Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Credit prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare! As vrea sa aflu si eu cateva informatii de la cei ce au trecut prin aceste etape.
1. Este necesar sa ai cununia civila facuta pentru a accesa acest credit?
2. Este mai avantajos decat creditul obisnuit? Daca da, cu ce.
3. Pot cumpara orice apartament ce vreau eu, in orice zona, de la orice proprietar?
4. Cam cat dureaza toata alergatura + acceptul dosarului?
5. Cam cati bani sunt necesari la incuput pentru a demara acest proiect.
Salariul amandurora este minimul pe economie, durata nedeterminata. Ma gandeam si la creditul normal, in euro, dar nu stiu care este mai avantajos. Am o groaza de intrebari, dar sincer nici nu stiu cu ce sa incep...

Multumesc frumos!

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
1) Nu. Trebuie doar sa ai venituri suficiente ai banca sa iti aprobe creditul.
2) In general dobanzile sunt mai mici. Un alt avantaj reprezinta cadrul legal oferit (bancile nu-ti baga pe gat toate comisioanele lor imputite)
3) Chestia asta se schimba de la an la an. Nu mai sunt la curent, iti explica altii.
4) Cam 2 saptamani aprobarea creditului in banca + 3-4 sapt la fond + cat mai va ia pana mergeti toti la notar sa semnati.
Partea initiala se poate face si inainte sa gasesti apartamentul. Te duci la ei, le zici ca vrei credit prima casa si ei or sa iti ceara tot felul de documente doveditoare ale venitului. Astea se duc la sucursala centrala la biroul lor de analiza si iti spun dupa ca te incadrezi la X lei/euro. Dupa ce-ai gasit apartamentul, vine evaluatorul bancii si daca valoarea constatata de el este sub "valoarea ta", iti aproba creditul.(Unele banci mai aplica diversi coeficienti la treburile astea)
5) Ai nevoie de avans, care se plateste la semnarea antecontractului. Mai ai nevoie de bani pentru notar. Si mai ai nevoie de niste bani pe care sa ii aduci tu ca avans la credit.

La salariul minim pe economie nu te-as indruma spre nici un fel de credit, asta considerand ca nu mai ai si alte castiguri ... pe-alaturi. In mod normal tu ar trebui sa iti calculezi cati bani aduceti voi lunar. Din astia scazi cat iti trebuie sa traiesti (mancare, utilitati, benzina/transport). Daca din ce iti ramane acoperi de 2 ori data, atunci e ok sa faci credit, altfel nu (in opinia mea). Gandeste-te ca din ce iti ramane dupa plata traiului cotidian, trebuie sa platesti rata si in plus sa mai poti sa suporti si chestii neprevazute (te imbolnavesti/ iti pierzi serviciul/ te desparti de jumatate). La Euro ai in plus de suportat riscul valutar. Ai putea sa platesti ratele si daca Euro ajunge 4.5 sau 5RON ? Creditul il faci pe 20-30 de ani, multe se intampla in timpul asta.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Credit ipotecar cu 2 salarii minime pe economie ?

Edited by mihai!, 23 December 2014 - 20:28.


#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sigur ca da, trebuie doar sa gaseasca o banca care da credit pe 100 de ani.

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Cu salariul minim pe economie nu iti ajung banii nici macar sa platesti actele la notariat.
Asa ca renunta si stai in continuare unde stai acum.

#6
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
salut .

eu l-am facut la sfarsitul lui 2009 , deci foarte posibil sa se mai fi schimbat pana acum . dar orientativ :

1. nu
2. da . 5% avans .
3. in principiu , da . cred insa ca depinde si de politica bancilor si depinde foarte mult de persoana care se ocupa de dosar .
4. in stransa legatura cu pct. 3 : pe 25 nov am inceput formalitatile , iar pe 29 dec semnaturile finale . acceptul fondului l-am
primit undeva pe la 16 dec .
obs : cu ''atentie'' la omul de la banca . si chiar si asa mi-au subevaluat casa cu cca eur 3000 raportat la suma solicitata de
eur 55000 . presupun ca s-au mai schimbat vremurile ...
5. declaratiile notariale cca lei 200 + evaluatorul cca 350 + cca 1800 taxe notariale ( uitasem ...) . si mai erau ( nu mai retin
exact ) 2-3 rate lunare / depozit la banca la accesarea creditului , pe care ti le restituie la stingerea creditului .

repet , nu mai sunt la curent cu actualizarile , dar sigur creditul in lei va fi mai scump ( rata lunara )

succes .

Edited by cristi1209, 23 December 2014 - 20:46.


#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Postodo_robert, on 23 decembrie 2014 - 20:01, said:

Salariul amandurora este minimul pe economie, durata nedeterminata.
In conditiile astea nu iti aproba nici macar un credit pentru un telefon nou.....

Edited by khazar, 23 December 2014 - 21:34.


#8
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009

View Postkhazar, on 23 decembrie 2014 - 21:33, said:

In conditiile astea nu iti aproba nici macar un credit pentru un telefon nou.....

mda ...
marja de indatorare este oricum reglementata clar , cel mai simplu este sa intrebi la banca .
daca mai retin eu bine , atunci era 1/3 din venitul net .

#9
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Mergi la banca si discuta cu consilierul. Daca se poate bine, daca nu, mai incerci la alta banca. Eu prima data m-am dus la BCR si am dat peste o tafnoasa careia numai a munca nu-i era. Dupa care direct de-acolo m-am dus la BRD si intamplarea a facut sa dau peste o tipa draguta (si la propriu) care s-a ocupat foarte profesionist de dosar. A durat o luna si ceva pana m-am vazut cu contractul de proprietate. Se intampla in 2011.
Salariile voastre minime vor trebui sa fie de cel putin 2.5 ori mai mari decat rata. La o garsoniera de 30.000 rata va veni cam 140-150, deci va vor trebui salarii totale de macar 1700-1800, dar e posibil sa refuze.

#10
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Cu banii pentru rata nu ar fi o problema majora. Am venituri si din alta parte si in plus de asta stau la ai mei (deci nu platesc cheltuieli etc).
Multumesc mult pentru raspunsuri!

#11
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare din nou si la multi ani! Mai am o intrebare legata de acest credit. Cine gireaza pentru noi? Ea este girantul meu sau cum? Multumesc frumos.

#12
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Unul va fi titularul iar celalalt girantul. Asta nu are nicio legatura cu dreptul de proprietate care se poate face in ce proportie vreti voi.

#13
Elisabet

Elisabet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 10.11.2014

View Postodo_robert, on 23 decembrie 2014 - 20:01, said:

Salutare! As vrea sa aflu si eu cateva informatii de la cei ce au trecut prin aceste etape.
1. Este necesar sa ai cununia civila facuta pentru a accesa acest credit?
2. Este mai avantajos decat creditul obisnuit? Daca da, cu ce.
3. Pot cumpara orice apartament ce vreau eu, in orice zona, de la orice proprietar?
4. Cam cat dureaza toata alergatura + acceptul dosarului?
5. Cam cati bani sunt necesari la incuput pentru a demara acest proiect.
Salariul amandurora este minimul pe economie, durata nedeterminata. Ma gandeam si la creditul normal, in euro, dar nu stiu care este mai avantajos. Am o groaza de intrebari, dar sincer nici nu stiu cu ce sa incep...

Multumesc frumos!

1. La unele banci girantul trebuie sa fie ruda de gradul 1 sau 2 cu titularul. Depinde la ce banca alegi sa faci creditul
2. Este aceeasi mancare cu peste, doar ca avansul este de 5% in comparatie cu 25% la un credit obisnuit. Daca ai bani suficienti de avans te sfatuiesc sa nu iei cu prima casa ci cu credit obisnuit
3. Poti cumpara unde vrei tu, indiferent de oras, zona. Din 2015 se zvonea pe la TV ca prin programul prima casa vor putea fi achizitionate doar locuinte noi, construite cupa 2010... nu stiu insa daca s-a concretizat ceva.
4. Aici nu stiu sa-ti spun pentru ca inca am dosarul la Fond. Pe 3 Noiembrie am semnat antecontractul. Pe 19 Noiembrie a fost gata apartamentul pentru evaluare. Pe 20 a venit evaluatorul. Pe 25 Noiembrie am depus dosarul la banca. Pe 24 Decembrie l-au trimis la fond (deci a stat o luna fix la banca). Acum astept sa vedem cat dureaza si la Fond.
5. Ai nevoie de 5% din valoarea apartamentului pentru avans, contravaloarea a 3 rate de dobanda pentru depozit la banca (cam 3000 lei pt un credit de 245000 lei la BRD), taxe notariale (cam 3000 lei pt un apartament de 57000 eur). Evaluare de vreo 500 lei maxim (depinde cu ce banca, unele banci au evaluarea gratis, cum ar fi Banca Romaneasca). In cazul meu mi-au subevaluat apartamentul cu vreo 1500 lei, deci se pun si astia la socoteala. Vreo 500 lei maxim celelalte cheltuieli cu inscrierea in arhiva electronica, comisioane  legate de creditul Prima casa. In plus, depinde ce stabilesti cu vanzatorul, poti plati sau nu comision de transfer si retragere numerar si conversia automata din lei in eur (la noi s-au mai adaugat vreo 1500 lei la suma luata). Nu stiu sa mai fie ceva notabil... daca imi amintesc revin.

Atentie, la doua salarii de minim pe economie o sa-ti fie destul de greu sa platesti o rata. Insa probabil ti-ai facut niste calcule si te incadrezi din moment ce vrei sa te bagi in asta. Trebuie sa verifici ce banci iti acorda un credit avand in vedere gradul de indatorare. La BRD spre exemplu gradul de indatorare e pe undeva la 60% din venituri. Deci rata lunara sa nu depaseasca 60% din venituri. Si la BCR cred ca te poti incadra. La celelalte banci nu stiu ce sa zic. Eu spre exemplu nu m-am incadrat la Raiffeisen, Banca Romaneasca si inca una dar nu mai stiu care.

Any other questions, feel free to ask!

Edited by Elisabet, 06 January 2015 - 11:03.


#14
mawbest

mawbest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.04.2011
Am si eu o intrebare legata de acest program...
Daca sotia detine 20% dintr-un apartament , mai poate accesa acest program?

#15
pitarotul

pitarotul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.01.2015
A mai lucrat cineva cu Bancpost? Stiti ceva despre cat de usor/greu se obtine la ei aprobarea ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate