Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sa fac facultate sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Aproximativ 25% dintre absolventii unei facultati practica in domeniul studiat si au inteles rolul invatamantului superior. Cum raspunsurile celor 75% de pe aici te indruma conform intelegerii lor, vorba poetului: tu (initiator) te-ntreabă şi socoate.

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2015 - 18:27.


#56
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca faci ASE si te angajezi de vanzator la un chiosc de ziare se poate zice ca te-ai angajat in domeniu, nu?

Ma indoiesc foarte tare de acel 25%.

#57
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
25% este un procent ~ corect .
Sa nu uitam ca si medicii ( de ex. )  sunt tot absolventi de facultate , si ei intra in baza de calcul

#58
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Facand referire concreta la cazul de aici, in facultate vei avea ocazia unui acces la cunostinte intr-un mod sistematizat, vei avea acces la studii de caz, iti vei forma o imagine de ansamblu asupra tuturor activitatilor presupuse a avea legatura cu o afacere. Aceste cunostinte combinate cu ceea ce inveti in mod direct din activitatea practica desfasurata cu bunicul tau, o sa iti permita o vedere cu un unghi mai larg asupra a ceea ce trebuie facut, pentru a identifica mai repede eventuale oportunitati sau probleme, pentru a sti cum sa reactionezi in situatii noi sau neprevazute. Asa ca, oricum o dai, educatia merita facuta.
Acum, ce si cat inveti, depinde mai mult de cata determinare ai si cata straduinta depui, caci, contrar parerii ca perioada facultatii este numai pentru distractie si ars gazul, nu e chiar asa, cel putin pentru cei 25% dintre absolventii la care se facea referire mai sus... Posted Image)

Edited by wasteyard, 01 January 2015 - 19:11.


#59
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Sincer, nu ştiu cît de multă "experienţă" vei căpăta lucrînd la o firmă care vinde produse alimentare şi are închiriate nişte hale. Nu-ţi trebuie cine ştie ce cunoştinţe de specialitate ca să faci aşa ceva.  Prea mute nu te va putea învăţa bunicul. Afacerea se va menţine mai mult sau mai puţin în funcţie de evoluţia pieţei. Cînd piaţa se va schimba, strict pe baza experienţei de aici nu cred că vei reuşi să scapi firma de la faliment. Trebuie să intuieşti piaţa, să vezi cum poţi să creşti, pe ce domenii, să fii pe fază, să nu te ia valul. Cunoştinţele în plus nu-ţi strică.

Mă "amuză" cît de mulţi zic că facultatea e zero şi că practica e 100%. Guess what, practică fac toţi la locul de muncă, şi cei cu super-studii şi proiectează navete spaţiale, şi cei care strîng gunoiul. Ideea e ce teorie ai "în spatele" praticii ăleia...

#60
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Posttiopedi, on 01 ianuarie 2015 - 18:42, said:

25% este un procent ~ corect .
Sa nu uitam ca si medicii ( de ex. )  sunt tot absolventi de facultate , si ei intra in baza de calcul

crezi ca medicii nu pot sa frece menta ?  cum a zis colegul de mai jos

View PostMizu, on 01 ianuarie 2015 - 18:37, said:

Daca faci ASE si te angajezi de vanzator la un chiosc de ziare se poate zice ca te-ai angajat in domeniu, nu?

Daca se angjeaza la vreo firma de medicamente sau alte balarii, ca sa plimbe servieta, inseamna ca te-ai angajat in domeniu ?

#61
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostOmulLLORT, on 01 ianuarie 2015 - 23:11, said:

crezi ca medicii nu pot sa frece menta ?  cum a zis colegul de mai jos

Nu, medicii nu freaca menta . Daca a dobandit dreptul de practica , nu freaca menta .

View PostOmulLLORT, on 01 ianuarie 2015 - 23:11, said:

Daca se angjeaza la vreo firma de medicamente sau alte balarii, ca sa plimbe servieta, inseamna ca te-ai angajat in domeniu ?
Cei care plimba servieta , nu sunt medici , sunt doar oameni care au urmat cursurile facultatii de medicina , nu au diploma ci doar o adeverinta .
Este cam acelasi lucru cu cei multi care termina liceul dar nu promoveaza examenul de bacalaureat .

#62
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostKruska, on 28 decembrie 2014 - 18:21, said:

Bunicul meu are o problema de sanatate, din acest motiv nu s-a mai apucat de halele alea, a vrut sa evite stresul, si la fel din acest motiv, m-am gandit ca ar fi mai bine sa profit de timpul care il pot petrece alaturi de el, poate chiar invat mai bine decat la facultate.
Ganditi-va putin, daca fac facultate si imi ramane firma in mana, eu avand experienta 0? Ce fac, vand diploma de facultate si ies din faliment?....
Sa nu credeti ca fug de facultate, doamne fereste, chiar mi-ar fi mai lejer sa stau intr-un camin, sa invat cateva ore, zile,  sa merg la cursuri si sa dorm in rest, sau stiu eu, decat sa ma zbat cu capul de pereti din cauza stresului...
Da, cred ca cel mai bine e sa stai cu bunicul tau si sa inveti cum merg lucrurile. Cel mai bine se invata o afacere lucrand in cadrul ei, nicidecum la facultate. Eventual, poti sa faci ceva la fara frecventa/invatamant la distanta.

View PostXON-XOFF, on 31 decembrie 2014 - 12:50, said:

inițiator, lasă piața muncii în pace. Tu gîndește-te dacă vrei să fii om cu studii superioare sau nu. Asta indiferent de orice afacere a bunicului, de orice oportunitate de angajare de moment. Gîndește-te dacă vrei să ai "etichetă" de om cu 4 clase, cu 8 clase, cu bacalaureat, sau cu facultate. Sau eventual cu master/doctorat.

View PostPrien, on 31 decembrie 2014 - 21:08, said:

Sunt om batran, adica am deja 51 de ani. Deci ceva experienta de viata...De cand am citit intrebarea, dupa cum era formulata, m-am gandit ca NU.
Apoi dupa comentariile la raspunsurile primite, si unele erau adevarate si directe, m-am convins ca am intuit bine.
[...]
Afacerile nu sunt to(n)ti (ca mine)...Adica sunt orice, inclusiv visator, dar om de afaceri, NU.

View PostXON-XOFF, on 01 ianuarie 2015 - 21:44, said:

Sincer, nu știu cît de multă "experiență" vei căpăta lucrînd la o firmă care vinde produse alimentare și are închiriate niște hale. Nu-ți trebuie cine știe ce cunoștințe de specialitate ca să faci așa ceva.  Prea mute nu te va putea învăța bunicul. Afacerea se va menține mai mult sau mai puțin în funcție de evoluția pieței. Cînd piața se va schimba, strict pe baza experienței de aici nu cred că vei reuși să scapi firma de la faliment. Trebuie să intuiești piața, să vezi cum poți să crești, pe ce domenii, să fii pe fază, să nu te ia valul. Cunoștințele în plus nu-ți strică.
Mă "amuză" cît de mulți zic că facultatea e zero și că practica e 100%. Guess what, practică fac toți la locul de muncă, și cei cu super-studii și proiectează navete spațiale, și cei care strîng gunoiul. Ideea e ce teorie ai "în spatele" praticii ăleia...
Si totusi... voi vorbiti din experienta?

Adica ati facut o facultate de management/marketing/whatever si dupa aia ati condus o afacere de succes?

Sau doar va dati cu presupusul? Ceva pe sistemul ... "daca exista facultate cu ceva profil business, atunci e clar ca te invata sa faci afaceri" .. ca mie asa mi se pare.

Tare ma tem ca nu e asa. ;)

PS, @aia care ziceti ca orice facultate e "buna", ca tot "inveti ceva" .. ca blabla... bai nene, facultatile facute la plesneala produc indivizi de genul:


Posted Image [ http://27.media.tumblr.com/tumblr_ltalohGjbP1r25y9yo1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

#63
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Hai mai, nu se poate continua asa...sa conduci o afacere fara studii superioare. Trebuie sa se termine cu "smecherismul" asta gen Becali. Nu ne ajuta aceasta mentalitate si nu ne duce in directia buna!

#64
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Mr-reason: Prien şi cu mine sîntem electronişti deci nu vorbim din experienţă directă. Dar în mulţi ani de carieră nu poţi să nu cunoşti şi oameni din domeniul "business"-ului, inclusiv unii cu care să colaborezi strîns. Şi da, îţi confirm că un absolvent de ASE ştie destul de multe, atunci cînd trage linia. Am ajuns la concluzia asta inclusiv prin raportare la mine, atunci cînd pt anumite joburi un inginer descurcăreţ nu s-a dovedit suficient, s-a dovedit că e util un ASE-ist care totuşi, a învăţat şi ceva teorie, nu numai "descurcăreală".

#65
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postspik1, on 02 ianuarie 2015 - 20:01, said:

Hai mai, nu se poate continua asa...sa conduci o afacere fara studii superioare. Trebuie sa se termine cu "smecherismul" asta gen Becali. Nu ne ajuta aceasta mentalitate si nu ne duce in directia buna!

View PostXON-XOFF, on 02 ianuarie 2015 - 22:09, said:

@Mr-reason: Prien și cu mine sîntem electroniști deci nu vorbim din experiență directă. Dar în mulți ani de carieră nu poți să nu cunoști și oameni din domeniul "business"-ului, inclusiv unii cu care să colaborezi strîns. Și da, îți confirm că un absolvent de ASE știe destul de multe, atunci cînd trage linia. Am ajuns la concluzia asta inclusiv prin raportare la mine, atunci cînd pt anumite joburi un inginer descurcăreț nu s-a dovedit suficient, s-a dovedit că e util un ASE-ist care totuși, a învățat și ceva teorie, nu numai "descurcăreală".

De "smecherism" s-au folosit mai toti oamenii cu greutate din IT care in vasta majoritate a cazurilor au doar studii de specialitate IT sau sunt drop-outs... idem cu alti grei non-IT, ca de exemplu nenicul Ingvar Kamprad(IKEA) - fara studii superioare, Amancio Ortega (Zara) - fara studii superioare, Karl Albrecht(Aldi) - fara studii superioare, Michele Ferrero(Ferrero Rocher) - fara studii suprioare, Carlos Slim - inginer in constructii, Bernard Arnault (Louis Vuitton) - inginer, si multi, multi altii.

In nici o facultate nu inveti cum sa faci business, cum sa iei decizii investitionale de succes, ci doar maruntisuri tehnice in materie de "administrare".  Dar pt. asta se pot angaja oameni, ceea ce se si intampla. O parte din cei enumerati au invatat business lucrand la o firma a parintilor, sau la locul de munca...

#66
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

Nu, medicii nu freaca menta . Daca a dobandit dreptul de practica , nu freaca menta .
drept de practica obtii dupa rezidentiat, "medic" esti dupa ce iti iei licenta, buna dimineata

View Posttiopedi, on 01 ianuarie 2015 - 23:22, said:

Cei care plimba servieta , nu sunt medici , sunt doar oameni care au urmat cursurile facultatii de medicina , nu au diploma ci doar o adeverinta .
Este cam acelasi lucru cu cei multi care termina liceul dar nu promoveaza examenul de bacalaureat .
Si cine zice ca astia n-au luat licența ?

#67
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View PostMrReason, on 03 ianuarie 2015 - 04:45, said:


De "smecherism" s-au folosit mai toti oamenii cu greutate din IT care in vasta majoritate a cazurilor au doar studii de specialitate IT sau sunt drop-outs... idem cu alti grei non-IT, ca de exemplu nenicul Ingvar Kamprad(IKEA) - fara studii superioare, Amancio Ortega (Zara) - fara studii superioare, Karl Albrecht(Aldi) - fara studii superioare, Michele Ferrero(Ferrero Rocher) - fara studii suprioare, Carlos Slim - inginer in constructii, Bernard Arnault (Louis Vuitton) - inginer, si multi, multi altii.

In nici o facultate nu inveti cum sa faci business, cum sa iei decizii investitionale de succes, ci doar maruntisuri tehnice in materie de "administrare".  Dar pt. asta se pot angaja oameni, ceea ce se si intampla. O parte din cei enumerati au invatat business lucrand la o firma a parintilor, sau la locul de munca...

Vrei sa spui ca "smecherismul" din Romania, gen Becali, este binefacator ? In afara vanzarii/cumpararii de terenuri ce firme preluate de el nu au dat faliment ?! Nu am nimic cu omul, este un exemplu ce-mi vine in minte acum.
Una este talentul nativ pentru afaceri de unde apar aceste exceptii de afaceristi si alta este "smecherismul" provenit din hotie in cardasie cu autoritatile!

#68
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cate s-au mai scris pe aici.

Sa conduci un business de succes, trebuie sa:
  • Ai ceva talent in directia asta
  • Intelegi fenomenul economic

Talentul, unii zic ca ori il ai ori nu-l ai, altii zic ca-l poti dobandi pe parcurs. Nu putem noi sti ce talent are/va avea initiatorul.

Cu economia insa, lucrurile stau altfel. Da, iti poti cumpara azi X carti in domeniu, te pui pe treaba, si dupa un timp stii mai multe decat un absolvent de ASE. Cati reusesc insa asa ceva? Cati reusesc sa inteleaga cu adevarat cum sta treaba, si nu doar sa creada ca stiu, avand defapt un haos in cap?

In IT e mai simplu. Cum gresesti ceva, cum iti da peste mana compilatorul. Plus ca poti experimenta mult mai multe. In economie cine-ti da peste mana daca gresesti? Cine te indruma daca alegi o abordare gresita? Aici intervine facultatea care te ajuta prin:
  • exercitiu
  • interactiune cu altii avand mai multa experienta

Cursul il inveti singur acasa, dar apoi cum verifici daca ai inteles? Cum pui in practica diverse?
Evident, facultatea nu te scoate boss. Dar, daca ai trecut prin ea, profitand de anii respectivi, ai mult mai multe sanse, sa devii cineva, cu efort suplimentar sustinut, desigur, decat unul care a vazut ca de aici cumperi ceva la un pret, iar dincolo il vinzi usor mai scump.

Initiatorul vorbeste de o afacere de comert cu alimente. Cata economie poate invata din asa ceva, chiar daca sta zi-lumina in acel magazin?

Apoi, poate nu vor toti sa fie sefii supremi. Poate destui se multumesc sa ajunga sefi si peste vreo subdivizie/compartiment al unei companii mai mari, companii pe care poate n-ar fi in stare niciodata sa le infiinteze ei de la 0 pentru a fi afacerea lor.

Da, X, Y, Z au devenit mari fara studii. Dar acei X, Y, Z au acumulat experienta intr-un magazin alimentar? Acei X, Y, Z traiau de pe o zi pe alta, cum e cazul multor romani? Acei X, Y, Z s-au dezvoltat in mediul economic din tara asta, unde azi treaba-i asa, si maine trebuie sa fie invers?

Edited by dani.user, 03 January 2015 - 12:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate