Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

multicooker - da sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Dacă te-ai uitat la clipul rusului, nu se poate să nu-ți pui întrebări. Mâncarea (cu M mare) se face în trepte: pui uleiul, faci ceapa sticloasă și obții parfumul ăla unic. Prăjești ușor carnea, îi dai gust și o sigilezi ca să nu iasă sucul din ea și să fie delicioasă. Adaugi altă legumă (morcovii, de pildă, în clip), îi călești ușor și, în sfârșit, orezul, care nu are gust de pilaf adevărat dacă nu-l călești un picuț și pe el. Apoi, pui apa și lași la finalizat. Dacă n-ai face asta, ai avea o mâncare de tip Ray Myers, făcută în pădure sau la pol. Ceva cald în stomac, dar nu o mâncare. Totul se fierbe în aburii de la apă, lichidul din zarzavaturi și din carne. O fiertură la aburi e una și MÂNCAREA e cu totul altceva. Merge la studenții din cămin, în primele 2 săptămâni de căsnicie, când fata nu știe să gătească și, oricum, tinereilor nu le e capul la mâncare, ci la... altceva . Repet, și în expedițiile polare, dacă aduci pe banchiză un cablu de la navă... Vorba reclamei: ”pun totul în mașină și-am plecat”. Spre pol, de exemplu. La întoarcere, ai ceva cald. Dar cum polul a fost descoperit demult, de ce să nu lași bucătarul vaporului să gătească? Mănânci ca un om și-i dai o șansă ursului polar. Află el cum se deschide și mânâncă prima lui zeamă caldă.

#20
bgs11

bgs11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.11.2014
Curand am primit un aparat de gatit cu aburi Tefal http://s2emagst.akam...82fc5634280.jpg
Nu am apucat sa il folosesc pana acum.. Aveti idei de retete testate, binenteles?

#21
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

 bgs11, on 12 ianuarie 2015 - 11:40, said:

Curand am primit un aparat de gatit cu aburi Tefal http://s2emagst.akam...82fc5634280.jpg
Nu am apucat sa il folosesc pana acum.. Aveti idei de retete testate, binenteles?
În ciclul "Să vorbească și Nea Ion că și el e om": gătitul la aburi e un procedeu, nu o metodă de gătit completă. Fierb cartofi, de pildă, si-i mănânc piure sau natur. Ori îi pun la cuptor, gatindu-i a doua oară. Orice legumă se poate găti așa. Carnea ar deveni rasol, urmând să-i mai faci ceva, fie și o garnitură. Anumite fructe pot fi tratate la aburi și apoi puse în vreo prăjitură. Aș crede, de aceea, că nu sunt " rețete " pentru minunea ta de aparat. Dar, să lăsăm gospodinele adevărate să se exprime.


#22
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu am multicooker (nu din asta dar similar) si il folosesc destul de des.
Daca vrei sa faci orez - simplu sau cu legume, este excelent. Nu se lipeste, se opreste cind trebuie si-ti pastreaza continutul cald - bine, nu-l tii la cald 4 ore, ca face coaja.

Daca vrei sa faci pilaf, sau orice cu carne, ar trebui sa prepari carnea/ceapa inainte - usor prajita sau altceva. Altfel o sa-ti iasa carne fiarta.

Dar pentru o garnitura de orez, cartofi sau alte legume, no problem. O recomand.
La abur cel mai bine se fac broccoli si conopida. Poti sa faci si ardei, morcovi sau ce vrei. Trebuie sa dai cu sare pe ele inainte.

#23
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am de cateva zile chiar modelul din primul post. Sunt sceptic, am facut o omleta si a durat 20 de minute...
1 litru de apa fierbe dupa 10 minute; nu stiu daca este normal sau am nimerit unul mai lenes, poate mai are cineva sa-mi spuna cum se comporta ?

#24
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Chiar dacă lumea e " tradiționalistă" pe aici, un astfel de aparat are avantajele lui, anume că nu trebuie să mai stai lângă el, pui ingredientele, si apoi îți vezi de treaba, poți să pleci si de acasă, la expirarea timpului aparatul oprește și menține chiar mâncarea caldă câteva ore. Pentru persoane ocupate poate fi util, ca nu mai stai lângă aragaz să mesteci acolo, nu mai există riscul să se ardă mâncarea. Oricum acum vara e cam aiurea să stai în căldură în bucătărie să faci cepw prăjite, etc. E adevărat, multicooker-ul asta e pentru mâncăruri simple, dar în același timp cepe prăjite în unt si alte "delicii" nu sunt tocmai sănătoase. Ce vreau să punctez, ca dezavantaj, am văzut că multe aparate de astea , mai ales cele mai ieftine, au oala sau capacul de aluminiu, care nu e o alegere buna pentru vase de gătit. La fel, nici aparatele alea de gătit cu aburi  cu vase de plastic nu- s  prea bune.

#25
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
sunt softpedisti care folosesc uzual multicooker in 2019?
ceva pareri, retete?

impartasim niste experiente placute sau nu?

#26
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Da, eu am 2.
Primul a fost un crockpot care a ajuns la service după câteva luni.
Al doilea, un sage luat de pe amazon. Aceasta are presiune reglabila, face o ciorbă de burtă reușită.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
E bun pentru bucătarii mici, unde nu ai spațiu pentru utilaje.
Dacă ai un cuptor electric și o oala, devine inutil. Poate doar consumul de energie electrica sa fie in favoarea lui.

#28
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Eu daca ar fi sa-mi iau o masinarie din-asta x-intr-unu, mi-as lua o oala cu presiune electrica. E ca multicooker-ul, doar ca "stie" si fiert sub presiune.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am un capac de fiert sub presiune de la zepter. Merge pe orice oala/cratiță de-ale lor...cu diametrul respectiv.
Nu l-am folosit niciodată :)
Evit gătitul sub presiune, care in opinia mea nu are niciun beneficiu....cel mult reducerea timpului de gătit....dar in defavoarea gustului.
Eu și o supa de găina o fierb 6-7 ore :))

#30
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrichelieu, on 20 octombrie 2019 - 07:08, said:

cel mult reducerea timpului de gătit....
Pentru unele persoane, ala e un beneficiu important.

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde ce pui pe primul plan: gustul, sau viteza. Mai e vorba și de valoarea nutritivă, care in cazul gătitului in viteza, scade drastic.
Ma refer la ciorbe și tocănițe acum, nu la paste sau grătare.
Și oricum, nu muncesc mai mult gătind slow o ciorba.
Doar aștept mai mult....se face singura ;)

Din experiența mea atât managerială cât și de viața, “nu am timp” e întotdeauna o afirmație falsa. Ori timpul nu e bine gestionat (cele mai multe situații) ori prioritățile sunt altele.

Edited by richelieu, 20 October 2019 - 11:31.


#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostEnd-L-user, on 19 octombrie 2019 - 23:45, said:

Eu daca ar fi sa-mi iau o masinarie din-asta x-intr-unu, mi-as lua o oala cu presiune electrica. E ca multicooker-ul, doar ca "stie" si fiert sub presiune.
Exista si multicooker care face presiune, de exemplu:
Multicooker SMART cu Presiune Înaltă, OURSSON MP5005PSD/OR

Attached Files


Edited by Freddy12, 20 October 2019 - 12:13.


#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostBloodRa, on 19 octombrie 2019 - 19:53, said:

Da, eu am 2.
Primul a fost un crockpot care a ajuns la service după câteva luni.
Al doilea, un sage luat de pe amazon. Aceasta are presiune reglabila, face o ciorbă de burtă reușită.
si eu vreau un crock-pot. dar nu stiu daca la 800 lei isi merita banii avand in vedere ca exista altele si la 500 si la 300

View Postrichelieu, on 20 octombrie 2019 - 07:08, said:


Eu și o supa de găina o fierb 6-7 ore Posted Image)
cu 2 copii in casa si timp nema....as vrea sa evit situatiile de genul. mai degraba as iesi in oras cu familia decat sa stau 6 ore langa o amarata de oala

View PostEnd-L-user, on 20 octombrie 2019 - 14:36, said:

Ala mi se pare prea hipster. Canadienii de la Instant Pot fac ceva asemanator, dar mai ieftin.
am vazut ca il tot lauda lumea...cel putin firma.
eu am gasit unul cu 600 lei la delimano, sub presiune si vas de 5.5l. mi se pare acceptabil, dar tot stau in dubii

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
End-L-User: scuze, in loc sa citez, ti-am șters postarea. Nu a fost intenționată :)

Ca sa îți răspund și tie și lui Viper: nici eu nu stau lângă cratiță 5 ore. Pun totul pe foc și uit de ele...uneori le las chiar peste noapte. Se fac singure.
In timpul asta, fac alte chestii...care nu e obligatoriu sa tina de bucatarie.

Iar pentru situația in care nu vrei sa stai lângă el, poți folosi in multicooker standard, la temperatura joasa și nu trebuie sa îl păzești.

#35
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrichelieu, on 20 octombrie 2019 - 17:12, said:

Iar pentru situația in care nu vrei sa stai lângă el, poți folosi in multicooker standard, la temperatura joasa și nu trebuie sa îl păzești.
Nici la instant pot nu trebuie sa pazesti dupa el, ca are (vreo doua) protectii automate la suprapresiune. Si ajuta cand vrei sa faci supa dintr-o gaina de tara intr-o ora in loc de 4, ca sa o mananci in ziua respectiva, nu a doua zi.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Ciorba e mai buna a doua zi ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate