Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Copiii si frigul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#19
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 20:02, said:

imi pare rau dar exemplul tau de argument e gresit.

in primul rand:
1.nu vorbeam cu tine
2. nu m-ai intrebat pe mine nimic despre moarte sau tren. asadar executa-ti ordinul
3. nu sunt lucruri comparabile. pentru ca un copil iti schimba, de obicei, radical standardele cu privire la 99% din viata.
in materie de temperatura, liniste, curatenie, timp, etc.

tu poti sa spui ca un copil nu are nimic daca sta imbracat in frig. insa habar nu ai pentru ca nu ai unul si nu stii ce, cand si cum trebuie sa faci cu el, in frig sau nu. intelegi?
iar un copil nu reprezinta un lucru atat de imbecil ca exemplu tau ci ceva foarte concret...si pana la o anumita varsta ai de urmat niste instructiuni destul de clare pentru a fi totul bine.

deci ai copil? daca nu inapoi valea. mersi.
1. poate nu ai obsevat , dar ne aflam pe un forum . Interactiunea aici nu se face doar in 2 persoane . Stupoare !
2. Nu ? Dar pe cine ?
3. Desi absurd la prima vedere , exemplul meu e cat se poate de potrivit . Daca un copil iti schimba viata in proportie de 99% , atunci un accident feroviar ti-o va schimba in proportie de 100% . Incredibil , stiu .

Faptul ca ai copil nu te califica automat ca fiind un parinte exemplar . E chiar posibil ca unul\una fara copii sa stie mai multe pe subiect ca tine . ( nu zic de mine )
Asa cum faptul ca ai Boeing nu te face automat pilot de linie .

Repet si eu intrebarea atunci : ai sarit vreodata sub tren ?
Daca nu , stii ce ai de facut .
Hai , stang - drept , stang - drept !

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in continuare te faci de ras singur.
dupa cum ti-am spus deja. tu ai intervenit intr-o polemica existenta in care nu te-a invitat nimeni.

spre deosebire de tine eu nu am intervenit intr-o polemica in care tu exprimai pentru a-ti spune cum e sa sari sub tren desi nu am facut asta niciodata.

asadar, reiterez, folosesti o asociere nepotrivita si tembela.

este logic ca nu stii cum e sa ai un copil pana nu ai unul. la fel de logic e sa nu stii cum e cancerul pana nu esti bolnav. si da, la fel de logic e sa nu stii cum e sub tren pana nu ai sarit sub tren.

diferenta, insa, este ca tu intervii pentru a vorbi despre copii desi eu nu am intervenit in nicio discutie cu tine pentru a-ti spune cum e sa sari sub tren.
si daca nu sesizezi diferenta inseamna ca te plictisesti si te bagi in seama gratuit.

vom fi pe picior de egaliate atunci cand tu vei avea copil sau vei fi sarit sub tren. pana atunci, stimabile, joc de glezne.

Edited by spare-me, 27 December 2014 - 20:54.


#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 20:53, said:

este logic ca nu stii cum e sa ai un copil pana nu ai unul.
Si am spus eu ceva despre cum este sa ai un copil (pun asa problema pentru ca nu vreau sa dezvoltam discutia in directia asta, chiar nu e cazul)? Nu, eu am spus ceva ce tine de recomandarile medicilor.

Edited by catalina1, 27 December 2014 - 21:07.


#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai fost tu cu copilul TAU la medica sa-TI recomande ceva?
sau ai citit pe net?
ce-ai citit pe net? ca intre 2 luni si 13 ani nu e nicio diferenta?
si ca la 2 luni poti sta cu copilul bine imbracat la temperaturi cu - prin tramvai cu orele?
ca in afara de asta nu te-ai chinuit sa arati nimic...

#23
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 20:53, said:

este logic ca nu stii cum e sa ai un copil pana nu ai unul. la fel de logic e sa nu stii cum e cancerul pana nu esti bolnav. si da, la fel de logic e sa nu stii cum e sub tren pana nu ai sarit sub tren.
Mi se pare normal si de bun simt sa ai idee ( macar vag ) despre lucrurile astea chiar daca nu le ai\faci .
Altfel inseamna ca cel mai probabil esti surd si orb .

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 20:53, said:

spre deosebire de tine eu nu am intervenit intr-o polemica in care tu exprimai pentru a-ti spune cum e sa sari sub tren desi nu am facut asta niciodata.
Repet , suntem pe un forum .
Vrei sa discuti doar cu Catalina , ai pm la dispozitie .

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Daca ti s-ar parea normal n-ai vorbi despre copii fara sa ai si nici n-ai folosi comparatii imbecile.

cu alte cuvinte poti vorbi despre copii pana te plictisesti. insa nu poti avea pretentia sa nu fii contrazis de cineva care are copii.

#25
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Pai la fel de bine pot fi contrazis si de cineva care nu are copii dar poate demonstra argumentat ca are dreptate .
Nu e nici o problema .

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, dar in realitate, singurul adevar este ca insisti in mod pueril sa aberezi incercand sa-ti autoarogi o dreptate inchipuita intr-o disputa in care nu te-a invitat nimeni cu privire la un subiect despre care habar nu ai.
deci faptul ca e ideal sa ai un copil inainte de a vorbi despre si de a da sfaturi ramane valabil indiferent de faptul ca un jeffy86 se apuca sa faca comparatii imbecile cu un tren.
poti sa-ti inchipui ca ai vreo dreptate.

pe acelasi principiu banuiesc ca esti de acord ca orice femeie poate vorbi despre coaie insa niciodata nu va putea spune ceva cu certitudine. pentru ca nu are.
asa orice cretin cu doi ochi si net poate sa citeasca despre copii si sa aiba impresia ca poate sustine o discutie. insa daca nu ai, nu e acelasi lucru.

p.s in rest sa fii sanatos cu trenul tau cu tot.

Edited by spare-me, 27 December 2014 - 22:20.


#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Pina la urma, care e discutia? La cite grade coacem copilul in mod optim?

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post-Diana-, on 27 decembrie 2014 - 12:27, said:

Pe frigul asta sa duci copiii cu tramvaiul? Posted Image
Mai ales, bebelusul?
Posted Image

Mie nu imi vine nici sa ies sa arunc gunoiul.....

View Postjeffy86able, on 27 decembrie 2014 - 19:55, said:

Asta e ceea ce eu numesc argumentul "sub tren" .
Pe aceasi logica , de unde stii ca mori daca te arunci sub tren ?
Ai incercat ?
Atunci in pas militaresc inainte !
ete-aci se rupse firu'...dupa care catalina zise ca ea nu vorbea de transport (Care e automat cu masina, ignorand "sa duci copilul cu")
si apoi jeffy86...restul Posted Image despre tren, etc...

discutia e ca la casa iti trebe si masina, dom'le.

Edited by spare-me, 27 December 2014 - 22:41.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Io stiu ca pe ceata, ger, viscol nu scoti bebelusii la plimbare. Azi nu era vreme de scos un bebelus. In rest, ce pana mea tot dezbateti pe topicul asta? :lol: Mai seriosi suntem noi, aia de pe A&P. =))

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 21:27, said:

ai fost tu cu copilul TAU la medica sa-TI recomande ceva?
sau ai citit pe net?
ce-ai citit pe net? ca intre 2 luni si 13 ani nu e nicio diferenta?
si ca la 2 luni poti sta cu copilul bine imbracat la temperaturi cu - prin tramvai cu orele?
ca in afara de asta nu te-ai chinuit sa arati nimic...
Am prieteni medici pediatri si am citit carti. E indeajuns? Nu am sustinut ca intre 2 luni si 13 ani nu e nici o diferenta, am sustinut ca un copil de cateva luni poate si chiar trebuie sa stea chiar cateva ore pe zi afara (cu atat mai mult daca e cu pauza).
Am spus ca nu vorbesc de tramvai, ci de plimbatul pe afara. Da, in tramvai e mai greu, pentru ca trebuie sa desfaci din straturile de haine, sa scoti caciula... Am vazut destui copii mici si afara. La noi nu prea, ce-i drept.

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 22:40, said:

ete-aci se rupse firu'...dupa care catalina zise ca ea nu vorbea de transport (Care e automat cu masina, ignorand "sa duci copilul cu")
si apoi jeffy86...restul Posted Image despre tren, etc...

discutia e ca la casa iti trebe si masina, dom'le.
Eu vorbeam de o expozitie in aer liber, iar Diana a spus ca nu ar iesi nici sa duca gunoiul, deci era vorba de iesitul pe afara, chestie pe care am si precizat-o. Ca nu i-ar duce nici cu tramvaiul e partea a doua.

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 22:20, said:

asa orice cretin cu doi ochi si net poate sa citeasca despre copii si sa aiba impresia ca poate sustine o discutie. insa daca nu ai, nu e acelasi lucru.
O discutie? Ce fel de discutie e asta in care singurul tau argument e faptul ca eu nu am copii?

View Postspare-me, on 27 decembrie 2014 - 21:56, said:

Daca ti s-ar parea normal n-ai vorbi despre copii fara sa ai si nici n-ai folosi comparatii imbecile.
cu alte cuvinte poti vorbi despre copii pana te plictisesti. insa nu poti avea pretentia sa nu fii contrazis de cineva care are copii.
De contrazis poate contrazice oricine pe oricine. Dar e preferabil sa o faca cu argumente valide.

View PostMembruAnonim, on 27 decembrie 2014 - 22:55, said:

Io stiu ca pe ceata, ger, viscol nu scoti bebelusii la plimbare. Azi nu era vreme de scos un bebelus. In rest, ce pana mea tot dezbateti pe topicul asta? Posted Image Mai seriosi suntem noi, aia de pe A&P. =))
Cum poti vorbi de ger la temperatura care a fost azi?

Edited by catalina1, 27 December 2014 - 23:16.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A fost viscol. Nush in ce parte a Bucurestiului stai, dar la mine nu a fost vreme de scos un bebelus la plimbare.

#32
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Ce sa va povestesc, ati uitat cum intrati in casa plini de turturi la gura si va lipeati limbile pe usile de la intrare. Acum o dam toti cu baitza, cacutza, gradi,siropel, etc.

De aia e generatia asta indobitocita, nici nu sunt curios s-o vad pe urmatoareaPosted Image

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vorbeam despre copiii care alearga prin zapada, d ohh!



#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMembruAnonim, on 27 decembrie 2014 - 23:18, said:

A fost viscol. Nush in ce parte a Bucurestiului stai, dar la mine nu a fost vreme de scos un bebelus la plimbare.
La mine inspre pranz era deja frumos, Ceva vant, dar in nici un caz viscol. Iar de ger nici macar nu se pune problema.

#35
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View PostMembruAnonim, on 27 decembrie 2014 - 23:35, said:

Nu vorbeam despre copiii care alearga prin zapada, d ohh!

Nu Yseult, de copchii care nu se plimba cu tramvaiul ca e frig afara.

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostNazmi, on 27 decembrie 2014 - 23:33, said:

Ce sa va povestesc, ati uitat cum intrati in casa plini de turturi la gura si va lipeati limbile pe usile de la intrare. Acum o dam toti cu baitza, cacutza, gradi,siropel, etc.

De aia e generatia asta indobitocita, nici nu sunt curios s-o vad pe urmatoareaPosted Image
ca sa intri in casa plin de turturi trebuie, in primul rand, sa mergi.
ca sa mergi, cel putin, trebuie sa nu mai fi sugar, sau "bebelus".
prin urmare, inainte de a te da inteligent, mai ales daca nu esti, trebuie cel putin sa citesti cu atentie ce se scrie.
de-aia am mentionat o diferenta clara intre copilul de 2 luni si cel de 13 ani.

nu poti tine un copil de 2 luni in frig, vant, mai putin de cateva minute pentru ca risti sa nu-l mai ai...
si, daca ai avea copil si ai cunoaste ce inseamna sa-l concepi, sa duci sarcina la capat, sa-l nasti si apoi sa-l cresti, ai cunoaste despre ce cacat vorbesc unii...
altfel esti doar o gura sparta care vorbeste vorbe...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate