Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Allview P5 Life

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#37
cosmin_ovoid

cosmin_ovoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 02.10.2007

View PostZorK, on 13 iulie 2015 - 13:49, said:

Salut!

Ce tip de cartela SIM are?SIM clasic?MicroSIM?Nano?

Clasic pe slot1  și microsim pe slot2

#38
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006
salut,
mi-am luat pocnitoarea asta de telefon de la DIGI ca să nu mai umblu cu două telefoane la mine, este un telefon bun dacă nu îl deschizi, are prostu obicei să apeleze random din buzunar diferite contacte din agendă, am rezolvat problema cu lock screen
marea problemă o am cu phone storage care mă disperă
l-am rootat, am pus move to sd surpriză doar două aplicații mi-au apărut ca să le mut, deci sunt exact unde am fost
a reușit cineva să remedieze problema cu phone storage? există vreo soluție? soluția cu move2sd sau alte app nu mă interesează

#39
cosmin_ovoid

cosmin_ovoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 02.10.2007
pentru spațiu, Link2sd ajută, dar am avut ceva probleme cu el pe p5 și p6 life. Dacă aveți foar câteva aplicații mai mari, puteți face link manual, din terminal emulator/adb, dar e de preferat să aveți un card de clasă minim 6(deși merge și cu 4). Dacă e rootat, mutați update-urile în sistem - obligatoriu backup, pot fi buguri, mai ales la serciciile goagle din fundal - și faceți la fel pentru aplicațiile pe care știți sigur că le păstrați. Puteți face link inclusiv la fișierele dalvik-cache, destul de mari, nu numai la apk-uri.

#40
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Kingroot + link2sd plus (e 9 lei) ruleaza perfect pe p5 life-ul meu si cu aplicatii mai mari (ideea e sa aveti pe memoria principala liberi vreo 250-300 mb ca nu poate face link la absolut tot)
Link2sd e mai complicat de folosit fiindca trebuie sa partitionati un card microsd mai performant cu o partitie EXT4 principala pentru aplicatii si o partitie secundara principala cu FAT, trebuie sa va jucati cu telefonul si cardul (restart, repartionare/formatare) pana il faceti sa fie recunoscuta partitia ext4 in link2sd. Folositi Titanium Backup ca sa salvati/inghetati aplicatii precum bitdefender si alte prostii pe cardul sd.

Dupa cum am scris in postul de dinainte, problema cu volumul se rezolva cu MTK Engineering Tool.

Am tot cautat modelul telefonului original, e un telefon generic made in china facut la comanda pentru Allview (au fost geniali ca au ales materialul carcasei foarte bine). Sunt vreo 20 de firme care produc aproape exact acelasi telefon dar alta carcasa, butoane diferite, procesor diferit, ecran la nimereala, etc. Important e ca are un procesor MT6582 si e pe net sursa la kernelul android 5.1. (cum apare pe alte telefoane cu acest procesor un rom nou va putea fi flash-uit pe acest telefon, probabil cei de la allview asteapta exact acest lucru ca dupa sa modifice un rom si sa il puna ca al lor) Chiar si problemele la telefoanele cu acest procesor sunt exact aceeasi -> problema spatiu aplicatii, gps merge doar in exterior, semnal mai slab (antena cu design prost), difuzorul se aude incet

Edited by isti37, 18 July 2015 - 16:44.


#41
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Daca instalez pe acest telefon aplicatii precum WhatsApp, Facebook si Instagram voi avea nevoie de card de memorie si tot ce a descris isti37 in postul de mai sus?

#42
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View PostZooMl3sS, on 18 iulie 2015 - 17:26, said:

Daca instalez pe acest telefon aplicatii precum WhatsApp, Facebook si Instagram voi avea nevoie de card de memorie si tot ce a descris isti37 in postul de mai sus?

Nu poti nici macar sa faci update la aplicatiile preinstalate fara sa iti dea eroare. Nu ai nevoie daca nu faci update la aplicatii dar s-ar putea sa ti se umple memoria doar cu cache-ul lui facebook/instagram in cam 2 minute dupa ce intrii in ele si nu cred ca vrei sa dai clear cache de fiecare data cand deschizi telefonul sa nu iti dea erori.

Edited by isti37, 18 July 2015 - 19:04.


#43
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Am un cars de 8gb prin casa, ar fi ok acela?

#44
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Daca are ceva marca cunoscuta si scrie minim 6 pe el e bun.
Poti partitiona direct pe telefon dar GRIJA sa nu cumva sa repartitionezi memoria telefonului ca nu stiu cat cer cei de la allview sa te rezolve dupa.

+ [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PePryYhspdk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by isti37, 18 July 2015 - 19:11.


#45
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006
nu se poate repartiționa telefonul ca să scap de kkt-ul ăla de phone storage de 1 gb?

#46
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View Postbetzy, on 18 iulie 2015 - 22:59, said:

nu se poate repartiționa telefonul ca să scap de kkt-ul ăla de phone storage de 1 gb?

Se poate modifica asa numitul EBR, de repartitionat nu se poate fiindca trebuie sa modifici tot rom-ul care si asa e pe butuci, ai 90% sanse sa faci soft brick si cu putin noroc hard brick. (adica trebuie sa faci un scurt pe placa de baza la puncte de test ca sa te mai poti conecta la telefon)
Fiindca nu ai niciunde pe net ROM-ul original si daca nu ai experienta cu android nu recomand sa te gandesti la asa ceva. Sunt foarte multe lucruri care vor merge prost si trebuie sa stii cum sa incepi sa rezolvi problema care va aparea, eventual daca mai avem pe aici programatori cu experienta buna in linux (ex. moa) care sa mai aibe acest telefon si sa ne apucam lde facut o aplicatie root care face in mod sigur cum trebuie modificarea rom-ului si partitiei s-ar putea face, dar nu merita efortul, in acelasi timp cat imi ia sa rezolv problema cu acest tip de telefon cu un proiect imi iau un S6 si nu mai am treaba. Exista si o aplicatie de un vietnamez care face un fel de reformatare (schimbare EBR) automat, poti incerca pe riscul tau, cauta dupa MT6582 partition fix. Eu nu m-as increde in el decat daca l-as decompila si rescrie sa fiu sigur ca face ce trebuie si ca nu te trezesti cu reclame tip pop-up peste fiecare aplicatie ca nu e de bine cu root si un virus de genul. (nu m-am chinuit fiindca pentru mine la 9 lei link2sd plus face exact ce vreau si nici nu mai trebuie sa fac din terminal link-urile la data)

Link2sd e cel mai simplu mod de a rezolva problema si o rezolva foarte bine. Daca o duci la un service s-ar putea sa te rezolve baietii cu schimbarea EBR-urilor sau cu alta metoda. Normal ar trebui ca si allview sa te rezolve daca il duci la un service al lor si ii ameninti cu OPC-ul.

Link la tool-ul vietnamezului daca are careva curaj sa-l incerce. GRIJA, S-AR PUTEA SA VA TREZITI CU SOFT BRICK SAU MAI RAU SA VA DISPARA IMEI-UL, SA VA EXPLODEZE TELEFONUL, SA VA AFISEZE LIVECHAT CU FETE(BAIETI) DIN VIETNAM LA FIECARE APLICATIE, S.A.M.D
http://www.chinaphon...ON-NO-PC-NEEDED

Edited by isti37, 19 July 2015 - 02:41.


#47
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006
mersi de info
nu e problemă de prețul aplicației link2sd
am luat aplicația și ....
și atât :(
prima dată am crezut că dacă bag un card în telefon voi rezolva tot ... n-a fost așa
apoi am citit un tutorial, formatat cardu, făcut două partiții una fat32 și cealaltă ... nu mai rețin, ambele set as primary
am făcur root cu kingo root
descărcat link2sd, a văzut partițiile și când am vrut să mut aplicațiile doar două au apărut, le-am mutat și ... kkt că tot îmi apare phone storage full
acum am pus titanium backup dar ... nu știu ce să fac cu el :(


#48
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Trebuie sa faci 200-300 mb liberi inainte sa instalezi link2sd (nu fa update-urile la aplicatiile google/preinstalate decat doar dupa ce le-ai mutat cu link2sd pe card) O sa ai mereu ~150-200 liberi doar dar ar trebui sa ajunga sa poti instala mai orice cu link2sd. Practic la instalare iti pune instalarea pe card automat DUPA CE S-A INSTALAT PE MEMORIA PRINCIPALA, iti poti seta si data, cache-ul si librariile sa fie tot pe card daca partitia ta e EXT2/4. Vezi sa ai si bitdefender, respectiv permisiunile pe aplicatii dezactivate.

Daca reusesc sa imi fac backup cumva la ROM-ul telefonului meu cu alte drivere la usb o sa va fac un tutorial cu :
- Cum se face root fara kingroot
- Cum se instaleaza TWRP/CWM
- Cum se face backup
- Cum se modifica EBR-ul (un fel de repartitionare) cu un tool dupa cum doriti ca sa puteti instala cate aplicatii vreti pe memoria interna

Edited by isti37, 20 July 2015 - 12:00.


#49
cristiansen9857

cristiansen9857

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.11.2010

View Postisti37, on 20 iulie 2015 - 11:48, said:

Daca reusesc sa imi fac backup cumva la ROM-ul telefonului meu cu alte drivere la usb o sa va fac un tutorial cu :
- Cum se face root fara kingroot
- Cum se instaleaza TWRP/CWM
- Cum se face backup
- Cum se modifica EBR-ul (un fel de repartitionare) cu un tool dupa cum doriti ca sa puteti instala cate aplicatii vreti pe memoria interna

ar fi excelent daca ai putea face asta! :)

#50
cosmin_ovoid

cosmin_ovoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 02.10.2007

View Postisti37, on 20 iulie 2015 - 11:48, said:

Trebuie sa faci 200-300 mb liberi inainte sa instalezi link2sd (nu fa update-urile la aplicatiile google/preinstalate decat doar dupa ce le-ai mutat cu link2sd pe card) O sa ai mereu ~150-200 liberi doar dar ar trebui sa ajunga sa poti instala mai orice cu link2sd. Practic la instalare iti pune instalarea pe card automat DUPA CE S-A INSTALAT PE MEMORIA PRINCIPALA, iti poti seta si data, cache-ul si librariile sa fie tot pe card daca partitia ta e EXT2/4. Vezi sa ai si bitdefender, respectiv permisiunile pe aplicatii dezactivate.

Daca reusesc sa imi fac backup cumva la ROM-ul telefonului meu cu alte drivere la usb o sa va fac un tutorial cu :
- Cum se face root fara kingroot
- Cum se instaleaza TWRP/CWM
- Cum se face backup
- Cum se modifica EBR-ul (un fel de repartitionare) cu un tool dupa cum doriti ca sa puteti instala cate aplicatii vreti pe memoria interna

Începe cu EBR. Nu am experiență în repartiționarea tel, deși pe samsung era mai ușor.

Pentru link2SD:
Nu e frumos ce fac...
Puteți să-l încercați și să dați 9 lei dacă funcționează.

Attached Files


Edited by cosmin_ovoid, 24 July 2015 - 02:46.


#51
cosmin_ovoid

cosmin_ovoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 02.10.2007

View Postisti37, on 18 iulie 2015 - 16:43, said:

Kingroot + link2sd plus (e 9 lei) ruleaza perfect pe p5 life-ul meu si cu aplicatii mai mari (ideea e sa aveti pe memoria principala liberi vreo 250-300 mb ca nu poate face link la absolut tot)
Link2sd e mai complicat de folosit fiindca trebuie sa partitionati un card microsd mai performant cu o partitie EXT4 principala pentru aplicatii si o partitie secundara principala cu FAT, trebuie sa va jucati cu telefonul si cardul (restart, repartionare/formatare) pana il faceti sa fie recunoscuta partitia ext4 in link2sd. Folositi Titanium Backup ca sa salvati/inghetati aplicatii precum bitdefender si alte prostii pe cardul sd.

Dupa cum am scris in postul de dinainte, problema cu volumul se rezolva cu MTK Engineering Tool.

Am tot cautat modelul telefonului original, e un telefon generic made in china facut la comanda pentru Allview (au fost geniali ca au ales materialul carcasei foarte bine). Sunt vreo 20 de firme care produc aproape exact acelasi telefon dar alta carcasa, butoane diferite, procesor diferit, ecran la nimereala, etc. Important e ca are un procesor MT6582 si e pe net sursa la kernelul android 5.1. (cum apare pe alte telefoane cu acest procesor un rom nou va putea fi flash-uit pe acest telefon, probabil cei de la allview asteapta exact acest lucru ca dupa sa modifice un rom si sa il puna ca al lor) Chiar si problemele la telefoanele cu acest procesor sunt exact aceeasi -> problema spatiu aplicatii, gps merge doar in exterior, semnal mai slab (antena cu design prost), difuzorul se aude incet

Există deja cel puțin 2 ROM-uri lolipop pentru MT6582, dar diferă restul dotărilor, nu am curaj să încerc fără ROM-ul original. Totuși, problema cu spațiu nu e așa mare. Dacă are root - root, nu kingroot sau alte pseudo-root, user 275 - copiați din /system/app și /system/priv-app totul pe card/pc, apoi integrați update în sistem (link2sd). Practic, mutați versiunea nouă din /data în /system (după update aveți 2 versiuni, cea veche în sistem, cea nouă în /data). Pentru aplicații de bază și testate (emulator terminal, hackers keyboard, lansator personalizat etc) puteți face la fel (atenție, backup la tot, unele aplicații se pot baza pe faptul că rulează din userspace). Eu am 600 Mb liberi cu whatsapp, viber, facebook, sopcast, aide, debian chroot, jocuri etc.... instalate. Mai problematică e bateria, trebuie să scot de la autostart aplicații și să le îngheț, 1850 mAh sunt prea puțin pentru quad core, fie și made în China.

Edited by cosmin_ovoid, 24 July 2015 - 03:06.


#52
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Sunt foarte dezamagit de cum se misca telefonul. Nu exista nici un custom rom pentru el ? Baterie tine extrem de putin, pe langa G2 e jaf bateria..

#53
cosmin_ovoid

cosmin_ovoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 02.10.2007

View PostZooMl3sS, on 30 iulie 2015 - 16:39, said:

Sunt foarte dezamagit de cum se misca telefonul. Nu exista nici un custom rom pentru el ? Baterie tine extrem de putin, pe langa G2 e jaf bateria..

Bateria e de 1850 mAh, scrie pe ea de când îl cumperi. „Ușor” diferit de 4250 la un Samsung, dar parcă și la preț e „ușor” diferit. Dacă ai root, încearcă să găsești o aplicație gen CPU Performance
și să setezi hotplug pentru cpu 1-3 (by default, cred că doar 2 și 3 sun hotplug, 0 și 1 ondemand). Dacă știi ce faci, umblă și la I/O Scheduler(eu sunt mai mulțumit de cfq decât cel vechi). Îngheață PlayStore când nu îl folosești - inclusiv alte marketuri mâncătoare de updateuri, yandex, aptoide, etc. Scoate de la boot toate porcăriile, deblocare facială, print dacă nu folosești, antifurt, păstrează doar un client de mail - ori GMail și atunci tai email și servicii exchange, ori invers - imagini live, vremea. Dacă ai facebook, caută varianta lite, originalul e una din cele mai idioate, mâncătoare de ram și baterie aplicații și nu face nimic în plus față de un browser.
O să te țină rezonabil în standby (mai mult decât un IPhone). Dar cănd dai drumul la câini - jocuri, GPS - nu avea speranțe mai mari de 1850 mAh.
A, și pentru „cum se mișcă”, sund câteva scripturi în xda forum, instalabile în general din CWM/TWRP. Nu rețin pe care l-am aplicat, dar au dispărut complet lag-urile pe care le avea la liste lungi/ferestre multiple. Dacă nu l-am șters din card, o să pun link-ul. Dacă ai aplicații pe card, se simte și clasa cardului, de la 4 la 10 e diferență mare.

Edited by cosmin_ovoid, 31 July 2015 - 12:21.


#54
TEMPLARU

TEMPLARU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.08.2015
Salut ! In zilele urmatoare o-sa comand un telefon de la Digi un P5 sau un Lenovo A328 dar inca nu mam putut hotari . Nu am incercat nici unul dintre telefoanele acestea, dar personal imi place mai mult P5 life . Ce ma intereseaza, telefonul sa ruleze bine, sa aiba un aspect look frumos, sa faca poze decente ( nu ma astept de la 5mb sa faca poze de 13), si sa aiba o autonomie decenta ( daca stau la butonat macar jumatate de zi sa tina ) . Momentan, folosesc Allview A5 duo rootat, si bateria de 1700Mh tine macar o zi sper sa fie asa si P5 life-ul .  Am citit ca P5 life are probleme cu difuzorul si ca se aude foarte incet . Chiar este asa de rau ? Nu voi asculta muzica de pe telefon maxim cu hands-free deci nu ma deranjeaza daca nu are difuzor puternic ( Nici A5 nu are ) dar daca este asa de slab incat nici nu auzi cand cineva te suna este intradevar a o problema .  Cum am citit A328 la difuzor si autonomia bateriei bate P5 life-ul . Deci ce ziceti, care sa aleg P5 life sau A328 ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate