Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Apple iPad Air 2

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Posts_ogius, on 13 octombrie 2015 - 11:27, said:

Salut,

Am cautat pe tot internetul si nu sunt sigur ca exista o solutie viabila. Pe scurt, am un ipad air2 de 16 gb si foarte putin spatiu, in schimb pe galaxy s5 am un microsd de 64 gb. Intrebarea mea e simpla: cand calatoresc, deci fara o sursa externa de wifi, exista vreo posibilitate sa vad pe ipad ce am stocat pe s5? Daca ambele device-uri au wifi si 3g#4g, teoretic ar putea sa comunica intre ele si fara un alt device. Dar nu am gasit combinatia care sa functioneze. Iar pe cloud ar implica conexiune 4g. Am incercat dnla, dar nu mi-e clar. As fi recunoscator daca cineva m-ar lumina, sunt membru de mult dar fara intrebari, sunt mirat ca nu si-a pus nimeni problema serios sa suplineasca lipsa de spatiu de pe apple cu spatiu ieftin de pe android!!!
Prin BT ai incercat, se vad ?
daca poti folosi telu ca hotspot, mai ramane problema transferului fisierelor ...
poate ajuta: http://playtech.ro/2014/cum-transferi-fisiere-wireless-iphone-android-windows-linux-mac-os-x/

Edited by d-ardeleanu, 13 October 2015 - 12:35.


#20
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
BT media streaming??? pe iOS??? Glumesti?

Referitor la solutia ta, exact asta i-am oferit mai sus.

Edited by filip.serban, 13 October 2015 - 12:44.


#21
s_ogius

s_ogius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.02.2007

View Postfilip.serban, on 13 octombrie 2015 - 12:21, said:

Cauta si tu pe Playstore un SMB server, apoi configureaza-l. Transforma telefonul in hotspot, iar pe tableta instaleaza orice player care are suport de SMB (BuZZPlayer e unul din ele).
Am sa incerc varianta ta, desi habar nu am de smb si alea alea, ma uit eu la tutoriale. Intrebarea e  - nu cumva folosesc un wifi comun, altul decat cel de pe tel sau tableta? Adica nu sunt acasa, sunt in tren, il pot folosi?

#22
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Da, de-asta ti-am zis sa faci telefonul hot-spot.

#23
s_ogius

s_ogius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.02.2007
Booon, am instalat ES File Explorer pe s5 si PlayerXtreme pe ipad, cred c a e fostul Buzz, anyway e smb player. Varianta de lux e cu bani, o sa cumpar nu e o problema, dar sa stiu ca merge.
Am conectat ipadul la s5 prin hotspot, si...cam atat pot acum. NU stiu sa setez es file lan whatever sa vada folderele playeru de pe ipad, banuiesc ca asa ar functiona sistemul. Acum caut sa vad cum se face, dar nu mi se pare nimic clar pe net. Fac Lan nou? ce adresa pun? Stiu ca sunt intrebari stupide si [poate nu isi au locul aici, dar chiar nu ma pricep. Nu ar trebui sa fie f simplu sa faci asa ceva? nu s-a gandit nimeni la o aplicatie comuna, bambam, si te uiti? daca as avea bani as plati pe unii sa conceapa asa ceva. poate imi mai dati indicatii../, ma duc sa verific daca am bani pe card pt platit soft

#24
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Da nu poti sterge nimic de pe ipad, ca stiu de la fi-meu ca poti reinstala orice joc atunci cand ai iarasi chef de el...eu ca sa vad poze pe ipad dau mail de pe telefon cu atasament, intru in ipad pe mail si le vad, dar nu stiu cati mega/giga poti transfera asa...

#25
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Pentru transfer folosește hd player din app store, dupa instalare selectează transfer Wi-Fi in colțul din dreapta sus. Am transferat cu succes pe iPad air 2 dupa laptop.

#26
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Am un Ipad 2 air cu ios 8.4.1 si folosesc cel mai mult safari pentru navigare . De ceva timp observ ca atunci cand de exemplu caut
un review si el este disponibil in alta limba in rezultatele cautarii nu imi mai apare si optiunea "tradu aceasta pagina in romana" cum imi aparea inainte. Nu reusesc sa gasesc ce setare trebuie sa fac pentru a readuce aceasta optiune. Poate sa ma ajute cineva?

#27
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cred ca ti-a aparut vreodata in Safari optiunea de traducere. Cel mai sigur, atunci cand iti aparea optiunea, foloseai Google Chrome. Cauta aplicatia in Appstore si instaleaz-o.

Edited by Mur, 30 November 2015 - 23:18.


#28
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna. Un prieten imi poate face rost de un Ipad Air 2 64gb la un pret de ~1500ron , fiind nou. As dori un feedback din partea posesorilor sau cunoscatorilor in privinta acestui device. Este de evitat varianta fara 4G care am inteles ca are integrat si GPS ? Va fi utilizat ca si organizer portabil, internet, filme poate si muzica ocazional. Nu sunt foarte in tema cu produsele apple..pot fi descarcate (si) aplicatii in mod gratuit (applestore) ?
Multumesc pentru orice opinie.

#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Ipad vine in doua variante:
1. Wifi
2. Wifi + 3/4G.

La aata adaugi optiunile de storage. In mod obisnuit 64 Gb este indestulator.
Poti instala aplicatii free sau cu bani.

Pretul este bun.

#30
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Aplicatiile free sunt satisfacatoare? Nu am poposit inca in lumea.. apple. Presupun ca spre ex. office nu e gratuit. Varianta ipad air 2 vine poate veni si cu 3G ?

#31
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
Pentru dispozitive cu iOS sunt multe programe gratuite bune, trebuie sa cauti ce ai nevoie in AppStore. Daca acea tableta e intr-adevar noua, merita la pretul pe care zici ca il are. E o tableta foarte buna.

Edited by t888eddy, 18 February 2016 - 23:35.


#32
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
MS Office e gratuit (cel putin pe iPhone). Multi evita iPhone/iPad pentru chestia asta cu aplicatiile pe bani... sunt o gramada gratuite,
iar costul celor ne-gratuite e de cativa euro (99 centi, 2, 3 euro...), le platesti si le ai pe viata, le pastrezi cand iti cumperi un dispozitiv nou
(nu se transfera insa si la noul posesor daca l-ai vandut pe cel vechi) si le poti instala gratuit pe dispozitivele celor din familie.

Problema e alta: n-o sa-ti para rau de achizitie, dar sunt sanse ca in viata ta sa nu mai vrei sa folosesti altceva decat Apple!

#33
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
1. Ce aplicatie ai gasit sa fie platita pe iOS, dar gratuita pe android ?

2. Esti sigur ca aplicatiile gratuite de pe android se ridica la calitatea celor plătite ? Nu cumva ăsta e doar praf in ochii celor care inca mai cred ca androidul este munca de cea mai buna calitate, dar voluntară ?

3. De ce androidul 6 capătă caracteristici de iOS cu ale sale permisiuni pe aplicatii, daca tot are atatea aplicatii bune gratuite ?

Nu-ti pun neaparat tie aceste intrebari, era un coleg care zicea ca rămâi captiv iOS-ului, deoarece si cumpărat aplicațiile, si esti cumva silit să-ți aperi/protejezi investiția. De parca pe android nu-i la fel...

Edited by curentelectric, 24 February 2016 - 17:20.


#34
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcurentelectric, on 24 februarie 2016 - 17:15, said:

1. Ce aplicatie ai gasit sa fie platita pe iOS, dar gratuita pe android ?

Angry Birds, lol

#35
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Sah mat. Numai ca unii folosesc telefoanele/tabletele si la alte chestii in afara de joaca.

Dar daca tot m-ai provocat, ce-ai zice daca monument valley a fost timp de aproape 2 saptamani gratis pe iOS ?

Iar la angry birds, vezi ca varianta "star wars II" este gratuita in iOS, si pe bani in android ;).

Edited by curentelectric, 24 February 2016 - 18:00.


#36
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Stiu de Monument Valley, l-am luat :). Nici eu nu ma joc, doar ti-am dat un exemplu de aplicatie, pentru ca l-ai cerut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate