Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Unde sa emigram?

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBodCasa, on 28 decembrie 2014 - 17:54, said:

Hai spuen mai multe....

Da mai multe detalii!

CE te face sa te simnti asa bine acolo.

Oameni care știu să zîmbească, mîncare bună, raport salarii/prețuri decent, home delivery, faptul că ai ce face în fiecare weekend etc. etc.

Edited by mufa, 28 December 2014 - 18:13.


#38
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
HAi ca devii evaziv!

Care din aceste "activitati" nu exsisita sau nu le poti face in Romania???

Chiar si "raport salarii/prețuri decent" sa te citez....daca ai un job bun, sa nu mai spun o afacere!

Cà daca in Albion muncesti ca si chelner, sunt sigur ca nu ramai cu o avere la sfarsitul luni!

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBodCasa, on 28 decembrie 2014 - 18:16, said:

daca ai un job bun
Sunt si joburi bune care in Romania nu au piata aferenta in raport cu alte state.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2014 - 18:20.


#40
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBodCasa, on 28 decembrie 2014 - 18:16, said:

HAi ca devii evaziv!

Care din aceste "activitati" nu exsisita sau nu le poti face in Romania???

Chiar si "raport salarii/prețuri decent" sa te citez....daca ai un job bun, sa nu mai spun o afacere!

Cà daca in Albion muncesti ca si chelner, sunt sigur ca nu ramai cu o avere la sfarsitul luni!

Cam greu să merg la Science/Natural/British/VA Musem cînd am chef pe gratis. Oferta de restaurante e de vreo 1000 de ori mai mare și mai varită ca-n România s.a.m.d. App, am spus că nu-s rahați de cîine sau cîini vagabonzi pe stradă. Că n-ascult muzica vecinilor?

Păi nu-s chelner.

Zi, ce vrei să auzi?

#41
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostBodCasa, on 28 decembrie 2014 - 16:06, said:

SI, pune-ti capul la construbutie si fa-ti o afacere in RO.....se poate trai decent si in RO!
O să fiu oarecum off-topic, dar simt nevoia să spun asta. Ai dreptate, dar parțial. Depinde în ce domeniu activează firma aia. Mă iau ca exemplu pe mine, 16 ani, pasionat de radio imaging și cu gânduri de emigrare după terminarea liceului. De ce? Pentru că în România domeniulăsta e 0 barat spre deosebire de UK (3 companii de radio imaging), Olanda (2 companii) cu o piață radio foarte bine dezvoltată. Dacă aș face eu o companie aici ar da faliment  cu siguranță pentru că toată lumea se îndreaptă spre companiile mari. Știu două de-ăștia mici în Serbia și n-o duc deloc bine, au clienți din an în Paște.

Așadar, de ce să-mi bat capul angajând voiceoveri și ținând o companie cu greu pe linia de plutire când pot să mă duc frumușel în Olanda, să-mi fac treaba de producer pentru unele dintre cele mai mari radiouri din lume fără alte griji? În România voi lucra doar ca să capăt experiență pe perioada liceului, nimic mai mult.

Edited by deiuma, 28 December 2014 - 18:41.


#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai colegule... scuza-ma ca te inoportunez
in romania me e nevoie si de chelneri, si de mecanici auto (frizeri, soferi, tractoristi mulgatori, parlamentari, ministri)... nu numai de pasionati de radio iamging
oi fi tu pasionat de cai mov pe pereti
dar orientarea profesionala nu tine cont de pasiuni
cand vei avea familie si responsabilitati... pasiunile palesc :)

Edited by Nero-d, 28 December 2014 - 19:12.


#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:10, said:

dar orientarea profesionala nu tine cont de pasiuni
Ar fi bine sa tina. O viata are omul pana la urma.

#44
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Chestia e ca asta va fi meseria mea.:) Nu pot sa fiu nici mecanic auto, nici mulgator sau alte chestii de genu' din cauza unor probleme pe care le am (daca vrei detalii, trimite un mesaj privat inainte sa incepi sa spui ca-s lenes sau nu imi place munca).

Asta am zis si eu. Poti sa deschizi o afacere in Romania si sa traiesti bine, dar nu orice afacere merge aici si cred ca radio imagingul e cel mai bun exemplu.

#45
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postmufa, on 28 decembrie 2014 - 16:06, said:

Am vecini englezi.
N-ai gasit pana acum niciun cap de porc la usa ?

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:10, said:

orientarea profesionala nu tine cont de pasiuni
cand vei avea familie si responsabilitati... pasiunile palesc Posted Image
Orientarea profesionala TREBUIE sa fie o pasiune ea insasi ... altfel e degeaba si nu vei putea concura niciodata cu cineva care face aceeasi meserie ca tine, dar cu pasiune Posted Image ...
Mai mult, cand sunt vremuri mai grele, cu pasiunea in buzunar poti inca sa prestezi jobul si sa treci prin momente de cumpana, momente in care cei "nepasionati" clacheaza.
Si putin imi pasa de ce are nevoie Romania ... mie imi pasa de ce am nevoie EU, nu Romania.

Ceilalti care va dati cu parerea despre emigrare din auzite, mai bine va abtineti, nu de alta, dar sunteti penibili.

Edited by ro_explorer, 28 December 2014 - 19:26.


#47
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
era vorba de piata muncii nu de romania colegule Posted Image
daca e exces pe piata sau nu e cautare deloc (joburi de nişă) poti sa fii tu ultra pasionat... nu te ajuta cu nimic!!!
intreaba si tu 10-100 de adulti daca se duc la serviciu din pasiune...
orientarea profesionala inseamna sa studiezi piata

@ deiuma
ok
scuze... ai o problema, am inteles
ai un impediment din cauza caruia nu poti presta... e de inteles atunci

Edited by Nero-d, 28 December 2014 - 19:35.


#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postazazo9, on 28 decembrie 2014 - 15:48, said:

Tot ma uit la costurile traiului in diverse tari si nu stiu incotro sa o apuc, vreau sa emigrez intr-o tara civilizata, nu scumpa si unde sa traiesc linistit cu familia mea, in conditii decente.

"Costurile traiului", "civilizata", "scumpa" si "traiesc linistit" sunt niste termeni FOARTE subiectivi si pot fi si contradictorii in cazul anumitor persoane.
Mergi unde estimezi TU INSUTI ca vei avea o sansa pe plan profesional. Bani din cer nu pica nicaieri.

#49
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Voua vi se pare o gluma. In Romania pur si simplu nu poți începe nici o afacere. Bagi bani si nervi multi, sistemul e in așa fel încât falimentul bate rapid la ușă.

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:34, said:

daca e exces pe piata sau nu e cautare deloc (joburi de nişă) poti sa fii tu ultra pasionat... nu te ajuta cu nimic!!!
Daca vorbesti de un areal restrans ori in teorie. Raportat la intreaga lume, se gaseste undeva de lucru si pentru tine cat timp esti bun in ceea ce faci.

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:34, said:

intreaba si tu 10-100 de adulti daca se duc la serviciu din pasiune...
Cat din astia sunt pasionati ?

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2014 - 19:46.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:34, said:

daca e exces pe piata sau nu e cautare deloc (joburi de nişă) poti sa fii tu ultra pasionat... nu te ajuta cu nimic!!!
Doar am rugat lumea sa nu vorbeasca din auzite ....
Daca faci o treaba cu pasiune, te vei diferentia din marea masa tocmai pentru ca esti special ....
Eu nu am stat nici o zi somer, incepand cu 18 ani ... mi-am castigat singur painea, muncind in campul pasiunii mele ... si acum lucrez cu contract permanent, in Suedia, cu job castigat instantaneu, la un simplu e-mail catre angajator, fara sa nici sa fi fost un job listat pe site ...
Poate sa fie piata super plina, daca esti bun in ceea ce faci si poti sa demonstrezi asta, gasesti job oricand, oriunde.

Edited by ro_explorer, 28 December 2014 - 19:41.


#52
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e si asta adevarat da nu pot fi toti foarte buni

totusi ca sa-ti dau un exemplu... cand eram mici (generatia noastra) vream sa ne facem piloti, doctoriţe... parintii ne indemnau la strungar, sau similare
pentru ca nu toata lumea avea curaj sa dea la facultate,,, nu era ca acum
totusi nu prea erau parinti care sa-si orienteze copii spre meserii banoase (aprozarist, gestionar, ospatar, sofer de taxi)

acelasi curent este acum... toata lumea are 7 facultati si 12 doctorate... dar nu mai reuseste sa se orienteze nimeni spre mecanic auto de exemplu... meserie foarte cautata si foarte profitabila... sau meserii (servicii) pe care le poti practica si pe cont propriu

Edited by Nero-d, 28 December 2014 - 19:48.


#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:46, said:

nu pot fi toti foarte buni
Nu. Nici un sistem nu a multumit pe toti. Dar discutam despre cei capabili. Iar "carne de tun" avem nevoie oriunde, sunt si acestia buni in tot angrenajul.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2014 - 19:49.


#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 19:46, said:

totusi ca sa-ti dau un exemplu... cand eram mici (generatia noastra) vream sa ne facem piloti, doctoriţe... parintii ne indemnau la strungar, sau similare
pentru ca nu toata lumea avea curaj sa dea la facultate,,, nu era ca acum
Vorbeste pentru cazurile pe care le cunosti punctiform te rog, nu generaliza.
Eu am stiut de la varsta de 10 ani ce vreau sa fac si aia am facut. La facultate am dat fara sa ma gandesc nici macar o clipa daca e banoasa meseria sau nu ... pur si simplu aia am vrut sa fac si aia am facut. Am avut si bafta de a nu fi fortat de parinti sa fac altceva, lucru pentru care le sunt recunoscator.
Si eu nu am sa fac nimic in ceea ce priveste impunerea unui curs de dezvoltare asupra copiilor mei ... pur si simplu voi observa ce inclinatii native au si ii voi sprijini in dezvoltarea lor.

ORICE meserie ai avea pe planeta asta (absolut ORICE), cat timp o faci cu pasiune, indiferent de cat de saturata e piata, vei reusi sa faci treaba cu succes. Nu am intalnit pe nici unul BUN si pasionat de ceea ce face si sa fie fara job sau falit.

Edited by ro_explorer, 28 December 2014 - 19:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate