Intreb pentru ca nu oricine isi permite case de marcat cu bluethoot.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Uite un exemplu ce e disponibil si sub Linux: http://www.datecs.ro...fiscalwire.html

#12
popic1982

popic1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008
Mersi pentru link, dar vad ca este cu plata. Eu tot ce folosesc pentru poriectul care`l am, folosesc open source. Asta ar insemna ca pentru fiecare restaurant ( server local ) sa platesc aceasta suma.
Vreo alta sugestie daca se poate, mersi !

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Casa de marcat o ai gratis?!
Spune acolo ca-i gratis softul pana la 300 bonuri pe zi.
Vezi pe la vanzatorii de astfel de dispozitive. Tu ce model ai? Ca nu faci un soft fara hard langa tine.

Uite la producator, are FPrint si sub Linux: http://www.datecs.bg/en/products/157

View Postpopic1982, on 26 martie 2017 - 07:34, said:

folosesc open source
Open source nu inseamna gratis. Nu.

#14
popic1982

popic1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008
300 de bonuri pentru un restaurant, pe zi, cred ca este destul de putin.
Cred ca nu am fost eu destul de explicit in prima postare.
Eu ofer catre restaurante meniuri electronice. acest proiect contine 3 aplicatii si un server local. Pe server va fi Ubuntu si doresc ca atunci cand se printeaza notele de plata, ospatarul care are aplicatia sa dea printeaza nota, informatia sa ajunga la server si acesta sa trimita informatia catre casa de marcat. Pentru partea de case de marcat cu Bluetooth imi este clara treaba, se poate. Eu nu vin la pachet si cu casa de marcat, si incerc sa ma mulez pentru ce are clientul, sa nu il pun sa isi cumpere si alta casa de marcat, sa si`o fiscalizeze ..etc.
Din cate stiu POS ( care sunt pe windows...normal ) recunosc foarte multe case de marcat. Cam asa as vrea sa fac si eu...dar sa fie la nivel de linux.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu te baza ca toate au modul de comunicatie incorporat, multi au cumparat ce era mai ieftin ca doar la acel moment le foloseau manual. Altele au doar cablu serial ori un calculator actual nu mai vine cu un astfel de port. Sunt tot felul de adaptoare pentru USB, cu mai mult ori mai putin suport pentru Linux.
POS-urile aceluiasi producator se integreaza cu produsele firmei. Windows-ul are cel mai mare suport din ratiuni de cota de piata. Acolo unde nu ai suport pentru Linux, trebuie sa spionezi de sub Windows comenzile date pe portul serial sa descoperi ce si cum (producatorul te taxeaza pentru astfel de detalii), "reverse engineering" se practica si la alte componente in lumea Unix-like unde nu se ofera suport!

Edited by neagu_laurentiu, 26 March 2017 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate