Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

multicooker - da sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
De ceva timp cochetez cu ideea de a cumpara o astfel de masinarie.
Asa mi s-a pus pata si pe robotul de bucatarie - acum zace in camara, asa  am cumparat si masina de paine cu care am facut paine de vreo cateva ori apoi am depozitat-o.
Cat de utila este multi coolerul si cat de des il folositi?
Ce retete se pot prepara?
Citeam undeva ca se preteaza mai mult pentru tocanite, in rest nu prea se merita.

orice parere este binevenita Posted Image

[ http://i61.tinypic.com/2w4fcie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alinutza79, 22 December 2014 - 19:40.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ca si exemplele date de tine, in mare parte sunt niste gaselnite de moment, nu sunt facute pt multe folosiri.

sunt sceptica ca acesata chestie va face mai mult decat trebuie sa faca

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Incercare de a suplini o gospodina puturoasa?
Stramosii nostri au mancat cumva numai bucate gatite la multicooker?
Parca mamaliga mestecata la ceaun, pe pirostrii, rasturnata pe masa de lemn cu trei picioare si taiata cu ata are gustul de 10 ori mai bun decat mamaliga facuta la multi....partz!

#4
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am cumparat sa`i facem lu` bebe legume la abur.
Gaselnita credeam si eu ca o sa fie, dar s`a dovedit ca este extraordinar pt oamenii ocupati si/sau comozi ori care vor sa manance mai usor/sanatos etc.
Il folosim foarte des acum si pt. noi nu numai pt copil.
Avantajul cel mare este independenta. Ai bagat cartofii si legumele, ai pus programul si ai plecat in oras. Te intorci peste 2 ore si gasesti mancarea facuta si pastrata calda. Nu`ti mai trebuie nevasta. Nu tre' sa mai pazesti aragazul. Este perfect  pt cei singuri care nu stiu sa gateasca. Si chiar poti manca mai sanatos. De exemplu am facut 4 snitele pui cu doar o lingura de ulei (am urmat reteta din cartea cu care vine multicooker). Omleta doar cu o lingurita de ulei. Din toate dracoveniile moderne cumparate pt bucatarie, asta este singurul folosit des.Gata, mi`e lene sa mai scriu.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postviceroy56, on 22 decembrie 2014 - 20:49, said:


Stramosii nostri au mancat cumva numai bucate gatite la multicooker?


Stramosii nostri locuiau in pesteri, vanau animale si se spalau o data pe an. Ce relevanta are asta pentru subiectul de fata?
Rid a punctat foarte bine avantajele uneltei.

P.S: inteleg ca sunt gospodina puturoasa si daca prefer sa spal rufele la masina in loc sa le spal cu mana?

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostAlexEn, on 23 decembrie 2014 - 11:28, said:

Stramosii nostri locuiau in pesteri, vanau animale si se spalau o data pe an. Ce relevanta are asta pentru subiectul de fata?
Rid a punctat foarte bine avantajele uneltei.

P.S: inteleg ca sunt gospodina puturoasa si daca prefer sa spal rufele la masina in loc sa le spal cu mana?

Nu oriunde ci afara la izvor ca sa fie ca acum o mie de aniPosted Image

#7
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
rid - multumesc mult pentru raspuns
ma intereseaza daca se poate gati de exemplu pilaf cu pui fara sa mesteci la fiecare 10 min in el ca sa nu se prinda. (asta cu pazitul si mestecatul pe mine ma dispera)
la cumparare se ofera si  retete cu cantitati exacte sau trebuie sa experimentez eu?


viceroy56 -daca n-ai nimic sa-mi spui in privinta aparatului nu vrei sa te abtii este mai simplu si mai util pentru amandoi!

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ba chiar am  ce sa spun:
Cauta retetele pe internet, asa cum ceri si parerea despre o scula/unealta/aparat care iti va usura surprinzator de mult viata in bucatarie!
Sincer, eu detest pana si incalzirea mancarii la cuptorul cu microunde, dapai sa mai si gateasca nevasta intr-o cutie electrica!

Parca la MasterChef nu aveau cutii din astea? Oare ei nu au aflat ca se vand si in Romania???

Asa suntem noi, astia mai batrani: nu ne place Craciunul facut cu mancare gatita la multicooker!

View PostAlexEn, on 23 decembrie 2014 - 11:28, said:

P.S: inteleg ca sunt gospodina puturoasa si daca prefer sa spal rufele la masina in loc sa le spal cu mana?
Iti dai seama ca aici exagerezi!
Dar este dreptul fiecaruia la opinie!

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Habar nu am de multicooker dar sa citim de pe net:
- Philips Multicooker,  Mancare mai gustoasa, gatita mai usor
Multi-functional si usor de utilizat, Philips Multicooker pare ca iti citeste gandurile: alegi felul de mancare preferat, urmezi instructiunile din reteta, setezi functia potrivita si timpul necesar - cu ajutorul meniului usor de folosit - si gata!

- Nu mai este la moda sa obosesti si sa transpiri gatind in picioare la aragaz si nici nu mai e necesar! Noul Multicooker Oursson MP5010PSD este un aparat de gatit multifunctional elvetian care gateste sub presiune, inabusit, prajeste, coace, fierbe, face tocana, gateste la aburi ... Pe scurt, este minunat pentru a gati mancaruri multe si delicioase in cel mai scurt timp si cu minimum de efort!
De ce sa pierzi timp pretios? Multicookerul Oursson MP5010PSD va pregati rapid si cu usurinta masa de pranz sau cina. Este multifunctional, are 52 programe automate de gatit

- Multicooker Gorenje MCB6BA-EU - masina de gatit sub presiune, 6 litrii, 9 programe, timer, gatire cu abur, gatire rapida.

Obiectele astea or fi bune de gatit dar nimeni nu spune cat curent electric consuma si in cat timp fac mancarea, cine curata legumele de coaja pentru gatitul unei mancari "rapide" si cum se spala obiectul.

Eu, de exemplu, prefer sa-mi prajesc ceapa rosie intr-o tigaie pe aragaz cu un cub de unt pana devine translucida apoi sa adaug ciupercile, usturoiul, cimbrul, piperul si coaja rasa de la o lamaie...etc. Nu cred ca aceste masinarii pot sa faca o supa de ciuperci cu smantana cum incepusem sa va zic....

#10
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postviceroy56, on 22 decembrie 2014 - 20:49, said:

Incercare de a suplini o gospodina puturoasa?
Stramosii nostri au mancat cumva numai bucate gatite la multicooker?
Parca mamaliga mestecata la ceaun, pe pirostrii, rasturnata pe masa de lemn cu trei picioare si taiata cu ata are gustul de 10 ori mai bun decat mamaliga facuta la multi....partz!

Sa te stergi cu coceni de porumb, ca stramosii nostri nici hartie igienica n-aveau.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nici porumb nu era pana acu' vreo cateva sute de ani. Eventual un smoc de paie Posted Image.  Iar aparatul eu zic ca e bun. Nu mai stai sa pazesti oala. Ai pus ingredientele in el, setezi programul adecvat si ai plecat la plimbare. Cand te intorci acasa, mancarea te asteapta calda.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multiceaunul ala electric controlat de un microcomputer cu timer/senzor de temperatura si memorie cat sa incapa cateva programe de coacere distruge bucataria in care esti liber sa creezi. Da, cum ati sesizat, este buna pentru cele ce nu stiu sa gateasca...in rest nimic bun....o tehnologie invechita (vechiul resou) impachetata frumos...puteau macar sa-i puna inductie. Acelasi lucru se obtine pe o plita cu inductie...programezi si pleci...si nu costa 999 lei.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu nu as avea curaj sa las oala pe plita cu inductie si sa plec de acasa.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam ce crezi ca s-ar putea intampla? Cu o instalatie electrica buna din punct de vedere tehnic, care dealtfel trebuie in ambele cazuri. Intreb pentru ca lasam inductia sa mearga singura si nesupravegheata de cand o avem, de vreo 4 ani...ba chiar deja suntem la a doua plita.

Edited by MembruAnonim, 24 December 2014 - 18:00.


#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
In primul rand ca nu as sti cat trebuie lasata  mancarea pe plita in asa fel incat sa nu se prinda de fund. In al doilea rand, plita mea nu se opreste automat.  ln al treilea rand, multicookerul philips l-am vazut cu vreo 330-340 lei la Domo deci pana la 999 mai e. Consider ca este foarte utila pentru o familie ocupata,  pentru o sotie cu serviciu si copii. Face mai multe decat sa fiarba.

#16
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Multicookerul nu este oala minune, adica pui ingredientele si astepti sa se faca mancarea cum gresit afirma unii. Cautati retete pe net pentru multicooker si o sa vedeti ca la majoriatatea trebuie stat pe langa el si adaugat ingrediente, spumat, amestecat, etc.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, acum am cautat si acum vad ca exista si mai ieftine, pe la 399 lei. Eu am asistat la o prezentare in Carrefour si modelul costa 800-900 lei. Am sa mai caut poate mai gasesc modelul pe care l-am vazut...era si cu aburi stiu.

Uite eu de asta vorbeam:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EmvxEKUT2nA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 24 December 2014 - 21:14.


#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalinutza79, on 23 decembrie 2014 - 13:37, said:

rid - multumesc mult pentru raspuns
ma intereseaza daca se poate gati de exemplu pilaf cu pui fara sa mesteci la fiecare 10 min in el ca sa nu se prinda. (asta cu pazitul si mestecatul pe mine ma dispera)
la cumparare se ofera si  retete cu cantitati exacte sau trebuie sa experimentez eu?


viceroy56 -daca n-ai nimic sa-mi spui in privinta aparatului nu vrei sa te abtii este mai simplu si mai util pentru amandoi!
Poti gati orice la el inclusiv barbituci.....dar in mod sigur o sa se puna praful pe el.....Nu prea o sa-l folosesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate