Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

SJCam alternativa ieftina la GoPro

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
SJCam a lansat de curând modelul SJ5000 despre care cred că devine o reală alternativă la GoPro și care este împărțit în două categorii:

SJ5000 și SJ5000WiFi cu chipset Novatek NT96655, ecran LCD de 2", CMOS Panasonic MN34110PA, 14MP, 1080p 30fps
SJ5000+ care este cu chipset Ambarella A7LS75, ecran LCD de 1,5", CMOS Panasonic MN34120PA, 16MP, 1080p 60fps
În rest sunt la fel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C11hcR-FSlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un prim review:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Avz31Waq1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exemple filmare prin comparare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wUW2XpwPyxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai sunt și alte filmări pe youtube. Mie îmi place mai mult SJ5000 Plus.

Deja au apărut și pe la noi pe site-uri gen olx și tocmai sau se poate comanda direct din China.

Edited by CristianAdrian, 01 January 2015 - 02:18.


#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ca detinator de SJ4000Wifi, cred ca ar merita mai mult versiunea simpla (fara). De ce spun asta? Fiindca in afara de idee, l-am folosit de cam doua ori intr-o luna si mai mult doar pentru a le arata unor amici. Aplicatia pe mobil e facuta destul de varza, a primit recent o actualizare destul de mare dar mi-a fost lene sa testez.
Intre SJ4000 si SJ4000Wifi nu exista diferente pe partea de inregistrare, Wi-Fi-ul papa repede bateria si eu unul nu prea-i vad rostul.

Suportul original de masina zornaie fiindca vorbim de plastic pe plastic, si la o anumita turatie ii transmite ceva trepidatii.

In rest, super jucarie. E mica, autonomie decenta, ieftina si construita bine. Pe partea de filmare e o adevarata incantare.

Filmeaza 1080p 30fps, 720 60fps (30x2 din pacate, dubleaza cadrul), 720 30fps si restul nu ma intereseaza. Are o gramada de accesorii, poate cel mai de pret ar fi carcasa waterproof.

Pe partea audio sta binisor, speram sa aiba un sunet ceva mai sensibil. Am firmware W20140918V02.

Am uitat sa spun cat inregistreaza pe un card de 16GB: 4h 40min 720 (30fps), 2h 12 min 1080 (30fps).

Edited by razor1911, 27 December 2014 - 23:22.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Wifi-ul la bitrate-uri de nivelul e asta e clar ca-i doar de jucarie.
Waterproof da, merita toti banii, e ridicol ce preturi sint in general pentru scule infinit mai proaste.

#4
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
razor,
SJ4000 WiFi (96655) are un alt chipset față de SJ4000 (96650).
SJ5000 WiFi are același chipset cu SJ5000, SJ4000 WiFi și M10.
Principala diferență între seria 4000/M10 și seria 5000 este CMOS de la Panasonic, comparativ cu vechiul Aptina AR0330. Calitatea imaginii este clar în favoarea seriei 5000.
Seria 5000 nu are niciun duplicat frame chiar și la 120fps, vezi aici. Înregistrarea asta e de la acel fake SJ5000, deoarece originalul SJ5000 are data de culoare albă.
În videoclipul ăsta la început am auzit un zgomot ce pare de la suport.

f300,
Calitatea înregistrării video nu are nicio legătură cu dotarea camerei cu Wi-Fi sau nu. WiFi-ul este doar pentru comenzi date camerei de la distanță, inclusiv setări de pe un smartphone. Streamul live este văzut pe smartphone cu delay iar ca să transferi pe wireless videoclipuri înregistrate cu 24mbps durează prea mult.

Slowmotion cu SJ5000+
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pR2ljrvxfoU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/prBBQ0uUcQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by XrainX, 28 December 2014 - 01:18.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint oare compatibile cu accesoriile de gopro (ma refer la mount-uri nu la carcasa evident)? Par foarte similare.

Trebuie sa sap putin sa vad cit tin acumulatorii, vad ca SJ5000 e $119.99

Asa ca idee, poate suna stupid - dar cum se compara cu Mini 0805, ca si calitate a imaginii mai ales in conditii de lumina mai putin bune, ca dashcam ocazional?

#6
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu cred că accesoriile sunt compatibile, așa pare la prima vedere, poate îți zice razor pentru că el are SJ4000. Ar fi prea fraieri SJCam să nu le facă compatibile, în felul ăsta ar mai vinde și ei la utilizatorii GoPro măcar niște monturi. ;-)
În acel video review la 2:39 scrie că acumulatorul ține 47 minute.

E foarte puțin probabil ca o cameră dedicată action cam să filmeze mai bine în condiții de dashcam decât o dash cam de calitate, dedicată acestui lucru. Un dashcam de calitate, chiar și o cameră de marșarier de calitate are setările făcute astfel încât să facă față unor asemenea situații de mers pe drumuri, care diferă de o filmare în natură.
Asta nu înseamnă că dacă te apuci tu și setezi SJCamul special pentru condiții de trafic nu ar putea bate un Mini 0805. Eu chiar cred că poate pentru că are un CMOS mai performant, dar măcar prima dată trebuie să faci tot felul de probe ca să înveți setarea de dash cam. Ocazional cred că merge un SJCam, dar nu permanent. Prea mare, prea obositor să o dai de fiecare dată jos din parbriz.
Ca și comparație mai exactă ar trebui SJ5000 Plus să fie comparat cu Mini 0805 sau Mini 0806 deoarece au același chipset, Ambarella. SJ5000 e cu Novatek.

Uite două SJ5000 ca și cameră de trafic:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JyQxa73LW5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și aici o comparație cu Mini:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BL9qNNqje2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai găsești clipuri despre SJ5000 pe youtube.

Edited by XrainX, 28 December 2014 - 12:01.


#7
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@XrainX: In primul rand bine te-am regasit, sunt binevenite informatiile furnizate de tine.
Cand SJ4000Wifi abia aparuse, cei din China mi-au zis ca are doar modulul WiFi in plus si ca nu sunt diferente pe partea de filmare. La fel zicea si techmoan din cate retin.

Cred ca o s-o fac cadou unui prieten de Sf. Ioan fiindca era tare incantat cand a vazut-o, iar un amic a zis ca pune jumatate si mai apoi fie trec la 4000 simplu, fie ma uit la 5000+.

Daca vreti sample-uri brute cu 4000Wifi-ul, le arunc cu placere pe Mega.

#8
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Mi-a cam trecut febra cu telefoanele dual sim, te-am lăsat singur pe acolo. :-(
Părerea mea e să treci la seria 5000, chiar simplu, fără wireless pentru că, repet, AR0330 a fost supra-evaluat după părerea mea și mă aștept ca CMOS de la Panasonic să fie mai performant. Eu aș trece direct la SJ5000+ că sunt fan Ambarella. Sunt și fan Wi-Fi așa că le are pe toate.
Pentru userii noi, mare atenție la fake
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lC-pRTGqIjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Un borfaș cititor al acestui topic s-a gândit să profite el de munca altuia și să înregistreze un domeniu despre aceste camerele SJCam. Dacă tot e atât de deștept încât se poate gândi la hoții, ar fi corect să își facă propriul thread în care să prezinte lumii experiența sa sau măcar ce a citit prin alte părți, așa cum am făcut eu preț de multe ore.
Nu îmi convine ca eu să aduc informațiile pentru care am muncit atâta aici pe forum și alții să culeagă roadele prin furt. Am împărtășit informațiile și pe alte topicuri, am ajutat useri în luarea multor decizii bune pentru ei, dar nu îmi place să fiu furat.

Îl rog pe unul dintre moderatori să închidă acest topic dacă înțelege situația.
O să mai semnalez situația și în altă parte.

Hoțule, până la anul pe 29.12.2015, data când vei face fix un an de când mi-ai furat domeniul sper să afli cum e să fii blestemat. Și așa va fi, o să vezi.

La mulți ani, vouă celorlalți!

Edited by XrainX, 30 December 2014 - 17:42.


#10
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
Ce te-a oprit sa il inregistrezi tu inainte? Despre ce domeniu e vorba?

#11
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Era weekendul de Crăciun când am deschis topicul, am zis să vină luni, să vină lumea la muncă. Dar el s-a sculat mai de dimineață.
Undeva mic, într-un colț al unei poze ce a fost cândva pe topic era scris numele domeniului. O strategie proastă de a mea dar forțat fiind de faptul că pe softpedia posturile nu se pot edita decât în termen de 30 minute după postare. Deci nu puteam adăuga poza ulterior după ce aș fi luat domeniul. Iar dacă ești pe pagina 7 a unui topic, degeaba mai ești. E ca pe google.
Domeniul nu vreau să îl scriu chiar eu, deja să îi fac reclamă. Nu era un site de comerț că nu le am cu site-urile, n-am firmă, dar ceva gen fan page, cu informații sau sfaturi.

Edited by XrainX, 01 January 2015 - 15:15.


#12
Shypy

Shypy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2015
Sj4000 , am cumparat si eu aceasta camera , ce setari trebuie facute la ea , imi arata cu un card de 8 gb filmeaza 1h20 min full hd iar pe net imi arata ca un card de 32gb filmeaza max 70 min ... Ce setari trebuie facute ?

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt destul de prastie GoPro-urile fata de un BM Poket Cinema.SJ astea is varza de tot.
LE: Am gresit aria. Posibili pentru o parte din amatori sa fie bune.
Stima!

Edited by geo123, 02 July 2015 - 18:38.


#14
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Unde pot gasi (in RO) sa cumpar SJ5000+? Original, by sjcam si nu de alt producator. Am gasit vreo 2 firme la o cautare rapida dar nu il au pe stoc.

Edited by kng, 13 July 2015 - 21:46.


#15
mihailmarian

mihailmarian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2015
Stiu

View Postkng, on 13 iulie 2015 - 21:45, said:

Unde pot gasi (in RO) sa cumpar SJ5000+? Original, by sjcam si nu de alt producator. Am gasit vreo 2 firme la o cautare rapida dar nu il au pe stoc.
Eu de aici mi-am luat una https://www.smart-pr...am-sj-5000-plus
Ii gasesti si pe emag, dar de obicei e mai ieftin direct pe siteul firmelor decat pe emag

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View PostXrainX, on 29 decembrie 2014 - 17:55, said:

Mi-a cam trecut febra cu telefoanele dual sim, te-am lăsat singur pe acolo. :-(
Părerea mea e să treci la seria 5000, chiar simplu, fără wireless pentru că, repet, AR0330 a fost supra-evaluat după părerea mea și mă aștept ca CMOS de la Panasonic să fie mai performant. Eu aș trece direct la SJ5000+ că sunt fan Ambarella. Sunt și fan Wi-Fi așa că le are pe toate.
Pentru userii noi, mare atenție la fake
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lC-pRTGqIjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.techfunol...s-review-sjcam/
Chestia e că există și camere identice ca hardware,


#17
spzHades

spzHades

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.06.2007
Am si eu un SJCAM SJ4000 si am o problema , la temperaturi mai mici de 0-1C mi se duce bateria instant. Sa fie de la camera sau sa ii mai iau un acumulator?

#18
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
salut ! Am luat si eu o camera sj5000+  insa la fel cand filmez afara chiar daca sunt 10 grade, se duce bateria foarte repede. Filmez 10 minute, low battery si mort.

baterie proasta?

acum am facut comanda pe ebay de 2 baterii si un incarcator 32 de lei, fata de aproape 150-160 in magazinele online, doar ca trebuie sa astept o luna pana vin...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate