Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Umbre ( 2014 ) - produs de HBO

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
A fost un final "fericit". Asa e mai bine?

#74
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Mama ce beton e!! Mi se pare exceptional. Daca era in limba engleza sigur avea succes International !!! Am văzut primul episod singur si încă o data cu prietena. A doua oara am inteles mai bine subtilitatile (prima data nu am înțeles de ce i-a dat nevastasa o palmă).

#75
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
In sfarsit, sezonul doi! Din trailer, pare fulminant!
Am citit ca HBO l-a asteptat pe Mirica sa termine cu primul lui lung-metraj, Caini, (care pentru mine, e cel mai bun film romanesc) si de asta a durat atat de mult.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RsuuCHc4ShY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Johnny89sv, 04 June 2017 - 16:46.


#76
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRtWFBm3J6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
in sfarsit, noul sezon! abia astept!

#78
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
comic primul episod din sez. doi...

#79
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nUjmQ9CSGMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
CaballeroNublado

CaballeroNublado

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.12.2017
Chiar mă întrebam de ce e așa bun serialu' ăsta. Pentru că e o furăciune ordinară după un serial australian.

#81
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Banuiesc ca glumesti :)

#82
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Are cineva idee de ce au fost anulate episoadele 7 si 8 din seria 2?
Cand a fost lansat sezonul 2 pe IMDB si HBO exista link catre aceste 2 episoade.

#83
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Probabil aveau de gand sa faca tot 8 episoade x 45min dar au facut 6x60min si cam tot aia, dupa cum au declarat si ei.

#84
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Problema este ca este "neterminat". Asta este senzatia pe care o am eu dupa ultimul episod. Mai ales dupa discutia dintre Relu si militianul ala.

#85
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Chiar nu am inteles ce dracu vi se pare asa de interesat la rahatul asta de serial. Aaaaa.....stiu...e cu injuratur si cu labai si e cooolll

Edited by cuculea, 25 December 2017 - 19:13.


#86
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Tare imi place cand aud ca sunt prea multe injuraturi in filmele/serialele romanesti, de parca in alea straine nu sunt. Dar ori lumea nu prea intelege engleza ori e de vina snobismul ori altele...
Pana la urma, maine-poimaine Umbre intra in top 60-70 seriale conform Imdb, ceea ce nu e rau. Plus ca e primul serial HBO Europe exportat in State (pe Amazon, Hulu printre altele) adica un serial prost ma cam indoiesc ca e Posted Image

Edited by Johnny89sv, 25 December 2017 - 21:07.


#87
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
se pot cenzura serialele foarte usor dar sunt un bun DEX pentru cei neinitiati.

Umbre nu e un serial in totalitate reusit, ma cam enerveaza crisparea actorilor, parca ar fi niste amatori in anumite momente! Strica tot farmecul cand simti starea lor emotionala atunci cand isi intra in rol.

Cel mai bun si detasat a fost chiar Serban Pavlu. In rest, actorii tineri o cam dau cu bata in balta!

View Postcuculea, on 25 decembrie 2017 - 19:11, said:

Chiar nu am inteles ce dracu vi se pare asa de interesat la rahatul asta de serial. Aaaaa.....stiu...e cu injuratur si cu labai si e cooolll
Imi place cum joaca Serban Pavlu. Restul lasa de dorit. Ar fi un actor mai bun in filmele americane de actiune decat Dragos Bucur.

Edited by zyppster, 26 December 2017 - 10:23.


#88
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Castingul a fost facut cu curu...in afara de 2 3 actori ok. Restul sunt de toata jena. Cel putin pustiul lu capitanu...fratica . E urat cu spume baietelul ala si joaca si prost. Iti taie tot cheful cand apare.
Cu Dorele Visan a fost un success...chiar il prinde rolul , sa  u mai spun cat de misto joaca...se cunoaste profesionalismul

#89
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Actorii tineri, intr-adevar, nu sunt cine stie ce dar nu mi s-au parut slabi, poate doar pustiul care il interpreteaza pe fiul lui Relu. Fiul Capitanului e urat dar arata perfect pentru rolul lui, plus ca e destul de reprezentativ pentru noile generatii iar actingul lui mi se pare ok, se putea mai bine dar e destul de sigur pe el.
Oricum noul sezon a introdus doua noi personaje tari si interpretate misto: politistul Emilian si fratele Capitanului.

Edited by Johnny89sv, 26 December 2017 - 11:10.


#90
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
I-am dat o sansa si am vazut ambele sezoane pentru ca in general am o slabiciune pentru filmele romanesti. Nu neaparat pentru calitatea lor, tehnicile de filmare sau calitatea actorilor ci mai mult pentru ca vreau sa vad cum e zugravita societatea romaneasca si din perspectiva altora.
In general sunt cam satul de atmosfera sumbra de prin filmele romanesti, de scenele statice si lungi in care unul mananca un "blid" de zeama si tine faza frate pana termina ala toata farfuria ca altfel nu era suficient de expresiv actorul. :)

In sfarsit, serialul a inceput bine, parca e altceva si intr-adevar parea altceva insa doar parea datorita faptului pentru ca et mai actual, mult mai cotidian insa cam atat. Pe masura ce s-au scurs episoadele am ajuns la concluzia ca filmul asta nu e decat o porcarie in care se incearca a se integra comportamentul ala specific al mafiotilor din America peste niste asa-zisi interlopi balcanici si a iesit un mare fas, o exagerare ridicola.

De bine in Romania nu prea exista interlopi capabili sa comande si sa execute asasinate, exista doar niste gainari fara sange in instalatie cand e vorba de viata si moarte (si foarte bine ca e asa). Bine zice personajul Relu la un moment dat: "care familie, care baieti, cand trebuie sa ii dai la unul si la altul in cap sa iti pui termopane la casa?" Mi-a placut asta si jur ca e laitmotivul intregului serial.

M-a dat pe spate fata cu politaiul ala cu accese isterice cand i-o trage la panarama aia ce se presupunea a fi o mafioata care stia cu ce se mananca treburile astea. Cu ce a dat-o pe spate de a ciripit despre transportul lui Relu, cu futaiul ala iepuresc din biroul aluia?

O alta faza ridicola a fost aia de la restaurantul ala unde era politaiul isteric, tipul ala din trupele de interventie de la penitenciare ce se tot lauda acolo, auzi tu AK-47 cu glont pe teava la interventie in celula, plus inca doi dintre care unul un militar care a fost in teatru de operatiune din Afganistan. La un moment dat ala de la interventie se lauda ca el iese cu interlopii la bere, ca nu are greturi, ca fiecare isi face meseria iar militarul exclama: "ca si talibanii mei".
Hai sa mori tu, fraierica geamantan, te-ai dus in Afganistan sa stai cu talibanii la bere. Bai baiatule, ba! :)))))

Tot de rasul curcilor a fost faza cu acelasi militar, lunetist care il impusca pe ala ce a fugit din cabina camionului. Ce naiba, asa usor omori un om si cu un asa armament? Oricum a tras foarte prost. :)

Plin de clisee americane insa integrate prost si fara sens peste o mare de rromie si manele. Pierdere de vreme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate